EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019D0003(01)

Решение (ЕС) 2019/166 на Европейската централна банка от 25 януари 2019 година относно Съвета за пазарна инфраструктура и за отмяна на Решение ЕЦБ/2012/6 относно създаването на Съвет за програмата TARGET2-Securities (ЕЦБ/2019/3)

OJ L 32, 4.2.2019, p. 14–31 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 10/01/2024

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2019/166/oj

4.2.2019   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 32/14


РЕШЕНИЕ (ЕС) 2019/166 НА ЕВРОПЕЙСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА

от 25 януари 2019 година

относно Съвета за пазарна инфраструктура и за отмяна на Решение ЕЦБ/2012/6 относно създаването на Съвет за програмата TARGET2-Securities (ЕЦБ/2019/3)

УПРАВИТЕЛНИЯТ СЪВЕТ НА EВРОПЕЙСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Устава на Европейската система на централните банки и на Европейската централна банка, и по-специално член 12.3 от него,

като взе предвид Насоки ЕЦБ/2012/13 от 18 юли 2012 г. относно TARGET2-Securities (1),

като има предвид, че:

(1)

Евросистемата предлага пазарни инфраструктури, платформи, приложения и свързани с това услуги в областта на паричния сетълмент, сетълмента на ценни книжа и управлението на обезпечения, състоящи се от услугите TARGET, които включват услугите TARGET2, T2S и TIPS.

(2)

На 16 март 2016 г. Управителният съвет одобри създаването на Съвета за пазарна инфраструктура, управителния орган, който отговаря за задачите, които се отнасят до техническото и оперативното управление в областта на пазарната инфраструктура и платформи.

(3)

В миналото Съветът за пазарна инфраструктура заседаваше в различни специални формати в съответствие с различните пазарни инфраструктури, платформи и проекти, за които отговаря. От създаването на Съвета за пазарна инфраструктура Съветът за T2S, създаден първоначално по силата на Решение EЦБ/2012/6 (2), функционираше като един от тези специални формати на Съвета за пазарна инфраструктура, както е отразено в Решение (ЕС) 2017/1403 на Европейската централна банка (ЕЦБ/2017/20) (3).

(4)

Съветът за T2S беше създаден не само с Решение ЕЦБ/2012/6, но също така се основава на протокол за T2S, подписан от централните банки от Евросистемата.

(5)

Прегледът на дейността на Съвета за пазарна инфраструктура показва, че за неговото ефективно функциониране не са необходими специални формати. Поради това Решение ЕЦБ/2012/6 следва да се отмени, а форматът на Съвета за пазарна инфраструктура следва да бъде ревизиран, така че Съветът за пазарна инфраструктура да бъде структуриран и да функционира в съответствие с настоящото решение.

(6)

Съветът за пазарна инфраструктура в неговия ревизиран формат следва да подпомага Управителния съвет при гарантирането, че пазарните инфраструктури, платформи, приложения и свързани с това услуги на Евросистемата в областта на паричния сетълмент, сетълмента на ценни книжа и управлението на обезпечения се поддържат и разработват, както и че се разработват проекти в горепосочената област в съответствие с целите на Европейската система на централните банки (ЕСЦБ) съгласно Договора, нуждите, произтичащи от дейността на ЕСЦБ, технологичния прогрес, както и в съответствие с приложимите регулаторни и надзорни изисквания.

(7)

Приема се, че правното действие на приложение III към настоящото решение („Кодекс за поведение“) зависи от подписването от страна на членовете на СПИ на декларациите в допълнения 1 и 2 към приложение III,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Определения

Всяко посочване на Съвета за T2S в Насоки ЕЦБ/2012/13, решения ЕЦБ/2011/20 (4) и ЕЦБ/2011/5 (5) се счита за посочване на Съвета за пазарна инфраструктура. Всички други понятия, използвани в настоящото решение, имат значението, определено в насоки ЕЦБ/2012/27 (6) и ЕЦБ/2012/13.

Член 2

Съвет за пазарна инфраструктура

1.   Мандатът на Съвета за пазарна инфраструктура (СПИ), включително неговите цели, отговорности и задачи, са определени в приложение I към настоящото решение.

2.   Процедурният правилник на СПИ, включително неговият състав и работни процедури, са установени в приложение II към настоящото решение.

3.   Кодексът за поведение на членовете на СПИ, установен в приложение III към настоящото решение, е одобрен от Управителния съвет.

4.   Процедурите и изискванията за подбор, назначаване и смяна на членовете на СПИ, които не са от централна банка, са установени в приложение IV към настоящото решение.

5.   Приема се, че настоящото решение не установява презумпция, че всеки нов проект за пазарна инфраструктура, който попада в приложното поле на дефиницията за инфраструктурен проект на Евросистемата съгласно настоящото решение, се възлага автоматично на СПИ. Само проектите, които са изрично възложени на СПИ от Управителния съвет, се управляват от СПИ.

Член 3

Отмяна

Решение ЕЦБ/2012/6 се отменя.

Член 4

Преходни разпоредби

За да се осигури гладък и организиран преход към СПИ, създаден в съответствие с настоящото решение, включително назначаването на неговите членове, мандатът на титулярните членове на СПИ към момента на влизане в сила на настоящото решение се счита удължен с четири месеца.

Член 5

Заключителни разпоредби

Настоящото решение влиза в сила на третия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Съставено във Франкфурт на Майн на 25 януари 2019 година.

Председател на ЕЦБ

Mario DRAGHI


(1)  ОВ L 215, 11.8.2012 г., стр. 19.

(2)  Решение EЦБ/2012/6 от 29 март 2012 г. относно създаването на Съвет за TARGET2-Securities и за отмяна на Решение ЕЦБ/2009/6 (ОВ L 117, 1.5.2012 г., стр. 13).

(3)  Решение (ЕС) 2017/1403 на Европейската централна банка от 23 юни 2017 г. за изменение на Решение ЕЦБ/2012/6 относно създаването на Съвет за програмата TARGET2-Securities (ЕЦБ/2017/20) (ОВ L 199, 29.7.2017 г., стр. 24).

(4)  Решение ЕЦБ/2011/20 от 16 ноември 2011 г. за определяне на подробни правила и процедури за прилагане на критериите за допустимост за централни депозитари за ценни книжа за достъп до услуги на TARGET2-Securities (ОВ L 319, 2.12.2011 г., стр. 117).

(5)  Решение ЕЦБ/2011/5 от 20 април 2011 г. относно подбора на доставчици на мрежови услуги на TARGET2-Securities (ОВ L 134, 21.5.2011 г., стр. 22).

(6)  Насоки ЕЦБ/2012/27 от 5 декември 2012 г. относно Трансевропейската автоматизирана система за брутен сетълмент на експресни преводи в реално време (TARGET2) (ОВ L 30, 30.1.2013 г., стр. 1).


ПРИЛОЖЕНИЕ I

СЪВЕТ ЗА ПАЗАРНА ИНФРАСТРУКТУРА

МАНДАТ

ВЪВЕДЕНИЕ

Евросистемата предлага пазарни инфраструктури, платформи, приложения и свързани с това услуги в областта на паричния сетълмент, сетълмента на ценни книжа и управлението на обезпечения, състоящи се от услугите TARGET, които включват услугите TARGET2, T2S и TIPS, както и в бъдеще ECMS („инфраструктурните услуги на Евросистемата“).

Съветът за пазарна инфраструктура (СПИ) е управителният орган, който подпомага Управителния съвет (наричан „Управителният съвет“) на Европейската централна банка (ЕЦБ) при гарантирането, че инфраструктурните услуги на Евросистемата се поддържат и разработват, както и че се управляват проекти, касаещи инфраструктурни услуги на Евросистемата („инфраструктурните проекти на Евросистемата“ или „проектите“), в съответствие с целите на Европейската система на централните банки (ЕСЦБ) съгласно Договора, нуждите, произтичащи от дейността, технологичния прогрес, приложимата към инфраструктурните услуги и проекти на Евросистемата правна рамка, както и в съответствие с регулаторните и надзорни изисквания, при пълно съблюдаване на правомощията на комитетите на ЕСЦБ, създадени съгласно член 9 от Процедурния правилник на ЕЦБ. СПИ се отчита пред органите за вземане на решения на ЕЦБ.

Настоящото решение не установява презумпция, че всеки нов проект за пазарна инфраструктура, който попада в приложното поле на дефиницията за инфраструктурен проект на Евросистемата съгласно настоящото решение, се възлага автоматично на СПИ. Само проектите, които са изрично възложени на СПИ от Управителния съвет, се управляват от СПИ.

1.   Роля на Съвета за пазарна инфраструктура

Управителният съвет с настоящото възлага на СПИ изпълнението на задачите, определени в този мандат.

Без да се засяга правомощието му за окончателно вземане на решения, Управителният съвет възложи на СПИ изпълнението на ясно определени задачи, отнасящи се до функционирането на инфраструктурните услуги на Евросистемата, както и до инфраструктурните проекти на Евросистемата. Без да се засяга компетентността на НЦБ съгласно Устава на Европейската система на централните банки и на Европейската централна банка, Управителният съвет може да възлага на СПИ допълнително ясно определени задачи в допълнение към задачите, указани в параграф 2, които иначе попадат в компетентността на Управителния съвет. От гледна точка на окончателната компетентност на Управителния съвет по въпроси, касаещи инфраструктурите на Евросистемата, всяка от неговите задачи, възложена на СПИ, може все пак да се поема и изпълнява от Управителния съвет.

2.   Отговорности и задачи на Съвета за пазарна инфраструктура

2.1.   Изготвяне на предложения за решения на Управителния съвет относно инфраструктурни услуги и проекти на Евросистемата

Без да се засяга отговорността на Изпълнителния съвет да подготвя заседанията на Управителния съвет и да отговаря за текущата дейност на ЕЦБ, СПИ изготвя предложения за решения на Управителния съвет по следните въпроси, доколкото Управителният съвет е възложил на СПИ специфичен проект/инфраструктура, и при пълно съблюдаване на правомощията на комитетите на ЕСЦБ, създадени съгласно член 9 от Процедурния правилник на ЕЦБ:

а)

цялостната стратегия, включително определяне на обхвата на услуги и описания на услуги;

б)

въпроси по управление на проекти;

в)

финансови въпроси, включително:

i)

изработване на основните характеристики на финансовия режим (по-специално бюджет, сума, обхванат времеви период, финансиране);

ii)

редовен анализ на финансовите рискове, на които е изложена Евросистемата;

iii)

правилата за управление за сметки в счетоводните книги на ЕЦБ, управлявани от СПИ от името на Евросистемата;

iv)

методология за изчисляване на разходите;

v)

политика на ценообразуване; и

vi)

анализ на режима на отговорност;

г)

цялостното планиране;

д)

правната рамка с националните централни банки (НЦБ), които предоставят услуги на пазарните инфраструктури на Евросистемата или които изпълняват инфраструктурни проекти на Евросистемата с Евросистемата (наричани „предоставящи НЦБ“), и с клиентите, както и договорните споразумения или условия, които следва да бъдат подписани между Евросистемата и външни заинтересовани страни;

е)

рамката за управление на рискове;

ж)

споразумения за ниво на обслужване със съответните страни;

з)

оторизиране и приоритизиране на заявки за промяна и стратегии за тестване/миграция;

и)

стратегии за мрежова свързаност;

й)

стратегии за управление на кризи;

к)

стратегия и рамки за киберустойчивост и информационна сигурност;

л)

отговорност и други искове; и

м)

съответствие на участниците в инфраструктурните услуги на Евросистемата с приложимите критерии за допустимост.

2.2.   Управленски дейности по отношение на инфраструктурни услуги и проекти на Евросистемата

2.2.1.   Управление и ръководство

СПИ осъществява цялостното управление на инфраструктурните услуги и проекти на Евросистемата, доколкото Управителният съвет е възложил на СПИ специфичен проект/инфраструктура, и при пълно съблюдаване на правомощията на комитетите на ЕСЦБ, създадени съгласно член 9 от Процедурния правилник на ЕЦБ. В тази връзка СПИ:

а)

гарантира, че инфраструктурните услуги и проекти на Евросистемата отговарят на нуждите на пазара;

б)

прилага и/или управлява общите стратегии, включително определянето на обхвата на услуги и/или описания на услуги;

в)

прилага и/или контролира правилата за управление;

г)

прилага и/или управлява механизмите и стратегиите за финансиране;

д)

управлява съответните дейности по управление на измененията и новите версии;

е)

управлява в рамките на параметрите, определени от Управителния съвет, разработването, функционирането и поддържането на симулаторни инструменти и управлява проучвания за възможностите за изпълнение, като се консултира с Комитета за пазарна инфраструктура и плащания (КПИП) на Евросистемата и други съответни комитети на ЕСЦБ, ако е приложимо, и съгласно решение на Управителния съвет;

ж)

координира процесите на управление на измененията и приоритизира оторизирани изменения, отнасящи се до нови версии, създава сценарии за проверка за тестове за приемане на Евросистемата, координира тестове, които включват различни видове заинтересовани страни, и координира процедури за провеждане на тестове на потребители;

з)

управлява подробното планиране на инфраструктурни услуги и проекти на Евросистемата, на основата на цялостните програмни планове, както са одобрени от Управителния съвет;

и)

прилага и/или управлява съответните рамки за управление на риска според параметрите, определени от Управителния съвет;

й)

прилага и/или управлява съответните стратегии за миграция в рамките на параметрите, определени от Управителния съвет;

к)

прилага и/или управлява съответните оперативни рамки, включително на стратегията за управление на инциденти и кризи, в рамките на параметрите, установени от Управителния съвет;

л)

осигурява правилното функциониране и качество на инфраструктурните услуги на Евросистемата;

м)

прилага и/или управлява стратегиите за мрежова свързаност;

н)

прилага и/или управлява стратегиите за управление на кризи;

о)

прилага и/или управлява стратегия и рамки за киберустойчивост и информационна сигурност; и

п)

осигурява съответствие с регулаторни и надзорни изисквания.

2.2.2.   Финансов режим

СПИ одобрява и/или инициира:

а)

плащането на вноските за предоставящите НЦБ, в съответствие с договорения график за плащане, одобрен от Управителния съвет, след като съответните услуги са били приети от СПИ;

б)

възстановяване на разходи, свързани с допълнително съдействие от предоставящите НЦБ на централни банки от Евросистемата, в съответствие със съответното споразумение между ниво 2 и ниво 3 и други свързани споразумения;

в)

плащането на вноски за ЕЦБ, въз основа на разходите, поети от последната по отношение на инфраструктурните услуги и проекти на Евросистемата; и

г)

събирането на такси от клиенти, ако е приложимо, и възстановяването на тези такси на централни банки от Евросистемата. Доколкото се изисква, ЕЦБ предоставя подходяща подкрепа на СПИ.

2.2.3.   Отношения с предоставящите НЦБ

СПИ:

а)

осигурява участието на предоставящите НЦБ по всички съответни въпроси;

б)

провежда преговорите по измененията на съответното споразумение между ниво 2 и ниво 3, както и по всички други свързани споразумения между предоставящите НЦБ и централните банки от Евросистемата, и представя тези изменения за одобрение от Управителния съвет;

в)

установява и поддържа редовни контакти с предоставящите НЦБ, за да получи цялата информация, необходима за изпълнението на неговите задачи, в съответствие с тези споразумения;

г)

потвърждава предложения от предоставящите НЦБ и одобрява услугите, свързани с техническия и функционалния проект (разработен от предоставящите НЦБ); и

д)

подпомага Управителния съвет при управление на отношенията с доставчиците на услуги за мрежова свързаност, когато последните съставляват част от инфраструктурна услуга на Евросистемата.

2.2.4.   Отношения с управителни органи на Евросистемата и външни заинтересовани страни

СПИ:

а)

управлява, доколкото е уместно, отношенията с комитетите на ЕСЦБ, с регулаторни и надзорни органи, както и с други съответни публични органи във връзка с инфраструктурните услуги и проекти на Евросистемата;

б)

взаимодейства с клиенти и централни банки от ЕСЦБ за улесняване на тяхната миграция и обсъжда, координира и цели намирането на възможни решения за уреждане на спорове в рамките на приложимата правна уредба и в рамките на своя мандат, подлежащи на одобрение от отговорните органи;

в)

договаря проекти на споразумения за участие (съвместно с централни банки от Евросистемата, когато е приложимо) с участници в инфраструктурни услуги и проекти на Евросистемата, и централни банки извън еврозоната, които са подписали споразумения за участие, включително изменения на тези споразумения;

г)

осъществява координация с другите управителни органи на инфраструктурни услуги и проекти на Евросистемата;

д)

когато е приложимо, назначава председателите на техническите групи след консултиране със съответните управителни органи, и получава накрая отчети от техническите групи;

е)

взаимодейства с доставчици на услуги за мрежова свързаност, когато съставляват част от инфраструктурна услуга на Евросистемата;

ж)

определя политиката за техническа комуникация във връзка с инфраструктурните услуги и проекти на Евросистемата; и

з)

осигурява прозрачност чрез своевременното и последователно публикуване на съответна техническа документация по отношение на инфраструктурните услуги и проекти на Евросистемата при спазване на задълженията за поверителност, установени в Кодекса за поведение.


ПРИЛОЖЕНИЕ II

СЪВЕТ ЗА ПАЗАРНА ИНФРАСТРУКТУРА

ПРОЦЕДУРЕН ПРАВИЛНИК

ГЛАВА 1

Назначаване и членство

ВЪВЕДЕНИЕ

Евросистемата предлага пазарни инфраструктури, платформи, приложения и свързани с това услуги в областта на паричния сетълмент, сетълмента на ценни книжа и управлението на обезпечения, състоящи се понастоящем от услугите TARGET, които включват услугите TARGET2, T2S и TIPS, както и в бъдеще ECMS („инфраструктурните услуги на Евросистемата“).

Съветът за пазарна инфраструктура (СПИ) е управителният орган, който подпомага Управителния съвет (наричан „Управителният съвет“) на Европейската централна банка (ЕЦБ) при гарантирането, че инфраструктурните услуги на Евросистемата се поддържат и разработват, както и че се управляват проекти, касаещи съществуващи или нови инфраструктурни услуги на Евросистемата („инфраструктурните проекти на Евросистемата“ или „проектите“), в съответствие с целите на Европейската система на централните банки (ЕСЦБ) съгласно Договора, нуждите, произтичащи от дейността, технологичния прогрес, приложимата към инфраструктурните услуги и проекти на Евросистемата правна рамка, както и в съответствие с регулаторните и надзорни изисквания, при пълно съблюдаване на правомощията на комитетите на ЕСЦБ, създадени съгласно член 9 от Процедурния правилник на ЕЦБ. СПИ се отчита пред органите за вземане на решения на ЕЦБ.

Настоящото решение не установява презумпция, че всеки нов проект за пазарна инфраструктура, който попада в приложното поле на дефиницията за инфраструктурен проект на Евросистемата съгласно настоящото решение, се възлага автоматично на СПИ. Само проектите, които са изрично възложени на СПИ от Управителния съвет, се управляват от СПИ.

1.   Избиране и назначаване

Членовете на СПИ се назначават от Управителния съвет въз основа на предложение от Изпълнителния съвет на ЕЦБ (наричан „Изпълнителният съвет“).

Кандидатурите се представят на Изпълнителния съвет от управителя или председателя, според случая, на съответната национална централна банка (НЦБ). В своето предложение до Управителния съвет Изпълнителният съвет отдава предпочитание на кандидати, които се отчитат пряко пред най-висшия управителен орган в тяхната централна банка. Изпълнителният съвет осигурява в своето предложение, че са спазени принципите, посочени в раздел 3 от приложение II.

Кандидатурите за членове на СПИ, които не са от централна банка, се набират от Изпълнителния съвет съгласно процедурата за избор на такива членове по реда на приложение IV към настоящото решение.

2.   Членство и мандат — участие на наблюдатели

След като бъдат назначени, членовете на СПИ действат независимо и в интерес на Евросистемата. Те не могат да получават указания от публични или частни органи. Членовете на СПИ се отчитат колективно и изключително пред органите за вземане на решения на ЕЦБ, когато действат в качеството си на членове на СПИ. Членовете на СПИ от централни банки могат да търсят, когато е уместно, по своя инициатива и преценка мненията на други членове на персонала от своята централна банка, но те не могат да търсят и да приемат указания от своята централна банка, и не могат да се ангажират да вземат конкретна позиция по време на обсъжданията и гласуването в СПИ.

СПИ има председател, който е служител на висша ръководна длъжност в ЕЦБ.

СПИ се състои от 13 (тринадесет) членове, както следва:

а)

девет членове от НЦБ от Евросистемата, включително един член за всяка НЦБ, която предоставя инфраструктурни услуги на Евросистемата или която изпълнява инфраструктурни проекти на Евросистемата с Евросистемата (наричана „предоставяща НЦБ“);

б)

двама членове от НЦБ извън Евросистемата, участващи в инфраструктурни услуги на Евросистемата (напр. такива, които са подписали Споразумението за участие със собствена валута на T2S или които участват в TARGET2);

в)

двама членове, които не са от централна банка (без право на глас), един с опит като висш служител в сектора на платежни услуги и един с опит като висш служител в сектора на ценни книжа.

Председателят се подпомага от заместник-председател от членовете на СПИ, който се назначава от Управителния съвет. Изключителната задача на заместник-председателя е да председателства заседанията на СПИ при временното отсъствие на председателя по време на заседание в съответствие с предварително определения дневен ред за въпросното заседание на СПИ.

Мандатът на членовете на СПИ продължава 36 месеца и може да бъде подновяван. Управителният съвет може да вземе решение за по-кратък мандат, включително когато членовете подадат оставка или се пенсионират преди изтичането на мандата им.

За да се гарантира, че всички НЦБ (НЦБ от Евросистемата и НЦБ, участващи в съответните инфраструктурни услуги и проекти на Евросистемата) имат възможността да изпратят представител в СПИ, следва да има ротация на членове от непредоставящи НЦБ, обикновено в момента на изтичане на първоначалния 36-месечен мандат на членовете на СПИ. Приема се, че горепосочената ротационна схема не може да доведе до изключването на една и съща непредоставяща НЦБ за повече от два ротационни периода.

Следва да се поддържа подходящ баланс между членове с опит в управлението на проекти, опит в дейността на пазарната инфраструктура на Евросистемата и опит в информационните технологии.

Председателят кани наблюдатели без право на глас от съответните комитети на ЕСЦБ за обсъждане на инфраструктурни услуги или проекти на Евросистемата в тяхната област на компетентност. От членовете на СПИ се очаква да посвещават поне 30 % от своя работен капацитет на въпроси, свързани със СПИ.

Членовете на СПИ не могат да участват пряко в надзора на инфраструктурни услуги на Евросистемата или на лица, участващи в горепосочените (напр. централни депозитари на ценни книжа, които възлагат сетълмент операции на T2S), доколкото това участие би могло да доведе до действителни или потенциални конфликти с функциите им на членове на СПИ. Въвеждат се подходящи мерки с цел откриването и избягването на такива конфликти. Членовете не могат да бъдат част от Комитета на вътрешните одитори (КВО) на Евросистемата, нито да участват ежедневно в дейности на ниво 3.

ГЛАВА 2

Работни процедури

1.   Вземане на решения

В съответствие с принципите за добро управление членовете участват редовно в заседания на СПИ. Участието е само лично и членовете не могат да бъдат замествани.

За да са действителни обсъжданията на СПИ, трябва да е налице кворум от поне седем членове с право на глас. При липса на кворум председателят може да свика извънредно заседание, на което да се вземат решения независимо от кворума.

Доколкото е възможно, решенията на СПИ се вземат с единодушие. При невъзможност за това и по искане на председателя СПИ може да вземе решения с обикновено мнозинство. В случай на равенство на гласовете председателят има решаващ глас.

СПИ пристъпва към гласуване по искане на председателя. Председателят също така инициира процедура на гласуване по искане на поне трима членове на СПИ с право на глас. Членовете се въздържат от гласуване, ако е налице конфликт на интереси по смисъла на Кодекса за поведение. Отсъстващ член с право на глас, може да делегира правото си на глас по отношение на конкретна процедура на гласуване на друг член с право на глас, при условие че никой член с право на глас не може да упражнява повече от два гласа по даден въпрос.

Решения също могат да се вземат чрез писмена процедура, освен ако трима или повече членове с право на глас възразят. Писмената процедура изисква: а) предизвестие от най-малко два работни дни (освен при изключителни обстоятелства, определени като такива от председателя на СПИ); и б) записване на всяко такова решение в заключенията на следващото заседание на СПИ.

Членовете на СПИ, които не са от централна банка, се назначават в лично качество. Те нямат право на глас и не могат да делегират своите отговорности на друг член на СПИ или на трето лице.

2.   Провеждане на заседания на СПИ

СПИ взема решение за датите на заседанията си по предложение на председателя. СПИ заседава редовно въз основа на график, който подготвя своевременно преди началото на всяка година.

Председателят може да свиква извънредни заседания на СПИ, когато счита за необходимо. Председателят свиква извънредно заседание, ако искане за такова заседание е представено от поне трима членове.

СПИ по правило провежда заседанията си в помещенията на ЕЦБ.

Заседания могат също така да се провеждат чрез телеконферентна връзка, освен ако трима или повече членове възразят.

СПИ приема дневен ред за всяко заседание.

Присъствието на заседания на СПИ е ограничено до членовете на СПИ и други лица, поканени от председателя.

3.   Отчитане пред органите за вземане на решения на ЕЦБ

СПИ се отчита редовно пред органите за вземане на решения на ЕЦБ. В тази връзка подготвя отчети до органите за вземане на решения на ЕЦБ, както е необходимо.

4.   Вътрешен поток от информация и прозрачност

Членовете на СПИ, които не са от централна банка, получават при условията на строга поверителност цялата документация относно инфраструктурни услуги и проекти на Евросистемата, представена на Управителния съвет.

НЦБ от Евросистемата, които не са представени в СПИ, имат автоматичен достъп до цялата документация на СПИ, включително дневния ред и протоколите, по същото време, както и членовете на СПИ, и могат да предоставят писмени коментари преди заседанията на СПИ, така че техните становища да бъдат надлежно взети предвид от СПИ. Те също така могат да отправят искане до председателя да участват в СПИ, ако имат особен интерес към някоя тема. Председателят отговаря за информирането на такива НЦБ от Евросистемата, ако се счита, че те могат да имат особен интерес, и може също да отнесе всеки въпрос, повдигнат от такава НЦБ от Евросистемата, пред СПИ.

За да се осигури, че Комитетът за пазарна инфраструктура и плащания (КПИП) на Евросистемата е осведомен текущо за работата на СПИ, се предвижда редовна точка от всеки дневен ред на КПИП за докладване на разглежданите от СПИ въпроси. Ако се счита за подходящо, могат да се провеждат съвместни заседания на КПИП и СПИ.

Взаимодействието между СПИ и други комитети на ЕСЦБ се осъществява посредством писмени консултации.

Дейностите на СПИ са предмет на преглед от КВО.

5.   Външен поток от информация, прозрачност и представителство

Председателят редовно информира съответните заинтересовани страни относно всички относими въпроси, засягащи инфраструктурни услуги и проекти на Евросистемата, които са под отговорността на СПИ. Председателят осигурява прозрачност чрез своевременното и последователно предоставяне на разположение на съответната техническа документация по отношение на инфраструктурните услуги и проекти на Евросистемата в определения за СПИ раздел на уебсайта на ЕЦБ.

Членовете трябва да уведомяват председателя преди да предприемат каквито и да било относими и съществени външни дейности/комуникация във връзка със задачите и отговорностите на СПИ, като например изявления относно инфраструктурни услуги и проекти на Евросистемата, които са под отговорността на СПИ, на конференции или срещи със съответни заинтересовани страни, и трябва да предоставят на СПИ писмено обобщена информация в рамките на пет работни дни след събитието. Всяка съществена външна дейност/комуникация трябва да бъде в интерес на Евросистемата и трябва да съответства на решенията по политиките на Управителния съвет.

6.   Подкрепа

СПИ получава организационна подкрепа от ЕЦБ, наред с другото и за подготовка на заседанията на СПИ, включително на документацията за заседанията.

По правило ЕЦБ изпраща документите за обсъждане на членовете пет работни дни преди заседанието. Кратки документи обаче могат да се изпращат един работен ден предварително. Документи, изпратени по-малко от два работни дни предварително, се считат за „документи за обсъждане“, по които не може да се вземе решение от СПИ, освен ако всички членове се съгласят за това.

След всяко заседание на СПИ ЕЦБ подготвя проект на протокол, в който се записват разгледаните въпроси и резултатите от обсъждането, както и договорените последващи действия. Проектът на протокол включва позициите, изразени по време на заседанието от отделни членове, когато това е поискано. Проектът на протокол се изпраща до членовете в рамките на пет работни дни след заседанието.

След всяко заседание на СПИ ЕЦБ също така подготвя проект на списък на действията, съдържащ възложените и договорени по време на заседанието задачи и техните крайни срокове за изпълнение, който се изпраща до членовете в рамките на пет работни дни след заседанието.

Проектът на протокол и на списъкът на действията се представят за одобрение на СПИ на следващото заседание (или, ако е необходимо по-рано чрез писмена процедура) и се подписват от председателя.

СПИ назначава контрольор и получава информация от него. Той може да бъде един от членовете на СПИ.

СПИ може да създава подструктури със съгласието на ЕЦБ. Подструктура може да бъде създадена по различен начин в сравнение със състава на СПИ и следва да бъде отворена за участие за всички НЦБ от Евросистемата и, когато е приложимо, за НЦБ извън Евросистемата.

7.   Преразглеждане на мандата

Мандатът на СПИ може да бъде преразглеждан на всеки пет години в контекста на придобития опит.


ПРИЛОЖЕНИЕ III

СЪВЕТ ЗА ПАЗАРНА ИНФРАСТРУКТУРА

КОДЕКС ЗА ПОВЕДЕНИЕ

ВЪВЕДЕНИЕ

Съветът за пазарна инфраструктура (СПИ) се състои от членове, назначени от Управителния съвет (наричан „Управителният съвет“) на Европейската централна банка (ЕЦБ). Членовете действат единствено в интерес на Евросистемата и следва да отделят достатъчно време за своето активно участие в работата на СПИ.

СПИ е управителният орган, който подпомага Управителния съвет при гарантирането, че пазарните инфраструктури, платформи, приложения и свързани с това услуги на Евросистемата в областта на паричния сетълмент, сетълмента на ценни книжа и управлението на обезпечения (наричани „инфраструктурни услуги на Евросистемата“) се поддържат и разработват, както и че се управляват проекти, касаещи съществуващи или нови инфраструктурни услуги на Евросистемата (наричани „инфраструктурни проекти на Евросистемата“ или „проекти“), в съответствие с целите на Европейската система на централните банки (ЕСЦБ) съгласно Договора, нуждите, произтичащи от дейността, технологичния прогрес, приложимата към инфраструктурните услуги и проекти на Евросистемата правна рамка, както и в съответствие с регулаторните и надзорни изисквания, при пълно съблюдаване на правомощията на комитетите на ЕСЦБ, създадени съгласно член 9 от Процедурния правилник на ЕЦБ. СПИ се отчита пред органите за вземане на решения на ЕЦБ.

От съществена важност за информираното и независимо вземане на решения от Управителния съвет е работата на СПИ да не е засегната от обстоятелства, които могат да доведат до конфликт на интереси за някой от неговите членове. Също от съществена важност за добрата репутация и доверието в Евросистемата и в ЕСЦБ, както и за правната обоснованост на инфраструктурните услуги и проекти на Евросистемата, е членовете на СПИ да се ръководят и да се вижда, че се ръководят от общия интерес на Евросистемата. Поради това членовете трябва а) да избягват ситуации на действителен или явен конфликт на интереси; б) да действат само в интерес на Евросистемата в техните взаимоотношения с публични органи, централни банки, представители на отрасъла и други външни заинтересовани страни, участващи в проектирането, разработването и управлението на пазарни инфраструктури, платформи, приложения и свързани с това услуги, предлагани от Евросистемата; и в) да осигуряват обективност, неутралност и лоялна конкуренция между доставчиците с интерес към пазарните инфраструктури, платформите, приложенията и свързаните с това услуги, предлагани от Евросистемата.

Задължението за професионална тайна, посочено в член 37.1 от Устава на Европейската система на централните банки и на Европейската централна банка (наричан по-долу „Устав на ЕСЦБ“) се прилага, както за персонала на ЕЦБ, така и за персонала на националните централни банки (НЦБ), изпълняващи задачи, свързани с ЕСЦБ, и покрива наред с другото поверителна информация относно търговски тайни или друга информация с търговска стойност. Аналогично задължение се прилага за членовете на СПИ, които не са от централна банка. Членовете, които не са от централна банка, следва също да спазват допълнителните правила за поведение, които могат да бъдат предвидени в писмото за тяхното назначаване и в договора им с ЕЦБ.

Уместно е и в съответствие с добрите административни практики Условията за работа на персонала, приложими за председателя на СПИ, както и разпоредбите, приложими за членове на СПИ, които са членове на персонала на НЦБ, да осигурят поправяне на вредите от нарушения на настоящия кодекс за поведение (наричан „Кодексът“). Аналогична разпоредба се прилага за членовете на СПИ, които не са от централна банка, съгласно посоченото в приложение IV.

Настоящият кодекс не засяга изисквания, произтичащи от други етични разпоредби, които може да са приложими за членове на СПИ в тяхната функция на членове на персонала на ЕЦБ или НЦБ.

1.   Определения

За целите на настоящия кодекс:

а)

„председател“ означава лице, назначено от Управителния съвет да председателства СПИ;

б)

„заместник-председател“ е лицето, което подпомага председателя и което е назначено от Управителния съвет измежду членовете на СПИ. Изключителната задача на заместник-председателя е да председателства заседанията на СПИ при временното отсъствие на председателя по време на заседание в съответствие с предварително определения дневен ред на въпросното заседание на СПИ.

в)

без да се засяга задължението за професионална тайна в член 37.1 от Устава на ЕСЦБ или класификацията на документите съгласно режима на поверителност на ЕЦБ, които се предоставят на всеки член на СПИ, „поверителна информация“ означава i) търговски тайни на Евросистемата или трети страни и всяка информация, имаща търговска стойност, освен за целите на работата на СПИ; ii) всяка информация, чието нерегламентирано разкриване би могло да навреди на съществените интереси на Евросистемата; и iii) всяка информация, която едно разумно лице би счело за поверителна; „поверителна информация“ не включва информация, която: i) е или става широкодостъпна за обществеността, освен ако е чрез нарушение на настоящия кодекс; или ii) е разработена независимо от трета страна без достъп до поверителна информация; или iii) при условията на раздел 3 се изисква да бъде разкрита по закон;

г)

„член, който не е от централна банка“ означава член на СПИ, който не е член на персонала на ЕЦБ или на НЦБ;

д)

„мандат“ означава мандатът, установен в приложение I;

е)

„член“ означава член на СПИ, включително председателя;

ж)

„доставчици“ означава търговски субекти и търговски организации, които понастоящем предоставят или имат интерес в предоставянето на стоки и/или услуги, свързани с пазарните инфраструктури, платформите, приложенията и свързаните с това услуги, предлагани от Евросистемата.

2.   Избягване на конфликт на интереси

а)

Счита се, че конфликт на интереси възниква по отношение на предоставянето на стоки и/или услуги, свързани с мандата на СПИ, при обстоятелствата, описани в член 0.2.1.2 от Правилата за персонала на ЕЦБ, и по-специално, когато член има търговски или професионален интерес, или дял в доставчик, независимо дали чрез собственост, контрол, инвестиция, лична зависимост или по друг начин, който действително влияе или може да повлияе на безпристрастното и обективно изпълнение на задълженията на този член.

б)

Членовете действат в общия интерес на Евросистемата и за изпълнение на отговорностите и задачите на СПИ. Те следва да избягват всяка ситуация, която е вероятно да доведе до конфликт на интереси.

в)

Ако конфликт на интереси възникне или е вероятно да възникне във връзка със задачи на СПИ, съответният член известява за този действителен или потенциален конфликт на интереси органа за съответствие в централната банка на този член (или, в случай на член, който не е от централна банка, Службата за съответствие и управление на ЕЦБ), като използва образеца, установен в допълнение 2, и едновременно информира председателя за това. Ако органът за съответствие (или, в случай на член, който не е от централна банка, Службата за съответствие и управление на ЕЦБ) заключи, че съществува конфликт на интереси, отправя препоръка към управителя или председателя в зависимост от случая на съответната централна банка (или, в случай на член, който не е от централна банка, към председателя на ЕЦБ) относно подходящо справяне с въпросния конфликт на интереси.

г)

Ако, по време на заседание на СПИ, член има причини да счита, че участието на друг член в обсъжданията, гласуването или писмена процедура на СПИ би могло да доведе до конфликт на интереси, този член информира незабавно председателя.

д)

Председателят приканва члена, за когото е изразено съмнение за конфликт на интереси, съгласно букви в) и г), да заяви дали съществува действителен или потенциален конфликт на интереси. Председателят информира своевременно органа за съответствие на съответната централна банка (или, в случай на член, който не е от централна банка, Службата за съответствие и управление на ЕЦБ) за всеки такъв случай, както и Управителния съвет, ако прецени за необходимо.

е)

Ако председателят е въпросният член по букви в), г) или д), той информира Службата за съответствие и управление на ЕЦБ.

ж)

Членовете незабавно си подават отвод от участие в обсъждания, разисквания или гласуване по въпроси, по отношение на които имат конфликт на интереси, и не могат да получават свързаната с това документация.

3.   Надлежно използване на поверителна информация

а)

Членовете използват поверителна информация единствено за целите и в интерес на Евросистемата, както и за постигане на целите на СПИ в съответствие с мандата на СПИ.

б)

Членовете не могат при никакви обстоятелства да разкриват отвъд техния мандат поверителната информация на трети страни и/или лица в или извън Евросистемата. Що се отнася до председателя на СПИ и членовете на персонала на НЦБ, те могат да разкриват поверителна информацията на членове на персонала на тяхната централна банка само при стриктно спазване на принципа „необходимост да се знае“ и с единствената цел да се предостави съвет, за да се осигури възможност за формиране на становище по определен въпрос. Поверителна информация, означена „само за членове“, не може по принцип да се разкрива от членове на членове на персонала на техните централни банки, освен със съгласието на СПИ.

в)

Членовете предприемат всички необходими мерки, за да предотвратят случайното разкриване или нерегламентиран достъп до поверителна информация.

г)

Членовете не могат да използват поверителната информация в своя полза или в полза на друго лице в съответствие с член 4.1.3 от Етичната рамка на ЕЦБ и националните мерки за прилагане на член 7, параграф 2 от Насоки (ЕС) 2015/855 на Европейската централна банка (1) за определяне на принципите на етичната рамка на Евросистемата. По-специално те не могат да се възползват от поверителна информация във връзка с частни финансови сделки или с оглед на препоръчването такива сделки да бъдат сключвани или да не бъдат сключвани.

д)

Доколкото на член е разпоредено от съд или от регулаторен, надзорен или друг компетентен орган, който има юрисдикция над този член, да разкрие или предостави поверителна информация, този член следва:

i)

да даде незабавно писмено известие за такова нареждане, когато законът позволява, до председателя и органа за съответствие (или, в случай на член, който не е от централна банка, до Службата за съответствие и управление на ЕЦБ) на неговата централна банка, с възможно най-много подробности;

ii)

да получи експертен правен съвет за законността и изпълнимостта на такова нареждане, ако председателят сметне за необходимо;

iii)

да си сътрудничи с всички съответни централни банки и да предостави такава помощ, каквато председателят може разумно да поиска, за да позволи на СПИ или на НЦБ на съответния член да потърси правни средства за защита на поверителната информация;

iv)

да съобщи на съда или на съответния орган за поверителния характер на информацията и да поиска съдът или органът да запазят поверителността на информацията до степента, позволена от закона.

Ако председателят е засегнат от настоящия раздел, той информира Службата за съответствие и управление на ЕЦБ.

4.   Принципи на комуникация с външни лица

а)

При спазване на изискванията относно поверителната информация, в своите контакти с потенциални доставчици или търговски организации, представляващи доставчиците, членовете се стремят да поддържат лоялна конкуренция и да предоставят обективна и относима информация на всички доставчици или представители по координиран и недискриминационен начин. В зависимост от информацията, която ще се предоставя, тази цел може да бъде постигната чрез ангажирането им в конструктивен диалог и споделянето на документация с тях в консултативни групи.

б)

Членовете вземат под внимание всяка писмена комуникация, адресирана до тях от доставчиците или от търговските организации, представляващи доставчиците. Членовете третират такава комуникация като поверителна, освен ако обратното е изрично заявено от доставчик или представител.

в)

Параграф 4, букви а) и б) не следва да се тълкуват като възпрепятстващи контактите между СПИ и доставчиците или търговските организации, представляващи доставчиците.

5.   Съвет по етични въпроси

Ако даден член има някакъв въпрос относно приложението на кодекса, той следва да потърси съвет от Службата за съответствие и управление на ЕЦБ.

6.   Санкции и заключителни разпоредби

а)

Без да се засягат правилата за дисциплинарни производства, съдържащи се в техните условия за назначаване или всички приложими наказателни, дисциплинарни, административни или договорни санкции, по отношение на член, който наруши настоящия кодекс, се допуска освобождаване от СПИ и заменяне.

б)

Всеки член продължава да бъде обвързан от раздели 2 и 3 дори и след като е прекратил изпълнението на своите задължения като член на СПИ.

в)

Бивш член не може да използва поверителна информация с цел да получи работа при доставчик или да разкрива или използва каквато и да е поверителна информация, придобита по силата на участието си в СПИ като служител на доставчик.

г)

По време на първата година след прекратяване изпълнението на задълженията им, членовете продължават да избягват конфликти на интереси, които биха могли да възникнат от нови професионални дейности или назначения. Те следва по-специално да информират писмено председателя винаги, когато възнамеряват да се ангажират с някоя професионална дейност или да приемат назначение, както и следва да потърсят становището на СПИ, преди да се ангажират с това. СПИ отнася въпросите до Службата за съответствие и управление на ЕЦБ, когато това е уместно.

д)

Ако бивш член не съблюдава изискванията по букви в) и г), СПИ може да уведоми работодателя на този бивш член, че възниква конфликт на интереси или има вероятност да възникне конфликт на интереси между новата длъжност на този бивш член и предишната му длъжност.

7.   Адресати и предоставяне

Адресати на настоящия кодекс са членовете. Копие от него се предоставя на всеки настоящ член и на новите членове след назначаването им. От членовете се изисква да подпишат допълнения 1 и 2, преди да участват в първото за тях заседание на СПИ.


(1)  Насоки (ЕС) 2015/855 на Европейската централна банка от 12 март 2015 година за определяне на принципите на етичната рамка на Евросистемата и за отмяна на Насоки ЕЦБ/2002/6 относно минималните стандарти за Европейската централна банка и националните централни банки при провеждане на операции по паричната политика, валутни операции с чуждестранните резерви на ЕЦБ и при управлението на чуждестранните резервни активи на ЕЦБ (EЦБ/2015/11) (ОВ L 135, 2.6.2015 г, стр. 23).

Допълнение 1

ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА СПАЗВАНЕ НА КОДЕКСА ЗА ПОВЕДЕНИЕ

С настоящата декларация приемам приложения Кодекс за поведение и потвърждавам моите задължения по-долу, по-специално моето задължение а) да третирам като строго поверителна и да не разкривам поверителната информация, придобита от мен, също така в съответствие с Режима на поверителност на ЕЦБ; и б) да избягвам и декларирам ситуации, които биха довели до конфликт на интереси при изпълнението на моите задължения като член на Съвета за пазарна инфраструктура (СПИ) по отношение на компетенциите на СПИ; и в) да не използвам поверителната информация в своя полза или в полза на друго лице, като по-специално няма да се възползвам от поверителна информация във връзка с частни финансови сделки или с оглед на препоръчването такива сделки да бъдат сключвани или да не бъдат сключвани.

(подпис и дата)

(пълно име)

(адрес)

Допълнение 2

ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА ИНТЕРЕС (1)

(пълно име)

(адрес)

(професия)

Компетенциите на Съвета за пазарна инфраструктура (СПИ) са пряко или непряко (напр. по отношение на член от семейството) повлияни от следните парични и/или непарични интереси, които могат да породят конфликт на интереси по смисъла на настоящия Кодекс за поведение (2):

Инвестиция (напр. пряка или непряка в търговски субект, включително дъщерни дружества или други субекти, принадлежащи към същата корпоративна група, които имат интерес като доставчик, освен ако е държана чрез инвестиционен или пенсионен фонд или подобен на тях):

Длъжност (напр. настояща или предишна, платена или неплатена, при търговски субект, който има интерес като доставчик):

Доходи или подаръци (напр. текущи, предишни или очаквани възнаграждения, включително право на обезщетение, опции, които могат да бъдат упражнени на по-късен етап и трансфери на пенсионни права, или подаръци, получени от търговски субект, който има интерес като доставчик):

Други:

С настоящото декларирам под клетва, че доколкото ми е известно, разкритата информация е вярна и пълна.

(подпис и дата)

(пълно име)


(1)  Ако член няма съответен интерес, това следва да се посочи, като се декларира „няма“ в съответното(ите) поле(та).

(2)  Член със съответен интерес следва да опише всички относими факти и обстоятелства, използвайки допълнително пространство, ако е необходимо.


ПРИЛОЖЕНИЕ IV

ПРОЦЕДУРИ И ИЗИСКВАНИЯ ЗА ПОДБОР, НАЗНАЧАВАНЕ И СМЯНА НА ЧЛЕНОВЕТЕ НА СЪВЕТА ЗА ПАЗАРНА ИНФРАСТРУКТУРА, КОИТО НЕ СА ОТ ЦЕНТРАЛНА БАНКА

1.   Покана за конкурс

1.1.

Европейската централна банка (наричана „ЕЦБ“) публикува покана за конкурс за експерти, които да бъдат назначени като членове на Съвета за пазарна инфраструктура (наричан „СПИ“), които не са от централна банка, и за съставяне на списък с резерви. Конкурсът се провежда в съответствие с Решение (ЕС) 2016/245 на Европейската централна банка (ЕЦБ/2016/2) (1). Към него обаче не се прилага член 22 от Решение (ЕС) 2016/245 (ЕЦБ/2016/2). Провеждането на конкурса следва да отговаря поне на основните принципи на обществените поръчки и да гарантира истинска и прозрачна конкуренция.

1.2.

В поканата за конкурса наред с другото се посочва: а) ролята на СПИ; б) ролята на членовете на СПИ, които не са от централна банка; в) критериите за подбор; г) съответните финансови аспекти; и д) процедурата за кандидатстване, включително краен срок за получаване на заявления.

1.3.

Поканата за конкурса се публикува едновременно в Официален вестник на Европейския съюз и на уебсайта на ЕЦБ. Ако е подходящо, ЕЦБ може да използва допълнителни средства за оповестяване на поканата за конкурса. В случай на несъответствия, версията, публикувана в Официален вестник на Европейския съюз, има предимство пред другите версии.

1.4.

Крайният срок за представяне на заявления от кандидатите следва да бъде поне 35 календарни дни след публикуването на поканата за конкурса в Официален вестник на Европейския съюз.

2.   Процедура за подбор

2.1.

Управителният съвет на ЕЦБ (наричан „Управителният съвет“) назначава членовете на СПИ, които не са от централна банка, въз основа на предложение на Изпълнителния съвет на ЕЦБ (наричан „Изпълнителният съвет“), след приключването на съответната конкурсна процедура.

2.2.

Изпълнителният съвет оценява кандидатите в съответствие с критериите за подбор, посочени в раздел 3 на настоящото приложение IV.

2.3.

Председателят на СПИ, представители от националните централни банки от Евросистемата и персоналът на ЕЦБ могат да подпомагат Изпълнителния съвет при попълване на формулярите за оценка на кандидатите, които включват резюме на предимствата и недостатъците на кандидатите в контекста на критериите за подбор за мандата и препоръка назначаване според пригодността на кандидата.

2.4.

В отклонение от член 22, параграф 6 от Решение (ЕС) 2016/245 (ЕЦБ/2016/2) двама кандидати се назначават директно и се изготвя списък с резерви от кандидати за бъдещи свободни места.

3.   Критерии за подбор

Критериите за подбор са следните:

а)

опит като висш служител в сектора на платежни услуги или опит в сектора на ценни книжа като доставчик на услуги или като потребител на услуги в тази област, както и опит, свързан с общия финансовия сектор на Съюза;

б)

поне 10 години опит във взаимодействие с основните пазарни участници на финансовите пазари на Съюза;

в)

съответен опит, за предпочитане в управление на проекти; и

г)

способността да комуникира ефективно на английски език.

4.   Списък с резерви

4.1.

ЕЦБ се стреми постоянно да поддържа списък с резерви от кандидати за попълване на длъжностите на членове на СПИ, които не са от централна банка.

4.2.

Ако в СПИ се освободи място на член, който не е от централна банка, Изпълнителният съвет може избере кандидат от списъка с резерви според тяхното класиране и да го предложи на Управителния съвет като член на СПИ, който не е от централна банка, за 36-месечен или за по-кратък мандат. Мандатът може да подлежи на подновяване за допълнителен срок от не повече от 36 месеца, така че общият срок да не надвишава максималния срок от [шест] години, разрешен за членове, които не са от централна банка.

4.3.

Списъкът с резерви остава валиден за срок от тридесет и шест месеца след одобряването му от Управителния съвет. Управителният съвет може да удължи валидността на списъка с резерви за допълнителен срок от 36 месеца, ако счете за необходимо.

4.4.

В отклонение от член 22, параграф 7 от Решение (ЕС) 2016/245 (ЕЦБ/2016/2) списъкът с резервите не е отворен за нови кандидати.

4.5.

В отклонение от член 22, параграф 8 от Решение (ЕС) 2016/245 (ЕЦБ/2016/2) кандидатите имат достъп и могат да обновяват или коригират своите данни, но не могат да обновяват или коригират информацията, отнасяща се до тяхното изпълнение на критериите за подбор след крайния срок на поканата за конкурса.

5.   Назначаване

5.1.

Членовете на СПИ, които не са от централна банка, се назначават в лично качество. Те не могат да делегират своите отговорности на друг член или на трети лица.

5.2.

Всички назначения изискват подписване от лицето, определено за назначаване, на договор за назначаване, който се приподписва от председателя на СПИ, както и на договор с ЕЦБ, с който се уреждат приложимите възнаграждения и права на възстановяване на разходи, а също и на декларациите, посочени в раздел 6.1.

5.3.

Управителният съвет назначава членове на СПИ, които не са от централна банка, като членове на СПИ без право на глас за срок до 36 месеца, който подлежи на подновяване за допълнителен срок от не повече от 36 месеца, така че общият срок да не надвишава максималния срок от шест години, разрешен за членове, които не са от централна банка.

6.   Декларации

6.1.

Членовете на СПИ, които не са от централна банка, се задължават да съблюдават Кодекса за поведение на СПИ. Съответно от тях се изисква да подпишат „Декларация за спазване на Кодекса за поведение“ от допълнение 1 към приложение III и да попълнят и подпишат „Декларация за интерес“ от допълнение 2 към приложение III.

6.2.

От членовете на СПИ, които не са от централна банка, се изисква също да подпишат декларациите, предвидени в поканата за конкурса.

7.   Прекратяване и замяна

7.1.

Управителният съвет може да прекрати мандата на член на СПИ, който не е от централна банка, ако в случая с този член, който не е от централна банка, настъпи някой от следните случаи: конфликт на интереси, нарушаване на задължение, невъзможност да изпълнява задълженията си, нарушение на Кодекса за поведение и/или случай на сериозно нарушение.

7.2.

Мандатът на член, който не е от централна банка, се счита за прекратен, когато членът, който не е от централна банка, напусне или когато неговият мандат изтече без да е подновен.

7.3.

Ако мандат бъде прекратен преди края на 36-месечния срок, се прилагат раздели 4.2 и 4.3.

(1)  Решение (ЕС) 2016/245 на Европейската централна банка от 9 февруари 2016 г. за определяне на правилата за възлагане на обществени поръчки (ЕЦБ/2016/2) (ОВ L 45, 20.2.2016 г., стр. 15).


Top