Nyilvános kötelezettségvállalás a KBER európai statisztikákat érintő feladatköréről
A Központi Bankok Európai Rendszerének (KBER) statisztikai feladatköre a szükséges és releváns adatok összegyűjtéséről szóló jogi felhatalmazáson alapul. Ennek célja, hogy a KBER a felelősségi körén belül elfogulatlan, megbízható, helyes, időben közölt, konzisztens és hozzáférhető statisztikákat állítson össze, illetve tegyen közzé. A statisztikák lehetőség szerint az európai és a nemzetközileg elfogadott szabványokat, irányelveket és legjobb gyakorlatot követik. A KBER-nek az Európai Közösséget létrehozó szerződés 130. cikkében biztosított függetlenségéből többek között a statisztikai információk politikai befolyástól mentes összeállítása és közzététele következik.
A KBER nagy jelentőséget tulajdonít a statisztikák minőségének. Ennek jegyében figyelembe veszi a nemzetközileg elfogadott minőségi szabványokat, így a Nemzetközi Valutaalap (IMF) speciális adat-közzétételi szabványában Special Data Dissemination Standard és adatminőség-értékelő keretrendszerében Data Quality Assessment Framework foglaltakat, amelyeket a Hivatalos statisztikák alapelvei Fundamental Principles of Official Statistics című ENSZ-dokumentum alapján határoztak meg. A KBER a Jegyzőkönyv a Központi Bankok Európai Rendszere és az Európai Központi Bank alapokmányáról című dokumentum (a továbbiakban Alapokmány) sérelme nélkül együttműködik mind az Európai Bizottsággal (az Eurostattal), mind a nemzeti statisztikai intézetekkel, továbbá figyelembe veszi az Európai statisztikai eljárási szabályzat a nemzeti és a közösségi statisztikai hatóságok számára European Statistics Code of Practice for the National and Community Statistical Authorities című dokumentumban lefektetett alapelveket.
A KBER a statisztikai adatok gyűjtése, összeállítása és közzététele során eredményesen kívánja ellátni statisztikai feladatkörét, egyszersmind hatékonyan kívánja felhasználni a rendelkezésére álló erőforrásokat. Célja, hogy az elsődleges és másodlagos közösségi joggal (a Szerződés 130. cikkével, az alapokmány 5. cikkével, valamint a 951/2009 tanácsi rendelettel módosított 2533/98 tanácsi rendelettel) összhangban megfelelő minőségben gyűjtse a szükséges statisztikai információkat, ugyanakkor a lehető legalacsonyabb szinten tartsa az adatszolgáltatókra nehezedő terheket, garantálva névtelenségüket és megőrizve az általuk közölt nem nyilvános információk bizalmasságát. A KBER-nek szolgáltatott bizalmas statisztikai adatok esetleges adminisztratív célú újrafelhasználása azon vállalatok adataira korlátozódik, amelyeknek egyébként ugyanazokat az információkat (pl. a kötelező tartalékra vonatkozókat) kétszer kellene lejelenteniük a KBER-nek. Az újrafelhasználást emellett törvényben kell előírni. A KBER ezen túlmenően garantálja, hogy a Bizottságtól (az Eurostattól), illetve a nemzeti statisztikai intézetektől származó bizalmas statisztikai információkat kizárólag statisztikai célra használja.
Statisztikai feladatkörének ellátása során a KBER elkötelezett a magas szintű szervezetirányítás és a legszigorúbb etikai normák iránt. Feladatait az együttműködés és a csapatmunka szellemében igyekszik végezni. Az eurorendszer küldetési nyilatkozatával összhangban a KBER statisztikai tevékenységét a KBER intézményi környezetével, valamint statisztikai eljárásaival és adataival összefüggő alapelvek határozzák meg.
Intézményi környezet
A statisztikai adatok előállításának intézményi környezete jelentősen befolyásolja az adatminőséget, valamint az adatok előállításának és közzétételének megbízhatóságát és hitelességét. Az ide vonatkozó alapelvek:
Jelentése: a szakmai függetlenségnek a KBER statisztikai feladatkörén belül két dimenziója van. Az egyik, hogy a Szerződés 130. cikke és az Alapokmány 7. cikke garantálja a KBER függetlenségét. Ezek hatálya a KBER teljes feladatkörére kiterjed, és azt jelenti, hogy statisztikai funkciójának ellátásába nem lehet politikai alapon beavatkozni. Az Alapokmány kimondja, hogy a KBER „sem kormányoktól, sem intézményektől, szervektől, hivataloktól vagy ügynökségektől nem kérhet és nem fogadhat el utasításokat”. Másodszor a KBER-nek a statisztikák előállítása során be kell tartania a tudományos függetlenség követelményét, amely előírja, hogy a statisztikai adatok előállítása során alkalmazott adatforrások, definíciók, módszertanok és statisztikai módszerek kiválasztását, valamint a különféle adatközlési formák időzítését és tartalmát szabályozó döntéseket kizárólag statisztikai megfontolások vezérelhetik.
Ismérvei:
- A KBER statisztikai szakmai területe mentes mindenfajta politikai és egyéb külső befolyástól az európai statisztikák fejlesztése, előállítása és közzététele során.
- A KBER statisztikai szakmai területének feladata gondoskodni a függetlenség alapelvének érvényesüléséről az európai statisztikák fejlesztése, előállítása és közzététele során.
- Kizárólag a KBER statisztikai szakmai területe hozhat döntést statisztikai módszerekről, szabványokról és eljárásokról, valamint az adatközlés tartalmáról és időzítéséről.
- A statisztikai munkaprogramokat nyilvánosságra hozzák, az elért eredményekről rendszeres beszámolókat készítenek.
- A statisztikai adatközléseket egyértelműen megkülönböztetik a politikai/gazdaságpolitikai közleményektől, és külön adják ki őket.
- Amennyiben a KBER-nek valamilyen statisztikai kérdésben (kritika, adatokkal való visszaélés) állást kell foglalnia, véleményét nyilvánosan fejti ki.
Jelentése: a KBER-nek egyértelmű jogi felhatalmazással kell rendelkeznie az európai statisztikai célokat szolgáló információgyűjtéshez. Arra is fel kell jogosítani, hogy szankciókat róhasson ki azokra az adatszolgáltatókra, akik nem tesznek eleget kötelezettségeiknek.
Ismérvei:
- A KBER-nek az európai statisztikák előállítására és közzétételére vonatkozó felhatalmazása törvénybe van iktatva.
- A KBER jogi eszközökkel a statisztikai felmérésekben való részvételre kötelezheti a válaszadókat.
Jelentése: az emberi és pénzügyi erőforrásokat, eszközöket és informatikai infrastruktúrákat a lehető leggazdaságosabban, a statisztikai munkaprogramnak megfelelően kell használni.
Ismérvei:
- A szakképzett munkatársak, a pénzügyi és informatikai erőforrások megfelelő minőségben és mennyiségben állnak rendelkezésre az aktuális európai statisztikai igények kielégítésére.
- Az európai statisztikák hatóköre, részletezettsége és költsége az igényeket tükrözi.
- Kidolgozták azokat az eljárásokat, amelyeken keresztül a költségek fényében értékelni és indokolni lehet az új európai statisztikai igényeket.
- Kidolgozták azokat az eljárásokat, amelyeken keresztül értékelni lehet az európai statisztikák iránti igényt annak megállapítására, hogy egyeseket nem lenne-e érdemes megszüntetni, illetve lerövidíteni, hogy így erőforrások szabaduljanak fel.
Jelentése: a KBER statisztikai szakterületének a minőség iránti elkötelezettségére utal. Következetesen és rendszeresen rámutat a gyengeségekre és az erősségekre, hogy folyamatosan javuljon a termékek és eljárások minősége.
Ismérvei:
- A minőségpolitikát kidolgozták, és a nyilvánosság számára is hozzáférhetővé tették.
- Kidolgozták az eljárásokat a statisztikai előállítási folyamat tervezésére és a minőség ellenőrzésére.
- A termékek minőségét rendszeresen ellenőrzik, értékelik és beszámolnak róluk, összhangban a KBER minőségi kritériumaival.
- A legfontosabb statisztikai végtermékeket rendszeres és alapos felülvizsgálatnak vetik alá.
Jelentése: az egyedi statisztikai egységekre vonatkozó, az adatszolgáltatóktól vagy közvetlenül a KBER-tagok által vagy közvetve az ESS hatóságok, illetve egyéb nemzeti/nemzetközi szervezetek által gyűjtött bizalmas adatok védelmét jelenti. A 2533/98-as tanácsi rendelet 6. és 7. cikkének értelmében tilos valamely ESS hatóság és egy KBER-tag között kicserélt bizalmas adatot nem kizárólag statisztikai, így például közigazgatási, jogi vagy adózási célra, illetve a statisztikai egységekkel szembeni ellenőrzésre, szankcionálásra felhasználni. A bizalmas adatokhoz kizárólag statisztikai tevékenységeket végző és egyéni munkakörében eljáró személyzet férhet hozzá. Ezenkívül a KBER-nek meg kell tennie az összes szükséges szabályozási, adminisztratív, technikai és szervezeti intézkedést arra, hogy megvédje a bizalmas adatokat jogellenes felfedéstől és felhasználástól.
Ismérvei:
- A statisztikai adatok bizalmas kezelését törvény garantálja.
- Munkaviszonya megkezdésekor az új alkalmazottnak jogi dokumentum aláírásával titoktartási kötelezettséget kell vállalnia.
- A bizalmas adatkezelés tudatos megszegése esetén büntetés róható ki.
- A szakértők iránymutatást és instrukciókat kapnak a tekintetben, hogy az előállítás és a közzététel során hogyan tudják megőrizni a statisztikai adatok bizalmasságát. A titoktartási politikát a nyilvánossággal is megismertetik.
- Fizikai, műszaki és szervezeti eszközökkel gondoskodnak a statisztikai adatbázisok biztonságának és megbízhatóságának védelméről.
- Szigorú eljárásrend vonatkozik mindazokra a külső felhasználókra, akik kutatási célból kívánnak hozzáférni statisztikai mikroadatokhoz.
- Az EKB döntéshozó szervei legalább évente egy alkalommal jelentésben számolnak be a statisztikai adatok bizalmas kezelésére vonatkozó alapelv érvényesüléséről.
Pártatlanság: a KBER-nek a statisztikák fejlesztése, előállítása és terjesztése során semlegesen kell eljárnia. Ezenkívül, hogy fenn tudja tartani azon monetáris politikai döntések megbízhatóságába vetett közbizalmat, amelyekhez a statisztikák alapul szolgálnak, minden felhasználó számára garantálnia kell az egyenlő hozzáférés feltételeit.
Tárgyilagosság: a KBER-nek a statisztikák fejlesztése, előállítása és közzététele során szisztematikusan, megbízhatóan és elfogulatlanul kell eljárnia. Ennek során ragaszkodnia kell a szakmai és etikai normákhoz, valamint ahhoz, hogy az alkalmazott irányelvek és gyakorlat a felhasználók és az adatszolgáltatók számára átláthatók legyenek.
Ismérvei:
- A statisztikákat tárgyilagosan, statisztikai megfontolások alapján gyűjtik, állítják össze és teszik közzé.
- Az adatforrásokkal, az alkalmazott módszerekkel, valamint a közzététellel kapcsolatos döntéseket statisztikai megfontolások alapján hozzák.
- A már közzétett statisztikákban fellelt hibákat a lehető legrövidebb idő alatt kijavítják, és a javított adatokat minél előbb közlik.
- Az alkalmazott módszerekkel és eljárásokkal kapcsolatos információkat a nyilvánosság számára hozzáférhetővé teszik.
- A statisztikai közzététel dátumát és időpontját előre bejelentik.
- A komolyabb adatmódosításokat, valamint a módszertan, a forrásadatok és a technikák megváltoztatását előzetesen bejelentik.
- Az összes európai statisztikát valamennyi felhasználó számára hozzáférhetővé teszik. A hivatalos közzététel előtt csak korlátozott, ellenőrzött és nyilvános keretek között lehet egyesek számára privilegizált hozzáférést biztosítani. Adatkiszivárgás esetén a közzététel előtti hozzáférés rendjét felülvizsgálják, hogy a pártatlanság alapelve ne szenvedhessen csorbát.
- A statisztikai adatközlések és a sajtókonferenciákon elhangzott statisztikai témájú kijelentések tárgyilagosak és nem pártpolitikai jellegűek.
- A komolyabb új statisztikákat külön sajtótájékoztatók keretében jelentik be és magyarázzák el.
Statisztikai folyamatok
A statisztikák fejlesztése, gyűjtése, feldolgozása és közzététele minden statisztikai rendszer központi eleme. Az ide vonatkozó legfontosabb alapelvek a következők:
Jelentése: a statisztikák fejlesztése és összeállítása során a KBER saját és az EU jogszabályain, szabványain, illetve nemzetközi szabványokon, irányelveken és gyakorlaton alapuló statisztikai módszertant alkalmaz.
Ismérvei:
- Az európai statisztikákban alkalmazott módszertani keret európai és egyéb nemzetközi szabványokat, irányelveket és gyakorlatot követ, amely a KBER-beli felhasználók meglátásait is figyelembe veszi.
- Eljárásokkal gondoskodnak arról, hogy a fogalmakat, definíciókat és osztályozásokat következetesen alkalmazzák az európai statisztikákban.
- A KBER adatgyűjtési rendszereit rendszeresen ellenőrzik és, amennyiben szükséges, kiigazítják a kiváló adatminőség biztosítására.
- A megfelelő tudományterületen diplomát szerzett szakértőket veszik alkalmazásba.
- Stratégiai célként érvényesítik a munkatársak folyamatos továbbképzését.
- Együttműködnek a tudományos élet képviselőivel a módszertan javítására, az alkalmazott módszerek hatékonyságának növelésére, valamint – amennyiben megvalósítható – jobb eszközök bevezetésének támogatására.
Jelentése: a teljes statisztikai „ellátóláncon” hatékony és eredményes statisztikai eljárásokat alkalmaznak.
Ismérvei:
- Olyan esetekben, amikor az európai statisztikák adminisztratív adatokra épülnek, az adminisztratív célra használt definíciók és a fogalmak nagyjából fedik a statisztikai definíciókat és fogalmakat.
- A statisztikai felmérések során alkalmazott kérdőíveket még az adatgyűjtést megelőzően szisztematikusan tesztelik.
- A felmérési tervek, a mintaválasztási és becslési módszerek megalapozottak, továbbá rendszeresen felülvizsgálják, illetve indokolt esetben módosítják őket.
- Az európai statisztikák fejlesztése, gyűjtése, összeállítása és előállítása során alkalmazott eljárásokat megfelelően dokumentálják, valamint rendszeresen felülvizsgálják hatékonyságuk és eredményességük értékelése céljából. Ezek az eljárások lehetővé teszik a kapcsolatteremtést a publikált adatok, illetve a „nyers” adatok között, továbbá a minőségi korrekciók és az előállítás során alkalmazott egyéb statisztikai becslések reprodukálását.
- A statisztikai célt szolgáló informatikai rendszerek kielégítik a statisztikai tevékenység eszközigényét.
- A módosításokat bevett, bevált és átlátható eljárások keretében hajtják végre.
- A KBER azért kapcsolódik be az adminisztratív adatok tervezésébe, hogy statisztikai felhasználásra alkalmasabbá tegye őket.
- Az érintettek megállapodást kötnek az adminisztratív adatok tulajdonosaival, amelyben kifejezik közös elkötelezettségüket statisztikai célú felhasználásuk iránt.
- A KBER együttműködik az adminisztratív adatok tulajdonosaival az adatminőség biztosításában.
Jelentése: a KBER-nek megfelelő eljárások lefektetésével gondoskodnia kell arról, hogy a felhasználói követelmények minimális adatszolgáltatói teher mellett teljesüljenek, mégpedig úgy, hogy eközben ne sérüljön a KBER-statisztikák minősége.
Ismérvei:
- Az európai statisztikai adatszolgáltatók a lehető legalacsonyabb adatszolgáltatási teherrel szembesülnek.
- Valamely új, illetve gyökeresen átalakított statisztika rendszeres előállítását költség-haszon elemzés elkészítése előzi meg.
- A vállalati információk, amennyire csak lehet, közvetlenül hozzáférhetők a beszámolókból, a kért adatok visszaküldhetőségét pedig lehetőség szerint elektronikus megoldásokkal segítik elő.
- A lehető legtöbb esetben adminisztratív adatforrásokat alkalmaznak, hogy ugyanazt az adatot nehogy kétszer kérjék be.
- Az adatmegosztás általános gyakorlat a felmérések halmozásának elkerülésére.
- Támogatják az adatforrások összekapcsolását lehetővé tevő intézkedéseket az adatszolgáltatási teher enyhítésére.
Jelentése: a KBER-statisztikák előállítási költségének arányban kell állnia azzal az előnnyel, amelyet nyújtanak, továbbá követelmény az optimális erőforrás-felhasználás. Amennyiben lehetséges, az összegyűjtendő információkat a rendelkezésre álló adatokból és forrásokból kell beszerezni.
Ismérvei:
- Belső és független külső intézkedéseken keresztül kísérik figyelemmel a forrásfelhasználást.
- A statisztikai eljárásokat érintő, illetve informatikai áttörés eredményeit a statisztikák előállításának és közzétételének valamennyi fázisába beépítik.
- Aktív erőfeszítéseket tesznek az adminisztratív adatok statisztikai célú felhasználhatóságának javítására.
- A KBER szabványosított megoldásokat támogat és alkalmaz a hatékonyság és az eredményesség fokozására.
Magas szintű minőség
A magas szintű minőség a következő öt alapelvet foglalja magában:
Jelentése: a KBER statisztikáinak ki kell elégíteniük a kinyilvánított és a lehetséges felhasználói igényeket, amelyek az idő folyamán és a gazdasági környezet változásával párhuzamosan módosulhatnak.
Ismérvei:
- Eljárások gondoskodnak a felhasználókkal való konzultációról, a meglévő statisztikák relevanciájának és hasznosságának rendszeres ellenőrzéséről, valamint a felhasználók új igényeinek és prioritásainak figyelembevételéről.
- A felhasználói igényeket fontossági sorrendbe rendezik és a munkaprogramokba is beépítik.
- A felhasználói elégedettséget rendszeresen mérik.
Jelentése: a KBER statisztikájának pontos és megbízható információkat kell nyújtaniuk a mérni kívánt jelenségekről. A pontosságot úgy határozhatjuk meg mint a statisztikai adatok közelsége a mért változó valós (ismeretlen) értékéhez, míg a megbízhatóság egy bizonyos statisztikai adat módosított becslései és az eredetileg kibocsátott adat közelségével mérhető.
Ismérvei:
- A forrásadatokat, a köztes eredményeket és a statisztikai végterméket rendszeresen értékelik és hitelesítik.
- A KBER kiforrott adatgyűjtési rendszereket, összeállítási eljárásokat és becslési módszereket alkalmaz.
- A módosításokat rendszeresen elemzik, hogy ellenőrizzék az adatok stabilitását, és tökéletesítsék a statisztikai eljárásokat.
- Amennyiben egy vagy több esemény jelentős hatást gyakorol a statisztikai végtermékre, magyarázatot adnak a kiugró értékekre, kivéve olyan esetekben, amikor ez titoktartási problémákat vet fel.
- A KBER minden komolyabb adatmódosítást megindokol.
Jelentése: a KBER statisztikáknak időszerűeknek és pontosaknak kell lenniük. Az időszerűség az információ rendelkezésre bocsátása és a leírt esemény vagy jelenség időpontjai közötti eltolódásra, az időbeli pontosság pedig a tényleges és az elvárt adat-közzétételi napok közötti időeltérésre utal.
Ismérvei:
- Az időszerűség minimálisan az európai és nemzetközi közzétételi szabványok betartását vonja maga után.
- Az európai statisztikák közzétételére egy átlagos napközbeni időpontot adnak meg a nyilvánosságnak.
- Az európai statisztikák időszakosságának meghatározásánál a lehető legmesszebbmenőkig figyelembe veszik a felhasználói igényeket.
- A közzétételi rendtől való eltéréseket előzetesen nyilvánosságra hozzák, megindokolják, és új közzétételi időpontot adnak meg.
Jelentése: a KBER statisztikáinak (1) időben; (2) egy bizonyos adatközlés alkalmával közölt adatsoron belül; (3) különböző adatsorokat összehasonlítva; (4) különböző gyakoriságú, de azonos adatsorokat összehasonlítva konzisztensnek kell lenniük. Emellett ahol lehetséges, (5) más térségek és országok adataival összehasonlíthatónak kell lenniük. Ebben az összefüggésben a statisztikai információ koherenciája arra utal, hogy egy tágabb elemzési keretben és időbeli összehasonlításban milyen jól kapcsolható össze az adott információ egyéb statisztikai adatokkal. A konzisztens statisztikák a nemzetközi összehasonlítást is megkönnyítik; a standard fogalmak, osztályozások és célpopulációk használata erősíti a koherenciát csakúgy, mint a közös módszertan alkalmazása a különböző felmérésekben.
Ismérvei:
- A statisztikák befelé koherensek és konzisztensek (vagyis a számtani és a számviteli azonosságok betartásával készültek). A forgalmi adatok, valamint az állományadatok változásai egymással összeegyeztethetőek.
- A statisztikák ésszerű időtávon belül konzisztensek vagy összeegyeztethetőek.
- A statisztikákat úgy állítják össze, hogy a különféle felmérésekben és forrásokban szereplő érvényességi körök, definíciók, mértékegységek és osztályozások tekintetében közös szabványokat alkalmaznak.
- Az eltérő forrásból származó, illetve eltérő gyakoriságú adatokat összevetik és összeegyeztetik egymással.
- A statisztikák – a relevancia figyelembevétele mellett – nemzetközileg elfogadott fogalmakon és definíciókon alapulnak, lehetővé téve a nemzetközi összehasonlítást. Amennyiben fogalmi különbségek merülnének fel, ezekről tájékoztatják a nyilvánosságot.
Jelentése: az adatokra és metaadatokra vonatkozó információkat egyértelműen, érthetően kell megfogalmazni; a másik kívánalom, hogy a felhasználók könnyen és gyorsan hozzá tudjanak férni a kívánt adathoz.
Ismérvei:
- A statisztikákat és a hozzájuk kapcsolódó metaadatokat olyan formában közlik, amely segíti a megfelelő értelmezést és az érdemi összehasonlítást.
- A közzétételi szervek modern informatikai és kommunikációs technológiai eszközöket vesznek igénybe. A legfontosabb adatokat sajtóközlemény formájában teszik közzé.
- A mikroadatok kutatási célból hozzáférhetőek, speciális szabályok és eljárásrend betartása mellett.
- A metaadatokat a szabványosított metaadatrendszereknek megfelelően dokumentálják.
- A felhasználókat rendszeresen tájékoztatják a statisztikai eljárások módszertanáról, beleértve az adminisztratív adatok használatát is.
- A felhasználókat rendszeresen tájékoztatják a statisztikai végtermékek minőségéről a KBER itt meghatározott minőségi kritériumai szerint.
- A KBER statisztikai szakterülete segít a felhasználóknak az adatokhoz való hozzáférésben és azok értelmezésében.