Otsingu valikud
Avaleht Meedia Suunaviidad Uuringud & väljaanded Statistika Rahapoliitika Euro Maksed & turud Töövõimalused
Soovitused
Sorteeri
PRESSITEADE

Täna lastakse ringlusse uus 50-eurone pangatäht

4. aprill 2017
  • Tõhustatud turvaelementidega pangatäht lastakse ringlusse täna.
  • Uuel võltsimiskindlamal pangatähel on Europe portree ja smaragdroheline number.
  • Küsitlustulemused näitavad, et enamiku müügikohtades tehtavate tehingute puhul eelistatakse endiselt sularaha.

Euroopa Keskpank (EKP) annab teada, et täna lastakse ringlusse teise seeria neljas nimiväärtus – uus 50-eurone pangatäht.

Europangatähtede veelgi võltsimiskindlamaks muutmiseks on rahatähele uue turvaelemendina lisatud hologrammi ülaosas paiknev portreeaken, mis muutub vastu valgust vaadates läbipaistvaks. Aknasse ilmub Kreeka mütoloogiast tuntud Europe portree, mis on nähtav pangatähe mõlemal küljel. Portreed kujutatakse ka vesimärgil. Lisaks kasutatakse uuel 50-eurosel smaragdrohelist numbrit, millel on pangatähte kallutades näha üles ja alla liikuv valgusefekt. Ühtlasi on rahatähel reljeeftrükis turvamärgid vaegnägijatele.

EKP presidendi Mario Draghi sõnul jääb sularaha majanduse tugisambaks ka praegusel digiajastul – EKP nimel korraldatud küsitluse peatselt avaldatavad tulemused näitavad, et euroala müügikohtades tehakse enam kui kolm neljandikku kõigist tehingutest sularahas. Tehingute väärtuse järgi arvestades kasutatakse sularaha veidi enam kui pooltel juhtudel.

Täielikud küsitlustulemused avaldatakse 2017. aasta suvel.

50-eurone on enim kasutatav europangatäht. Käibel on rohkem kui 9 miljardit 50-eurost ning need moodustavad 46% ringluses olevate europangatähtede koguarvust. Esimese seeria 50-eurosed pangatähed jäävad samuti seadusliku maksevahendina kasutusele, kuid need eemaldatakse järk-järgult ringlusest.

Uus 100- ja 200-eurone pangatäht lastakse ringlusse 2019. aasta alguses.

Meediakanalite küsimustele vastab Eszter Miltényi-Torstensson (tel +49 69 1344 8034).

Märkused.

Küsitlus põhineb 65 281 osaleja uuringupäevikutel, mida täideti iga päev ajavahemikul 2015. aasta oktoobrist kuni 2016. aasta juulini. Vastanutel paluti kirja panna kõik müügikohtades (nt kauplused, baarid, restoranid, turud jne) tehtud maksed. EKP korraldatud küsitlus hõlmas 17 riiki. Saksamaal ja Madalmaades viisid keskpangad läbi sarnasel meetodil põhineva küsitluse.

KONTAKTANDMED

Euroopa Keskpank

Avalike suhete peadirektoraat

Taasesitus on lubatud, kui viidatakse algallikale.

Meediakontaktid