Menu

Ostend

Na rozhraní mesta a rieky

Grossmarkthalle vo frankfurtskej štvrti Ostend, 2002

Grossmarkthalle vo frankfurtskej štvrti Ostend, 2002

© ECB/KingAir Luftfoto

Nové sídlo Európskej centrálnej banky (ECB) bude stáť na mieste bývalej veľkoobchodnej tržnice Grossmarkthalle vo frankfurtskej štvrti Ostend. Areál tržnice sa nachádza na rozhraní mestskej zástavby a rieky. Štvrť Ostend sa vyznačuje veľkou rozmanitosťou a od 90. rokov minulého storočia podobne ako priľahlé štvrte prechádza neustálym vývojom. Na vzdialenejšom konci železničnej trate sa nachádzajú prístavné doky Osthafen, ktoré dodnes nesú známky industriálnej architektúry, donedávna viditeľné aj v okolí Grossmarkthalle. Industriálnu minulosť Grossmarkthalle pripomínajú dva pamiatkovo chránené žeriavy stojace v prístave.

Štrukturálna premena

Pod žeriavmi v Ruhrorter Werft

Pod žeriavmi v Ruhrorter Werft

© Robert Metsch

Pôvodná priemyselná zóna na brehu rieky Mohan západne od Grossmarkthalle sa postupne mení na atraktívnu rezidenčnú oblasť plnú zelene. Práve v tejto časti frankfurtskej štvrte Ostend sú stavebné zmeny najväčšie.

Zmena tváre mesta

Nové budovy vo Weseler Werft

Nové budovy vo Weseler Werft

© Robert Metsch

Prebiehajúca štrukturálna zmena z priemyselného zamerania na služby v posledných rokoch mení tvár frankfurtskej štvrte Ostend. Najväčší stavebný rozvoj zaznamenáva ulica Hanauer Landstrasse, ktorá sa stáva magnetom pre rastúci počet poskytovateľov služieb a dejiskom kultúrnych podujatí.