Meklēšanas opcijas
Home Medijiem Noderīga informācija Pētījumi un publikācijas Statistika Monetārā politika Euro Maksājumi un tirgi Karjera
Ieteikumi
Šķirošanas kritērijs

Uzziniet vairāk!

Vēlaties iegūt sīkāku informāciju?
Šeit sniedzam ieskatu jaunākajās ECB aktivitātēs.

Kas ir TARGET2 atlikumi?

12.08.2020.

Pārsūtot naudu no vienas valsts uz citu ar TARGET2 starpniecību, neto naudas plūsma starp divām valstīm tiek uzrādīta abu šo valstu nacionālo centrālo banku bilancē. Kā darbojas TARGET2 atlikumi un kāpēc pēdējos gados tie palielinās?

Vairāk

Kas ir papildu kredītprasību regulējumi?

15.05.2020.

Lai nodrošinātu bankām pilnīgu pieeju centrālās bankas likviditātei, t.sk. nelabvēlīgos apstākļos, Eurosistēma devusi valstu centrālajām bankām iespēju uz laiku līdztekus vispārpieņemtajiem aktīviem atzīt par atbilstošiem vairākus papildu nodrošinājuma veidus. Uzziniet, kāpēc bija nepieciešama šāda iespēja un kā tā darbojas.

Vairāk

Kas ir pēdējās instances aizdevējs?

26.08.2019.

Kad bankām aptrūkstas līdzekļi, tās vēršas pēc palīdzības pie pēdējās instances aizdevēja. Kas ir šis aizdevējs un kā tas palīdz stabilizēt banku sistēmu krīzes apstākļos? Uzziniet vairāk par ārkārtas aizdevumiem bankām.

Vairāk

Plaša informācija par etalonlikmēm

11.07.2019.

Etalona procentu likmes veido būtisku mūsu tautsaimniecības daļu. Bet kāpēc tās ir tik nozīmīgas? Kāpēc šobrīd tiek īstenota etalonlikmju reforma? Un kas ir €STR?

Vairāk

Kas ir ekonomiskais atslābums?

18.07.2018.

Ekonomiskais atslābums ir jēdziens, ko bieži apspriež ekonomisti. Kas tas ir, kāpēc tas ir nozīmīgs centrālajām bankām un kā to mēra?

Vairāk

Kas ir Eiropas Centrālā banka?

01.06.2018.

Vai vēlaties uzzināt vairāk par Eiropas Centrālās bankas darbību un to, ko tā nozīmē jūsu ikdienas dzīvē? Šo informāciju var iegūt, iepazīstoties ar mūsu 20. gadskārtai veltīto skaidrojošo materiālu.
Mūsu dzimšanas diena ir 1998. gada 1. jūnijā. Šajā datumā sākām darbu, gatavojoties mūsu vienotās valūtas – euro –ieviešanai. 

Vairāk

Kādi priekšnosacījumi valstij jāizpilda, lai pievienotos euro zonai?

23.05.2018.

Euro ieviests 19 no 27 ES dalībvalstīm. Kā ārpus euro zonas esošās valstis var pievienoties euro zonai?

Vairāk

Kas ir noguldījumu garantiju sistēma?

11.04.2018.

Bankas veic iemaksas noguldījumu garantiju sistēmā, lai nodrošinātu, ka klientu noguldījumi ir drošībā pat krīzes laikā. Līdz šim šādas garantiju sistēmas bija organizētas nacionālajā līmenī. Tagad izteikti priekšlikumi izveidot Eiropas garantiju sistēmu. Uzziniet, kā šīs sistēmas darbojas!

Vairāk

Kas ir likviditātes pārpalikums?

28.12.2017.

Kopš finanšu krīzes banku sistēmā kopumā ir vairāk naudas – jeb likviditātes – nekā patiešām būtu nepieciešams. Taču kas īsti ir likviditātes pārpalikums un ko bankas var darīt ar to? Un kāpēc ECB pieļauj likviditātes pārpalikumu?

Vairāk

Euro zona salīdzinājumā

25.08.2017.

Euro zona apvieno 340 milj. iedzīvotāju 19 valstīs vienotās valūtas telpā. Kādi ir euro zonas rādītāji salīdzinājumā ar nozīmīgākajām pasaules valstīm? Kāda ir tās loma starptautiskajā tirdzniecībā? Un ko tas nozīmē eiropiešiem?

Vairāk

Kādā veidā inovācijas rada izaugsmi?

27.06.2017.

Inovācijas ir svarīgs tautsaimniecības progresa virzītājspēks, no kura ieguvēji ir patērētāji, uzņēmumi un tautsaimniecība kopumā. Kā tās pilda šo lomu, kā tās sniedz ieguldījumu tautsaimniecības izaugsmē un ko varētu darīt, lai tās veicinātu?

Vairāk

Īss ieskats makroprudenciālās uzraudzības politikas darbībā

24.05.2017.

ECB reizi sešos mēnešos publicē finanšu stabilitātes pārskatu – Financial Stability Review. ECB un citas iestādes nodrošina finanšu stabilitāti, īstenojot makroprudenciālās uzraudzības politiku. Uzziniet, kā šī politika tiek īstenota, kāda ir tās būtība un kāpēc tā nepieciešama.

Vairāk

Kāpēc stabilas cenas ir būtiskas?

08.05.2017.

ECB galvenais mērķis ir nodrošināt cenu stabilitāti. Tas nozīmē, ka vidējā termiņā inflācijas līmenis ir zemāks par 2%, bet tuvu tam. Kāpēc ne 4%? Vai 0%? Un kāpēc nav vēlama cenu samazināšanās? Uzziniet šeit.

Vairāk

Kā jauna tehnoloģija var pārveidot finanšu tirgus?

19.04.2017.

Runājot par inovācijām finanšu tirgos, bieži tiek pieminēta sadalītās virsgrāmatas un blokķēdes tehnoloģija. Kāda ir šīs tehnoloģijas būtība un kāpēc tā ir ECB uzmanības lokā?

Vairāk

Vai ECB gūst peļņu?

16.02.2017.

Ātra atbilde būtu "parasti jā". ECB peļņa 2018. gadā bija 1.6 mljrd. euro. Taču tas, kur šī nauda tiek izmantota, varētu būt pārsteigums – pat jūs varat gūt labumu no tās. Kā? Uzziniet šeit.

Vairāk

Pieci fakti, kas jāzina par Māstrihtas līgumu

15.02.2017.

Māstrihtas līgumu parakstīja pirms 25 gadiem, 1992. gada 7. februārī. Taču kāda īsti ir šī līguma būtība? Un kā tas mainījis Eiropu?

Vairāk

Kāpēc ECB ir neatkarīga?

12.01.2017.

ECB politiskā neatkarība ir euro zonas monetārās sistēmas stūrakmens. Uzziniet, kāpēc ECB izveidota kā neatkarīga institūcija, kā tiek nodrošināta tās neatkarība, un kādā veidā ECB nodrošina atbildību.

Vairāk

Kas ir vērtspapīru aizdevumi?

08.12.2016.

Eurosistēma pērk vērtspapīrus no bankām lielā apjomā, lai novērstu ilgstoši zemas inflācijas risku. Tas var novest pie tā, ka samazinās tirgū pieejamo vērtspapīru apjoms. Vērtspapīru aizdevumi ļauj saglabāt piekļuvi šiem vērtspapīriem.

Vairāk

Kas ir novērtējuma diskonti?

03.11.2016.

Novērtējuma diskonti ir instruments, ko izmanto ar naudas aizdošanu saistīto risku samazināšanai. Eurosistēma tos vienmēr izmanto, izsniedzot aizdevumus komercbankām. Taču kas tie īsti ir un kā tie darbojas?

Vairāk

Kāpēc nepieciešama statistika?

19.10.2016.

Uzziniet, kāpēc ECB un 19  euro zonas valstu iedzīvotājiem, kuru labā mēs strādājam, nepieciešama statistika!

Vairāk

Kāpēc ECB veic pētījumus?

14.09.2016.

Augstas kvalitātes centrālo banku pētījumi ir vērtīgāki nekā jebkad agrāk. Uzziniet, kāpēc mēs veicam pētījumus, kā tie palīdz monetārās politikas izstrādē un kā mēs izvēlamies pētījumu tēmas.

Vairāk

Kas ir valūtas mijmaiņas darījumu līnijas?

27.09.2016.

Pasaules centrālās bankas savstarpēji vieno valūtas mijmaiņas darījumu līniju tīkls. Taču kas īsti ir valūtas mijmaiņas darījumu līnijas, kāpēc tās ir nepieciešamas un kā tās darbojas?

Vairāk

Kas ir ātrie maksājumi?

26.09.2016.

Kāpēc viedtālruņu un tūlītējas ziņojumapmaiņas laikmetā elektronisko maksājumu veikšana joprojām var aizņemt dienu vai pat ilgāk? Pašlaik norit darbs pie Eiropas mēroga ātro maksājumu shēmas izstrādes, kas ļaus veikt maksājumus dažu sekunžu laikā.

Vairāk

Kāda ir valūtas kursu nozīme?

28.06.2016.

Valūtas kursi ietekmē mūsu ikdienas dzīvi dažādos veidos, piemēram, tad, kad dodamies brīvdienās ārpus euro zonas, kad pērkam ārzemēs ražotus produktus vai kad iepildām benzīnu degvielas uzpildes stacijā. Valūtas kursi ietekmē cenas un izaugsmi. Uzziniet, kā tas attiecas uz monetāro politiku.

Vairāk

Uzmanības centrā – finanšu stabilitāte

24.05.2016.

Stabilai finanšu sistēmai piemīt noturība pret šokiem. Bet ko tas nozīmē praksē? Un kā ECB atbalsta finanšu stabilitāti?

Vairāk

Kas ir LNFA?

05.02.2016.

LNFA ir līgums par neto finanšu aktīviem starp euro zonas valstu centrālajām bankām un ECB. Tas nosaka noteikumus un limitus attiecībā uz turējumiem, kas nav veidoti monetārās politikas mērķiem un saistīti ar valstu centrālo banku nacionālo uzdevumu izpildi Eurosistēmas ietvaros.

Vairāk

Kā darbojas ECB aktīvu iegādes programma?

22.01.2016.

Gadu pēc ECB paplašinātās aktīvu iegādes programmas (AIP) sākuma kļūst redzama tās ietekme. Uzziniet, kā šī programma darbojas un kādi ir jūsu ieguvumi no tās.

Vairāk

Kas ir nauda?

24.11.2015.

Nauda ir euro banknotes un monētas, kā arī atlikumi bankas kontos. Kas patiesībā ir nauda? Kā tā tiek radīta un kāda ir ECB loma šajā procesā?

Vairāk

Kas ir AnaCredit?

11.11.2015.

AnaCredit būs jauna datu kopa, kas ietvers detalizētu informāciju par atsevišķiem euro zonas banku kredītiem. Nosaukums ir saīsinājums no "analytical credit datasets" (analītiskas kredītu datu kopas).

Vairāk

Pieci fakti, kas jāzina par ECB

10.07.2015.

Kādas būtu jūsu atbildes, ja mēs uzdotu dažus vienkāršus jautājumus par ECB? Pieci būtiskākie fakti.

Vairāk

Vai ECB ekspropriē noguldītāju līdzekļus?

18.05.2015.

Vai ECB zemās monetārās politikas procentu likmes uzskatāmas par nodokli noguldītājiem? Jauns pētījums liecina, ka noguldītājiem noteicošais faktors vidējā termiņā un ilgtermiņā ir nevis centrālās bankas procentu likmes, bet gan tautsaimniecības stāvoklis.

Vairāk

Ko nozīmē paplašinātā aktīvu iegādes programma?

22.01.2015.

ECB 2015. gada 22. janvārī paziņoja par paplašināto aktīvu iegādes programmu. Programmas ietvaros līdztekus esošajām privātā sektora aktīvu iegādes programmām uzsāks valdības obligāciju iegādi, lai novērstu ar pārāk ieilgušo zemas inflācijas periodu saistītos riskus.

Vairāk

Balsstiesību rotācija Padomē

01.12.2014.

Valstu centrālo banku vadītāji Padomē pārmaiņus izmanto balsstiesības. Uzziniet, kā tiek pieņemti lēmumi un kāpēc tika ieviesta balsstiesību rotācijas programma.

Vairāk

Negatīva ECB procentu likme

12.06.2014.

Padome 2014. gada 5. jūnijā pieņēma lēmumu noteikt negatīvu noguldījumu iespējas procentu likmi. Kāds ir šā lēmuma pamatojums? Kā tas ietekmē jūsu ietaupījumus?

Vairāk

Visas šīs sadaļas lapas