Paieškos galimybės
Apie mus Žiniasklaidai Paaiškinimai Tyrimai ir publikacijos Statistika Pinigų politika Euro Mokėjimai ir rinkos Darbas ECB
Pasiūlymai
Rūšiuoti pagal

Euro zona. Palyginkime

Atnaujinta 2023 01 01 (paskelbta 2017 08 25)

Euras europiečiams duoda apčiuopiamos naudos. Tai apie 350 milijonų žmonių vienijančios bendruomenės, kalbančios daugiau kaip 24 kalbomis, valiuta. Ja rūpinasi ECB – euro zonos centrinis bankas.

Euro zona – iš 20 valstybių narių sudaryta valiutos sąjunga – yra unikalus darinys. O kokia euro zonos vieta pasaulyje? Kaip sekasi jos ekonomikai? Ir ką tai reiškia europiečiams?

Kiek gyventojų yra euro zonos šalyse?

Euro zonos šalyse iš viso gyvena apie 350 milijonų žmonių. Tai sudaro apie 5 % viso pasaulio gyventojų skaičiaus. Ir tai yra daugiau negu Jungtinėse Valstijose.

Euro area population


Tai reiškia ir tai, kad euro zona yra viena didžiausių ekonomikų pasaulyje. Nuo euro zonos sukūrimo prie jos jau prisijungė aštuonios naujos šalys. Tikimasi, kad prijungs ir daugiau.

Kaip sekasi euro zonos ekonomikai?

Euro zonoje itin didelis darbo našumas. Kaip ir kitose labai išsivysčiusiose ekonomikose, čia didžiausia dalis visos produkcijos sukuriama paslaugų sektoriuje, po jo seka pramonė ir palyginti mažas žemės ūkio sektorius.

Major world economies by GDP per capita

Sources: Eurostat, World Bank and ECB calculations. Note: 2016; data for US, Japan and China are converted into OECD purchasing power parities (PPPs).

Dėl didelės visos euro zonoje sukuriamos produkcijos vertės euro zona yra viena didžiausių pasaulio ekonomikų. Vertinant pagal vienam gyventojui tenkančią BVP dalį, euro zona užima antrą vietą pasaulyje, o tai reiškia, kad čia yra aukštas gyvenimo lygis.

O kokie euro zonos rezultatai tarptautinėje prekyboje?

Euro zonoje labai stiprus pramonės sektorius. Didelė dalis čia sukuriamų prekių ir paslaugų eksportuojama į kitas pasaulio rinkas. Pasaulyje gerai žinomos tokios euro zonoje pagamintos prekės kaip mašinos, vaistai, automobiliai ir orlaiviai.

Export of goods and services as a percentage of GDP

Sources: ECB data, OECD, IMF. Euro area: based on extra-euro area transactions.

Nuo 1999 m., kai euro zona buvo sukurta, ji ne tik išsaugojo, bet ir sustiprino savo, kaip vienos iš tarptautinėje prekyboje pirmaujančių ekonomikų, pozicijas. Jos pagrindiniai prekybos partneriai yra Jungtinės Valstijos, Jungtinė Karalystė ir Kinija, toliau didėja ir prekyba su besivystančios rinkos šalimis.

Palyginti su kitomis didžiausiomis ekonomikomis, euro zona yra atvira ekonomika. Nuo 2004 m. jos prekybos atvirumas labai padidėjo – daugiausia dėl intensyvėjusios prekybos su naujosiomis ES valstybėmis narėmis ir Kinija. Euro zona yra svarbi daugelio tarptautinių gamybos grandinių grandis.

Didelis eksportas teigiamai veikia euro zonos užimtumo, ekonomikos augimo ir investicijų rodiklius, o dėl to galiausiai didėja ir bendra jos šalių gyventojų gerovė.

Kaip kiti vertina eurą?

Ir pačioje euro zonoje, ir užsienyje euras visada buvo ir yra laikomas patikima valiuta. Remiantis kas pusmetį Europos Komisijos vykdomos „Eurobarometro“ apklausos duomenimis, euro zonoje trys iš keturių žmonių palaiko eurą. Tai didžiausias visuomenės pritarimo eurui lygis nuo 2004 m.

Euras užima antrą vietą pasaulyje kaip valiuta, kuria dažniausiai atsiskaitoma ir kuria sudaromos atsargos. Tai rodo, kad visame pasaulyje investuotojai labai pasitiki euro zonos ekonomikos stabilumu ir stiprumu.

Euro zona išlieka viena svarbiausių pasaulio ekonomikų. Tai naudinga jos piliečiams ir suteikia euro zonai didesnę galią pasaulio ekonomikoje.

Ir, žinoma, euro zonos šalių piliečiams, vykstantiems iš vienos euro zonos šalies į kitą, nereikia keistis valiutos. Be to, jie gali palyginti kainas skirtingose euro zonos šalyse ir išsirinkti pigiausią prekę.

TAIP PAT ŽIŪRĖKITE

Sužinokite daugiau panašiomis temomis

Sužinokite daugiau

Euro tarptautinis vaidmuo