EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32009O0001

Euroopa Keskpanga suunis, 20. jaanuar 2009 , millega muudetakse suunist EKP/2000/7 eurosüsteemi rahapoliitika instrumentide ja menetluste kohta (EKP/2009/1)

OJ L 36, 5.2.2009, p. 59–61 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2011; kehtetuks tunnistatud 32011O0014

ELI: http://data.europa.eu/eli/guideline/2009/101/oj

5.2.2009   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 36/59


EUROOPA KESKPANGA SUUNIS,

20. jaanuar 2009,

millega muudetakse suunist EKP/2000/7 eurosüsteemi rahapoliitika instrumentide ja menetluste kohta

(EKP/2009/1)

(2009/101/EÜ)

EUROOPA KESKPANGA NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut, eelkõige artikli 105 lõike 2 esimest taanet,

võttes arvesse Euroopa Keskpankade Süsteemi ja Euroopa Keskpanga põhikirja (edaspidi „EKPSi põhikiri”), eelkõige selle artikleid 12.1 ja 14.3 koosmõjus artikli 3.1 esimese taandega, artikliga 18.2 ja artikli 20 esimese lõiguga,

ning arvestades järgmist:

(1)

ühtse rahapoliitika saavutamiseks eurosüsteemi poolt, kuhu kuuluvad euro kasutusele võtnud liikmesriikide (edaspidi „osalevad liikmesriigid”) keskpangad (RKPd) ja Euroopa Keskpank (EKP), tuleb määratleda eurosüsteemis kasutatavad instrumendid ja menetlused, et rakendada seda poliitikat ühtselt kõikides osalevates liikmesriikides.

(2)

Võttes arvesse äsjaseid muudatusi varaga tagatud väärtpaberite turgudel, tuleb teha muudatused eurosüsteemi ühtse rahapoliitika määratlustes ja teostamises. Eelkõige tuleb muuta varaga tagatud väärtpaberite reitingunõudeid ja välistada varaga tagatud väärtpaberite teatavate liikide kasutamine eurosüsteemi krediiditehingutes, et järgida EKPSi põhikirja artikli 18.1 nõuet, mille kohaselt peavad krediiditehingud krediidiasutustega ja muude turul osalejatega olema piisavalt tagatud.

(3)

Üheks eurosüsteemi poolt kohaldatavaks riskiohjamismeetmeks eurosüsteemi piisava riskikaitse tagamisel kooskõlas EKPSi põhikirja artikliga 18.1 on piirangute kehtestamine tagatisena kasutatavate emitentide või vara suhtes. Eurosüsteemi krediidiriski vastu kindlustamiseks tuleb tagatiseta pangavõlakirjade tagatiseks võtmise puhul piirata emitentide kontsentratsiooni,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA SUUNISE:

Artikkel 1

I lisa muutmine

31. augusti 2000. aasta suunise EKP/2000/7 (eurosüsteemi rahapoliitika instrumentide ja menetluste kohta) (1) I lisa muudetakse kooskõlas käesoleva suunise lisaga.

Artikkel 2

Kontrollimine

RKPd edastavad EKPle hiljemalt 30. jaanuariks 2009 dokumentide ja meetmete üksikasjad, millega nad on kavandanud käesolevat suunist järgida.

Artikkel 3

Jõustumine

Käesolev suunis jõustub 20. jaanuaril 2009. Artiklit 1 kohaldatakse alates 1. märtsist 2009.

Artikkel 4

Adressaadid

Käesolev suunis on adresseeritud osalevate liikmesriikide keskpankadele.

Frankfurt Maini ääres, 20. jaanuar 2009

EKP nõukogu nimel

EKP president

Jean-Claude TRICHET


(1)  EÜT L 310, 11.12.2000, lk 1.


LISA

Suunise EKP/2000/7 I lisa muudetakse järgmiselt.

1)

Jaotises 6.2.1 pealkirja „Vara liik” all asendatakse neljanda lõigu punkt c järgmisega:

„c)

ei tohi koosneda tervikuna, osaliselt, hetkel ega tulevikus krediidiriskiga seotud võlakirjadest vms nõuetest, mis tulenevad krediidiriski ülekandmisest krediidituletisinstrumentide või muude varaga tagatud väärtpaberite rühmade kaudu. (1) Kuni 1. märtsini 2010 vabastatakse varaga tagatud väärtpaberid, mis on emiteeritud enne 1. märtsi 2009, nõudest, mille kohaselt ei tohi need koosneda muude varaga tagatud väärtpaberite rühmadest.

2)

Jaotise 6.3.1 viiendas lõigus lisatakse pärast teist lauset järgmise lause:

„Pärast 1. märtsi 2009 emiteeritud varaga tagatud väärtpaberite osas tähendab eurosüsteemi kõrge krediidistandardi nõue, et laenutagatisele on emiteerimisel antud hinnang AAA ning kvaliteedi miinimumlävi väärtpaberi tähtaja jooksul on laenutagatise hinnang „Üks A”. (2)

3)

Jaotises 6.4.2 lisatakse järgmine kolmas taane:

„—

Eurosüsteem piirab tagamata pangavõlakirjade kasutamist, mis on emiteeritud emitendi või mis tahes üksuse poolt, kellel on emitendiga lähedane side vastavalt jaotises 6.2.3 sätestatud nõuetele. Tagamata pangavõlakirju, mille on emiteerinud üksikemitent või üksus, kellega emitendil on lähene side, võib osaleja kasutada tagatisena selliselt, et selle tagatise eurosüsteemi poolt määratud koguväärtus pärast allahindluse kohaldamist ei tohi ületada 10 % selle osapoole poolt esitatud kogutagatisest pärast allahindlusi. See piirang ei kehti tagamata pangavõlakirjadele, mis on tagatud maksustamisõigusega avaliku sektori üksuse poolt, kui eespool nimetatud tagamata pangavõlakirjade turuväärtus ei ületa pärast allahindluse kohaldamist 50 miljonit eurot. Piirangut ei kohaldata kuni 1. märtsini 2010 eurosüsteemile kuni 20. jaanuarini 2009 tagatiseks antud tagamata pangavõlakirjade suhtes. Kahe või enama tagamata pangavõlakirjade emitendi ühinemisel või selliste emitentide vahel lähedase sideme loomisel loetakse need emitendid käesoleva piirangu kontekstis üheks emitentide rühmaks alles ühe aasta möödumisel ühinemise või lähedase sideme loomise kuupäevast.”

4)

Jaotises 6.4.1 asendatakse taustinfo 7 järgmisega:

„TAUSTINFO 7

Riskiohjemeetmed

Eurosüsteem kohaldab järgmisi riskiohjemeetmeid:

Turuväärtuse allahindlused

Eurosüsteem rakendab turuväärtuse allahindlusi alusvara hindamisel. See tähendab, et alusvara väärtuseks võetakse alusvara turuväärtus miinus teatav protsent (allahindlus).

Kõikumisvahemikud (turuväärtuses kajastamine)

Eurosüsteem nõuab, et tema likviidsust lisavates pöördtehingutes kasutatava alusvara turuväärtuse allahindlusega kohandatud väärtus püsiks. See tähendab, et kui alusvara väärtus jääb tavapärasel hindamisel alla teatava taseme, nõuab liikmesriigi keskpank, et osapool esitaks täiendavaid varasid või sularaha (s.o esitab lisatagatise nõude). Samamoodi võib osapool siis, kui alusvara väärtus ületab pärast ümberhindamist teatava taseme, seda taset ületava vara või sularaha tagasi võtta. (Lisatagatise nõude esitamisega seotud arvutused on esitatud taustinfos 8)

Tagamata pangavõlakirjadega seotud piirangud

Tagamata pangavõlakirjade suhtes kohaldab erurosüsteem jaotises 6.4.2 kirjeldatud piiranguid.

Eurosüsteem võib igal ajal kasutada ka järgmisi riskiohjemeetmeid, kui on vaja tagada eurosüsteemi adekvaatne riskikaitse kooskõlas EKPSi põhikirja artikliga 18.1.

Esialgsed marginaalid

Eurosüsteem võib kohaldada esialgseid marginaale oma likviidsust lisavates pöördtehingutes. See tähendab, et osapooled peavad esitama alusvara, mille väärtus on vähemalt eurosüsteemi pakutav likviidsus pluss esialgne marginaal.

Väljalaskjate/võlgnike või garantidega seotud piirangud

Eurosüsteem võib kehtestada väljalaskjate/võlgnike või garantidega seotud täiendavaid piiranguid lisaks tagamata pangavõlakirjade suhtes kohaldatavatele piirangutele. Selliseid piiranguid võib kohaldada ka kindlate osapoolte suhtes eelkõige juhul, kui osapoole krediidikvaliteedil on kõrge korrelatsioon osapoole esitatud tagatise krediidikvaliteediga.

Lisagarantiid

Eurosüsteem võib teatavate varade vastuvõtmiseks nõuda rahaliselt usaldusväärsetelt üksustelt lisagarantiisid.

Väljajätmine

Eurosüsteem võib teatavad varad oma rahapoliitilistest operatsioonidest välja jätta. Neid piiranguid võib kohaldada ka kindlate osapoolte suhtes eelkõige juhul, kui osapoole krediidikvaliteedil on kõrge korrelatsioon osapoole esitatud tagatise krediidikvaliteediga.”

5)

Tabel liites 5 asendatakse järgmisega:

„EUROSÜSTEEMI VEEBILEHED

Keskpank

Veebileht

Euroopa Keskpank

www.ecb.europa.eu

Belgia keskpank (Nationale Bank van België/Banque Nationale de Belgique)

www.nbb.be või www.bnb.be

Saksamaa keskpank (Deutsche Bundesbank)

www.bundesbank.de

Iirimaa keskpank (Central Bank and Financial Services Authority of Ireland)

www.centralbank.ie

Kreeka keskpank (Bank of Greece)

www.bankofgreece.gr

Hispaania keskpank (Banco de España)

www.bde.es

Prantsusmaa keskpank (Banque de France)

www.banque-france.fr

Itaalia keskpank (Banca d’Italia)

www.bancaditalia.it

Küprose keskpank (Central Bank of Cyprus)

www.centralbank.gov.cy

Luksemburgi keskpank (Banque centrale du Luxembourg)

www.bcl.lu

Malta keskpank (Central Bank of Malta)

www.centralbankmalta.org

Madalmaade keskpank (De Nederlandsche Bank)

www.dnb.nl

Austria keskpank (Österreichische Nationalbank)

www.oenb.at

Portugali keskpank (Banco de Portugal)

www.bportugal.pt

Slovakkia keskpank (Národná banka Slovenska)

www.nbs.sk

Sloveenia keskpank (Banka Slovenije)

www.bsi.si

Soome keskpank (Suomen Pankki/Finlands Bank)

www.bof.fi”


(1)  Eelkõige ei välista see nõue varaga tagatud väärtpabereid, mille puhul emitentide struktuur hõlmab kahte finantsvahendusettevõtet ning nende finantsvahendusettevõtete suhtes on järgitud tegeliku müügi nõudeid, s.o teise finantsvahendusettevõtte poolt emiteeritud võlainstrumendid on otseselt või kaudselt tagatud ilma rühmitamata algse varade kogumiga. Lisaks ei hõlma muude varaga tagatud väärtpaberite rühmade mõiste kaetud võlakirju, mis vastavad nõukogu 20. detsembri 1985. aasta direktiivi 85/611/EMÜ avatud investeerimisfonde (UCITS) käsitlevate õigus- ja haldusnormide kooskõlastamise kohta (EÜT L 375, 31.12.1985, lk 3) artikli 22 lõikele 4.”

(2)  „AAA” tähistab Fitch’i, Standard & Poor’i või DBRS’i pikaajalist reitingut „AAA” või Moody pikaajalist reitingut „Aaa”.”


Top