Možnosti vyhledávání
Home Média ECB vysvětluje Výzkum a publikace Statistika Měnová politika Euro Platební systémy a trhy Kariéra
Návrhy
Třídit podle

Zvýšili jsme úrokové sazby. Co to pro vás znamená?

21. července 2022 (aktualizováno 23. září 2022)

Zvyšování úrokových sazeb nám pomáhá snížit inflaci

Rada guvernérů ECB zvýšila úrokové sazby poprvé za 11 let. Zvýšení v září bylo největší v historii ECB. A jejich další zvyšování bude v příštích měsících pravděpodobně následovat.

Proč jsme úrokové sazby zvýšili?

Jsme centrální banka pro euro a v rámci našeho mandátu máme udržovat stabilní ceny. Když ceny v naší ekonomice rostou příliš rychle – tedy když je inflace příliš vysoká – zvyšování úrokových sazeb nám ve střednědobém horizontu pomáhá vrátit inflaci zpět k našemu 2% cíli.

Inflace představuje pro občany zátěž. Spousta z nich se obává, že zde zůstane. Tato tzv. inflační očekávání sledujeme. Proto jsme úrokové sazby zvýšili: abychom vyslali vzkaz, že inflaci nedovolíme zůstat nad 2 %. To pomůže udržet inflační očekávání pod kontrolou.

Co jsou to úrokové sazby?

Úrokové sazby jsou náklady na vypůjčování peněz (někdy se říká, že úrokové sazby jsou „cena peněz“). Pokud si chcete vzít úvěr od banky, musíte se nejprve dohodnout na určité sazbě, obvykle na sazbě roční. Řekněme, že si půjčujete 10 000 EUR s roční sazbou 3 %. To znamená, že vedle splácení úvěru budete muset své bance platit 300 EUR ročně. Úroková sazba je tedy v podstatě to, co si banka účtuje za půjčování peněz.

Funguje to také opačně. Úrok jsou peníze, které vám banka vyplácí k vašim úsporám, tj. když si banka „půjčuje“ peníze od vás. Pokud například vložíte na svůj spořicí účet 1 000 EUR s roční sazbou 2 %, dostanete na konci roku úrok 20 EUR.

Co je příčinou pohybu úrokových sazeb?

Úrokové sazby, které banky nabízejí občanům a podnikům, se obvykle pohybují společně se sazbami stanovenými ECB, ale jsou také ovlivňovány dalšími faktory. V tržní ekonomice, jako je eurozóna, jsou sazby také určovány poptávkou po úvěrech a jejich nabídkou. Jinými slovy tím, kolik podniky a lidé chtějí utrácet a investovat a kolik úvěrů je k dispozici.

ECB vysvětluje: Co jsou peníze?

S penězi to je podobné jako s jinými výrobky nebo službami. Například pokud mnoho lidí chce chléb, ale není jej dostatek, jeho cena stoupá.

Totéž platí pro úrokové sazby: pokud podniky a lidé chtějí utrácet a investovat, ale nedosáhnou snadno na dostatečný úvěr, úrokové sazby se obvykle zvyšují, protože k dispozici je méně úvěrů. Jinými slovy, čerpání úvěrů je dražší. Pokud je to naopak a lidé v bankách hodně střádají, je ekonomika zaplavena penězi, čemuž se často říká likvidita, a sazby tak bývají nízké.

Jaká je úloha ECB?

ECB je centrální banka pro euro. Nestanovujeme úrokové sazby, které platíte za svůj úvěr nebo získáváte z vkladů. Máme na ně však vliv.

Stanovujeme tzv. základní neboli „měnověpolitické“ úrokové sazby. To jsou sazby, které nabízíme bankám, jež si od nás chtějí půjčit, a za jednodenní elektronické vklady, které u nás mají.

Změna základních úrokových sazeb se ve větší či menší míře projeví napříč celou ekonomikou, včetně bankovních úvěrů, tržních úvěrů, hypotečních úvěrů, úrokových sazeb z bankovních vkladů a ostatních investičních nástrojů.

Rada guvernérů ECB přijímá rozhodnutí o těchto základních úrokových sazbách zhruba každých šest týdnů.

Jak základní úrokové sazby ovlivňují inflaci?

Za normálních okolností, pokud je inflace příliš vysoká kvůli příliš velké poptávce po příliš malém množství zboží a služeb, můžeme sazby zvýšit, aby byly úvěry dražší. To zchladí ekonomiku, uklidní inflační očekávání a sníží inflaci.

Pokud je inflace příliš nízká – což platilo již delší dobu – můžeme snížit sazby, a tedy zlevnit úvěry, abychom tak podpořili investice a poptávku.

ECB vysvětluje: Proč jsou stabilní ceny důležité?

Od ruské invaze na Ukrajinu čelíme situaci, kdy je inflace příliš vysoká, ale ekonomika zpomaluje. Ceny se vlivem války značně zvýšily, zejména za energie a potraviny. Mnohé firmy rovněž obtížněji získávají suroviny, náhradní díly a pracovníky, jež potřebují pro výrobu, což zhoršuje problémy, které již panovaly v důsledku pandemie.

Zvyšování úrokových sazeb samo o sobě všechny tyto problémy nevyřeší. Vyšší úrokové sazby nezlevní dovoz energie, nezaplní prázdné regály v supermarketech ani nedodají výrobcům automobilů polovodiče.

Vyšší sazby udržují inflační očekávání pod kontrolou

Vyšší úrokové sazby však dokáží udržovat inflační očekávání pod kontrolou. Budou-li si lidé a podniky myslet, že zde vysoká inflace zůstane, pracovníci budou pravděpodobně požadovat vyšší mzdy a zaměstnavatelé zase mohou zvyšovat své ceny. Tomu se často říká inflační spirála. Abychom této spirále zabránili, budeme pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, tedy ve zdražování úvěrů a v lepším oceňování úspor. Zajistíme, aby podniky, pracovníci i investoři věřili, že inflace se ve střednědobém horizontu sníží na 2 %. Nedovolíme, aby se v očekáváních vyšší inflace utvrdili.