Menu

Istorinis Großmarkthalle pastatas

Pastatas

Vaizdas iš šiaurės rytų pusės

Vaizdas iš šiaurės rytų pusės

© Robert Metsch

Großmarkthalle pastatas pastatytas 1926–1928 m. pagal Martin Elsaesser, 1925–1932 m. buvusio Frankfurto prie Maino miesto planavimo departamento direktoriumi (Stadtbaudirektor), projektą. 220 m ilgio, 50 m pločio ir maksimalaus 23,50 m aukščio pastate veikė vaisių ir daržovių turgus, kuris aptarnavo ne tik Frankfurtą, bet ir visą Reino-Maino regioną.

Pritaikymas

Traukinys šalia Großmarkthalle pastato (apie 1930 m.)

Traukinys šalia Großmarkthalle pastato (apie 1930 m.)

© Institut für Stadtgeschichte

Großmarkthalle pastatu didmenininkai naudojosi nuo 1928 iki 2004 m., o vėliau jie persikėlė į Frischezentrum pastatą miesto šiaurės vakarų dalyje.

Kultūrinis paminklas

Großmarkthalle pastato vaizdas iš pietų pusės (apie 1930 m.)

Großmarkthalle pastato vaizdas iš pietų pusės (apie 1930 m.)

© Institut für Stadtgeschichte

Großmarkthalle – tuo metu modernus klasikinės modernios eros funkcinis pastatas – 1972 m. pripažintas kultūriniu paminklu. Tuo laikotarpiu jo konstrukcinis karkasas buvo naujo tipo, o prekybinė salė buvo didžiausia pasaulyje beatramė įtemptos armatūros gelžbetonio konstrukcijos salė.

Skirtingi elementai

Visa Großmarkthalle teritorija pradžioje buvo sudaryta iš šių elementų:
Pats Großmarkthalle pastatas buvo prekybinė salė, kurios abiejuose galuose buvo po aštuonių aukštų fligelį. Vakariniame fligelyje buvo įrengti didmenininkų biurai ir turgaus kasos, o rytiniame fligelyje – papildomi prekystaliai ir šaldytuvų patalpos. Šie du fligeliai buvo sujungti su keturių aukštų priestatais, kurie buvo padalinti į restoranus, butus ir muitinės zoną. Pietinėje turgavietės pusėje buvo keletas geležinkelio bėgių, kadangi dauguma prekių, ypač tropiniai vaisiai, buvo pristatomi traukiniu. Tiktai prieš kelis dešimtmečius prekes pradėta pristatinėti kelių transportu.

Istorinio paveldo išsaugojimas

Pagal potvarkį dėl istorinio paveldo išsaugojimo, Großmarkthalle pastato ir jo dviejų fligelių restauracijos darbai iš principo nepakeis pastatų išvaizdos. Jie bus kruopščiai restauruoti ir taps savitomis šios teritorijos projekto sudedamosiomis dalimis. Restauracijos darbų metu taip pat bus atkurti kai kurie konstrukciniai elementai, kurie laikui bėgant buvo paslėpti. Prieš perduodant teritoriją ECB, Importhalle pastatas ir kiti prastos būklės mažesni pastatai buvo nugriauti.

Konstrukcinis karkasas

Tuo metu, kai buvo pastatyta Großmarkthalle, jos prekybos salė buvo didžiausia pasaulyje beatramė gelžbetonio konstrukcijos salė. Pagrindinės salės stogo konstrukciją sudaro 15 betoninių kevalų, kurie laikosi ant gelžbetonio kolonų. Betoniniai kevalai, sukonstruoti pagal Zeiss-Dywidag metodą, yra 15 m pločio ir 43,50 m ilgio. Jų viršūnė yra tiktai 7,50 cm storio. Išilginius salės fasadus daugiausia sudaro įstiklintos betoninės tinklo pavidalo konstrukcijos; pirmojo aukšto fasadai bei fligeliai pastatyti iš šiuolaikiškų plytų.