Meklēšanas opcijas
Sākums Medijiem Noderīga informācija Pētījumi un publikācijas Statistika Monetārā politika Euro Maksājumi un tirgi Karjera
Ierosinājumi
Šķirošanas kritērijs

Digitālais euro

Digitālais euro būtu digitāls skaidrās naudas veids, ko emitētu centrālā banka un kas būtu pieejams ikvienam eurozonā.

Mēs sadarbojamies ar eurozonas nacionālajām centrālajām bankām, lai padziļināti pētītu jautājumu par iespējamo digitālā euro emisiju. Digitālais euro būtu centrālās bankas digitālā valūta – skaidrajai naudai līdzvērtīga elektroniska nauda. Un tas papildinātu banknotes un monētas, sniedzot cilvēkiem papildu maksāšanas līdzekļa izvēli.

Digitālais euro

Centrālās bankas nauda digitālā formā, ar ko var veikt visus elektroniskos maksājumus veikalos, internetā vai starp personām.

Kas jums jāzina

Kas būtu digitālais euro?

Digitālais euro būtu elektronisks maksāšanas līdzeklis, kas bez maksas pieejams ikvienam. To – tāpat kā pašlaik skaidro naudu – būtu iespējams izmantot jebkur eurozonā, un tas būtu drošs un privāts. Mūsu sabiedrībā, kas kļūst arvien digitalizētāka, digitālais euro būtu nākamais solis uz priekšu mūsu vienotās valūtas ceļā.

Kāds tas būtu?
Kāpēc mums nepieciešams digitālais euro?

Digitālais euro dotu iespēju veikt digitālos maksājumus ar valsts izlaistu naudu, tādējādi atvieglojot mūsu ikdienu. Mēs to varētu bez maksas izmantot, kad un kur vien tas būtu nepieciešams. Tas palīdzētu nostiprināt eurozonas monetāro suverenitāti un uzlabotu konkurenci Eiropas maksājumu sektorā.

Kāpēc mums tas nepieciešams?
Kā darbotos digitālais euro?

Digitālais euro tiktu glabāts elektroniskā makā, kas izveidots jūsu bankā vai valsts starpniekiestādē. Tas ļautu veikt visus jūsu ierastos elektroniskos maksājumus – vietējā veikalā, internetā, starp draugiem – ar tālruni vai karti, tiešsaistē un bezsaistē.

Kā tas notiktu?
Kādā posmā pašlaik ir šis process?

Sagatavošanās posms, kas sākās 2023. gada novembrī, būs vērsts uz turpmāku gatavošanos digitālā euro izstrādei. Tā pamatā ir mūsu izpētes posma konstatējumi.

Turpmākie soļi

Bieži uzdotie jautājumi

Kāds man būtu labums no digitālā euro? Kā digitālais euro atšķirtos no stabilajām kriptomonētām un kriptoaktīviem? Vai digitālais euro aizstātu skaidro naudu? Izlasiet atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem.

Pārskats par digitālo euro

Šajā ziņojumā sniegti konstatējumi, kas gūti Eurosistēmas veiktajā darbā digitālā euro izpētes posmā no 2021. gada oktobra līdz 2023. gada oktobrim.

Uzziniet vairāk

Sadarbība ar ieinteresētajām personām

Plaša sadarbība ar tirgus dalībniekiem un likumdevējiem nodrošinās, lai digitālais euro apmierinātu lietotāju vajadzības. Tāpēc mēs uzsākam iniciatīvu kopumu, kas ļaus iesaistīt pēc iespējas vairāk ieinteresēto personu.

Pārvaldība un ieinteresētās personas
Dokumenti un izpēte

Digitālā euro izpētes posmā tika izstrādāta plaša dokumentācija un detalizēta veiktā darba analīze. Apmeklējiet digitālajam euro veltīto sadaļu, kur varat lasīt vairāk par jums interesējošajām tēmām.

Uzziniet vairāk

Digitālais euro salīdzinājumā ar...

...kriptoaktīviem

Tā kā digitālo euro nodrošinātu centrālā banka, tas nebūtu kriptoaktīvs. Centrālajām bankām ir uzdevums saglabāt naudas vērtību neatkarīgi no tā, vai nauda ir fiziska vai digitāla. Kriptoaktīvus nenodrošina un nepārvalda neviena centrālā iestāde, un nav garantijas, ka vajadzības gadījumā varēsiet tos apmainīt pret naudu.

Kāda ir atšķirība?

...ieguldījumiem

Digitālais euro galvenokārt būtu jāizmanto kā maksāšanas līdzeklis, nevis finanšu ieguldījumu instruments. Mēs rūpīgi pētām šo jautājumu, lai izvairītos no negatīvām sekām finanšu sektorā. Digitālajam euro jānodrošina sabiedriskais labums, kas sniedz priekšrocības ekonomikai un sabiedrībai kopumā.

Digitālais euro un finanšu sistēmas evolūcija

...Eiropas mēroga maksājumiem

Maksājumu veikšanas jomā notiek būtiskas pārmaiņas un centrālajām bankām ir vitāli svarīga loma šajā procesā. Eiropas maksājumiem jābalstās uz konkurētspējīgu un inovatīvu tirgu, kas spēj apmierināt patērētāju pieprasījumu, vienlaikus saglabājot Eiropas suverenitāti. Lai to panāktu, esam izstrādājuši visaptverošu maksājumu stratēģiju digitālajam laikmetam.

Mūsu neliela apjoma maksājumu stratēģija

ECB podkāsts

Digitālais euro – kas, kāpēc, kad? (1. un 2. daļa)

Vai un kāpēc mums nepieciešams digitālais euro? Kā tas varētu izskatīties? Un kā tas atšķirtos no citiem maksāšanas līdzekļiem? Mūsu moderatore Keitija Reindžere (Katie Ranger) uzdod šos jautājumus digitālā euro ekspertei Evelienai Vitloksai (Evelien Witlox).

Noklausieties podkāsta epizodes

Kliedējot mītus par digitālo euro

Mēs gatavojamies iespējamai digitālā euro emisijai. Tas izraisa lielu interesi – un arī maldīgus priekšstatus –, neraugoties uz to, ka lēmums vēl nav pieņemts. Mūsu moderatore Stefānija Sekola (Stefania Secola) un digitālā euro projekta vadītāja Eveliena Vitloksa (Evelien Witlox) kliedē dažus mītus.

Noklausieties podkāsta epizodi

Visas šīs sadaļas lapas