Ku pamięci Sławomira Skrzypka, Prezesa Narodowego Banku Polskiego

Przemówienie Jean-Claude’a Tricheta, Prezesa Europejskiego Banku Centralnego
Warszawa, 19 kwietnia 2010 r.

Szanowni Państwo,

Tydzień temu w sobotę dowiedzieliśmy się o tragicznej katastrofie samolotu pod Smoleńskiem. Wiadomość ta wstrząsnęła mnie i głęboko zasmuciła. Myślami byłem z rodziną Sławomira Skrzypka, którego dziś z głębokim żalem opłakujemy.

Sławomir przez ponad trzy lata piastował funkcję prezesa Narodowego Banku Polskiego. Ściśle ze sobą współpracowaliśmy i regularnie spotykaliśmy się na posiedzeniach Rady Ogólnej Europejskiego Banku Centralnego. Wśród szefów banków centralnych w Europie Sławomir był jednym z najmłodszych. Do Rady Ogólnej wniósł wyważone podejście do naszych zadań oraz wizję i energię. Zawsze będziemy wspominać jego entuzjazm i jego oddanie obecnej i przyszłej roli Polski w Unii Europejskiej.

W imieniu Zarządu Europejskiego Banku Centralnego i wszystkich naszych pracowników, oraz w imieniu Rady Ogólnej EBC, chciałbym raz jeszcze wyrazić głęboki żal z powodu odejścia Sławomira. Jego rodzina straciła ukochanego męża i ojca, a współpracownicy – dobrego kolegę i znakomitego profesjonalistę.

Francuski poeta Chateaubriand napisał: „Dotyk śmierci nie może nas pokonać – czyni nas jedynie niewidzialnymi”.

Sławomir na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Życie zmarłych trwa w pamięci żywych.

Jesteśmy dziś myślami z rodzinami wszystkich ofiar katastrofy i z całym narodem polskim. Darzę Polskę ogromnym szacunkiem i sympatią. Z uwagą obserwowałem imponujące postępy, jakich dokonała Polska w ostatnich czasach. Miały one wielkie znaczenie również dla całej Europy.

Postępy te są wyrazem siły i odporności narodu polskiego, który zawsze potrafił zewrzeć szeregi w trudnych chwilach. Jestem przekonany, że godność i solidarność, jaką w przeszłości niezmiennie okazywał naród polski, i tym razem zatryumfuje.

Dla tak ogromnego nieszczęścia nie ma racjonalnego wytłumaczenia i w tych okolicznościach nie należy go szukać. Na darmo byłoby dopatrywać się sensu w zdarzeniu, które pochłonęło tyle ludzkich istnień i tak wielu osobom złamało życie. Naszą jedyną pociechą może być wiara, że katastrofa ta jeszcze mocniej zjednoczy naród polski i narody Europy.

Ja i mój kolega z Zarządu Europejskiego Banku Centralnego, José Manuel Gonzáles-Páramo, planowaliśmy być tu dziś z Wami, by raz jeszcze złożyć nasze najszczersze kondolencje rodzinie Sławomira, którego dziś żegnamy. Myślami wciąż jesteśmy z Polakami, którzy stracili wiele wybitnych postaci życia publicznego. Wśród nich – Sławomira Skrzypka.

Spoczywaj w pokoju, Sławku.

Speaking engagements

Kontakt z mediami