Povej mi več
Bi radi več podrobnosti?
Sveži uvidi v delovanje ECB.
Kaj so stanja v sistemu TARGET2?
12. avgust 2020
Kadar se denar pošilja iz ene države v drugo po sistemu TARGET2, se neto tok denarja zabeleži v bilanci stanja nacionalnih centralnih bank. Kako delujejo stanja v sistemu TARGET2 in zakaj se v zadnjih nekaj letih povečujejo?
VečKaj je okvir za dodatna bančna posojila?
15. maj 2020
Banke morajo imeti nemoten dostop do centralnobančne likvidnosti tudi v neugodnih razmerah, zato je Eurosistem nacionalnim centralnim bankam omogočil, da poleg splošno sprejemljivega finančnega premoženja kot zavarovanje začasno sprejemajo tudi dodatne oblike finančnega premoženja. Tukaj lahko izveste, kako je prišlo do tega in kako sistem deluje.
VečKaj je posojilodajalec v skrajni sili?
26. avgust 2019
Ko bankam zmanjka finančnih sredstev, se obrnejo na posojilodajalca v skrajni sili. Ampak kdo je to in kako pomaga stabilizirati bančni sistem v času krize? Tukaj lahko izveste več o izrednih posojilih bankam.
VečKaj so referenčne obrestne mere?
11. julij 2019
Referenčne obrestne mere imajo v gospodarstvu ključno vlogo. Toda zakaj imajo tako velik pomen? Zakaj se trenutno reformirajo? In kaj je €STR?
VečKaj so neizkoriščene zmogljivosti v gospodarstvu?
18. julij 2018
Izraz neizkoriščene zmogljivosti je pogosto predmet ekonomskih razprav. Kaj pomeni, zakaj so neizkoriščene zmogljivosti pomembne za centralne banke in kako se merijo?
VečKaj je Evropska centralna banka?
1. junij 2018
Bi radi izvedeli več o delovanju ECB in njenem vplivu na vaše vsakodnevno življenje? Potem si oglejte tehle 20 dejstev ob naši 20. obletnici. Rojstni dan imamo 1. junija 1998. Takrat smo začeli priprave na uvedbo nove enotne valute eura.
VečKaj mora država storiti, da bi vstopila v euroobmočje?
23. maj 2018
Euro je doslej uvedlo 19 od 27 držav članic EU. Kaj morajo storiti države, ki ga še niso, da bi se pridružile euroobmočju?
VečKaj je sistem jamstva za vloge?
11. april 2018
Banke vplačujejo v sistem jamstva za vloge ter tako zagotavljajo, da so vloge njihovih strank varne tudi v kriznih časih. Takšni sistemi so še vedno organizirani na ravni posameznih držav, vendar obstajajo predlogi, da se uvede tudi evropska shema. Tukaj lahko izveste, kako omenjene sheme delujejo.
VečKaj je presežna likvidnost?
28. december 2017
Od finančne krize naprej ima bančni sistem kot celota več denarja – oziroma likvidnosti – kot ga v resnici potrebuje. Kaj pa sploh je presežna likvidnost? Kaj lahko banke z njo počnejo? In zakaj jo ECB dopušča?
VečEuroobmočje v mednarodnem kontekstu
25. avgust 2017
Euroobmočje z enotno valuto povezuje 340 milijonov ljudi iz 19 držav. Kako se euroobmočje primerja z drugimi glavnimi gospodarstvi? Kakšna je njegova vloga v mednarodni trgovinski menjavi? In kaj to pomeni za Evropejce?
VečKako inovacije prispevajo k rasti?
27. junij 2017
Inovacije so osnovno gonilo gospodarskega napredka, ki prinaša koristi potrošnikom, podjetjem in gospodarstvu kot celoti. Na kakšen način igrajo to vlogo, kako prispevajo h gospodarski rasti in s čim jih lahko spodbujamo?
VečKratka predstavitev makrobonitetne politike
24. maj 2017
ECB vsakih šest mesecev objavi publikacijo o pregledu finančne stabilnosti in skupaj z drugimi organi izvaja makrobonitetne politike, s katerimi zagotavlja finančno stabilnost – ugotovite, kaj so te politike, kako delujejo in zakaj so pomembne.
VečZakaj je pomembno, da so cene stabilne?
8. maj 2017
Glavni cilj ECB je ohranjanje cenovne stabilnosti. To pomeni, da bi morala biti stopnja inflacije »v srednjeročnem obdobju pod 2%, a blizu te meje«. A zakaj ne 4%? Ali morda 0%? In sploh, kaj je narobe, če cene padajo?
VečKako bi nova tehnologija lahko preoblikovala finančne trge?
19. april 2017
Tehnologija razpršene evidence in veriženje podatkovnih blokov sta predmet razprav o inovacijah na finančnih trgih. Kaj tehnologija je in zakaj jo ECB proučuje?
VečAli ECB ustvarja dobiček?
16. februar 2017
Hiter odgovor je: ponavadi da. V letu 2018 je tako ustvarila 1,6 milijarde EUR dobička. Morda vas bo presenetilo, kam gre ta denar – morda celo v vašo korist. Kako? Ugotovite tukaj.
VečPet stvari, ki jih morate vedeti o Maastrichtski pogodbi
15. februar 2017
Maastrichtska pogodba je bila podpisana pred 25 leti, natančneje 7. februarja 1992. Kaj je v bistvu ta pogodba? In kako je spremenila Evropo?
VečZakaj je ECB neodvisna?
12. januar 2017
Politična neodvisnost ECB je eden izmed temeljev denarnega sistema v euroobmočju. Na tem mestu boste izvedeli, zakaj je bila ECB ustanovljena kot neodvisna institucija, kaj varuje njeno neodvisnost in kako ECB zagotavlja, da je demokratično odgovorna.
VečKaj je posojanje vrednostnih papirjev?
8. december 2016
Eurosistem kupuje velike količine vrednostnih papirjev, s čimer se odziva na tveganje, da bi bila inflacija predolgo na prenizki ravni. Ker se lahko zaradi tega količina vrednostnih papirjev na trgu zmanjša, posojanje pripomore k temu, da ima trg vseeno dostop do njih.
VečKaj so odbitki pri vrednotenju?
3. november 2016
Odbitki so eno od orodij, s katerim se zmanjšuje tveganje pri posojanju denarja. Uporablja jih tudi Eurosistem, kadar denar posoja poslovnim bankam. Toda kaj natančno so odbitki in kako delujejo?
VečZakaj je statistika pomembna?
19. oktober 2016
Kakšen pomen ima statistika za ECB in ljudi, ki jim služimo – tj. za prebivalce 19 držav, ki so sprejele euro?
VečZakaj ECB izvaja raziskave?
28. september 2016
Kakovostne raziskave, ki se izvajajo v centralnih bankah, so pomembnejše kot kdaj koli prej. Na tem mestu boste izvedeli, kako izvajamo raziskave, kako raziskave podpirajo denarno politiko in kako izbiramo tematike zanje.
VečKaj so linije valutnih zamenjav?
27. september 2016
Centralne banke po vsem svetu so med seboj povezane prek mreže linij valutnih zamenjav. A kaj natanko so linije valutnih zamenjav, zakaj so potrebne in kako delujejo?
VečKaj so takojšnja plačila
26. september 2016
Zakaj v svetu pametnih telefonov in hitrih sporočil izvršitev elektronskega plačila še vedno lahko traja en dan ali celo dlje? V pripravi je vseevropska shema takojšnjih plačil, s katero bodo vaša plačila postala hitra kot blisk.
VečKakšna je vloga deviznih tečajev?
28. junij 2016
Devizni tečaji vplivajo na naše življenje na različne načine: na primer, ko gremo na počitnice v državo zunaj euroobmočja, ko kupimo v tujini narejene izdelke oziroma ko na bencinski črpalki natočimo gorivo v avto. Devizni tečaji vplivajo na cene in gospodarsko rast. Tukaj se lahko poučite, kaj to pomeni za denarno politiko.
VečFinančna stabilnost v središču pozornosti
24. maj 2016
Stabilen finančni sistem je odporen proti šokom. Toda kaj to pomeni v praksi? In kako ECB podpira finančno stabilnost?
VečKaj je ANFA?
5. februar 2016
ANFA (Agreement on Net Financial Assets) je sporazum med nacionalnimi centralnimi bankami euroobmočja in ECB. Določa pravila in zgornjo mejo za imetja, ki ne zadevajo denarne politike, temveč so povezana z nacionalnimi nalogami nacionalnih centralnih bank Eurosistema.
VečKako deluje program nakupa vrednostnih papirjev, ki ga izvaja ECB
22. januar 2016
Leto zatem, ko je ECB uvedla program nakupa vrednostnih papirjev, njegovi učinki postajajo vidni. Ugotovite, kako program deluje in kakšne koristi vam prinaša.
VečKaj je denar?
24. november 2015
Denar so bankovci in kovanci eura, pa tudi stanje na bančnem računu. Kaj sploh je denar? Kako nastane in kakšno vlogo ima pri tem ECB?
VečKaj je AnaCredit?
11. november 2015
AnaCredit bo nov podatkovni niz s podrobnimi informacijami o posameznih bančnih posojilih v euroobmočju. Ime pomeni »analitični kreditni podatkovni nizi« (analytical credit datasets).
VečPet stvari, ki jih morate vedeti o ECB
10. julij 2015
Če bi vas prosili, da poveste nekaj osnovnih stvari o ECB, kaj bi rekli? Tu je pet glavnih točk.
VečAli ECB »razlašča« varčevalce?
18. maj 2015
So sedanje nizke obrestne mere ECB davek na varčevanje? Nova študija kaže, da glavni dejavnik za varčevalce na srednji in dolgi rok niso obrestne mere centralne banke ampak stanje gospodarstva.
VečKaj je razširjeni program nakupa vrednostnih papirjev?
22. januar 2015
ECB je 22. januarja 2015 napovedala razširjeni program nakupa vrednostnih papirjev. Z njim se k obstoječim programom nakupa vrednostnih papirjev zasebnega sektorja dodajajo nakupi državnih obveznic, cilj teh nakupov pa je preprečiti, da bi obdobje nizke inflacije trajalo predolgo.
VečO rotaciji glasovalnih pravic v Svetu ECB
1. december 2014
Guvernerji nacionalnih centralnih bank si glasovalne pravice v Svetu ECB izmenjujejo po sistemu rotacije. Oglejte si, kako se sprejemajo odločitve in zakaj je bil sistem rotacije uveden.
VečO negativni obrestni meri ECB
12. junij 2014
Svet ECB je 5. junija 2014 uvedel negativno obrestno mero za odprto ponudbo mejnega depozita. Kakšni so bili razlogi za to odločitev? Kako to vpliva na moje prihranke?
Več