EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52004XB0731(01)

Euroopa keskpanga teade sanktsioonide rakendamise kohta bilansi statistilise aruandluse nõuete mittetäitmise korral

OJ C 195, 31.7.2004, p. 8–9 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

31.7.2004   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 195/8


EUROOPA KESKPANGA TEADE SANKTSIOONIDE RAKENDAMISE KOHTA BILANSI STATISTILISE ARUANDLUSE NÕUETE MITTETÄITMISE KORRAL

(2004/C 195/10)

1.   Sissejuhatus

Nõukogu 23. novembri 1998. aasta määruse (EÜ) nr 2533/98 (statistilise teabe kogumise kohta Euroopa Keskpanga poolt) (1) artikli 7 lõige 1 sätestab, et Euroopa Keskpank (EKP) on volitatud rakendama sanktsioone andmeesitajate suhtes, kes on kohustatud aruandluseks ja elavad osalevas liikmesriigis ning kes ei täida nimetatud määrusest või EKP määrustest või otsustest, millega määratletakse ja rakendatakse EKP nõudeid statistilisele aruandlusele, tulenevaid kohustusi.

Määruse (EÜ) nr 2533/98 artikli 7 lõige 4 esitab maksimumsanktsioonid, mida EKP võib andmeesitajate suhtes rakendada: tähtajalisuse kohustuse rikkumise korral ei ületa trahv päevas 10 000 eurot, kusjuures kogutrahv ei ületa 100 000 eurot; ebaõige, mittetäieliku või vorminõuetele mittevastava statistilise teabe esitamise korral ei ületa trahv 200 000 eurot; ja juhul, kui rikutakse kohustust lubada EKP või riigi keskpanka (RKP) esitatud statistilise teabe täpsuse ja kvaliteedi kontrollimiseks, ei ületa trahv 200 000 eurot.

Käesolev teade selgitab põhimõtteid, mida EKP järgib, rakendades sanktsioone bilansi statistilise aruandluse nõuete rikkumise eest eespool osutatud piirides, kui 22. novembri 2001. aasta määruse EKP/2001/13 (rahaloomeasutuste sektori koondbilansi kohta) (2) IV lisas sätestatud miinimumstandardit ei järgita vaatlusperioodil detsembris 2004 igakuiste aruandluse nõuete korral ja 2004. aasta neljandas kvartalis kvartaalsete aruandluse nõuete korral; eesmärk on EKP sanktsioonide rakendamise poliitika läbipaistvus.

2.   Üldpõhimõtted

Sanktsioone võib rakendada, kui teabe edastamise miinimumstandardeid, sealhulgas tähtajalisus, (vaata määruse (EÜ) nr 2533/98 artikli 7 lõike 2 punkt a ja määruse EKP/2001/13 IV lisa jaotis 1) ning täpsuse ja põhimõttelise vastavuse miinimumstandardeid ei järgita (vaata määruse (EÜ) nr 2533/98 artikli 7 lõike 2 punkt b ja määruse EKP/2001/13 IV lisa jaotised 2 kuni 4).

Andmeesitaja järgib tähtajalisuse miinimumstandardeid, kui ta esitab oma bilansiandmed vastava RKP poolt seatud tähtajaks (vaata IV lisa jaotise 1 punkt a). Vastavust tähtajalisuse miinimumstandarditega kontrollitakse ainult RKP poolt seatud tehnilistele aruandluse nõuetele vastava bilansi osas (s.o vorminõuded) (vaata IV lisa jaotise 1 punktid b kuni d).

Andmeesitaja järgib täpsuse miinimumstandardeid, kui kõik summeerumisnõuded on täidetud (s.o vahesummad kokku vastavad lõppsummadele) ja andmed on kordumisel samad.

Andmeesitaja järgib põhimõttelise vastavuse miinimumstandardeid, kui tema bilansiandmed vastavad määruses EKP/2001/13 sätestatud mõistetele ja liigitusele.

Kirjeldatud rikkumiste korral põhineb sanktsiooni määratlemise meetod allpool jaotistes 3 ja 4 sätestatud põhimõtetel, alustades lähtesumma tuletisest, mis seega võib väheneda või suureneda olenevalt kergendavatest või raskendavatest asjaoludest, millele osutatakse nõukogu 23. novembri 1998. aasta määruse (EÜ) nr 2532/98 (Euroopa Keskpanga sanktsioonide rakendamise volituste kohta) (3) artikli 2 lõikes 3.

Erandjuhul võib EKP otsustada rikkumise eest sanktsioone mitte rakendada seoses eriti oluliste kergendavate asjaoludega.

Tõsise üleastumise korral ei järgi EKP allpool jaotistes 3 ja 4 sätestatud põhimõtteid, vaid otsustab sanktsiooni üksikjuhtude kaupa, võttes arvesse proportsionaalsuse põhimõtet ja määruse (EÜ) nr 2533/98 artikli 7 lõikes 4 sätestatud 200 000 euro piirmäära. Mõiste “tõsine üleastumine” osutab andmeesitajate aruandluse nõuete rikkumistele nagu tahtlik vääraruandlus ja/või äärmiselt ebapiisav hoolsuse või koostöö aste. Tõsine üleastumine hõlmab järgmisi olukordi:

a)

süstemaatiline paranduste miinimumstandardite rikkumine;

b)

pettusest tulenev vääraruandlus;

c)

süstemaatiline ebaõigete andmete esitamine;

d)

koostöö selge eitamine vastava RKP ja/või EKPga.

3.   Tõsisest üleastumisest erinevate rikkumiste korral kohaldatavate sanktsioonide lähtesumma

Sanktsiooni määratlemine algab lähtesumma tuletamisest. See summa väljendab kvantitatiivseid aspekte. Lähtesumma suureneb vastavalt rikkumise raskusele.

Tähtajalisuse kohustuse rikkumise korral sõltub rikkumise raskus vastava RKP poolt määratud tähtaja suhtes viivitatud tööpäevade arvust. Lisaks sellele varieerub sanktsiooni summa olenevalt andmeesitaja majanduslikust suurusest, mida mõõdetakse tema bilansi kogumahuga.

Ebatäpsuse ja/või põhimõttelise mittevastavuse korral oleneb rikkumise raskus erinevusest ebatäpsete ja/või põhimõtteliselt mittevastavate bilansiandmete ja täpsete ja/või põhimõtteliselt vastavate andmete vahel. Sanktsiooni summa sõltub samuti andmeesitaja majanduslikust suurusest. Ebatäpsuses ja/või põhimõttelises mittevastavuses seisnevate rikkumiste hindamisel ei võta EKP arvesse ümardamisega seotud arvutusvigu või väheolulisi vigu. Lisaks selle ei võeta põhimõttelise mittevastavuse osas arvesse tavalisi parandusi, s.o mittekorrapäraseid andmeridade parandusi esimesele aruandele järgneva perioodi (kuu või kvartal) jooksul ei loeta põhimõttelise mittevastavuse juhtudeks.

4.   Tõsisest üleastumisest erinevate rikkumiste raskendavad ja kergendavad asjaolud

Raskendavaid ja/või kergendavaid asjaolusid võetakse arvesse ja selle tulemusel võib lähtesumma suureneda või väheneda.

Määruse (EÜ) nr 2532/98 artikli 2 lõikes 3 osutatud raskendavad asjaolud hõlmavad järgmist:

a)

järgnev ja/või korduv rikkumine;

b)

koostööst keeldumine või ebaefektiivne koostöö;

c)

varasemad sanktsioonid, mida teised asutused on sama andmeesitaja suhtes samadel asjaoludel rakendanud;

d)

andmeesitaja poolt rikkumise tulemusel saadud kasu.

Määruse (EÜ) nr 2532/98 artikli 2 lõikes 3 osutatud kergendavad asjaolud hõlmavad järgmist:

a)

andmeesitaja poolt demonstreeritud hoolsus ja tõhus koostöö, eelkõige andmete aruandluse jätkamine RKP-le andmeesitaja poolt;

b)

heausksus;

c)

andmeesitaja avatus tema aruandluse nõuete tõlgendamisele ja täitmisele;

d)

rikkumise tagajärgede puudumine (näiteks tähtajalisuse kohustuse rikkumise korral kergema sanktsiooni rakendamine, kui andmeesitaja esitab bilansiandmed ajaks, olgugi hilinenult, mis võimaldab RKP-l seda EKP-le esitatavates riiklikes koondandmetes arvesse võtta;

e)

harvaesinevad rikkumised.


(1)  EÜT L 318, 27.11.1998, lk 8.

(2)  EÜT L 333, 17.12.2001, lk 1. Määrust on viimati muudetud määrusega EKP/2003/10 (ELT L 250, 2.10.2003, lk 17).

(3)  EÜT L 318, 27.11.1998, lk 4.


Top