Otsingu valikud
Avaleht Meedia Suunaviidad Uuringud & väljaanded Statistika Rahapoliitika Euro Maksed & turud Töövõimalused
Soovitused
Sorteeri
PRESSITEADE

Eurosüsteem valmistub uue 50-eurose pangatähe kasutuselevõtuks

16. juuni 2016
  • Teise seeria 50-eurose pangatähe kujundus avalikustatakse 5. juulil 2016.
  • EKP ja tema koostööpartnerite ülesanne on tagada, et pangatähtede käitlemise seadmed on valmis uut 50-eurost rahatähte vastu võtma.

Eurosüsteem – Euroopa Keskpank ja eurosüsteemi riikide keskpangad – avalikustab uue 50-eurose pangatähe kujunduse 5. juulil 2016. Uus rahatäht lastakse kavakohaselt ringlusse 2017. aasta kevadel. Sularahakäitluses kasutatavate seadmete tootjad, tööstusliidud ja EKP on allkirjastanud vastastikuse mõistmise memorandumi rõhutamaks oma kohustust tagada, et müügi- ja piletiautomaadid ning muud sularahatöötluses kasutatavad seadmed aktsepteerivad uut 50-eurost pangatähte alates selle ringlusse laskmisest. Ühtlasi kohustutakse teavitama kliente, partnereid, töötajaid ja teisi huvipooli uuest pangatähest.

EKP pangatähtede direktoraadi direktori Ton Roosi sõnul on eurosüsteem ja tööstuspartnerid alustanud varakult ettevalmistusi uue 50-eurose kasutuselevõtuks tagamaks ettevõtete valmisolek ja kindlustamaks, et uusi pangatähti saab alates nende ringlusse laskmisest kõikjal tõrgeteta kasutada.

50-eurone on europangatähtede hulgas enim kasutatud nimiväärtus, moodustades kõigist ringluses olevatest pangatähtedest rohkem kui 8 miljardit ehk ligikaudu 45%.

15. juunil 2016 korraldasid EKP ja tema koostööpartnerid Hispaania keskpangas Madridis seminari sularahakäitluses kasutatavate seadmete tootjatele ja teistele huvirühmadele. Seminari eesmärk oli aidata partneritel valmistuda uue 50-eurose kasutuselevõtuks ja hõlbustada sularahakäitluses kasutatavate seadmete kohandamist.

Alates 2016. aasta aprillist on uued pangatähed olnud sularahatöötluses kasutatavate seadmete tootjatele katsetamise eesmärgil kättesaadavad eurosüsteemi riikide keskpankades. Alates juulist 2016 saavad seadmete tootjad ja asjaomased kolmandad osapooled katsetada uusi pangatähti ka enda valdustes ja sularahakäitluses kasutatavate seadmete asukohtades. Ühtlasi pakub eurosüsteem kõigile huvipooltele mitmekesist teavet, sealhulgas partnerlusprogrammi, et informeerida töötajaid, kliente ja euroala elanikke ning tutvustada neile uut 50-eurost pangatähte ja selle turvaelemente.

Meediakanalite küsimustele vastab Eszter Miltényi-Torstensson (tel.: +49 69 1344 8034).

KONTAKTANDMED

Euroopa Keskpank

Avalike suhete peadirektoraat

Taasesitus on lubatud, kui viidatakse algallikale.

Meediakontaktid