Meklēšanas opcijas
Sākums Medijiem Noderīga informācija Pētījumi un publikācijas Statistika Monetārā politika Euro Maksājumi un tirgi Karjera
Ierosinājumi
Šķirošanas kritērijs
INFORMĀCIJA PRESEI

Latvijas laikmetīgās mākslas izstāde


2007. gada 20. jūnijā

Juris Boiko, Miks Mitrēvics, F5, Katrīna Neiburga, Andris Breže, Ojārs Pētersons, Barbara Gaile, Inta Ruka, Ieva Iltnere, Krišs Salmanis, Kristīne Kursiša, Egons Spuris, Leonards Laganovskis, Oļegs Tillbergs, Imants Lancmanis, Aija Zariņa.

Eiropas Centrālā banka (ECB) trešdien, 2007. gada 20. jūnijā plkst. 18.30 atklāj 15. izstādi sērijā "Eiropas Savienības dalībvalstu laikmetīgā māksla". Izstādē skatāmi Latvijas mākslinieku darbi no jaunā Laikmetīgās mākslas muzeja kolekcijas, kuras izveide sākās 2005. gadā. Muzeja ēkas projektu izstrādājis Rems Kolhāss (Rem Koolhaas), un tā atklāšana paredzēta Rīgā 2011. gadā. Izstāde sniedz pirmo ieskatu šajā kolekcijā ārpus Latvijas robežām.

Latvijas māksla pagājušajos gadu desmitos cieši saistīta ar valsts jaunāko laiku vēsturi. Padomju varas gados tēlotāja māksla bija pakļauta sociālistiskā reālisma ideoloģijai. Latvijas klasiskā modernisma mantojuma un rietumu pēckara avangardisma strāvojumu ietekme vismaz daļēji pārtrūka. Stāvoklis mainījās 20. gs. 80. gadu vidū, kad sākās Gorbačova „atklātības” un „pārbūves” laiks, un turpmākajos trauksmainajos gados, kas vainagojās ar Latvijas neatkarības atgūšanu 1991. gadā. Jauniegūtā mākslinieciskā brīvība ļāva rasties jauniem izteiksmes veidiem – instalācijām, vides objektiem, performancēm – un atklāti un auglīgi pievērsties iepriekš oficiāli neatzītiem novirzieniem, piemēram, abstraktajai glezniecībai un konceptuālajai mākslai.

Tika iepazīts jauns saturs un pētītas aktuālas tēmas, izsakot tās izteiksmīgās metaforās. Mākslā atspoguļojās gan reliģiski, garīgi un mitoloģiski aspekti, gan reportāžas par ekoloģiskiem jautājumiem un sabiedrību kopumā. Izteiksmes līdzekļu klāsts ietvēra gan poētiski izsmalcinātus mājienus, gan ironiski izteiksmīgus paziņojumus. Daudzi mākslinieki šos tematus saistīja ar eksistenciāliem jautājumiem par personas identitāti, ko, ņemot vērā dramatiskos pārmaiņu procesus ne tikai personīgās pieredzes līmenī, var uztvert arī kā norādi uz sabiedrības psiholoģisko stāvokli.

Vēsture, kultūras mantojums un sabiedrības stāvoklis joprojām ir nozīmīgi atskaites punkti Latvijas mākslā, un tos bagātina un papildina tādi aktuāli temati kā patērētājfilozofijas un plašsaziņas līdzekļu vilinājums un jaunu tehnoloģiju izmantošana. Šodien Latvijas mākslā vērojama pārsteidzoša oriģinālu, vienreizēju darbu dažādība, kas ne tikai būtiski bagātina Eiropas kultūras ainu, bet arī sniedz lielisku ieskatu valsts dvēselē un kultūrā.

No muzeja kolekcijas izstādei atlasīti gan Latvijas jaunās mākslinieku paaudzes darbi, gan to mākslinieku darbi, kuri 20. gs. 80. un 90. gados noteica Latvijas mākslas jauno virzienu. Šo izlasi papildina četru slavenu mākslinieku (Ilmārs Blumbergs, Edvards Grūbe, Helēna Heinrihsone un Ģirts Muižnieks) darbi no Latvijas Bankas mākslas darbu kolekcijas.

Izstādes veidošana notika ciešā sadarbībā ar Latvijas Banku un Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeju Rīgā. Izstādi atklās Eiropas Centrālās bankas prezidents Žans Klods Trišē un Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs.

Izstādes norises laiks

2007. gada 21. jūnijs–14. septembris

Pieejams izstādes katalogs angļu valodā. Katalogā lasāmi arī Latvijas Republikas kultūras ministres Helēnas Demakovas ievadvārdi un Laikmetīgās mākslas muzeja starptautiskās ekspertu komisijas locekļa Norberta Vēbera (Norbert Weber) raksts.

Izstādes norises vieta

Eiropas Centrālā banka Kaiserstrasse 29, Frankfurtē pie Mainas, D-60311

Izstādes apmeklējums notiek grupās pēc iepriekšēja pieteikuma.

Kontaktinformācija presei

Regīna K. Šillere (Regina K. Schüller), Preses un informācijas daļas vadītāja

Tālr. +49 69 1344 7457, fakss +49 69 1344 7404, e-pasts: regina.schuller@ecb.int

KONTAKTINFORMĀCIJA

Eiropas Centrālā banka

Komunikācijas ģenerāldirektorāts

Pārpublicējot obligāta avota norāde.

Kontaktinformācija plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem