Menu

Opis budynku

Trzy obiekty

Kompleks budowlany, w którym mieści się nowa siedziba EBC, tworzą trzy obiekty: Grossmarkthalle (hala, w której wcześniej mieściła się frankfurcka giełda owocowo-warzywna) z całkowicie nowym wnętrzem, wysokościowiec składający się z dwóch wież biurowych spiętych atrium oraz budynek wejściowy, który łączy wysokościowiec z Grossmarkthalle w wizualną całość i wyznacza główne wejście do EBC od ulicy Sonnemannstrasse.


Grossmarkthalle

Odrestaurowana i całkowicie odnowiona Grossmarkthalle jest integralną częścią nowej siedziby EBC. Galeria zdjęć

Zabytek z lat 20. XX w.

Grossmarkthalle powstała w latach 1926–1928 według projektu Martina Elsaessera, piastującego wówczas stanowisko głównego urbanisty Frankfurtu. W 1972 r. została wpisana na listę zabytków, a do 4 czerwca 2004 r. mieściła się w niej giełda owocowo-warzywna.

Nowe przeznaczenie

Po gruntownym odrestaurowaniu i renowacji, zakończonych w 2014 r., w Grossmarkthalle mieszczą się obecnie pomieszczenia ogólnego użytku – hol główny, powierzchnie wystawowe i kawiarnia, a także centrum dla zwiedzających, stołówka i strefa konferencyjna. Te ostatnie zostały wbudowane w halę jako osobne obiekty (rozwiązanie określane jako „budynek w budynku”). Wejście do hali – będące jednocześnie głównym wejściem do EBC – znajduje się pod budynkiem wejściowym.

Grossmarkthalle w liczbach
Powierzchnia całkowita hali ok. 12 500 m²
Wysokość hali ok. 23 m
Długość hali 220 m
Szerokość hali 50 m
Wysokość budynków skrzydłowych 32,50 m
Powierzchnia budynków skrzydłowych ok. 975 m²

Wysokościowiec

Charakterystyczna sylwetka 185-metrowego wieżowca jest zwieńczeniem panoramy Frankfurtu od strony wschodniej. Galeria zdjęć

Wysokościowiec składa się z dwóch wież o nieregularnym kształcie, połączonych atrium. Wieża północna ma 45 pięter, południowa – 43.

Pionowe miasto

Połączenie obu wież przeszklonym atrium jest realizacją koncepcji „pionowego miasta”, w której platformy łącznikowe i pomosty sprawiają wrażenie ulic i placów. Platformy dzielą atrium w pionie na trzy części o różnej wysokości – od 45 do 60 m.

Swoboda aranżacji

W wysokościowcu mieści się większość stanowisk pracy i wewnętrznych sal konferencyjnych. Wielka sala posiedzeń Rady i biura członków organów decyzyjnych EBC znajdują się na górnych piętrach. Wszystkie kondygnacje dają dużą swobodę aranżacji przestrzeni biurowej.

Wysokościowiec w liczbach
Powierzchnia całkowita ok. 110 000 m²
Powierzchnia kondygnacji (w jednej wieży) między 700 a 1200 m²
Wysokość wieży północnej 185 m (45 pięter)
Wysokość wieży południowej 165 m (43 piętra)

Budynek wejściowy

Budynek ten wyznacza główne wejście do EBC od strony Sonnemannstrasse. Galeria zdjęć

Wizualna całość

Budynek wejściowy tworzy wizualne połączenie między wysokościowcem a Grossmarkthalle. Dzięki asymetrycznej formie, nachylonym elewacjom i wielkim oknom wydaje się płynnie przechodzić w stojący z tyłu wysokościowiec.

Centrum prasowe

W budynku wejściowym mieści się centrum prasowe, z którego transmitowane są konferencje prasowe EBC. Wchodzi się do niego przez hol główny, nad którym znajdują się stanowiska robocze udostępniane dziennikarzom podczas konferencji. Obok wielkiej sali konferencyjnej jest jeszcze audytorium.

Budynek wejściowy w liczbach
Powierzchnia całkowita ok. 3000 m²
Wysokość 27,50 m