EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32020D0140

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2020/140 z dnia 22 stycznia 2020 r. określająca środki niezbędne do uzupełnienia całkowitej wartości kapitałowej Europejskiego Banku Centralnego oraz korekty wierzytelności krajowych banków centralnych odpowiadających przekazanym rezerwom walutowym i uchylająca decyzję (UE) 2019/46 (EBC/2020/6)

OJ L 27I, 1.2.2020, p. 15–20 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2023; Uchylony przez 32023D2818

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2020/140/oj

1.2.2020   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

LI 27/15


DECYZJA EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO (UE) 2020/140

z dnia 22 stycznia 2020 r.

określająca środki niezbędne do uzupełnienia całkowitej wartości kapitałowej Europejskiego Banku Centralnego oraz korekty wierzytelności krajowych banków centralnych odpowiadających przekazanym rezerwom walutowym i uchylająca decyzję (UE) 2019/46 (EBC/2020/6)

RADA PREZESÓW EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając Statut Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego, w szczególności art. 30,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

W dniu 29 marca 2017 r. Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (zwane dalej „Zjednoczonym Królestwem”) notyfikowało zamiar wystąpienia z Unii Europejskiej zgodnie z art. 50 Traktatu o Unii Europejskiej. Traktat o Unii Europejskiej i Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej przestaną mieć zastosowanie do Zjednoczonego Królestwa od dnia następującego po dniu, o którym mowa w art. 1 ust. 1 decyzji Rady Europejskiej (UE) 2019/1810 (1). Po wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej Bank of England przestanie być krajowym bankiem centralnym państwa członkowskiego, a zatem również Europejskiego Systemu Banków Centralnych. Decyzja Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2020/137 (EBC/2020/3) (2) wprowadza korektę klucza subskrypcji kapitału Europejskiego Banku Centralnego (EBC) (zwanego dalej „kluczem kapitałowym”) zgodnie z art. 29 ust. 3 i art. 29 ust. 4 Statutu Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego (zwanego dalej „Statutem ESBC”) oraz określa, ze skutkiem od dnia 1 lutego 2020 r., nowe wagi przypisane poszczególnym krajowym bankom centralnym (KBC) w skorygowanym kluczu kapitałowym (zwane dalej „wagami klucza kapitałowego”).

(2)

W związku z korektą wag klucza kapitałowego i związanymi z nią zmianami udziałów KBC w subskrybowanym kapitale EBC niezbędna jest korekta wierzytelności, które zostały przyznane przez EBC zgodnie z art. 30 ust. 3 Statutu ESBC krajowym bankom centralnym państw członkowskich, których walutą jest euro (zwanym dalej „KBC strefy euro”) i które odpowiadają rezerwom walutowym przekazywanym przez KBC strefy euro na rzecz EBC (zwanych dalej „wierzytelnościami”). KBC strefy euro, których wierzytelności zwiększą się z dniem 1 lutego 2020 r., powinny zatem dokonać wyrównawczego przekazania środków na rzecz EBC, natomiast EBC powinien dokonać wyrównawczego przekazania środków na rzecz tych KBC strefy euro, których wierzytelności zmniejszą się.

(3)

Zgodnie z realizowanymi przez Statut ESBC ogólnymi zasadami słuszności, równego traktowania i ochrony uzasadnionych oczekiwań KBC strefy euro, których stosunkowy udział w całkowitej wartości kapitałowej EBC w wyniku wskazanej powyżej korekty wzrośnie, również powinny dokonać wyrównawczego przekazania środków na rzecz tych KBC strefy euro, których stosunkowy udział ulegnie zmniejszeniu.

(4)

Na potrzeby wyliczenia korekty wartości udziałów poszczególnych KBC strefy euro w całkowitej wartości kapitałowej EBC odpowiednie wagi klucza kapitałowego przypisane poszczególnym KBC strefy euro do dnia 31 stycznia 2020 r. oraz od dnia 1 lutego 2020 r. powinny zostać wyrażone jako procentowa część całkowitego kapitału EBC subskrybowanego przez wszystkie KBC strefy euro.

(5)

Dlatego też niezbędne jest przyjęcie nowej decyzji uchylającej decyzję Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2019/46 (EBC/2018/30) (3),

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

Definicje

Na potrzeby niniejszej decyzji użyte w niej określenia oznaczają:

a)

„całkowita wartość kapitałowa” – sumę rezerw kapitałowych EBC, rachunków różnic z wyceny i rezerw celowych równoważnych rezerwom kapitałowym, obliczoną przez EBC na dzień 31 stycznia 2020 r., powiększoną o zakumulowany zysk netto lub zmniejszoną o zakumulowaną stratę netto, za okres od 1 stycznia 2020 r. do 31 stycznia 2020 r. Rezerwy kapitałowe EBC i równoważne im rezerwy celowe obejmują, bez naruszenia ogólnego znaczenia terminu „całkowita wartość kapitałowa”, ogólny fundusz rezerwowy oraz rezerwę celową na ryzyka finansowe;

b)

„data przekazania” – dzień 28 lutego 2020 r.;

c)

termin „dochód EBC z tytułu banknotów euro w obiegu” ma takie samo znaczenie jak termin „dochód EBC z tytułu banknotów euro w obiegu” zdefiniowany w art. 1 lit. c) decyzji Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2015/298 (EBC/2014/57) (4);

d)

termin „dochód EBC z tytułu papierów wartościowych” ma takie samo znaczenie jak termin „dochód EBC z tytułu papierów wartościowych” zdefiniowany w art. 1 lit. d) decyzji Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2015/298 (EBC/2014/57).

Artykuł 2

Wkłady na rzecz rezerw kapitałowych i celowych EBC

1.   KBC strefy euro, którego udział w całkowitej wartości kapitałowej zwiększy się od dnia 1 lutego 2020 r., przekaże na rzecz EBC w dacie przekazania kwotę określoną zgodnie z ust. 3.

2.   KBC strefy euro, którego udział w całkowitej wartości kapitałowej zmniejszy się od dnia 1 lutego 2020 r., otrzyma od EBC w dacie przekazania kwotę określoną zgodnie z ust. 3.

3.   Nie później niż jeden dzień roboczy przed datą przekazania EBC dokona obliczenia – oraz poinformuje o jego wynikach poszczególne KBC strefy euro – kwot, jakie KBC strefy euro mają przekazać na rzecz EBC w sytuacji, gdy zastosowanie ma ust. 1, lub kwot, jakie KBC strefy euro mają otrzymać od EBC w sytuacji, gdy zastosowanie ma ust. 2. Z uwzględnieniem odpowiednich zaokrągleń, przekazywane lub otrzymywane kwoty oblicza się jako iloczyn całkowitej wartości kapitałowej oraz wyrażonej w liczbach bezwzględnych różnicy pomiędzy wagą klucza kapitałowego przypisaną danemu KBC strefy euro w dniu 31 stycznia 2020 r. a wagą klucza kapitałowego tego KBC obowiązującą od dnia 1 lutego 2020 r., dzieląc wynik takiej operacji przez 100.

4.   Kwota obliczona zgodnie z ust. 3 będzie wymagalna w euro na dzień 1 lutego 2020 r., ale zostanie faktycznie przekazana w dacie przekazania.

5.   W dacie przekazania KBC strefy euro lub EBC, zobowiązany do przekazania kwoty ustalonej zgodnie z ust. 1 lub ust. 2, dokona także odrębnie przekazania odsetek naliczonych za okres od dnia 1 lutego 2020 r. do daty przekazania, odpowiednio w odniesieniu do każdej z kwot należnych od takiego KBC strefy euro lub EBC. Podmioty przekazujące i otrzymujące powyższe odsetki będą tożsame z podmiotami przekazującymi i otrzymującymi kwoty, z tytułu których odsetki te zostały naliczone.

6.   Jeżeli całkowita wartość kapitałowa jest mniejsza niż zero, kwoty, które mają zostać przekazane lub otrzymane zgodnie z ust. 3 i ust. 5, podlegają rozliczeniu w sposób odwrotny do wskazanego w ust. 3 i ust. 5.

Artykuł 3

Korekta wierzytelności odpowiadających przekazanym rezerwom walutowym

1.   Wierzytelności KBC strefy euro zostaną skorygowane na dzień 1 lutego 2020 r. zgodnie z odpowiednio skorygowanymi wagami klucza kapitałowego tych KBC. Skorygowana wartość wierzytelności KBC strefy euro jest wskazana w trzeciej kolumnie tabeli zawartej w załączniku do niniejszej decyzji.

2.   Na mocy niniejszego postanowienia i bez konieczności dokonywania dalszych formalności lub wydawania dalszych aktów przyjmuje się, że w dniu 1 lutego 2020 r. każdy KBC strefy euro przekazał lub otrzymał wyrażoną w liczbach bezwzględnych wartość wierzytelności (w euro) wskazanej obok nazwy danego KBC w czwartej kolumnie tabeli zawartej w załączniku do niniejszej decyzji, przy czym znak „-” odnosi się do wierzytelności, którą dany KBC strefy euro ma przekazać na rzecz EBC a znak „+” do wierzytelności, którą EBC ma przekazać na rzecz danego KBC strefy euro.

3.   W pierwszym dniu operacyjnym transeuropejskiego zautomatyzowanego błyskawicznego systemu rozrachunku brutto w czasie rzeczywistym (TARGET2) następującym po 1 lutego 2020 r. każdy KBC strefy euro przekaże lub otrzyma wyrażoną w liczbach bezwzględnych wartość kwoty (w euro) wskazanej obok nazwy danego KBC w czwartej kolumnie tabeli zawartej w załączniku do niniejszej decyzji, przy czym znak „+” odnosi się do kwoty, którą dany KBC strefy euro przekaże na rzecz EBC a znak „-” do kwoty, którą EBC przekaże na rzecz danego KBC strefy euro.

4.   W pierwszym dniu operacyjnym systemu TARGET2 następującym po dniu 1 lutego 2020 r. KBC strefy euro oraz EBC zobowiązane do przekazania określonych kwot zgodnie z ust. 3 przekażą osobno odsetki od odpowiednich kwot należnych od danego KBC lub EBC naliczone za okres od dnia 1 lutego 2020 r. do dnia takiego przekazania. Podmioty przekazujące i otrzymujące powyższe odsetki będą tożsame z podmiotami przekazującymi i otrzymującymi kwoty, w stosunku do których odsetki te zostały naliczone.

Artykuł 4

Powiązane kwestie finansowe

1.   W drodze wyjątku od postanowień trzeciego akapitu art. 2 ust. 1 decyzji Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2016/2248 (EBC/2016/36) (5) salda w ramach Eurosystemu z tytułu banknotów euro w obiegu za okres od 1 lutego 2020 r. do 27 lutego 2020 r. oblicza się na podstawie klucza kapitałowego mającego zastosowanie od dnia 1 lutego 2020 r., zastosowanego do sald z tytułu całkowitej sumy banknotów euro pozostających w obiegu na dzień 31 stycznia 2020 r. W okresie od 1 lutego 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. kwoty wyrównawcze i odpowiadające im zapisy księgowe, o których mowa w art. 4 ust. 5 decyzji (UE) 2016/2248 (EBC/2016/36), zapisuje się w księgach danego krajowego banku centralnego z datą waluty 1 lutego 2020 r.

2.   W odniesieniu do okresu od 1 stycznia 2020 r. do 31 stycznia 2020 r. dochód pieniężny KBC strefy euro przypisuje się i rozdziela zgodnie z wagami klucza kapitałowego mającymi zastosowanie w dniu 31 stycznia 2020 r.

3.   Zysk lub stratę netto EBC za rok obrotowy 2020 przypisuje się na podstawie wag klucza kapitałowego mających zastosowanie w dniu 1 lutego 2020 r.

4.   Tymczasowy podział dochodu EBC z tytułu banknotów euro lub dochodu EBC z tytułu papierów wartościowych za rok 2020 następuje na podstawie wag klucza kapitałowego mających zastosowanie w dniu 1 lutego 2020 r.

5.   W przypadku poniesienia w roku obrachunkowym 2020 straty EBC pokrywa taką stratę z następujących źródeł:

a)

ze środków ogólnego funduszu rezerwowego EBC;

b)

po podjęciu decyzji przez Radę Prezesów na podstawie art. 33 Statutu ESBC – z dochodu pieniężnego KBC za okres od 1 lutego 2020 r. do 31 grudnia 2020 r.;

c)

po podjęciu decyzji przez Radę Prezesów na podstawie art. 33 Statutu ESBC – z dochodu pieniężnego KBC za okres od 1 stycznia 2020 r. do 31 stycznia 2020 r.

6.   W przypadku konieczności przekazania na rzecz EBC dochodów pieniężnych KBC za okres od 1 stycznia 2020 r. do 31 stycznia 2020 r. na pokrycie strat EBC za rok obrachunkowy 2020, płatności wskazane w art. 2 i art. 3 uzupełnia się płatnościami wyrównawczymi. Każdy KBC strefy euro, którego waga klucza kapitałowego z dniem 1 lutego 2020 r. wzrośnie, dokonuje takiej płatności wyrównawczej na rzecz EBC, natomiast EBC dokonuje takiej płatności na rzecz każdego KBC strefy euro, którego waga klucza kapitałowego z dniem 1 lutego 2020 r. zmniejszy się. Kwotę płatności wyrównawczych oblicza się w następujący sposób: całkowity dochód pieniężny za okres od 1 stycznia 2020 r. do 31 stycznia 2020 r. przekazany EBC na pokrycie jego straty mnoży się przez wyrażoną w liczbach bezwzględnych różnicę pomiędzy wagą klucza kapitałowego danego KBC strefy euro w dniu 31 stycznia 2020 r. a jego wagą klucza kapitałowego w dniu 1 lutego 2020 r., dzieląc wynik takiej operacji przez 100. Odsetki od płatności wyrównawczych z tytułu dochodów pieniężnych KBC nalicza się od dnia 1 stycznia 2021 r. do daty dokonania tych płatności.

7.   Opisanych w ust. 6 dodatkowych płatności wyrównawczych związanych z dochodami pieniężnymi KBC, jak również płatności z tytułu odsetek naliczonych od tych płatności wyrównawczych, dokonuje się w drugim dniu roboczym po zatwierdzeniu przez Radę Prezesów sprawozdań finansowych EBC za rok obrotowy 2020.

Artykuł 5

Postanowienia ogólne

1.   Odsetki naliczane zgodnie z art. 2 ust. 5, art. 3 ust. 4 oraz art. 4 ust. 6 oblicza się w oparciu o okresy dzienne, przy użyciu metody naliczania przyjmującej 360-dniowy rok oraz przy zastosowaniu stopy procentowej równej ostatniej dostępnej krańcowej stopie procentowej zastosowanej przez Eurosystem w ofertach przetargowych na podstawowe operacje refinansujące.

2.   Każde przekazanie środków dokonane zgodnie z art. 2 ust. 1, 2 i 5, art. 3 ust. 3 i 4 oraz art. 4 ust. 6 i 7 zostanie dokonane osobno, za pośrednictwem systemu TARGET2.

3.   EBC oraz KBC strefy euro zobowiązane do przekazania odpowiednich kwot zgodnie z ust. 2 wydadzą, przy zastosowaniu odpowiednich procedur, instrukcje niezbędne do prawidłowego i terminowego przekazania środków.

Artykuł 6

Wejście w życie i utrata mocy obowiązującej

1.   Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem 1 lutego 2020 r.

2.   Z dniem 1 lutego 2020 r. traci moc decyzja (UE) 2019/46 (EBC/2018/30).

3.   Odniesienia do decyzji (UE) 2019/46 (EBC/2018/30) należy rozumieć jako odniesienia do niniejszej decyzji.

Sporządzono we Frankfurcie nad Menem dnia 22 stycznia 2020 r.

Prezes EBC

Christine LAGARDE


(1)  Decyzja Rady Europejskiej (UE) 2019/1810 przyjęta w porozumieniu ze Zjednoczonym Królestwem z dnia 29 października 2019 r. przedłużająca okres, o którym mowa w art. 50 ust. 3 TUE (Dz.U. L 278I z 30.10.2019, s. 1).

(2)  Decyzja Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2020/137 z dnia 22 stycznia 2020 r. w sprawie procentowego udziału krajowych banków centralnych w kluczu subskrypcji kapitału Europejskiego Banku Centralnego i uchylająca decyzję (UE) 2019/43 (EBC/2020/3) (zob. s. 4 niniejszego Dziennika Urzędowego).

(3)  Decyzja Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2019/46 z dnia 29 listopada 2018 r. określająca środki niezbędne do uzupełnienia całkowitej wartości kapitałowej Europejskiego Banku Centralnego oraz korekty wierzytelności krajowych banków centralnych odpowiadających przekazanym rezerwom walutowym i uchylająca decyzję EBC/2013/26 (EBC/2018/30) (Dz.U. L 9 z 11.1.2019, s. 190).

(4)  Decyzja Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2015/298 z dnia 15 grudnia 2014 r. w sprawie tymczasowego podziału dochodu Europejskiego Banku Centralnego (EBC/2014/57) (Dz.U. L 53 z 25.2.2015, s. 24).

(5)  Decyzja Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2016/2248 z dnia 3 listopada 2016 r. w sprawie podziału dochodów pieniężnych krajowych banków centralnych państw członkowskich, których walutą jest euro (EBC/2016/36) (Dz.U. L 347 z 20.12.2016, s. 26).


ZAŁĄCZNIK I

WIERZYTELNOŚCI ODPOWIADAJĄCE PRZEKAZANYM EBC REZERWOM WALUTOWYM

(w EUR)

KBC strefy euro

Wierzytelność odpowiadająca przekazanym EBC rezerwom walutowym – stan na dzień 31 stycznia 2020 r.

Wierzytelność równoważna przekazanym do EBC rezerwom walutowym – stan od dnia 1 lutego 2020 r.

Kwota przekazania

Nationale Bank van België/Banque Nationale de Belgique

1 465 002 366,44

1 469 828 529,30

+4 826 162,86

Deutsche Bundesbank

10 643 868 063,45

10 635 248 657,12

-8 619 406,33

Eesti Pank

114 047 652,58

113 647 558,58

-400 094,00

Banc Ceannais na hÉireann/Central Bank of Ireland

681 156 559,14

683 175 109,87

+2 018 550,73

Bank of Greece

1 002 089 435,15

997 925 768,61

-4 163 666,54

Banco de España

4 832 595 424,83

4 810 848 484,64

-21 746 940,19

Banque de France

8 232 583 116,25

8 239 968 860,78

+7 385 744,53

Banca d’Italia

6 839 555 945,19

6 853 825 810,01

+14 269 864,82

Central Bank of Cyprus

87 100 417,59

86 810 662,38

-289 755,21

Latvijas Banka

158 264 298,37

157 201 708,04

-1 062 590,33

Lietuvos bankas

235 223 283,44

233 495 878,75

-1 727 404,69

Banque centrale du Luxembourg

131 548 867,56

132 894 722,58

+1 345 855,02

Bank Ċentrali ta‘ Malta/Central Bank of Malta

42 420 163,46

42 313 997,15

-106 166,31

De Nederlandsche Bank

2 357 274 575,15

2 364 325 594,45

+7 051 019,30

Oesterreichische Nationalbank

1 177 854 948,49

1 180 823 432,72

+2 968 484,23

Banco de Portugal

948 484 720,39

944 251 976,21

-4 232 744,18

Banka Slovenije

194 773 455,44

194 257 459,36

-515 996,08

Národná banka Slovenska

463 840 147,98

462 031 148,22

-1 808 999,76

Suomen Pankki

736 441 854,14

741 065 420,16

+4 623 566,02

Razem  (1):

40 344 125 295,04

40 343 940 778,93

-184 516,11


(1)  W związku z zaokrągleniami wskazane kwoty mogą nie sumować się do kwoty podanej w rubryce „Razem”.


ZAŁĄCZNIK II

TABELA KORELACJI

Decyzja (UE) 2019/46 (EBC/2018/30)

Niniejsza decyzja

Artykuł 1

Artykuł 2

Artykuł 3

Artykuł 4

Artykuł 5

Artykuł 1

Artykuł 2

Artykuł 3

Artykuł 4

Artykuł 5

Artykuł 6


Top