Menu

Sužinoti daugiau

Norite daugiau informacijos?
Naujausios įžvalgos apie ECB veiklą.

TARGET2 balances

Kas yra likučiai sistemoje TARGET2?

2020 m. rugpjūčio 12 d.

Grynasis pinigų srautas, kuris susidaro siunčiant pinigus iš vienos šalies į kitą per sistemą TARGET2, įrašomas į tų šalių nacionalinių centrinių bankų balansus. Kaip likučiai sistemoje TARGET2 veikia ir kodėl kelerius paskutinius metus jie didėjo?
daugiau


Kas yra papildomų kredito reikalavimų (PKR) sistemos?

2020 m. gegužės 15 d.

Siekdama užtikrinti, kad bankai net ir susiklosčius nepalankioms aplinkybėms galėtų nevaržomai naudotis centrinio banko teikiamu likvidumu, Eurosistema suteikė galimybę nacionaliniams centriniams bankams, be paprastai priimamo turto, laikinai priimti papildomų rūšių įkaitą. Sužinokite, kodėl taip buvo nuspręsta ir kaip šios sistemos veikia.
daugiau


Paskutinis skolintojas – kas tai?

2019 m. rugpjūčio 26 d.

Kai bankams pritrūksta lėšų, jie kreipiasi pagalbos į savo paskutinį skolintoją. Kas tai yra ir kaip tai padeda stabilizuoti bankų sistemą krizės metu? Sužinokite daugiau apie bankams kritiniais atvejais teikiamas paskolas.
daugiau


Viskas, ką reikia žinoti apie lyginamąsias palūkanų normas

2019 m. liepos 11 d.

Palūkanų normų lyginamieji indeksai yra neatsiejama mūsų ekonomikos dalis. Tačiau kodėl konkrečiai jie yra tokie svarbūs? Kodėl dabar vyksta jų reforma? Ir kas yra €STR?
daugiau


What is economic slack?

Kas yra ekonomikos sąstingis?

2018 m. liepos 18 d.

Ekonomistai dažnai vartoja sąvoką „ekonomikos sąstingis“ . Kas tai yra, kodėl tai svarbu centriniams bankams ir kaip ekonomikos sąstingis matuojamas? 
daugiau


What is the European Central Bank?

Kas yra Europos Centrinis  Bankas?

2018 m. birželio 1 d.

Norite sužinoti daugiau apie tai, ką daro Europos Centrinis Bankas ir kaip jis susijęs su jūsų kasdieniu gyvenimu? Paskaitykite šį trumpą pristatymą, parengtą ECB 20-mečio proga.
ECB gimtadienis – 1998 m. birželio 1 d. Kaip tik tuomet buvo pradėti pasirengimo naujajai valiutai – eurui – darbai. 
daugiau


What does a country need to do to join the euro area?

Ko reikia, kad šalis galėtų prisijungti prie euro zonos?

2018 m. gegužės 23 d.

Eurą yra įsivedusios 19 iš 27 ES valstybių narių. Ko reikia, kad šalis galėtų prisijungti prie euro zonos?
daugiau


deposit guarantee

Kas yra indėlių garantijų sistema?

2018 m. balandžio 11 d.

Siekdami užtikrinti, kad klientų indėliai būtų apsaugoti net ir krizės atveju, bankai moka įnašus į indėlių garantijų sistemą. Kol kas tokios sistemos koordinuojamos nacionaliniu lygmeniu, tačiau siūloma sukurti europinę sistemą. Sužinokite, kaip veikia šios sistemos.
daugiau


Kas yra perteklinis likvidumas?

2017 m. gruodžio 28 d.

Nuo finansų krizės visoje bankų sistemoje yra daugiau pinigų, t. y.  likvidumo, negu neišvengiamai būtina. Bet kas konkrečiai perteklinis likvidumas yra? Ką bankai gali su juo daryti? Ir kodėl ECB leidžia jam susidaryti? 
daugiau


Euro zona. Palyginkime

2017 m. rugpjūčio 25 d.

340 milijonų devyniolikos euro zonos šalių gyventojų vienija bendra valiuta. Kaip sekasi euro zonai, palyginti su kitomis didžiausiomis ekonomikomis? Koks jos vaidmuo tarptautinėje prekyboje? Ir ką tai reiškia europiečiams?
daugiau


Kaip inovacijos prisideda prie ekonomikos augimo?

2017 m. birželio 27 d.

Inovacijos yra labai svarbus ekonomikos pažangą skatinantis veiksnys, naudingas tiek vartotojams ir įmonėms, tiek visai ekonomikai. Kaip jos atlieka šį vaidmenį, kaip prisideda prie ekonomikos augimo ir kaip būtų galima skatinti jas kurti?
daugiau


Trumpai apie makroprudencinę politiką

2017 m. gegužės 24 d.

Kas šešis mėnesius ECB skelbia leidinį „Finansinio stabilumo apžvalga“. ECB ir kitos valdžios institucijos užtikrina finansinį stabilumą vykdydami makroprudencinę politiką. Sužinokite, kas, kaip ir kodėl. 
daugiau


Kodėl stabilios kainos svarbu?

2017 m. gegužės 8 d.

Pagrindinis ECB tikslas – palaikyti kainų stabilumą. Tai reiškia, kad „vidutiniu laikotarpiu infliacija turi būti mažesnio negu 2 %, bet jam artimo lygio “. Kodėl ne 4 % arba 0 %? Ir kodėl nėra gerai, kai kainos mažėja? Sužinokite daugiau čia.
daugiau


Kaip nauja technologija gali iš esmės pakeisti finansų rinkas?

2017 m. balandžio 19 d.

Finansų rinkose vyksta diskusijos apie naujovę – paskirstytųjų duomenų technologiją ir blokų grandinę. Kas tai yra ir kodėl ECB tuo domisi?
daugiau


Ar ECB uždirba pelną?

2017 m. vasario 16 d.

Trumpai tariant – dažniausiai taip. 2018 m. ECB uždirbo 1,6 mlrd. eurų pelną. Tačiau paaiškinimas, kur tie pinigai keliauja toliau, gali nustebinti. Šis pelnas gali būti naudingas jums. Kaip? Daugiau sužinosite čia.
daugiau


Penki dalykai, kuriuos turite žinoti apie Mastrichto sutartį

2017 m. vasario 15 d.

Mastrichto sutartis buvo pasirašyta prieš 25 metus – 1992 m. vasario 7 d. Kas iš tiesų yra ši sutartis? Ir kaip ji pakeitė Europą?
daugiau


Kodėl ECB yra nepriklausomas?

2017 m. sausio 12 d.

ECB politinis nepriklausomumas – euro zonos pinigų sistemos pamatas. Sužinokite, kodėl ECB įsteigtas kaip nepriklausoma institucija, kaip užtikrinamas jo nepriklausomumas ir kaip ECB atsiskaito už savo veiklą.
daugiau


Kas yra vertybinių popierių skolinimas?

2016 m. gruodžio 8 d.

Eurosistema perka vertybinių popierių dideliais kiekiais, kad galėtų kontroliuoti riziką, kylančią per ilgai būnant per mažai infliacijai. Dėl to rinkoje gali sumažėti vertybinių popierių pasiūla. Vertybiniai popieriai yra skolinami, kad rinkos dalyviai galėtų ir toliau jais naudotis.
daugiau


Vertės sumažinimo koeficientas (haircut) – kas tai?

2016 m. lapkričio 3 d.

Vertės sumažinimas – tai su paskolomis susijusios rizikos mažinimo priemonė. Eurosistema vertės sumažinimo koeficientus taiko visada, kai skolina pinigus komerciniams bankams. Tačiau kas konkrečiai tai yra ir kaip tai veikia?
daugiau


Kodėl statistika yra svarbi?

2016 m. spalio 19 d.

Sužinokite, kodėl statistika yra svarbi ECB ir eurą įsivedusių 19 šalių gyventojams.
daugiau


Kodėl ECB vykdo mokslinius tyrimus?

2016 m. rugsėjo 28 d.

Centrinių bankų vykdomi aukštos kokybės moksliniai tyrimai šiandien vertingesni nei kada nors anksčiau. Sužinokite, kodėl mes vykdome mokslinius tyrimus, kuo jie svarbūs pinigų politikai ir kaip pasirenkamos tyrimų temos.
daugiau


Kas yra valiutų apsikeitimo sandorių linijos?

Kas yra valiutų apsikeitimo sandorių linijos?

2016 m. rugsėjo 27 d.

Įvairių pasaulio šalių centriniai bankai yra tarpusavyje susitarę dėl valiutų apsikeitimo sandorių linijų. Tačiau kas gi tos valiutų apsikeitimo sandorių linijos, kam jos reikalingos ir kaip veikia?
daugiau


Kas yra momentiniai mokėjimai?

2016 m. rugsėjo 26 d.

Kodėl šiais išmaniųjų telefonų ir bendravimo tiesioginiais pranešimais laikais užtrunka dieną ar ilgiau, kol įvykdomi elektroniniai mokėjimai? Šiuo metu kaip tik rengiama Europos momentinių mokėjimų schema – ją įdiegus jūsų mokėjimai taps žaibiški.
daugiau


Koks yra valiutos keitimo kurso vaidmuo?

2016 m. birželio 28 d.

Kasdieniame gyvenime valiutos kurso poveikis labai įvairus: pavyzdžiui, kai atostogaujame už euro zonos ribų, kai perkame ne Europoje pagamintus gaminius ar kai benzino kolonėlėje pilamės degalų į automobilį. Valiutos kursas veikia kainas ir augimą. Sužinokite daugiau apie jo reikšmę pinigų politikai.
daugiau


Apie finansinį stabilumą

2016 m. gegužės 24 d.

Stabili finansų sistema yra atspari sukrėtimams. Tačiau kaip tai veikia praktikoje ir ką daro ECB finansiniam stabilumui palaikyti?
daugiau


Kas yra ANFA?

2016 m. vasario 5 d.

ANFA – tai euro zonos nacionalinių centrinių bankų ir ECB susitarimas dėl grynojo finansinio turto. Juo nustatomos taisyklės, taikomos ne pinigų politikos tikslais laikomam turtui, susijusiam su Eurosistemoje nacionalinių centrinių bankų vykdomais nacionaliniais uždaviniais, ir maksimalus tokio turto dydis.
daugiau


Kaip veikia ECB turto pirkimo programa?

2016 m. sausio 22 d.

Prieš metus ECB pradėjo vykdyti išplėstinę turto pirkimo programą. Jau matomas ir jos poveikis. Sužinokite, kaip ši programa veikia ir kokią naudą gaunate jūs.
daugiau


Kas yra pinigai?

2015 m. lapkričio 24 d.

Eurų banknotai ir monetos yra pinigai, bet lėšos banko sąskaitoje juk irgi pinigai. Tai kas gi iš tiesų yra pinigai? Kaip jie kuriami ir koks čia ECB vaidmuo?
daugiau


Kas yra „AnaCredit“?

2015 m. lapkričio 11 d.

Taip bus vadinamas naujas duomenų rinkinys, kuriame bus sukaupta išsamios informacijos apie bankų paskolas euro zonoje. Visas šio rinkinio pavadinimas būtų „analitiniai kredito duomenų rinkiniai“ (angl. „analytical credit datasets“).
daugiau


Penki dalykai, kuriuos reikia žinoti apie ECB

2015 m. liepos 10 d.

Jei paprašytumėme jūsų paminėti keletą svarbiausių faktų apie ECB, ką pasakytumėte? Štai penki pagrindiniai dalykai.
daugiau


Ar ECB skriaudžia indėlininkus?

2015 m. gegužės 18 d.

Ar ECB vykdoma mažų palūkanų normų politika slegia indėlininkų pečius? Naujas tyrimas rodo, kad vidutiniu ir ilguoju laikotarpiu indėlininkams reikšmės turi ne centrinio banko nustatomos palūkanų normos, o ekonomikos būklė.
daugiau


Kas yra išplėstinė turto pirkimo programa?

2015 m. sausio 22 d.

2015 m. sausio 22 d. ECB paskelbė pradedantis vykdyti išplėstinę turto pirkimo programą. Pagal šią programą perkamos vyriausybių obligacijos. Ji papildo ECB jau vykdomą privačiojo sektoriaus turto pirkimo programą ir yra skirta šalinti pernelyg ilgai užsitęsusio mažos infliacijos laikotarpio keliamą riziką.
daugiau


Valdančiosios tarybos narių balsavimo teisių rotacija

2014 m. gruodžio 1 d.

Nacionalinių centrinių bankų valdytojai turi teisę balsuoti Valdančiosios tarybos posėdžiuose paeiliui. Sužinokite, kaip sprendimai priimami ir kodėl apskritai įvesta balsavimo teisių rotacijos tvarka.
daugiau


ECB neigiama palūkanų norma

2014 m. birželio 12 d.

2014 m. birželio 5 d. Valdančioji taryba nusprendė nustatyti neigiamą palūkanų normą už indėlius. Kokie tokio sprendimo motyvai? Kokią reikšmę jis turi jūsų indėliams?
daugiau