European Central Bank - eurosystem
Otsingu valikud
Avaleht Meedia Suunaviidad Uuringud & väljaanded Statistika Rahapoliitika Euro Maksed & turud Töövõimalused
Soovitused
Sorteeri

Kahjustatud ja tindiplekkidega pangatähed

Kahjustatud pangatähed

Euroala riikide keskpangad kontrollivad enne europangatähtede taasringlusse laskmist, kas rahatähed on ehtsad ja pole kahjustatud või määrdunud. Pangatähtede kontrollimiseks ja sortimiseks kasutavad keskpangad täisautomaatseid seadmeid, et tagada nende kõrge kvaliteet. Määrdunud või kahjustatud pangatähed hävitatakse.

Kas pangatähti saab välja vahetada?

Euroala riikide keskpangad vahetavad välja juhuslikult kahjustatud, rebenenud või rikutud europangatähed, mis vastavad teatavatele kriteeriumidele. Kui pangatähest on alles rohkem kui pool või on võimalik tõendada, et üle poole pangatähest on hävinenud, asendab riigi keskpank kahjustatud pangatähe uuega. Tahtlikult rikutud või kahjustatud pangatähti välja ei vahetata.

Üldjuhul on väljavahetamine tasuta. Täpsemat teavet saab oma riigi keskpangast.

Tindiplekkidega pangatähed

Kas olete kokku puutunud pangatähtedega, mis on tindiga määritud?

Ärge võtke vastu tindiga kaetud pangatähti, sest tõenäoliselt on tegu varastatud pangatähtedega. Kuritegeliku tegevuse tagajärjel võivad mõned tindiplekkidega pangatähed olla kahjustatud vargusevastaste seadmetega. Selline seade (intelligentne pangatähtede neutraliseerimise süsteem) aktiveerub kaitstud sularahakonteineri, näiteks pangaautomaadi või sularahaveo sõidukis asuva seifi avamisel. Vargusevastased süsteemid muudavad varastatud pangatähed kasutuskõlbmatuks ja väärtusetuks, vähendades jaemüüjate, pankade ja teiste sularahakäitlejate jaoks riski langeda kuriteo ohvriks.


Turvatindiga katmine on üks levinumaid viise varastatud pangatähtede kasutuskõlbmatuks muutmiseks, kuid sularaha kaitsmiseks kasutatakse ka muid vahendeid, näiteks liimi. Kõik pangaautomaadi kassetis olevad rahatähed kleepuvad liimi abil üheks tugevaks pakiks. Kui proovida rahatähti üksteisest eraldada, rebenevad need tükkideks.


Kuidas tuvastada turvatindiga määritud varastatud pangatähte?

Kui pangatähel on kasutatud vargusevastast seadet, imendub turvatint pangatähe sisse. Kõige sagedamini kasutatakse turvatindina erklillat, rohelist, sinist, punast või musta tooni. Tavaliselt valgub tint servadest pangatähe keskele, tekitades iseloomuliku mustri. Mõnikord püüavad kurjategijad pangatähti kemikaalide abil turvatindist puhastada, mis võib nende värvi muuta. See võib ühtlasi muuta pangatähe enda värvi ja kahjustada või muuta nähtamatuks mõningaid turvaelemente.

Kas kõik tindiplekkidega pangatähed on varastatud?

Ei. Kui pangatähel on vaid väga heledad või väikesed tindiplekid ja selle servad on puhtad, on tõenäoliselt tegu juhusliku määrdumisega. Sellised plekid võivad näiteks pärineda pigem sulepeast või pastapliiatsist kui vargusevastasest seadmest. Need pangatähed ei ole eeldatavasti varastatud ja neid võib vastu võtta.


Mida teha, kui olete saanud pangatähe, millel on selgelt näha vargusevastase seadme tekitatud tindiplekid?

  • Ärge võtke seda vastu ja paluge anda teine pangatäht. Ei saa olla kindel, et pangatähe andnud isik on selle õige omanik.
  • Keelduge pangatähtedest, mis on pleekinud või mille värv on muutunud. Tõenäoliselt on püütud pangatähti pesta või pleegitada, et turvatindi plekke kõrvaldada.

  • Kui olete tindiplekiga pangatähe vastu võtnud, tuleb see viia pangafiliaali või riigi keskpanka ja anda teada, kuidas te pangatähe saite. Keskpanga eksperdid kontrollivad, kas tindiplekid pärinevad vargusevastasest seadmest, ja teavitavad vajaduse korral politseid, kes võib kasutada pangatähti tõendusmaterjalina oma uurimistes.

  • Kui selgub, et plekid on tekitanud vargusevastane seade, ei pruugita pangatähe väärtust hüvitada. Vargusevastase turvatindiga määritud pangatähti saab vahetada puhaste pangatähtede vastu ainult juhul, kui seda taotleb keskpangalt rahatähtede algne omanik, kes langes kuriteo ohvriks, mille tagajärjel pangatähed määriti.

  • Kui leiab kinnitust, et tindiplekid ei pärine vargusevastasest seadmest ja pangatäht on määrdunud juhuslikult, vahetatakse see uue vastu või kantakse selle nimiväärtusele vastav summa isiku pangakontole.

Kahjustatud europangatähtede vahetuse kohta saab lähemat teavet Euroopa Keskpanga otsuse artiklist 3.

Kõik selle jaotise teemad