Možnosti vyhledávání
Home Média ECB vysvětluje Výzkum a publikace Statistika Měnová politika Euro Platební systémy a trhy Kariéra
Návrhy
Třídit podle

Co jsou to úrokové sazby a jaký je rozdíl mezi nominální a reálnou úrokovou sazbou?

25. května 2016

Úrok jsou náklady na půjčení peněz a také peníze, které získáte ze svých úspor

Úrok jsou náklady na půjčení peněz a také peníze, které získáte ze svých úspor. Jinými slovy to znamená, že když si vypůjčíte peníze od banky, za tuto půjčku platíte úrokem. Pokud vložíte peníze na spořicí účet, úrok je výnos z úspor v bance.

Úrokové sazby představují tento náklad nebo výnos jako procentní podíl částky, kterou si vypůjčujete nebo naopak půjčujete (v tomto případě „půjčujete“ své úspory bance).

Ekonomové rozlišují mezi „nominální“ a „reálnou“ úrokovou sazbou. Jaký je tedy mezi nimi rozdíl a proč na tom záleží?

Nominální úroková sazba

Nominální úroková sazba je sazba, která je sjednaná a zaplacená. Je to například sazba, kterou majitel bytové nemovitosti platí za hypoteční úvěr, nebo návratnost střadatele z jeho vkladu. Dlužníci nominální úrok platí a střadatelé jsou jeho příjemci.

Reálná úroková sazba

Pro dlužníky a střadatele nejsou důležité jen nominální částky, ale také to, kolik zboží, služeb a dalších věcí si za tyto peníze mohou koupit. Ekonomové to nazývají kupní silou peněz. V čase se zpravidla snižuje, neboť ceny v důsledku inflace rostou. Zohlednění inflace ukazuje reálné náklady na vypůjčení peněz a reálnou návratnost úspor. Výpočet se provádí takto:

reálná úroková míra = nominální úroková sazba − inflace

Jak to funguje v praxi? Příklad

Střadatel, který vloží 1 000 EUR na účet na jeden rok, může dosáhnout nominální úrokové sazby 2,5 % a za rok tak obdržet 1 025 EUR. Pokud však ceny vzrostou o 3 %, bude na nákup stejného zboží nebo služeb, které před rokem stály 1 000 EUR, potřebovat 1 030 EUR. To znamená, že reálná návratnost bude ve skutečnosti -0,5 %. To je tedy reálná úroková sazba a je vypočtena odečtením míry inflace (3 %) od nominální úrokové sazby (2,5 %).

Vývoj nominálních a reálných úrokových sazeb v eurozóně

Reálná úroková sazba se mění v závislosti na nominální úrokové sazbě a míře inflace. Např. počátkem 80. let minulého století byla i přes vysokou průměrnou nominální úrokovou sazbu v eurozóně vysoká i inflace. V důsledku toho byla průměrná reálná úroková sazba nízká. Graf níže zobrazuje vývoj průměrných nominálních a reálných úrokových sazeb krátkodobých bankovních vkladů v zemích eurozóny a míru inflace od roku 1981.

Poznámky: procenta. Zdroj: Eurostat, ECB, NCB, odhady ECB