Paieškos galimybės
Apie mus Žiniasklaidai Paaiškinimai Tyrimai ir publikacijos Statistika Pinigų politika Euro Mokėjimai ir rinkos Darbas ECB
Pasiūlymai
Rūšiuoti pagal

Memorialas Grossmarkthalle pastato teritorijoje

Išgyvenusioji pasakoja savo istoriją

Edith Erbrich išgyveno Holohaustą. 1945 m. kartu su kitais šeimos nariais ji buvo deportuota iš didmeninės prekybos pastato Grossmarkthalle į Terezyno miestą – Holokausto getą ir koncentracijos stovyklą. Edith yra viena iš nedaugelio, kurie išgyveno ir sugrįžo į Frankfurtą. Dabar ji kasmet aplanko memorialą.

Išgirskite jos istoriją

1941–1945 metai buvo labai tamsus laikotarpis Grossmarkthalle pastato istorijoje. Šio pastato rytinio sparno rūsyje iki ištrėmimo buvo laikomi žydai. Iš čia daugiau kaip 10 000 Frankfurte gyvenusių žydų buvo suvaryti į traukinius ir išvežti į koncentracijos stovyklas. Nuotraukų galerija

ECB ir Frankfurto žydų bendruomenė jau 2001 m. nusprendė paskelbti tarptautinį memorialo projekto konkursą. Konkursą 2009–2011 m. vykdė Frankfurto miestas, glaudžiai bendradarbiaudamas su Frankfurto žydų bendruomene ir ECB. Konkursą laimėjo KatzKaiser architektų sukurtas projektas, natūraliai įsiliejantis į dabartinį teritorijos vaizdą. Jo autoriai, sumaniai pasitelkė išlikusius to meto istorijos fragmentus ir perteikė sudėtingą trėmimų istoriją. Čia liudijamas ir pats nusikaltimas – trėmimai, ir biurokratinis jo vykdymo procesas.

Takas, blokavimo postas ir geležinkelio bėgiai viešai prieinamoje teritorijoje

Viešai prieinama memorialo dalis yra į rytus nuo Grossmarkthalle pastato – ten tarp Ostend rajono ribos ir Maino nutiestas takas pėstiesiems ir dviratininkams. Šis naujas takas, senieji geležinkelio bėgiai su šalia stovinčiu blokavimo postu mena žydų moterų, vyrų ir vaikų trėmimus. Išsaugotas ir pėsčiųjų tiltas. Vieni ant jo atsisveikindavo su mylimais žmonėmis, kiti ateidavo čia tiesiog kaip stebėtojai.

Rampa ir rūsio patalpos ECB teritorijoje

Nuo rytinės teritorijos dalies žemyn į Grossmarkthalle rūsio patalpas eina betoninė rampa, žyminti senąjį įėjimą į rūsį ir perskirianti kraštovaizdį. Rampa įrėminta dviejomis betoninėmis sienomis. Vienoje vietoje įmontuota stiklo plokštė – per ją matyti įėjimas į rūsį, čia praeiviai gali žvilgtelėti į istorijos gelmes. Rūsio patalpoje, kurioje žmonės buvo laikomi prieš ištrėmimą, iš esmės niekas nepakeista. Tai – autentiška memorialo dalis. Kad lankytojai susidarytų platesnį vykusių trėmimų vaizdą, įvairiose memorialo vietose yra išraižyta aukų ir stebėtojų liudijimų. Šią informaciją norėta pateikti taip, kad ją būtų lengva pastebėti tiesiog einant pasivaikščioti žaliosiomis miesto teritorijomis, neplanuojant apsilankyti memoriale.

Visi šios dalies puslapiai