Menu

Konkursas eurų banknotų pirmosios serijos dizainui sukurti

Eurų banknotų dizaino autorius Robert Kalina darbo metu Austrijos nacionaliniame banke Vienoje

1996 m. vasario mėn. ECB pirmtakas – Europos pinigų institutas – paskelbė eurų banknotų dizaino konkursą. Buvo pateikti 44 pasiūlymai. Vertinant pasiūlymus jų autoriai nebuvo atskleisti, kad atranka būtų kiek įmanoma objektyvesnė.

Tų pačių metų rugsėjo mėn. iš 14 nepriklausomų rinkodaros, reklamos, dizaino ir meno istorijos ekspertų sudaryta vertinimo komisija įvertino pasiūlytus dizainus ir sudarė du atrinktų kandidatų sąrašus: vieną iš jų sudarė penkios dizaino serijos tema „Europos amžiai ir stiliai “, o kitą – penkios dizaino serijos tema „modernu/abstraktu“.

Vėliau bendrovės EOS (European Omnibus Survey) Gallup Europe buvo paprašyta atlikti visuomenės nuomonės tyrimą apie atrinktus dizainus. Naudodama išsamų klausimyną, bendrovė apklausė dvi žmonių grupes – visuomenės atstovus ir profesionalius grynųjų pinigų tvarkytojus. Apklaustieji atidžiai išnagrinėjo visas dešimt dizaino serijų. Iš viso Europoje buvo apklausta apie 2 000 žmonių.

1996 m. gruodžio mėn. Europos pinigų instituto taryba, atsižvelgusi į vertinimo komisijos bei visuomenės nuomonės apklausos rezultatus, išrinko vieną dizaino seriją. Konkursą laimėjusią seriją sukūrė Robert Kalina, banknotų dizaineris iš Oesterreichische Nationalbank (Austrijos centrinio banko Vienoje).

Su eurų banknotų dizainu ir konkursu susiję dokumentai:

  • Temos atrankos patariamosios grupės ataskaita, 1995 m. gegužės mėn., ENGLISH
  • Požymių atrankos patariamosios grupės ataskaita, 1995 m., ENGLISH
  • Banknotų dizaino aprašas (ištrauka), 1996 m. vasario mėn., ENGLISH
  • Banknotų dizaino aprašo 2 priedas, 1996 m. vasario mėn., ENGLISH
  • Visuomenės nuomonės apie atrinktuosius dizainus apklausos ataskaita, 1996 m. gruodžio mėn., ENGLISH
  • Konkurso dalyvių iššifravimo lentelė Visuomenės nuomonės apie atrinktuosius dizainus apklausos ataskaitai, 1996 m. gruodžio mėn., ENGLISH
  • Eurų banknotų dizaino parodos katalogas, 2003 m. rugsėjo mėn., (anglų k.).ENGLISH