Menu

Pirmā euro banknošu izlaiduma dizaina konkurss

Euro banknošu dizaina autors Roberts Kalina darbā <em>Oesterreichische Nationalbank</em> Vīnē

1996. gada februārī ECB priekštecis – Eiropas Monetārais institūts – izsludināja dizaina konkursu. Tika iesniegti 44 priekšlikumi, kurus publiskoja anonīmi, lai nodrošinātu pēc iespējas objektīvāku izvēli.

2004. gada septembrī 14 neatkarīgu tirgzinības, reklāmas, dizaina un mākslas vēstures ekspertu žūrija novērtēja konkursam iesniegtos darbus un sagatavoja divus iespējamo konkursa uzvarētāju sarakstus: vienu ar piecām dizaina sērijām par tēmu "Eiropas laikmeti un stili" un otru ar piecām dizaina sērijām par tēmu "Modernais/abstraktais".

Pēc tam EOS (European Omnibus Survey) Gallup Europe veica aptauju, lai noskaidrotu sabiedrības viedokli par sarakstos iekļautajiem dizaina paraugiem. Izmantojot detalizētu aptaujas anketu, tika iztaujātas divas respondentu grupas  – sabiedrības locekļi un speciālisti, kas strādā ar skaidro naudu. Viņi iepazinās ar visām desmit dizaina sērijām. Kopā tika aptaujāti aptuveni 2 000 cilvēku visā Eiropā.

Pamatojoties uz žūrijas secinājumiem un aptaujas rezultātiem, Eiropas Monetārā institūta Padome 1996. gada decembrī noteica konkursa uzvarētāju. Uzvarēja Roberta Kalinas (Robert Kalina) – banknošu dizainera no Oesterreichische Nationalbank Vīnē – izstrādātā sērija.

Dokumenti, kas saistīti ar banknošu dizainu un konkursu:

  • Tēmas izvēles konsultatīvās grupas ziņojums, 1995. gada maijs,ENGLISH
  • Elementu izvēles konsultatīvās grupas ziņojums, 1995. gads,ENGLISH
  • Dizaina norādes dizaineriem (izvilkums), 1996. gada februāris,ENGLISH
  • Dizaina norāžu 2. pielikums, 1996. gada februāris,ENGLISH
  • Ziņojums par sabiedrības aptauju saistībā ar sarakstos iekļautajiem dizaina paraugiem, 1996. gada decembris,ENGLISH
  • Atšifrējumu tabula ziņojumā par sabiedrības aptauju saistībā ar sarakstos iekļautajiem dizaina paraugiem, 1996. gada decembris,ENGLISH
  • Euro banknošu dizaina izstādes katalogs, 2003. gada septembris,ENGLISH