Menu

Luminale

Festival svetla

Osvetlená Grossmarkthalle

© Robert Metsch

Medzinárodný festival svetla Luminale sa konal už štvrtýkrát v dňoch 6. až 11. apríla 2008. Luminale sa uskutočňuje každé dva roky vo Frankfurte a rýnsko-mohanskej oblasti ako súčasť veľtrhu architektúry a osvetľovacej techniky Light+Building.

Casa Magica

Osvetlená Grossmarkthalle

© Robert Metsch

V roku 2008, keď sa Luminale konalo štvrtýkrát, sa ho zúčastnila aj Európska centrálna banka (ECB). Umelecké duo z Tübingenu (Friedrich Förster and Sabine Weissinger), ktoré vo svojej tvorbe používa osvetľovaciu techniku, počas večerných hodín až do polnoci osvecovalo južnú fasádu Grossmarkthalle.

Tri motívy

Osvetlená Grossmarkthalle

© Robert Metsch

Na charakteristickú mrežovanú fasádu so vsadenými oknami boli postupne premietané tri motívy. Prvý motív ovocia a zeleniny bol spomienkou na pôvodnú funkciu budovy – veľkoobchodnú tržnicu. Druhý motív zobrazoval súčasnosť – bagre, žeriavy a betónové miešačky vyjadrujúce premenu Grossmarkthalle na budúce sídlo ECB, a tretí voľne adaptoval formálne prvky bankoviek a zdôrazňoval tak budúcu úlohu Grossmarkthalle ako budúceho sídla ECB.

Premiéra

Osvetlená Grossmarkthalle

© Robert Metsch

V premiérový večer ECB pozvala všetky zainteresované strany na informačné stretnutie, ktoré sa uskutočnilo pred hlavnou halou v lodenici Ruhrorter Werft s výhľadom na osvetlenú Grossmarkthalle.