Otsingu valikud
Avaleht Meedia Suunaviidad Uuringud & väljaanded Statistika Rahapoliitika Euro Maksed & turud Töövõimalused
Soovitused
Sorteeri

MIS ON TARGET2?

29. juuni 2016

TARGET2 on maksesüsteem, mida valdab ja hoiab käigus eurosüsteem. See on Euroopa juhtiv platvorm suuremahuliste maksete töötlemiseks, mida kasutavad nii keskpangad kui ka kommertspangad, et töödelda reaalajas euromakseid.

Mis on maksesüsteemid?

Tänapäeva majanduskeskkond eeldab, et tehingute tegemine on turvaline ja tõhus. Maksesüsteem on justkui torustik, mida mööda raha voolab majandusse. TARGET2 on maksesüsteem, mis võimaldab raha ülekandmist reaalajas ELi pankade vahel. Seda nimetatakse ka reaalajaliseks brutoarveldussüsteemiks.

Miks on TARGET2 oluline?

EKP jaoks on tähtis, et maksesüsteemid ja turuinfrastruktuur toimiksid tõrgeteta ja tõhusalt, et hoida euroala finantsstabiilsust. Seetõttu on TARGET2 Euroopa Liidu finantslõimumise üks põhielemente. See võimaldab raha vaba piiriülest liikumist ja toetab EKP ühtse rahapoliitika rakendamist.

Kuidas TARGET2 toimib?

Platvormi valdab ja hoiab käigus eurosüsteem. Põhimõtteliselt töötab see järgmiselt:

  • Pangal A ja pangal B on kontod keskpangas.
  • Vaja on teha euromakse pangast A panka B.
  • Pank A saadab maksekorralduse TARGET2-le.
  • Panga A kontot debiteeritakse ja panga B kontot krediteeritakse – makse tasutakse.
  • TARGET2 edastab makseandmed panka B.

Kes saavad TARGET2 kasutada?

Seda kasutavad Euroopa Liidu riikide keskpangad ja nende riikide kommertspangad. TARGET2 maksesüsteemi kasutab rohkem kui 1700 panka enda või klientide nimel eurodes tehtavateks maksetehinguteks. Arvestades pankade filiaale ja tütarettevõtjaid, võimaldab TARGET2 jõuda rohkem kui 55 000 pangani (ja nende klientideni) maailmas.

MIS ON TARGET2? MIS ON TARGET2?

Muud seonduvad teemad