Paieškos galimybės
Apie mus Žiniasklaidai Paaiškinimai Tyrimai ir publikacijos Statistika Pinigų politika Euro Mokėjimai ir rinkos Darbas ECB
Pasiūlymai
Rūšiuoti pagal

Kas yra senjoražas?

2017 04 07

Šiuo egzotišku žodžiu nusakomas iš tiesų labai paprastas dalykas – jūsų turimi banknotai. Ar kada nors susimąstėte, kaip jie pas jus atsiranda? ECB sukuria eurų banknotus, jie išspausdinami spaustuvėse ir saugomi jūsų šalies centrinio banko saugyklose. Jus jie pasiekia per jūsų banką, kuris juos įsigyja iš centrinio banko už nominaliąją vertę. Paprastai jūsų bankas pinigus iš centrinio banko skolinasi arba atsiskaito už juos perduodamas dalį savo turto. Už paskolintus pinigus centrinis bankas uždirba palūkanų arba gauna grąžą už įsigytą turtą. Tokios pajamos vadinamos senjoražo pajamomis.

Pinigų sąjungoje pinigai keliauja

Eurų banknotai gali nevaržomai kirsti valstybių sienas, todėl kiekviename nacionaliniame centriniame banke registruotų apyvartoje esančių banknotų skaičius kuriuo nors konkrečiu momentu gali būti labai skirtingas. Kuriame nors banke šis skaičius gali būti nulis arba net neigiamas. Pavyzdžiui, kai turistai iš Vokietijos, keliaudami po lotynų šalis, Ispanijoje atsiskaito Deutsche Bundesbank (Vokietijos centrinio banko) išleistais banknotais, šie galiausia patenka į Banco de España (Ispanijos centrinį banką). Kadangi banknotai į apyvartą išleidžiami atsižvelgiant vien tik į paklausą, Ispanijos centriniam bankui banknotų reikės išleisti mažiau, nes jis jų jau gavo iš už Pirėnų. Dėl šios priežasties euro zonos šalių centriniai bankai tarpusavyje pasiskirsto už banknotų išleidimą uždirbtas pajamas.

Koks ECB vaidmuo?

Nors ECB fiziškai neišleidžia banknotų, yra susitarta laikyti, kad 8 proc. (pagal vertę) visų euro zonoje cirkuliuojančių banknotų išleido Europos Centrinis Bankas. Banknotus į apyvartą ECB vardu leidžia nacionaliniai centriniai bankai, o ECB už tuos 8 proc. banknotų gauna senjoražo pajamas, nacionalinių centrinių bankų atžvilgiu turėdamas reikalavimo teisę.

Nuo 2008 m. senjoražo pajamos mažėja, nes euro zonoje mažėjo palūkanų normos. ECB pelno „liūto dalį“ sudaro pajamos iš kitų šaltinių, pavyzdžiui, iš turto pirkimo programos. Sužinokite, kam naudojamas ECB pelnas.

Žodžio „senjoražas“ kilmė

Senovėje teisę kaldinti monetas turėjo „senjorai“ arba lordai – iš čia ir kilęs pavadinimas. Šiandien euro zonoje monetas kaldina nacionalinės vyriausybės, o banknotus leidžia centriniai bankai.

Skaityti daugiau