EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018AB0038

Eiropas Centrālās bankas Atzinums (2018. gada 31. augusts) par priekšlikumu regulai par konkrētām maksām par pārrobežu maksājumiem Savienībā un maksām par valūtas maiņu (CON/2018/38)

OJ C 382, 23.10.2018, p. 7–8 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

23.10.2018   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 382/7


EIROPAS CENTRĀLĀS BANKAS ATZINUMS

(2018. gada 31. augusts)

par priekšlikumu regulai par konkrētām maksām par pārrobežu maksājumiem Savienībā un maksām par valūtas maiņu

(CON/2018/38)

(2018/C 382/04)

Ievads un tiesiskais pamats

Eiropas Centrālā banka (ECB) 2018. gada 27. jūnijā saņēma Eiropas Savienības Padomes lūgumu sniegt atzinumu par priekšlikumu Eiropas Parlamenta un Padomes regulai, ar ko attiecībā uz konkrētām maksām par pārrobežu maksājumiem Savienībā un maksām par valūtas maiņu groza Regulu (EK) Nr. 924/2009 (1) (tālāk tekstā – “ierosinātā regula”).

ECB kompetence sniegt atzinumu pamatojas uz Līguma par Eiropas Savienības darbību 127. panta 4. punktu un 282. panta 5. punktu saistībā ar Līguma 127. panta 2. punkta ceturto ievilkumu un Protokola (Nr. 4) par Eiropas Centrālo banku sistēmas un Eiropas Centrālās bankas Statūtiem 3.1. panta ceturto ievilkumu, jo ierosinātajā regulā iekļauti noteikumi, kas attiecas uz maksājumu sistēmu raitu darbību. ECB Padome šo atzinumu ir pieņēmusi saskaņā ar Eiropas Centrālās bankas reglamenta 17.5. panta pirmo teikumu.

Vispārīgi apsvērumi

Ierosinātās regulas mērķis ir nodrošināt visiem Savienības pilsoņiem un uzņēmumiem, kas veic pārrobežu pārvedumus euro starp euro zonas un ārpus euro zonas esošajām dalībvalstīm vai starp ārpus euro zonas esošajām dalībvalstīm, zema līmeņa maksas, kas pašlaik pieejamas iekšzemes maksājumiem dalībvalsts oficiālajā valūtā. Tāpēc ierosinātā regula uzlabo caurredzamību un patērētāju aizsardzību, pilnveido maksājumu pakalpojumu euro iekšējo tirgu un nostiprina euro kā ES iekšējo maksājumu izvēles valūtu līdz brīdim, kad euro tiks ieviests kā visu Savienības dalībvalstu valūta.

Īpaši apsvērumi

1.   Noteikumu piemērošanas joma attiecībā uz maksām par valūtas maiņu

Norādīts, ka ierosinātās regulas noteikumi attiecībā uz maksām par valūtas maiņu ir piemērojami visiem pārrobežu maksājumiem neatkarīgi no tā, vai tie denominēti euro vai dalībvalsts valūtā, kas nav euro. Tomēr tehniski uz euro denominētiem pārrobežu maksājumiem no euro denominētiem maksājumu kontiem gadījumos, kuros gan maksātāja, gan maksājuma saņēmēja maksājumu pakalpojumu sniedzējs (MPS) atrodas euro zonas dalībvalstīs, parasti nebūtu jāattiecas jebkādai valūtas maiņai. Tāpēc patiesībā šiem noteikumiem uz pārrobežu maksājumiem euro būtu jāattiecas tikai tad, ja maksājuma konta valūta nav euro vai ja maksātāja un maksājuma saņēmēja vai tikai maksājuma saņēmēja MPS atrodas ārpus euro zonas. ECB iesaka šo jautājumu ierosinātajā regulā precizēt.

Tā kā ierosinātā regula attiecas tikai uz maksājumiem, izmantojot MPS, tā neparedz iespēju, ka tirgotājs valūtas maiņas pakalpojumu nodrošina neatkarīgi no MPS. ECB iesaka šo jautājumu ierosinātajā regulā precizēt.

2.   Alternatīvi valūtas pakalpojumi un iespējas

Ierosinātajā regulā nav iekļauts definīciju pants, lai gan ar to Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (EK) Nr. 924/2009 (2) tiek ieviesti jauni un svarīgi jēdzieni. Piemēram, jēdzieni “alternatīvi valūtas maiņas pakalpojumi” un “alternatīvas valūtas maiņas iespējas” varētu tikt apvienoti vienā jēdzienā, kuru būtu lietderīgi definēt. Proti, varētu tikt precizēts, vai šie pakalpojumi attiecas uz tiem, kurus piedāvā MPS un saistīties uzņēmumi, un vai tādā gadījumā MPS ir pienākums meklēt un reklamēt pakalpojumus, kurus piedāvā to tiešie konkurenti. Tāpat būtu jāprecizē, ka valūtas maiņas pakalpojumus var piedāvāt neregulēti pakalpojumu sniedzēji.

3.   Maksām par valūtas maiņu piemērojamais regulējums un pārejas periods

3.1.

Saskaņā ar ierosināto regulu Eiropas Banku iestādei ir uzticēts uzdevums izstrādāt regulatīvus tehniskos standartus, lai nodrošinātu valūtas maiņas pakalpojumu iespēju caurredzamību un cenu salīdzināmību.

3.2.

Lai nodrošinātu patērētāju aizsardzību, tiek ierosināts pārejas periodu caurredzamības pienākumu ievērošanai saistībā ar valūtas maiņas pakalpojumu pilnajām izmaksām samazināt līdz 12 mēnešiem no ierosinātās regulas stāšanās spēkā.

Gadījumos, kuros ECB iesaka grozīt ierosināto regulu, konkrēti redakcionālie priekšlikumi ir izklāstīti atsevišķā tehniskā darba dokumentā, kuram pievienots attiecīgs paskaidrojuma teksts. Tehniskais darba dokuments ir pieejams angļu valodā ECB interneta vietnē.

Frankfurtē pie Mainas, 2018. gada 31. augustā

ECB prezidents

Mario DRAGHI


(1)  COM(2018) 163 final.

(2)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) Nr. 924/2009 (2009. gada 16. septembris) par pārrobežu maksājumiem Kopienā, ar kuru atceļ Regulu (EK) Nr. 2560/2001 (OV L 266, 9.10.2009., 11. lpp.).


Top