Menu

Ostend

Na rozhraní města a řeky

Tržnice Grossmarkthalle ve frankfurtské čtvrti Ostend, 2002

Tržnice Grossmarkthalle ve frankfurtské čtvrti Ostend, 2002

© ECB/KingAir Luftfoto

Nové sídlo Evropské centrální banky (ECB) bude stát na místě bývalé velkoobchodní tržnice Grossmarkthalle ve frankfurtské čtvrti Ostend. Areál této tržnice leží přímo na rozhraní řeky a města. Čtvrť Ostend se vyznačuje nesmírnou rozmanitostí. Zdejší městská zástavba, podobně jako v přilehlých čtvrtích, prochází již od 90. let soustavným rozvojem. Na vzdálenějším konci železniční tratě se nacházejí přístavní doky Osthafen, které dodnes nesou známky industriální architektury. Podobné znaky byly až do nedávna patrné i v tržnici Grossmarkthalle, jejíž industriální minulost připomínají dva památkově chráněné jeřáby stojící v přístavišti.

Stavební proměny

Pod jeřáby v přístavišti Ruhrorter Werft

Pod jeřáby v přístavišti Ruhrorter Werft

© Robert Metsch

Bývalá průmyslová zóna na březích řeky Mohan západně od areálu Grossmarkthalle se postupně mění v atraktivní rezidenční oblast plnou městské zeleně. Právě tato část franfkurtské čtvrti Ostend zažívá největší proměnu.

Měnící se městská krajina

Nové domy ve Weseler Werft

Nové budovy ve Weseler Werft

© Robert Metsch

V posledních letech se urbanistická podoba frankfurtské čtvrti Ostend změnila – zdejší objekty procházejí postupnou přestavbou a změnou orientace z výrobního sektoru na sektor služeb. Největší stavební rozvoj zaznamenává Hanauer Landstrasse, která se čím dál častěji stává lákadlem pro poskytovatele služeb a významným dějištěm kulturních událostí.