Paieškos galimybės
Apie mus Žiniasklaidai Paaiškinimai Tyrimai ir publikacijos Statistika Pinigų politika Euro Mokėjimai ir rinkos Darbas ECB
Pasiūlymai
Rūšiuoti pagal

Kas yra momentiniai mokėjimai?

2016 09 26 (atnaujinta 2020 02 01)

Gyvename pasaulyje, kuriame pranešimai mus pasiekia akimirksniu, tačiau elektroninio mokėjimo įvykdymas gali užtrukti ir visą darbo dieną. O jeigu mokėjimą atliekame savaitgalį ar nedarbo dieną, mokėjimas gavėjui greičiausiai bus pradėtas vykdyti tik artimiausią darbo dieną.

Atlikus momentinį mokėjimą, pinigai į gavėjo sąskaitą įskaitomi per kelias sekundes, bet kuriuo paros metu, bet kurią metų dieną. Kai kuriose šalyse momentiniai mokėjimai – jau realybė. Tačiau jie turėtų tapti įmanomi visose Europos šalyse, atsiskaitant eurais ne tik su toje pačioje šalyje, bet ir su kitose Europos šalyse esančiomis įmonėmis ar asmenimis. Kad tai taptų tikrove, Europos mokėjimo paslaugų teikėjai susitarė dėl momentinių mokėjimų bendrų taisyklių ir standartų – SEPA momentinio kredito pervedimo schemos.

SEPA, bendra mokėjimų eurais erdvė (angl. Single Euro Payments Area), sukurta tam, kad mokėjimus eurais būtų galima atlikti bet kam ir bet kur Europoje taip pat paprastai, saugiai ir veiksmingai kaip mokėjimus toje pačioje šalyje, kad ir kaip būtų atsiskaitoma – tiesioginiu debetu, debeto kortele ar banko pavedimu.

Kokia momentinių mokėjimų nauda?

Momentiniai mokėjimai suteikia galimybę atlikti ir gauti elektroninius mokėjimus eurais bet kur ir bet kada. Kai kuriose šalyse jau galima atlikti momentinius mokėjimus mobiliuoju telefonu – greičiu ir patogumu šis būdas prilygsta atsiskaitymui grynaisiais, kai, pavyzdžiui, norite pasidalyti vakarienės išlaidas su bendradarbiais arba paskolinti pinigų draugams ar artimiesiems.

Užsiimantiems elektronine prekyba momentiniai mokėjimai panaikina riziką, kad mokėjimas nebus atliktas, nes už prekes ar paslaugas galima atsiskaityti tuo pačiu metu, kai jos išsiunčiamos ar suteikiamos. Įmonėms atsiskaitant tarpusavyje momentiniais mokėjimais pagerėja grynųjų pinigų srautai, tampa paprasčiau valdyti lėšas, sumažėja vėluojančių atsiskaitymų, o sąskaitos apmokamos greičiau.

Momentiniai mokėjimai taip pat gali padėti skatinti aktyvesnį naudojimąsi finansinėmis paslaugomis. Pagal ES teisę visi ES gyventojai – nesvarbu, kokia yra jų finansinė padėtis ir kur jie gyvena – turi teisę atsidaryti būtiniausias savybes turinčią mokėjimo sąskaitą. Galimybė atlikti ir gauti momentinius mokėjimus mobiliuoju telefonu gali paskatinti žmones pradėti naudotis finansinėmis paslaugomis arba naudotis jomis dažniau.

Kada galiu atlikti ar gauti momentinius mokėjimus?

Mokėjimo paslaugų teikėjai nėra įpareigoti savo klientams siūlyti momentinio mokėjimo paslaugos. ECB paragino mokėjimo paslaugų teikėjus parengti techninius sprendimus, kad klientai galėtų naudotis momentinio mokėjimo eurais paslauga nuo 2017 m. lapkričio mėn. Vieni tiekėjai juos parengė, kiti planuoja tai padaryti vėliau. Šalių, kuriose momentiniai mokėjimai jau veikia, (pavyzdžiui, Danijos ir Švedijos) patirtis rodo, kad šis mokėjimo būdas labai greitai populiarėja.

Koks ECB vaidmuo?

Momentiniai mokėjimai ECB svarbūs, nes jis yra atsakingas už elektroninių mokėjimų eurais saugumą ir veiksmingumą.

Siekdamas skatinti mokėjimų inovacijas, ECB, tardamasis su finansų sektoriaus atstovais, rengia bendras taisykles ir standartus, taip pat šalina likusias kliūtis, trukdančias atlikti tarpvalstybinius mokėjimus Europos Sąjungoje. ECB yra Mažmeninių mokėjimų eurais tarybos pirmininkas. Šios mokėjimo paslaugų teikėjų ir naudotojų atstovus jungiančios grupės pagrindinis tikslas – kartu padaryti ES mokėjimo rinką labiau integruotą, naujoviškesnę ir konkurencingesnę. Mažmeninių mokėjimų eurais taryba vadovauja darbui europinių momentinių mokėjimų klausimu ir, momentiniams mokėjimams populiarėjant, stebi šios srities raidą.

Kad vis daugiau mokėjimo paslaugų teikėjų galėtų savo klientams pasiūlyti galimybę atlikti momentinius mokėjimus, ECB rengia naują paslaugą, kuri šią galimybę suteiks, o momentinius mokėjimus bus galima atlikti saugiai ir bet kuriuo paros metu. Tai – TARGET momentinių mokėjimų (angl. TARGET Instant Payment Settlement, TIPS) paslauga. Ji bus pradėta teikti 2018 m. lapkričio mėn. ir bus dar viena paskata mokėjimo paslaugų teikėjams pasiūlyti savo klientams momentinių mokėjimų galimybę, nes padės pasiekti kitų mokėjimo paslaugų teikėjų klientus visoje Europoje, be to, tai nebus brangu. Dėl to momentiniai mokėjimai turėtų greitai tapti įprastu reiškiniu visoje Europoje. Galėsite įsitikinti patys.

Daugiau apie šį projektą: TARGET instant payment settlement (TIPS)