Menu

Luminale

Luminale – Festival světelného umění

Osvětlená Grossmarkthalle

© Robert Metsch

Ve dnech 6. až 11. dubna 2008 se již po čtvrté konal mezinárodní festival světelného umění s názvem Luminale. Pořádá se každé dva roky ve Frankfurtu a rýnsko-mohanské oblasti v rámci veletrhu architektury a osvětlovací techniky Light+Building.

Casa Magica

Osvětlená Grossmarkthalle

© Robert Metsch

Čtvrtého ročníku Luminale v roce 2008 se zúčastnila také Evropská centrální banka (ECB). Umělecké duo z Tübingenu (Friedrich Förster a Sabine Weissingerová – Casa Magica) pracující s osvětlovací technikou osvětlilo od večerních hodin až do půlnoci jižní fasádu Grossmarkthalle.

Tři motivy

Osvětlená Grossmarkthalle

© Robert Metsch

Na charakteristickou fasádu, do níž je vsazeno množství oken připomínající ve svém celku mříž, byly promítány postupně tři motivy. První motiv ovoce a zeleniny byl vzpomínkou na dřívější funkci této budovy – sloužila totiž jako místo pro velkoobchodní trh, druhý se soustředil na dnešek – bagry, jeřáby a betonové míchačky připomněly přeměnu Grossmarkthalle na budoucí sídlo ECB a třetí motiv volně adaptoval formální zásady charakterizující bankovky a vyzvednul tak budoucí úlohu Grossmarkthalle jako sídla ECB.

Premiérový večer

Osvětlená Grossmarkthalle

© Robert Metsch

Na premiérový večer pozvala ECB všechny zúčastněné strany na informativní schůzku, která se konala před hlavní halou v přístavišti Ruhrorter Werft s výhledem na osvětlenou Grossmarkthalle.