European Central Bank - eurosystem
Otsingu valikud
Avaleht Meedia Suunaviidad Uuringud & väljaanded Statistika Rahapoliitika Euro Maksed & turud Töövõimalused
Soovitused
Sorteeri

Rahvuslik külg

1 €

Andorra

Andorra allkirjastas Euroopa Liiduga rahanduskokkuleppe 30. juunil 2011. Selle tulemusena võib Andorra kasutada ametliku vääringuna eurot ja emiteerida oma euromünte. Kõikidel müntidel on Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

1-eurosel mündil kujutatakse kultuurilise ja ajaloolise tähtsusega endist parlamendihoonet Casa de la Valli.

Andorra

Austria

Austria euromüntidel kujutatakse lilli, arhitektuurimälestisi ja kuulsaid ajaloolisi isikuid. Kavandid valiti riikliku komisjoni töö ja avaliku arvamuse uuringu põhjal. Nende autor on Austria kunstnik Josef Kaiser. Mündil on kuulsa Austria helilooja Wolfgang Amadeus Mozarti portree, kujutades Austriat muusikamaana.

Austria

Belgia

Belgia euromündid kujundas Turnhouti kunstiakadeemia direktor Jan Alfons Keustermans. Ringluses on kolm seeriat münte, mis kõik kehtivad seadusliku maksevahendina.

Esimese seeria müntide siseosas kujutatakse kuningas Albert II. Müntide välisringi moodustavad väljalaskeaasta ning kuninga monogramm (A-täht krooni all) ümbritsetuna Euroopa Liidu lipu 12 tähest.

2008. aastal kohandas Belgia oma müntide kujundust vastavalt Euroopa Komisjoni suunistele. Teise seeria müntidel on samuti kujutatud kuningas Albert II, kuid kuninga monogramm ja väljalaskeaasta paiknevad nüüd mündi siseosas, kus asuvad ka rahapaja tunnus ning Belgia riigikood (BE).

2014. aastal lasi Belgia ringlusse euromüntide kolmanda seeria, millel on kujutatud kuningas Philippe, tema monogramm (FP) ja Belgia riigikood (BE). Kummalgi pool väljalaskeaastat paiknevad rahapaja tunnused.

Belgia

Eesti

Kõigi Eesti euromüntide rahvusliku külje kujundus on ühesugune – sellel on Eesti kontuur ja sõna „Eesti”.

Eesti

Hispaania

Hispaania euromüntidel on kuninga või Miguel de Cervantese portree või Santiago de Compostela katedraali kujutis. Ringluses on kolm seeriat münte, mis kõik kehtivad seadusliku maksevahendina.

Teise seeria müntide kujundust korrigeeriti 2010. aastal, et viia need vastavusse Euroopa Komisjoni ühissuunistega. Näiteks aastaarvud paiknevad nüüd mündi siseosas.

Esimese ja teise seeria müntidel kujutatakse kuningas Juan Carlos I de Borbón y Borbón’i portreed.

2015. aastal lasti ringlusse kolmas seeria 1- ja 2-euroseid münte, millel on kuningas Felipe VI portree ja kiri „ESPAÑA 2015”. Portreest paremal paikneb rahapaja tunnus.

Hispaania

Horvaatia

Horvaatia euromüntide rahvuslikul küljel on neli erinevat kujundust, mille taustal on Horvaatia maleruudustik. Kõigil müntidel on ka Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

1-eurose mündi on kujundanud Jagor Šunde, David Čemeljić ja Fran Zekan. Sellel kujutatakse nugist Horvaatia maleruudustiku taustal. Nugis on väike imetaja, kes andis oma nime riigi endisele vääringule – kunale. Mündil on käibelelaskmise aasta ja kiri „HRVATSKA”, mis on riigi nimi horvaadi keeles.

Horvaatia

Iirimaa

Iirimaa valitsus otsustas kasutada kõigil Iiri euromüntidel ühesugust rahvuslikku kujundit. Müntidel on kujutatud traditsiooniline Iiri sümbol keldi harf, mündi väljalaskeaasta ja sõna „Éire” (Iirimaa iiri keeles). Harfi kujundas Jarlath Hayes.

Iirimaa

Itaalia

Itaalia euromüntide kujunduse vaatas kõigepealt läbi riiklik tehnika- ja kunstiekspertide komisjon ning seejärel esitleti neid riigi suurima telekanali RAI UNO vahendusel üldsusele. Eri nimiväärtusega mündid on erineva kujundusega, mille aluseks on Itaalia kuulsate kunstnike meistritööd Mündil kujutatakse Leonardo da Vinci kuulsat joonistust „Vitruviuse inimene”, mis illustreerib inimkeha ideaalseid proportsioone. Kunstiteos on välja pandud Akadeemia galeriis Veneetsias.

Itaalia

Kreeka

Kreeka euro müntide kujunduse valisid majandusminister ja Kreeka Keskpanga president kavandite hulgast, mille esitas kunsti- ja tehnikaekspertide komitee. Võidutöö autor on skulptor Georges Stamatopoulos, kelle tegevust toetas Kreeka Keskpank. Eri nimiväärtusega müntidel kasutatakse erinevat motiivi. Mündil kujutatav öökulli motiiv on pärit Antiik-Ateena 4-drahmiselt mündilt (5. sajand eKr).

Kreeka

Küpros

1- ja 2-eurosel mündil kujutatakse vaseajast (3000 eKr) pärinevat ristikujulist jumalakuju. See iseloomustab ilmekalt saare eelajaloolist kunsti ning osutab Küprose tähtsusele tsivilisatsiooni ja antiikaja südames.

Küpros

Leedu

Leedu euromüntidel on Leedu Vabariigi vapp (Vytis), mündi emiteerinud riigi nimi (LIETUVA) ja väljalaskeaasta (2015). Lisaks on müntidel Euroopa Liidu lipu 12 tähte. Mündid kujundas skulptor Antanas Žukauskas.

Leedu

Luksemburg

Mündid kujundas Yvette Gastauer-Claire Luksemburgi suurhertsogi ja valitsuse tellimusel.

Kõigil Luksemburgi müntidel kujutatakse suurhertsog Henri portreed. Müntidel on ka väljalaskeaasta ja sõna „Luksemburg” luksemburgi keeles (Lëtzebuerg).

Luksemburg

Läti

1-eurosel mündil on Läti rahvariietes tütarlaps. Seda kujundust kasutati algselt 1929. aastal emiteeritud 5-latisel hõbemündil. Kujunduse autor on Guntars Sietiņš.

Läti

Madalmaad

Madalmaad valisid euromüntide esimese seeria jaoks välja kaks Bruno Ninaber van Eybeni loodud kavandit, millel kujutatakse kuninganna Beatrixi. Ringluses on kaks seeriat münte, mis mõlemad kehtivad seadusliku maksevahendina.

2014. aastal ringlusse lastud teine seeria kujutab kuningas Willem-Alexanderi portreed ja müntidele on graveeritud sõnad „Willem-Alexander Koning der Nederlander” (Madalmaade kuningas).

1- ja 2-eurone:

Esimese seeria müntidel kujutatakse kuninganna Beatrixi portreed koos kirjaga „Beatrix Koningin der Nederlanden” (Madalmaade kuninganna).

Teise seeria müntidel kujutatakse kuningas Willem-Alexanderi portreed kirjaga „Willem-Alexander Koning der Nederlanden" (Madalmaade kuningas). Kummalgi pool väljalaskeaastat paiknevad rahapaja tunnused.

Madalmaad

Malta

1- ja 2-eurosel mündil kujutatakse Sõltumatu Malta Ordu embleemi. Aastatel 1530–1798, mil ordu Maltal valitses, hakati kaheksatipulist risti seostama saarega ning tänapäeval nimetatakse seda sageli Malta ristiks.

Malta

Monaco

Ringluses on kaks seeriat münte.

Esimese seeria 2-eurosel mündil kujutatakse Tema Kuningliku Kõrguse vürst Rainier III portreed. 1-eurosel mündil on Tema Kuningliku Kõrguse vürst Rainier III ja troonipärija prints Alberti portreed. 10-, 20- ja 50-sendisel mündil kujutatakse vürsti pitsatit. 1-, 2- ja 5-sendisel mündil kujutatakse Monaco vürstide vappe.

Teise seeria 2- ja 1-eurosel mündil on Tema Kuningliku Kõrguse vürst Albert II portree. 10-, 20- ja 50-sendised mündid kannavad Tema Kuningliku Kõrguse vürst Alberti monogrammi. 1-, 2- ja 5-sendisel mündil kujutatakse Monaco vürstide vappe.

Monaco

Portugal

Riiklikule kavandikonkursile laekunud tööde hulgast valiti kolm erinevat euromüntide kujundust. Võitjaks osutusid kujundaja Vítor Manuel Fernandes dos Santose tööd, mis olid inspireeritud ajaloolistest sümbolitest ning Portugali esimese kuninga Dom Afonso Henriquesi pitsatitest. 1- ja 2-eurosel mündil kujutatakse riigi kindlusi ja vappe, mida ümbritsevad Euroopa Liidu lipu tähed. Need sümboliseerivad dialoogi, väärtuste jagamist ja Euroopa ülesehitamise dünaamikat. Müntide keskel kujutatakse Portugali kuninglikku pitsatit aastast 1144.

Portugal

Prantsusmaa

Prantsuse euromüntide rahvusliku külje kujundus valiti rohkem kui 1200 kavandi hulgast. Majandus- ja rahandusministri juhitud komisjon valis eri nimiväärtuste jaoks välja kolm kavandit.

1- ja 2-euroste müntide esimese seeria kujunduse autor on kunstnik Joaquin Jimenez. Sellel on puu, mis sümboliseerib elu, järjepidevust ja kasvu. Puud ümbritseb kuusnurk ning riigi moto „Liberté, Egalité, Fraternité” (vabadus, võrdsus, vendlus).

2022. aastal võttis Prantsusmaa kasutusele 1- ja 2-euroste müntide teise seeria. Uuel kujundusel on tammed ja oliivipuu oksad, mis moodustavad elupuu ning sümboliseerivad tugevust, vastupidavust ja rahu. Elupuud ja mündile kirjutatud motot ümbritseb kuusnurk.

Prantsusmaa

Saksamaa

Saksamaa ametnikud ja numismaatikaeksperdid valisid euromüntide jaoks välja kolm erinevat kujundust. 1- ja 2-eurosel mündil kujutatakse Saksamaa suveräänsuse traditsioonilist sümbolit kotkast ümbritsetuna Euroopa Liidu lipu 12 tähest. Motiivi kujundasid Heinz ja Sneschana Russewa-Hoyer.

Saksamaa

San Marino

Esimene seeria: 1-eurosel mündil kujutatakse vabariigi ametlikku vappi.


Teine seeria: 1-eurosel mündil kujutatakse Cesta torni.

San Marino

Slovakkia

1- ja 2-eurosel mündil kujutatakse Slovakkia riigivapi motiivi – kahekordset risti kolmel mäel.

Slovakkia

Sloveenia

Mündil kujutatakse esimese sloveenikeelse trükitud raamatu autorit Primož Trubarit.

Sloveenia

Soome

Soome valis euromüntidele kolm motiivi, mis sarnanevad varem käibinud müntide kujundusega. Mündil kujutatakse Pertti Mäkineni loodud motiivi kahe lendava luigega. Motiiv pärineb Soome iseseisvuse 80. aastapäevale pühendatud meenemündi kavandikonkursile esitatud võistlustööst.

Soome

Vatikani Linnriik

Käibel on viis seeriat Vatikani Linnriigi münte, mis kõik kehtivad seadusliku maksevahendina.

Esimene seeria emiteeriti aastatel 2002–2005 ja sellel kujutatakse paavst Johannes Paulus II portreed.

Teise seeria müntidel, mida emiteeriti 2005. aasta juunist 2006. aasta märtsini, kujutatakse Vatikani Linnriigi juhatuse – kardinalide nõukogu – vappi, mille kohal mündi keskosas on paavsti kuuria sümbol. Mündi ülaosas asuvad poolringis sõnad „SEDE VACANTE” ja rooma numbritega kirjutatud müntimisaasta (MMV). Kujundaja nimi D. LONGO on siseosa vasakpoolses allääres. Kujutise siseosa parempoolses allääres asuvad graveerija initsiaalid: „MAC inc” (1- ja 20-sendine), „LDS inc” (2- ja 50-sendine), „ELF inc” (5-sendine ja 1-eurone) ning „MMC inc” (10-sendine ja 2-eurone).

Kolmandal seerial, mida emiteeriti 2006. aasta aprillist kuni 2013. aasta detsembrini, on kujutatud paavst Benedictus XVI. Vasakul pool paiknevad kujundaja initsiaalid (DL).

Neljas seeria, mille emiteerimist alustati 2014. aasta jaanuaris, kujutab paavst Franciscust.

Viiendal seerial, mis lasti käibele 2017. aasta märtsis, kujutatakse Vatikani Linnriigi riigipea paavst Franciscuse vappi.

Iga seeria müntidel on Euroopa Liidu lipu 12 tähte, sõnad „CITTÀ DEL VATICANO”, väljalaskeaasta ja rahapaja tunnus (R).

Vatikani Linnriik

Kõik selle jaotise teemad