Meklēšanas opcijas
Sākums Medijiem Noderīga informācija Pētījumi un publikācijas Statistika Monetārā politika Euro Maksājumi un tirgi Karjera
Ierosinājumi
Šķirošanas kritērijs
INFORMĀCIJA PRESEI

Latvijā sekmīgi ieviestas euro banknotes un monētas

2014.15.01.

EMBARGO

Pārsūtīšanas embargo līdz trešdienai, 2014. gada 15. janvārim, plkst. 10.00 pēc Viduseiropas laika
  • Lata un euro vienlaicīgas apgrozības periods beidzās 2014. gada 14. janvārī.
  • Lata banknotes un monētas neierobežotu laiku varēs apmainīt Latvijas Bankā.

Vakar Latvijā beidzās vienlaicīgas apgrozības periods, kad maksājumus joprojām varēja veikt latos, taču atlikums tika izdots euro. Tagad euro ir vienīgais likumīgais maksāšanas līdzeklis Latvijā, kas 2014. gada 1. janvārī kļuva par 18. Eiropas Savienības dalībvalsti, kura pievienojusies euro zonai.

"Euro ieviešana Latvijā iezīmē vēl vienu būtisku posmu valsts integrācijā Eiropas projektā," sacīja Eiropas Centrālās bankas Valdes loceklis Īvs Meršs (Yves Mersch). "Un tas skaidri parāda, ka euro un euro zona saglabā pievilcību."

"Raitā euro ieviešana skaidrojama ar teicamu sadarbību starp visām iesaistītajām personām – gan Latvijas, gan visas Eiropas mērogā," viņš piebilda. "Bet ilgtermiņā euro panākumi Latvijā būs atkarīgi no tās iedzīvotāju apņēmības."

Ar sekmīgo euro banknošu un monētu ieviešanu Latvijas valsts iestādēm noslēdzies mēnešiem ilgais sagatavošanās periods pārejai uz euro. Pāreja noritējusi raiti un saskaņā ar nacionālo euro ieviešanas plānu, ko izstrādāja valdības speciālistu komisija, kurā bija iesaistīta Latvijas Banka un kuru vadīja Latvijas Finanšu ministrija. Arī svarīgākie privātā sektora pārstāvji, kuri iesaistīti skaidrās naudas aprites ciklā, devuši būtisku artavu. Tiek īstenota sabiedrības informēšanas kampaņa, lai iepazīstinātu iedzīvotājus ar euro banknotēm un monētām, to izskatu un pretviltošanas elementiem, euro ieviešanas svarīgākajiem datumiem un citu informāciju. Saskaņā ar tirgus pētījumu kompānijas TNS veikto sabiedriskās domas aptauju, ko tā 2013. gada decembrī veica ECB vārdā, 71% Latvijas iedzīvotāju apgalvoja, ka jūtas gatavi euro ieviešanai.

No loģistikas viedokļa viens no būtiskākajiem euro ieviešanas plāna elementiem bija pagājušā gada novembrī sāktā euro banknošu un monētu izplatīšana bankām, kā arī mazumtirdzniecības uzņēmumiem un citiem uzņēmumiem. Tādējādi tika nodrošināts, ka euro banknotes un monētas bija plaši pieejamas, piemēram, bankomātos un veikalu kasēs. Līdz 2013. gada beigām bankām tika piegādāti 17.4 milj. euro banknošu 246.7 milj. euro vērtībā, kā arī 125.4 milj. euro monētu 36.5 milj. euro vērtībā (no šā apjoma 6 milj. banknošu un 66 milj. monētu tika nodotas mazumtirdzniecības uzņēmumiem un pārējiem uzņēmumiem). Pagājušā gada decembrī bankas un pasta nodaļas arī piedāvāja aptuveni 700 000 monētu sākumkomplektu (katrā no tiem bija euro monētas 14.23 euro vērtībā). Šie komplekti ļāva iedzīvotājiem veikt precīzus maksājumus veikalos, tādējādi samazinot veikalniekiem atlikuma izdošanai nepieciešamās skaidrās naudas apjomu.

Latvijas Banka aizņēmusies no Eurosistēmas krājumiem 110.30 milj. euro banknošu 3.12 mljrd. euro vērtībā, lai apmierinātu sākotnējās prasības (t.sk. euro skaidrās naudas piegādei bankām nepieciešamo apjomu) un iespējamo pieprasījumu 2014. gadā un vēlāk. Bādenes-Virtembergas Valsts kaltuve izgatavoja 400 milj. Latvijas euro monētu 98.80 milj. euro vērtībā.

Latvijas Banka neierobežotu laiku bez maksas mainīs lata banknotes un monētas pēc oficiālā kursa 1 EUR = 0.702804 LVL. Līdz 2014. gada 31. martam lata apmaiņu būs iespējams veikt arī 302 VAS "Latvijas Pasta" nodaļās. Latvijas komercbankas arī piedāvās šo pakalpojumu bez maksas līdz 2014. gada 30. jūnijam.

Ārpus Latvijas euro zonas nacionālās centrālās bankas bez maksas mainīs lata banknotes pret euro pēc oficiālā kursa līdz 2014. gada 28. februārim. Maiņai noteikts ierobežojums – 1 000 euro katrai personai/darījumam vienā dienā.

Lai saņemtu papildinformāciju, plašsaziņas līdzekļu pārstāvjus lūdzam vērsties pie Nilsa Bīnemaņa ( Niels Bünemann, tālr. +49 69 1344 6594).

KONTAKTINFORMĀCIJA

Eiropas Centrālā banka

Komunikācijas ģenerāldirektorāts

Pārpublicējot obligāta avota norāde.

Kontaktinformācija plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem