EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32018O0019

Насоки (ЕС) 2018/1151 на Европейската централна банка от 2 август 2018 година за изменение на Насоки ЕЦБ/2011/23 относно изискванията за статистическа отчетност на Европейската централна банка в областта на външната статистика (ЕЦБ/2018/19)

OB L 209, 20.8.2018, p. 2–28 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/guideline/2018/1151/oj

20.8.2018   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 209/2


НАСОКИ (ЕС) 2018/1151 НА ЕВРОПЕЙСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА

от 2 август 2018 година

за изменение на Насоки ЕЦБ/2011/23 относно изискванията за статистическа отчетност на Европейската централна банка в областта на външната статистика (ЕЦБ/2018/19)

УПРАВИТЕЛНИЯТ СЪВЕТ НА EВРОПЕЙСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Устава на Европейската система на централните банки и на Европейската централна банка, и по-специално членове 3.1, 3.3, 5.1, 12.1, 14.3 и 16 от него,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 2533/98 на Съвета от 23 ноември 1998 г. относно събирането на статистическа информация от Европейската централна банка (1), и по-специално член 4 от него,

като има предвид, че:

(1)

Тримесечната статистика на платежния баланс и международната инвестиционна позиция следва да се подобри, за да се отговори на нарастващата необходимост от анализи в областта на паричната политика и финансовата стабилност, породена от финансовата и икономическата криза, последиците от глобализацията (напр. финансовото инженерство и нарасналата комплексност на мултинационалните фирми) и финансовата иновация. Необходима e и по-добра интеграция между тримесечната статистика на платежния баланс и международната инвестиционна позиция, от една страна, и статистиката на националните (включително секторните) сметки, от друга.

(2)

Секторът на нефинансовите предприятия е много важен за икономиката, но все още не е обособен в Насоки ЕЦБ/2011/23 (2). Значението на подсекторите на непаричните финансови институции за финансирането на икономиката продължава да расте и като последица от това нараства важността на събирането на информация за тези подсектори с оглед на прозрачността и подобряването на икономическия и финансовия анализ.

(3)

Както се установи по време на инициативата на Г-20 във връзка с празнотите в данните, валутните рискове и валутните дисбаланси придобиват все по-голяма важност в контекста на глобализацията и финансовата интеграция. За да се разберат по-добре тези рискове и за да се разяснят измененията на относителната значимост на основните валути, следва да се отчита на тримесечна база подробна информация за валутата, в която са деноминирани международните инвестиционни позиции.

(4)

За цялостен двустранен анализ на трансакциите и международните инвестиционни позиции на еврозоната спрямо основните ѝ търговски партньори са необходими подобрения на географските детайли, така че всички държави от Г-20 да са самостоятелно обозначени. От съображения за качество на данните, т.е. анализ на двустранните асиметрии, се изисква събирането на тримесечни данни за двустранните трансакции и позиции между всички държави членки.

(5)

От изключително значение в стремежа за подобряване на качеството на данните е статистиката на платежния баланс и международната инвестиционна позиция, от една страна, и статистиката на националните (включително секторните) сметки, от друга, да си съответстват. Методологиите в основата на съставянето на тези два набора от данни са идентични; поради това данните от тези две статистически области често се комбинират за целите на анализа. Следователно с оглед на точното комбиниране на двата набора от данни е важно в статистиката на платежния баланс и международната инвестиционна позиция да има достатъчно данни според вида инструмент.

(6)

Съставянето и публикуването на агрегатите за еврозоната в съответствие с всички нови изисквания за данните следва да бъдат придружени от цялостно публикуване на съответните национални набори от данни, за да e възможен съдържателният анализ на тази информация по държави. Националните набори от данни, които ще бъдат публикувани, не следва да съдържат поверителна статистическа информация по смисъла на Регламент (ЕО) № 2533/98.

(7)

С цел да имат достатъчно време, за да подготвят необходимите промени на методите за съставяне на националната статистика, националните централни банки, чиято парична единица е еврото, следва да спазват настоящите насоки от 1 март 2021 г.

(8)

Поради това Насоки ЕЦБ/2011/23 следва да бъдат съответно изменени,

ПРИЕ НАСТОЯЩИТЕ НАСОКИ:

Член 1

Изменения

Насоки ЕЦБ/2011/23 се изменят, както следва:

1.

В член 1 точка 17 се заменя със следното:

„17)

„национални набори от данни, които могат да бъдат публикувани“ са националните набори от данни, посочени в колоните под думите „подгрупа, която може да бъде публикувана“ в таблици 2 и 4 от Приложение II, представляват подгрупи от данните, посочени в останалите колони на тези таблици, и не са поверителна статистическа информация съгласно Регламент (ЕС) № 2533/98.“

2.

В член 2 параграф 1а се заличава.

3.

В член 3а параграф 1 се заменя със следното:

„1.   ЕЦБ предава на НЦБ агрегатите за еврозоната, които публикува, както и националните набори от данни, които могат да бъдат публикувани.“

4.

Член 6 се изменя, както следва:

а)

параграф 1 се заменя със следното:

„1.   Без да се накърняват функциите на ЕЦБ по наблюдение, предвидени в приложение V, НЦБ в сътрудничество с другите компетентни власти съгласно член 4 при необходимост осигуряват наблюдение и оценка на качеството на статистическата информация, предоставяна на ЕЦБ. ЕЦБ своевременно извършва оценка на тези данни по сходен начин. Веднъж годишно Изпълнителният съвет представя доклад на Управителния съвет за качеството на данните и го публикува.“

б)

параграф 3 се заменя със следното:

„3.   Когато обемът на данните за дадена статия в таблици 1—5 от приложение II е много малък или незначителен за статистиката на еврозоната и националната статистика или когато данните за тази статия не могат да бъдат събрани на разумна цена, могат да се направят най-добри оценки, основани на надеждни статистически методологии, при условие че няма да се навреди на аналитичната стойност на статистическите данни. Освен това се позволява използването на най-добри оценки за следните разбивки от таблици 1, 2, 4 и 6 от приложение II:

а)

подстатии на първичен доход от преки инвестиции и други инвестиции;

б)

подстатии на друг първичен доход и на вторичен доход;

в)

подстатии на капиталови трансфери в капиталовата сметка;

г)

географска разбивка на пасивите от финансови деривати;

д)

кредити на реинвестираната печалба от акции на инвестиционни фондове без ISIN код;

е)

кредити на инвестиционния доход от акции на инвестиционни фондове с ISIN код (до момента, в който се счете, че ЦБДЦК е годна за правилното получаване на тази статия);

ж)

разбивка на трансгранични доставки на банкноти по купюри;

з)

секторна разбивка на трансакциите и позициите във „Валута и депозити“ (активи) на „Други сектори“;

и)

разбивка на международните инвестиционни позиции по валутата, в която са деноминирани, и по остатъчния срок до падежа.“

5.

Приложения I и II се изменят в съответствие с приложението към настоящите насоки.

Член 2

Действие и изпълнение

1.   Настоящите насоки пораждат действие на датата, на която националните централни банки на държавите членки, чиято парична единица е еврото, бъдат уведомени за тях.

2.   Централните банки от Евросистемата са длъжни да спазват настоящите насоки от 1 март 2021 г.

Член 3

Адресати

Адресати на настоящите насоки са всички централни банки от Евросистемата.

Съставено във Франкфурт на Майн на 2 август 2018 година.

За Управителния съвет на ЕЦБ

Председател на ЕЦБ

Mario DRAGHI


(1)  ОВ L 318, 27.11.1998 г., стр. 8.

(2)  Насоки 2012/120/EС от 9 декември 2011 г. относно изискванията за статистическа отчетност на Европейската централна банка в областта на външната статистика (ЕЦБ/2011/23) (ОВ L 65, 3.3.2012 г., стр. 1).


ПРИЛОЖЕНИЕ

Приложения I и II към Насоки ЕЦБ/2011/23 се изменят, както следва:

1.

Приложение I се изменя, както следва:

а)

Раздел 1 се заменя със следното:

„1.   Статистика на платежния баланс

Европейската централна банка (ЕЦБ) изисква статистическа отчетност на платежния баланс с две честоти — месечна и тримесечна, по отношение на съответните указани календарни срокове. Годишните данни се съставят, като се съберат данните за тримесечията, отчетени от държавите членки за съответната година. Доколкото е възможно, статистиката на платежния баланс следва да е в съответствие със статистическите данни, предавани за целите на провеждането на паричната политика, по-специално тримесечните национални (включително секторните) сметки и месечната парична и банкова статистика.

1.1.   Месечна статистика на платежния баланс

Цел

Целта на месечния платежен баланс на еврозоната е да представи основните статии, които оказват влияние върху паричните условия и валутните пазари (вж. приложение II, таблица 1).

Изисквания

От съществено значение е данните да са подходящи за използване при изчисляването на платежния баланс на еврозоната.

Предвид краткия краен срок за предоставяне на месечните данни за платежния баланс, силно агрегирания им характер и използването им за целите на паричната политика и валутните операции, ЕЦБ разрешава известно отклонение от международните стандарти (вж. член 2, параграф 4), ако това е неизбежно. Не се изисква записване на база пълно начисление или трансакции. Когато трябва да се спази краен срок, ЕЦБ ще приема прогнозни или предварителни данни, стига те да не се различават съществено от международните стандарти и с предоставянето им да се осигурява качеството на данните в достатъчна степен.

Изискването за всяка широка категория трансакции е активи и пасиви (или кредит и дебит за статиите на текущата сметка). В общи линии, по отношение на международните трансакции, НЦБ трябва да разграничат трансакциите с резиденти на други държави членки от еврозоната от трансакциите извън еврозоната. НЦБ правят това разграничение по последователен начин.

При промяна в членството на еврозоната от НЦБ се изисква да отразят настъпилата промяна в определението за състава на страните от еврозоната от датата, на която тази промяна поражда действие. НЦБ на еврозоната в предишния ѝ състав и НЦБ на новите държави членки на еврозоната трябва да представят най-добрите оценки на историческите данни, обхващащи разширената еврозона.

С цел да се осигури надеждното ежемесечно агрегиране на данни за портфейлните инвестиции на еврозоната, е необходимо да се прави разлика между трансакциите с ценни книжа, емитирани от резиденти на еврозоната, и трансакциите с ценни книжа, емитирани от резиденти извън еврозоната. Статистиката на нетните трансакции с активи от портфейлни инвестиции на еврозоната се съставя чрез агрегиране на отчетените нетни трансакции с ценни книжа, емитирани от резиденти извън еврозоната. Статистиката на нетните трансакции с пасивите от портфейлни инвестиции на еврозоната се съставя чрез консолидиране на нетните трансакции с общите национални пасиви и нетните трансакции с ценни книжа, емитирани и закупени от резиденти на еврозоната.

По отношение на дохода от портфейлни инвестиции се прилагат аналогично изискване за отчетност и аналогичен метод за съставяне на агрегирани данни.

С оглед на съставянето на паричното представяне на платежния баланс от НЦБ се изисква да представят данните, разбити по институционални сектори. За месечния платежен баланс разбивката по сектори е следната:

за преките инвестиции: а) депозитни институции без централната банка; б) фондове на паричния пазар; в) държавно управление; г) други сектори,

за активите от портфейлни и други инвестиции: а) централната банка; б) депозитни институции без централната банка; в) фондове на паричния пазар; г) държавно управление; д) други сектори.

С оглед на съставянето на секторната разбивка на платежния баланс, което ще позволи изготвянето на паричното му представяне, от НЦБ се изисква да предоставят данни за нетните трансакции с емитираните от резиденти на еврозоната ценни книжа, представляващи портфейлни инвестиции, разбити по институционалния сектор, към който принадлежи емитентът. В допълнение към това пасивите от портфейлните инвестиции ще включват разбивка според институционалния сектор на местния емитент.

Статистиката на нетните трансакции с пасивите от портфейлни инвестиции на еврозоната, разбити по сектор, се съставя чрез консолидиране на общите нетни национални пасиви за съответните сектори и съответстващите нетни трансакции с ценни книжа, емитирани и закупени от резиденти на еврозоната.

НЦБ (и съответно другите компетентни власти, където е приложимо) събират данни за портфейлните инвестиции в съответствие с един от моделите, посочени в таблицата в приложение VI.

1.2.   Тримесечна статистика на платежния баланс

Цел

Целта на тримесечния платежен баланс на еврозоната е да се предостави по-подробна информация, която да позволи извършването на по-задълбочен анализ на международните трансакции. Тримесечните данни за платежния баланс са също основата за подробно икономическо наблюдение на държавите.

Тази статистика допринася съществено за съставянето на секторните и финансовите сметки на еврозоната и за съвместното публикуване на платежния баланс на Съюза/еврозоната в сътрудничество с Европейската комисия (Евростат).

Изисквания

Доколкото е възможно, тримесечната статистиката на платежния баланс съответства на международните стандарти (вж. член 2, параграф 4). Необходимата разбивка на тримесечната статистика на платежния баланс е представена в приложение II, таблица 2. Хармонизираните понятия и определения, използвани в капиталовите и финансовите сметки, са представени в приложение III.

Разбивката на тримесечната текуща сметка е подобна на изискваната за месечните данни. За услуги и доход обаче е необходима по-подробна разбивка на тримесечна база.

Във финансовата сметка за статия „Други инвестиции“ ЕЦБ следва изискванията на шестото издание на Ръководството по платежен баланс и международна инвестиционна позиция (наричано по-долу „РПБ6“) на Международния валутен фонд (МВФ). Има разлика в представянето на разбивката (т.е. дава се приоритет на сектора). Тази секторна разбивка е по-подробна, но продължава да бъде съвместима с разбивката съгласно РПБ6, където инструментите са с приоритет. Както e представено в РПБ6, валутата и депозитите се разграничават от заемите и другите инвестиции.

От НЦБ се изисква да направят разграничение между трансакциите с държавите членки от еврозоната и всички други международни трансакции. Статистиката на нетните трансакции с активи от портфейлни инвестиции на еврозоната се съставя чрез агрегиране на отчетените нетни трансакции с ценни книжа, емитирани от резиденти извън еврозоната. Статистиката на нетните трансакции с пасивите от портфейлни инвестиции на еврозоната се съставя чрез консолидиране на нетните трансакции с общите национални пасиви и нетните трансакции с ценни книжа, емитирани и закупени от резиденти на еврозоната.

По отношение на дохода от портфейлни инвестиции се прилагат аналогично изискване за отчетност и аналогичен метод за съставяне на агрегирани данни.

От НЦБ също се изисква да представят тримесечни данни, разбити по институционален сектор. Това изискване за данни надхвърля стандартните компоненти на МВФ. НЦБ трябва да представят тримесечни данни за следните сектори: а) централни банки; б) депозитни институции без централната банка; в) фондове на паричния пазар; г) държавно управление; д) инвестиционни фондове, които не са фондове на паричния пазар; е) застрахователни (осигурителни) дружества и пенсионни фондове; ж) други финансови институции; з) нефинансови предприятия; и и) домакинства и нетърговски организации, обслужващи домакинствата.

За съставянето на статистиката на нетните трансакции на еврозоната с пасиви от портфейлни инвестиции с разбивка по сектора на емитентите, които са резиденти на еврозоната, изискванията за тримесечните данни са сходни с тези за месечния платежен баланс.

В съответствие със системата на националните сметки в РПБ6 се препоръчва записване на лихвите на база начисление. Това изискване засяга текущата сметка (инвестиционен доход), както и финансовата сметка.“

б)

Раздел 3 се заменя със следното:

„3.   Статистика на международната инвестиционна позиция

Цел

За целите на анализа на паричната политика и валутните пазари международната инвестиционна позиция е отчет за външните активи и пасиви на еврозоната като цяло. По-специално, тя допринася за оценката на външната уязвимост на държавите членки и за наблюдението върху промените на ликвидните активи, които секторът на държателите на парични средства притежава зад граница. Тази статистическа информация е ключова за съставянето на сметка „Останал свят“ в тримесечните финансови сметки на еврозоната. Тримесечните статистически данни за международната инвестиционна позиция са също основата за подробно икономическо наблюдение на държавите, включително в контекста на процедурата на Европейската комисията при макроикономически дисбаланси (*1).

Изисквания

НЦБ трябва да предоставят статистически данни за международната инвестиционна позиция на тримесечна база по отношение на нивата на наличностите в края на периода и преоценките, които се дължат на промени в обменния курс или на други ценови промени.

Доколкото е възможно, данните за международната инвестиционна позиция съответстват на международните стандарти (вж. член 2, параграф 4). ЕЦБ съставя международната инвестиционна позиция на еврозоната като цяло. Разбивката на международната инвестиционна позиция за еврозоната е представена в приложение II, таблица 4.

Международната инвестиционна позиция показва финансовите наличности в края на референтния период, оценени по цени в края на периода. Промените в стойността на наличностите могат да се дължат на следните фактори. Първо, част от промените в стойността по време на референтния период се дължат на финансовите трансакции, извършени и записани в платежния баланс. Второ, част от промените в позициите в началото и в края на даден период са причинени от промени в цените на представените финансови активи и пасиви. Трето, в случай че наличностите са деноминирани във валути, различни от разчетната единица, използвана за международната инвестиционна позиция, промените в обменния курс спрямо другите валути също се отразяват върху стойността. На последно място, счита се, че всяка друга промяна, която не се дължи на горепосочените фактори, се дължи на други промени в обема през периода.

С оглед на правилното съгласуване между финансовите потоци и наличностите на еврозоната се изисква да бъде направено разграничение между промените в стойността, дължащи се на ценови промени, промените в стойността, дължащи се на промени в обменния курс, и промените в стойността, дължащи се на други промени в обема.

Обхватът на международната инвестиционна позиция следва да бъде възможно най-близък до този на потоците на тримесечния платежен баланс. Понятията, определенията и разбивките съответстват на използваните за потоците на тримесечния платежен баланс.

Доколкото е възможно, данните за международната инвестиционна позиция следва да съответстват на другите статистически данни, по-специално на паричната и банковата статистика и финансовите сметки.

По отношение на месечния и тримесечния платежен баланс, в статистиката на международната инвестиционна позиция НЦБ трябва да направят разграничение между наличностите спрямо държавите членки от еврозоната и всички други международни позиции. При отчитането на портфейлните инвестиции e необходимо да се разграничават наличности в ценни книжа, емитирани от резиденти на еврозоната, и наличности в ценни книжа, емитирани от резиденти извън еврозоната. Статистиката на активите от портфейлни инвестиции на еврозоната се съставя чрез агрегиране на отчетените активи в ценни книжа, емитирани от резиденти извън еврозоната. Статистиката на пасивите от портфейлните инвестиции на еврозоната се съставя чрез консолидиране на общите нетни национални пасиви и притежаваните ценни книжа, емитирани и закупени от резиденти на еврозоната.

Активите и пасивите от портфейлните инвестиции в рамките на международната инвестиционна позиция се съставят изключително от данни за наличности.

НЦБ (и други компетентни статистически органи, където е приложимо) събират като минимум тримесечни данни за наличностите от активи и пасиви от портфейлни инвестиции на база ценна книга по ценна книга съгласно един от моделите, посочени в таблицата в приложение VI.

(*1)  Регламент (ЕС) № 1174/2011 на Европейския парламент и на Съвета от 16 ноември 2011 г. относно принудителните мерки за коригиране на прекомерните макроикономически дисбаланси в еврозоната (ОВ L 306, 23.11.2011 г., стр. 8) и Регламент (ЕС) № 1176/2011 на Европейския парламент и на Съвета от 16 ноември 2011 г. относно предотвратяването и коригирането на макроикономическите дисбаланси (ОВ L 306, 23.11.2011 г., стр. 25).“"

2.

Приложение II се изменя, както следва:

а)

Таблица 2 се заменя със следното:

Таблица 2

Тримесечен платежен баланс

 

Кредит

Дебит

Подгрупа, която може да бъде публикувана

Кредит

Дебит

1.

Текуща сметка (1)

Ниво 4d (2)

Ниво 1

Ниво 4d

Ниво 1

Стоки

Ниво 4

Ниво 4

Ниво 4d

Ниво 4d

Търговия със стоки на база платежен баланс

Ниво 3

Ниво 3

Ниво 1

Ниво 1

Нетен износ на стоки за препродажба

Ниво 3

 

Ниво 1

 

Стоки, придобити при препродажба (отрицателен кредит)

Ниво 3

 

 

 

Стоки, продадени при препродажба

Ниво 3

 

 

 

Немонетарно злато

Ниво 3

Ниво 3

 

 

Брандинг — корекция за квазитранзитна търговия

Ниво 4

Ниво 4

 

 

Услуги

Ниво 4

Ниво 4

Ниво 4d

Ниво 4d

Производствени услуги с материали за влагане, притежавани от други

Ниво 4

Ниво 4

Ниво 1

Ниво 1

Услуги по поддръжка и ремонт, които не са включени другаде

Ниво 4

Ниво 4

Ниво 1

Ниво 1

Транспорт

Ниво 4

Ниво 4

Ниво 1

Ниво 1

Пътувания

Ниво 4

Ниво 4

Ниво 1

Ниво 1

Строителство

Ниво 4

Ниво 4

Ниво 1

Ниво 1

Застрахователни и пенсионни услуги

Ниво 4

Ниво 4

Ниво 1

Ниво 1

Финансови услуги

Ниво 4

Ниво 4

Ниво 1

Ниво 1

Услуги, за които изрично се начисляват такси, и други финансови услуги

Ниво 3

Ниво 3

 

 

Косвено измерени услуги на финансовите посредници (FISIM)

Ниво 3

Ниво 3

 

 

Плащания за използване на интелектуална собственост, които не са включени другаде

Ниво 4

Ниво 4

Ниво 1

Ниво 1

Телекомуникационни, компютърни и информационни услуги

Ниво 4

Ниво 4

Ниво 1

Ниво 1

Други бизнес услуги

Ниво 4

Ниво 4

Ниво 1

Ниво 1

Услуги, свързани с научноизследователска и развойна дейност

Ниво 3

Ниво 3

 

 

Професионални и управленски консултантски услуги

Ниво 3

Ниво 3

 

 

Технически, свързани с търговия и други бизнес услуги

Ниво 3

Ниво 3

 

 

Лични, културни и почивно-възстановителни услуги

Ниво 4

Ниво 4

Ниво 1

Ниво 1

Държавни стоки и услуги, които не са включени другаде

Ниво 4

Ниво 4

Ниво 1

Ниво 1

Първичен доход

Ниво 4d

Ниво 1

Ниво 4d

Ниво 1

Компенсация на наетите лица

Ниво 4

Ниво 4

Ниво 1

Ниво 1

Инвестиционен доход

Ниво 4d

Ниво 1

Ниво 4d

Ниво 1

По сектор на резидента (сектор 2d) (3)

Ниво 1

Ниво 1

Ниво 1

Ниво 1

Преки инвестиции

Ниво 4d

Ниво 4d

Ниво 4d

Ниво 4d

Собствен капитал (дивиденти и реинвестирана печалба)

Ниво 4

Ниво 4

Ниво 2

Ниво 2

В предприятия с преки инвестиции

Ниво 3

Ниво 3

 

 

В пряк инвеститор (обратно инвестиране)

Ниво 3

Ниво 3

 

 

Между други свързани предприятия

Ниво 3

Ниво 3

 

 

По сектор на резидента (сектор 2)

Ниво 2

Ниво 2

 

 

В т. ч.: реинвестирана печалба

Ниво 4

Ниво 4

Ниво 1

Ниво 1

По сектор на резидента (сектор 2)

Ниво 2

Ниво 2

 

 

Дългови инструменти

Ниво 4

Ниво 4

Ниво 2

Ниво 2

В предприятия с преки инвестиции

Ниво 3

Ниво 3

 

 

В пряк инвеститор (обратно инвестиране)

Ниво 3

Ниво 3

 

 

Между други свързани предприятия

Ниво 3

Ниво 3

 

 

В т.ч.: лихви преди разпределението на FISIM

Ниво 3

Ниво 3

 

 

В т.ч.: лихви

Ниво 1

Ниво 1

Ниво 1

Ниво 1

По сектор на резидента (сектор 2)

Ниво 2

Ниво 2

 

 

Портфейлни инвестиции

Ниво 4d

Ниво 1

Ниво 4d

Ниво 1

Собствен капитал и акции на инвестиционни фондове

Ниво 4

Ниво 1

Ниво 2

Ниво 1

Ценни книжа, свързани с дялово участие

Ниво 1

Ниво 1

Ниво 1

Ниво 1

Дивиденти

 

 

 

 

По сектор на резидента (сектор 2)

Ниво 3

Ниво 1

 

 

По сектор на емитента (сектор 2)

Ниво 2

 

 

 

Акции на инвестиционни фондове

Ниво 1

Ниво 1

Ниво 1

Ниво 1

Дивиденти

 

 

 

 

По сектор на резидента (сектор 2)

Ниво 3

Ниво 1

 

 

По сектор на емитента (сектор 2)

Ниво 2

 

 

 

Реинвестирана печалба

 

 

 

 

По сектор на резидента (сектор 2)

Ниво 3

Ниво 1

 

 

По сектор на емитента (сектор 2)

Ниво 2

 

 

 

Дългови ценни книжа

Ниво 2

Ниво 1

Ниво 2

Ниво 1

Краткосрочни

Ниво 4

Ниво 1

Ниво 2

Ниво 1

Лихви

 

 

 

 

По сектор на резидента (сектор 2)

Ниво 3

Ниво 1

 

 

По сектор на емитента (сектор 2)

Ниво 2

 

 

 

Дългосрочни

Ниво 4

Ниво 1

Ниво 2

Ниво 1

Лихви

 

 

 

 

По сектор на резидента (сектор 2)

Ниво 3

Ниво 1

 

 

По сектор на емитента (сектор 2)

Ниво 2

 

 

 

Други инвестиции

Ниво 4

Ниво 4

Ниво 4d

Ниво 4d

Oтчисления от дохода на квазикорпоративни предприятия

Ниво 3

Ниво 3

 

 

Лихви

Ниво 3

Ниво 3

Ниво 1

Ниво 1

По сектор на резидента (сектор 2)

Ниво 2

Ниво 2

 

 

В т.ч.: лихви върху специални права на тираж (СПТ)

 

Ниво 1

 

 

В т.ч.: лихви преди разпределението на FISIM

Ниво 3

Ниво 3

 

 

По сектор на резидента (сектор 2)

Ниво 2

Ниво 2

 

 

Инвестиционен доход на притежатели на полици в застрахователни, пенсионни и стандартни гаранционни схеми

Ниво 3

Ниво 3

 

 

По сектор на резидента (сектор 2)

Ниво 2

Ниво 2

 

 

Резервни активи

Ниво 3

 

Ниво 1

 

В т.ч.: лихви

Ниво 3

 

 

 

Друг първичен доход

Ниво 4

Ниво 4

Ниво 2

Ниво 2

Сектор „Държавно управление“

Ниво 3

Ниво 3

 

 

Данъци върху производството и вноса

Ниво 3, ИС

Ниво 3, ИС

 

 

Данъци върху продуктите

Ниво 3, ИС

Ниво 3, ИС

 

 

Други данъци върху производството

Ниво 3, ИС

Ниво 3, ИС

 

 

Субсидии

Ниво 3, ИС

Ниво 3, ИС

 

 

Субсидии за продукти

Ниво 3, ИС

Ниво 3, ИС

 

 

Други субсидии за производството

Ниво 3, ИС

Ниво 3, ИС

 

 

Наеми

Ниво 3

Ниво 3

 

 

Други сектори

Ниво 3

Ниво 3

 

 

Данъци върху производството и вноса

Ниво 3, ИС

Ниво 3, ИС

 

 

Данъци върху продуктите

Ниво 3, ИС

Ниво 3, ИС

 

 

Други данъци върху производството

Ниво 3, ИС

Ниво 3, ИС

 

 

Субсидии

Ниво 3, ИС

Ниво 3, ИС

 

 

Субсидии за продукти

Ниво 3, ИС

Ниво 3, ИС

 

 

Други субсидии за производството

Ниво 3, ИС

Ниво 3, ИС

 

 

Наеми

Ниво 3

Ниво 3

 

 

Вторичен доход

Ниво 4

Ниво 4

Ниво 2

Ниво 2

Сектор „Държавно управление“

Ниво 3

Ниво 3

Ниво 1

Ниво 1

Текущи данъци върху дохода, имуществото и др.

Ниво 3

 

 

 

Социалноосигурителни вноски

Ниво 3

 

 

 

Социални плащания

 

Ниво 3

 

 

Текущи трансфери в рамките на международното сътрудничество

Ниво 3, ИС

Ниво 3, ИС

 

 

Разни текущи трансфери

Ниво 3

Ниво 3

 

 

Собствени ресурси на Съюза на базата на данък върху добавената стойност и брутния национален доход

 

Институции на Съюза

 

 

Други сектори

Ниво 3

Ниво 3

Ниво 1

Ниво 1

Текущи данъци върху дохода, имуществото и др.

 

Ниво 3

 

 

Социалноосигурителни вноски

Ниво 3

Ниво 3

 

 

Социални плащания

Ниво 3

Ниво 3

 

 

Нетни премии по общо застраховане

Ниво 3

Ниво 3

 

 

Застрахователни искове по общо застраховане

Ниво 3

Ниво 3

 

 

Разни текущи трансфери

Ниво 3

Ниво 3

 

 

В т.ч.: лични трансфери (между резидентни и нерезидентни домакинства)

Ниво 3

Ниво 3

 

 

В т.ч.: парични преводи от емигранти/имигранти

Ниво 4

Ниво 4

Ниво 1

Ниво 1

Корекция за промяна в правата на пенсия

Ниво 3

Ниво 3

 

 

2.

Капиталова сметка

Ниво 4

Ниво 4

Ниво 4d

Ниво 4d

Брутни придобивания/разпореждания с непроизведени нефинансови активи

Ниво 3

Ниво 3

Ниво 1

Ниво 1

Капиталови трансфери

Ниво 3

Ниво 3

Ниво 1

Ниво 1

Сектор „Държавно управление“

Ниво 3

Ниво 3

 

 

Данъци върху капитала

Ниво 3

 

 

 

Инвестиционни субсидии

Ниво 3

Ниво 3

 

 

Други капиталови трансфери

Ниво 3

Ниво 3

 

 

В т.ч.: опрощаване на дълг

Ниво 3

Ниво 3

 

 

Други сектори

Ниво 3

Ниво 3

 

 

Данъци върху капитала

 

Ниво 3

 

 

Инвестиционни субсидии

Ниво 3

 

 

 

Други капиталови трансфери

Ниво 3

Ниво 3

 

 

В т.ч.: опрощаване на дълг

Ниво 3

Ниво 3

 

 


 

Нетно придобиване на финансови активи

Нетно натрупване на пасиви

Нето

Подгрупа, която може да бъде публикувана

Нетно придобиване на финансови активи

Нетно натрупване на пасиви

Нето

3.

Финансова сметка

Ниво 2 (4)

Ниво 1

Ниво 1

Ниво 2 (4)

Ниво 1

Ниво 1

Преки инвестиции

Ниво 4d

Ниво 4d

 

Ниво 4d

Ниво 4d

 

По сектор на резидента (сектор 2d)

Ниво 1

Ниво 1

 

Ниво 1

Ниво 1

 

Собствен капитал и акции на инвестиционни фондове

Ниво 4

Ниво 4

 

Ниво 2

Ниво 2

 

В предприятия с преки инвестиции

Ниво 3

Ниво 3

 

 

 

 

В пряк инвеститор (обратно инвестиране)

Ниво 3

Ниво 3

 

 

 

 

Между други свързани предприятия

Ниво 3

Ниво 3

 

 

 

 

а)

Ценни книжа, свързани с дялово участие

 

 

 

 

 

 

Котирани акции

 

 

 

 

 

 

По сектор на резидента (сектор 2)

Ниво 2

Ниво 2

 

 

 

 

Некотирани акции и други видове собствен капитал

 

 

 

 

 

 

По сектор на резидента (сектор 2)

Ниво 2

Ниво 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

б)

Акции на инвестиционни фондове

Ниво 2

Ниво 2

 

 

 

 

В т.ч.: реинвестиране на печалба

Ниво 1

Ниво 1

 

 

 

 

Дългови инструменти

Ниво 4

Ниво 4

 

Ниво 2

Ниво 2

 

В предприятия с преки инвестиции

Ниво 3

Ниво 3

 

 

 

 

В пряк инвеститор (обратно инвестиране)

Ниво 3

Ниво 3

 

 

 

 

Между други свързани предприятия

Ниво 3

Ниво 3

 

 

 

 

Дългови ценни книжа

 

 

 

 

 

 

По сектор на резидента (сектор 2)

Ниво 2

Ниво 2

 

 

 

 

Кредити

 

 

 

 

 

 

По сектор на резидента (сектор 2)

Ниво 2

Ниво 2

 

 

 

 

Търговски кредити и аванси

 

 

 

 

 

 

По сектор на резидента (сектор 2)

Ниво 2

Ниво 2

 

 

 

 

Други дългови инструменти

 

 

 

 

 

 

По сектор на резидента (сектор 2)

Ниво 2

Ниво 2

 

 

 

 

Портфейлни инвестиции

Ниво 4d

Ниво 1

 

Ниво 4d

Ниво 1

 

Собствен капитал и акции на инвестиционни фондове

Ниво 4

Ниво 1

 

Ниво 2

Ниво 1

 

Ценни книжа, свързани с дялово участие

Ниво 1

Ниво 1

 

Ниво 1

Ниво 1

 

По сектор на резидента (сектор 2)

Ниво 3

Ниво 1

 

 

 

 

Котирани акции

Ниво 2

Ниво 1

 

 

 

 

Некотирани акции

Ниво 2

Ниво 1

 

 

 

 

По сектор на резидента (сектор 2d)

 

 

 

Ниво 1

Ниво 1

 

Котирани акции

 

 

 

Ниво 1

Ниво 1

 

Некотирани акции

 

 

 

Ниво 1

Ниво 1

 

По сектор на емитента (сектор 2)

 

 

 

 

 

 

Котирани акции

Ниво 2

 

 

 

 

 

Некотирани акции

Ниво 2

 

 

 

 

 

Акции на инвестиционни фондове

Ниво 1

Ниво 1

 

Ниво 1

Ниво 1

 

По сектор на резидента (сектор 2)

Ниво 3

Ниво 1

 

 

 

 

По сектор на резидента (сектор 2d)

 

 

 

Ниво 1

Ниво 1

 

По сектор на емитента (сектор 2)

Ниво 2

 

 

 

 

 

В т.ч.: реинвестиране на печалба

Ниво 1

Ниво 1

 

 

 

 

Дългови ценни книжа

Ниво 2

Ниво 1

 

Ниво 2

Ниво 1

 

Краткосрочни

Ниво 4

Ниво 1

 

Ниво 2

Ниво 1

 

По сектор на резидента (сектор 2)

Ниво 3

Ниво 1

 

 

 

 

По сектор на резидента (сектор 2d)

 

 

 

Ниво 1

Ниво 1

 

По сектор на емитента (сектор 2)

Ниво 2

 

 

 

 

 

Дългосрочни

Ниво 4

Ниво 1

 

Ниво 2

Ниво 1

 

По сектор на резидента (сектор 2)

Ниво 3

Ниво 1

 

 

 

 

По сектор на резидента (сектор 2d)

 

 

 

Ниво 1

Ниво 1

 

По сектор на емитента (сектор 2)

Ниво 2

 

 

 

 

 

Финансови деривати (различни от резерви) и опции върху акции на наетите лица

 

 

Ниво 1

 

 

Ниво 1

По сектор на резидента (сектор 2)

 

 

Ниво 3

 

 

 

Други инвестиции

Ниво 4

Ниво 4

 

Ниво 4d

Ниво 4d

 

По сектор на резидента (сектор 2r)

Ниво 1

Ниво 1

 

Ниво 1

Ниво 1

 

Други капиталови инструменти

Ниво 1

Ниво 1

 

Ниво 1

Ниво 1

 

По сектор на резидента (сектор 2)

Ниво 3

Ниво 3

 

 

 

 

Валута и депозити

Ниво 2

Ниво 2

 

Ниво 2

Ниво 2

 

В т.ч.: евро

Ниво 1

Ниво 1

 

 

 

 

По сектор на резидента (сектор 2)

 

 

 

 

 

 

Краткосрочни

Ниво 3

Ниво 3

 

 

 

 

В т.ч.: вземания/пасиви в рамките на Евросистема

Ниво 1

Ниво 1

 

 

 

 

Дългосрочни

Ниво 3

Ниво 3

 

 

 

 

По сектор на резидента (сектор 2r)

 

 

 

Ниво 1

Ниво 1

 

Краткосрочни

 

 

 

Ниво 1

Ниво 1

 

Дългосрочни

 

 

 

Ниво 1

Ниво 1

 

Кредити

Ниво 2

Ниво 2

 

Ниво 2

Ниво 2

 

По сектор на резидента (сектор 2)

 

 

 

 

 

 

Краткосрочни

Ниво 3, МВФ

Ниво 3, МВФ

 

 

 

 

Дългосрочни

Ниво 3, МВФ

Ниво 3, МВФ

 

 

 

 

По сектор на резидента (сектор 2r)

 

 

 

Ниво 1

Ниво 1

 

Краткосрочни

 

 

 

Ниво 1

Ниво 1

 

Дългосрочни

 

 

 

Ниво 1

Ниво 1

 

Застрахователни, пенсионни и стандартни гаранционни схеми

Ниво 1

Ниво 1

 

Ниво 1

Ниво 1

 

По сектор на резидента (сектор 2)

Ниво 3

Ниво 3

 

 

 

 

Търговски кредити и аванси

Ниво 2

Ниво 2

 

Ниво 2

Ниво 2

 

По сектор на резидента (сектор 2)

 

 

 

 

 

 

Краткосрочни

Ниво 3

Ниво 3

 

 

 

 

Дългосрочни

Ниво 3

Ниво 3

 

 

 

 

В т.ч.: Сектор „Нефинансови предприятия“

 

 

 

Ниво 1

Ниво 1

 

Други сметки за получаване/плащане

Ниво 1

Ниво 1

 

Ниво 1

Ниво 1

 

По сектор на резидента (сектор 2)

 

 

 

 

 

 

Краткосрочни

Ниво 3

Ниво 3

 

 

 

 

Дългосрочни

Ниво 3

Ниво 3

 

 

 

 

СПТ

 

Ниво 1

 

 

Ниво 1

 

Резервни активи

Ниво 3

 

 

Ниво 1

 

 

4.

Балансови статии

 

 

 

 

 

 

Салдо по стоки и услуги

 

 

Ниво 4

 

 

Ниво 4d

Салдо по текущата сметка

 

 

Ниво 1

 

 

Ниво 1

Нето предоставени (+)/нето получени (–) заеми (салдо от текущата и капиталовата сметка)

 

 

Ниво 1

 

 

Ниво 1

Нето предоставени (+)/нето получени (–) заеми (от финансовата сметка)

 

 

Ниво 1

 

 

Ниво 1

Нето грешки и пропуски

 

 

Ниво 1

 

 

Ниво 1

5.

Поясняващи позиции

 

 

 

 

 

 

Преки инвестиции (разширен принцип на първоначалната посока на инвестицията)

Външни

Вътрешни

 

Външни

Вътрешни

 

Инвестиционен доход

Ниво 1

Ниво 1

 

Ниво 1

Ниво 1

 

Финансови трансакции

Ниво 1

Ниво 1

 

Ниво 1

Ниво 1

 

(1)

Понятията и определенията за някои статии са посочени в приложение III.

(2)

В таблица 7 е посочена информацията за необходимите географски разбивки.

(3)

В таблица 8 е посочена информацията за необходимите разбивки по институционални сектори.

(4)

Включително нетните трансакции (нетното придобиване на финансови активи минус нетно натрупване на пасиви) с финансови деривати“.

б)

Таблица 2А се заличава.

в)

Таблица 4 се заменя със следното:

Таблица 4

Тримесечна международна инвестиционна позиция

 

Активи (/външни)

Пасиви (/вътрешни)

Нето

Подгрупа, която може да бъде публикувана

Позиции

Позиции

Преоценки поради промени в обменния курс

Преоценки поради други ценови промени

Позиции

Преоценки поради промени в обменния курс

Преоценки поради други ценови промени

Преоценки поради други ценови промени

Активи

Пасиви

Нето

1.

Финансова сметка  (1)

Ниво 2 (2)

 

 

Ниво 1

 

 

 

Ниво 2

Ниво 1

Ниво 1 (5)

Преки инвестиции

Ниво 4d

 

 

Ниво 4d

 

 

 

Ниво 4d

Ниво 4d

 

По сектор на резидента (сектор 2d) (3)

Ниво 1

 

 

Ниво 1

 

 

 

Ниво 1

Ниво 1

 

Собствен капитал и акции на инвестиционни фондове

Ниво 4

 

 

Ниво 4

 

 

 

Ниво 2

Ниво 2

 

В предприятия с преки инвестиции

Ниво 2

 

 

Ниво 2

 

 

 

 

 

 

В пряк инвеститор (обратно инвестиране)

Ниво 2

 

 

Ниво 2

 

 

 

 

 

 

Между други свързани предприятия

Ниво 2

 

 

Ниво 2

 

 

 

 

 

 

а)

Ценни книжа, свързани с дялово участие

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Котирани акции

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

По сектор на резидента (сектор 2)

Ниво 2

Ниво 2

Ниво 2

Ниво 2

Ниво 2

Ниво 2

 

 

 

 

Некотирани акции и други видове собствен капитал

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

По сектор на резидента (сектор 2)

Ниво 2

Ниво 2

Ниво 2

Ниво 2

Ниво 2

Ниво 2

 

 

 

 

б)

Акции на инвестиционни фондове

Ниво 2

 

 

Ниво 2

 

 

 

 

 

 

Дългови инструменти

Ниво 4

 

 

Ниво 4

 

 

 

Ниво 2

Ниво 2

 

В предприятия с преки инвестиции

Ниво 2

 

 

Ниво 2

 

 

 

 

 

 

В пряк инвеститор (обратно инвестиране)

Ниво 2

 

 

Ниво 2

 

 

 

 

 

 

Между други свързани предприятия

Ниво 2

 

 

Ниво 2

 

 

 

 

 

 

Дългови ценни книжа

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

По сектор на резидента (сектор 2)

Ниво 2

Ниво 2

Ниво 2

Ниво 2

Ниво 2

Ниво 2

 

 

 

 

Кредити

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

По сектор на резидента (сектор 2)

Ниво 2

Ниво 2

 

Ниво 2

Ниво 2

 

 

 

 

 

Търговски кредити

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

По сектор на резидента (сектор 2)

Ниво 2

Ниво 2

 

Ниво 2

Ниво 2

 

 

 

 

 

Други дългови инструменти

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

По сектор на резидента (сектор 2)

Ниво 2

Ниво 2

Ниво 2

Ниво 2

Ниво 2

Ниво 2

 

 

 

 

Портфейлни инвестиции

Ниво 4d

 

 

Ниво 1

 

 

 

Ниво 4d

Ниво 1

 

Собствен капитал и акции на инвестиционни фондове

Ниво 4

 

 

Ниво 1

 

 

 

Ниво 2

Ниво 1

 

По валутата на деноминация (Валута 1) (4)

Ниво 1

 

 

Ниво 1

 

 

 

 

 

 

Ценни книжа, свързани с дялово участие

Ниво 1

 

 

Ниво 1

 

 

 

Ниво 1

Ниво 1

 

По сектор на резидента (сектор 2)

Ниво 3

 

 

Ниво 1

 

 

 

 

 

 

Котирани акции

Ниво 2

Ниво 2

Ниво 2

Ниво 1

Ниво 1

Ниво 1

 

 

 

 

Некотирани акции

Ниво 2

Ниво 2

Ниво 2

Ниво 1

Ниво 1

Ниво 1

 

 

 

 

По сектор на резидента (сектор 2d)

 

 

 

 

 

 

 

Ниво 1

Ниво 1

 

По сектор на емитента (сектор 2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Котирани акции

Ниво 2

Ниво 2

Ниво 2

 

 

 

 

 

 

 

Некотирани акции

Ниво 2

Ниво 2

Ниво 2

 

 

 

 

 

 

 

Акции на инвестиционни фондове

Ниво 1

 

 

Ниво 1

 

 

 

Ниво 1

Ниво 1

 

По сектор на резидента (сектор 2)

Ниво 2

Ниво 2

Ниво 2

Ниво 1

Ниво 1

Ниво 1

 

 

 

 

По сектор на резидента (сектор 2d)

 

 

 

 

 

 

 

Ниво 1

Ниво 1

 

По сектор на емитента (сектор 2)

Ниво 2

Ниво 2

Ниво 2

 

 

 

 

 

 

 

Дългови ценни книжа

Ниво 2

 

 

Ниво 1

 

 

 

Ниво 2

Ниво 1

 

Краткосрочни

Ниво 4

 

 

Ниво 1

 

 

 

Ниво 2

Ниво 1

 

По сектор на резидента (сектор 2)

Ниво 3

Ниво 2

Ниво 2

Ниво 1

Ниво 1

Ниво 1

 

 

 

 

По сектор на резидента (сектор 2d)

 

 

 

 

 

 

 

Ниво 1

Ниво 1

 

По сектор на емитента (сектор 2)

Ниво 2

Ниво 2

Ниво 2

 

 

 

 

 

 

 

По валутата на деноминация (Валута 1)

Ниво 2

 

 

Ниво 1

 

 

 

 

 

 

Дългосрочни

Ниво 4

 

 

Ниво 1

 

 

 

Ниво 2

Ниво 1

 

По сектор на резидента (сектор 2)

Ниво 3

Ниво 2

Ниво 2

Ниво 1

Ниво 1

Ниво 1

 

 

 

 

С обратно изкупуване, дължимо след една година или в по-кратък срок

 

 

 

Ниво 1

 

 

 

 

 

 

С обратно изкупуване, дължимо в срок, по-дълъг от една година

 

 

 

Ниво 1

 

 

 

 

 

 

По сектор на резидента (сектор 2d)

 

 

 

 

 

 

 

Ниво 1

Ниво 1

 

По сектор на емитента (сектор 2)

Ниво 2

Ниво 2

Ниво 2

 

 

 

 

 

 

 

По валутата на деноминация (Валута 1)

Ниво 2

 

 

Ниво 1

 

 

 

 

 

 

Финансови деривати (различни от резерви) и опции върху акции на наетите лица

Ниво 4

 

 

Ниво 4

 

 

Ниво 1

Ниво 1

Ниво 1

Ниво 1

По сектор на резидента (сектор 2)

Ниво 2

 

 

Ниво 2

 

 

Ниво 2

 

 

 

По сектор на резидента (сектор 2r)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ниво 1

Други инвестиции

Ниво 4

 

 

Ниво 4

 

 

 

Ниво 4d

Ниво 4d

 

По сектор на резидента (сектор 2)

Ниво 2

Ниво 2

Ниво 2

Ниво 2

Ниво 2

Ниво 2

 

 

 

 

По сектор на резидента (сектор 2d)

 

 

 

 

 

 

 

Ниво 1

Ниво 1

 

По валутата на деноминация (Валута 1)

Ниво 1

 

 

Ниво 1

 

 

 

 

 

 

Други капиталови инструменти

Ниво 1

Ниво 2

Ниво 2

Ниво 1

Ниво 2

Ниво 2

 

Ниво 1

Ниво 1

 

По сектор на резидента (сектор 2)

Ниво 2

 

 

Ниво 2

 

 

 

 

 

 

Валута и депозити

Ниво 4

Ниво 2

 

Ниво 4

Ниво 2

 

 

Ниво 2

Ниво 2

 

В т.ч.: евро

Ниво 1

 

 

Ниво 1

 

 

 

 

 

 

По сектор на резидента (сектор 2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Краткосрочни

Ниво 3

 

 

Ниво 3

 

 

 

 

 

 

В т.ч.: вземания/пасиви в рамките на Евросистема

Ниво 1

 

 

Ниво 1

 

 

 

 

 

 

Дългосрочни

Ниво 3

 

 

Ниво 3

 

 

 

 

 

 

По сектор на резидента (сектор 2r)

 

 

 

 

 

 

 

Ниво 1

Ниво 1

 

Краткосрочни

 

 

 

 

 

 

 

Ниво 1

Ниво 1

 

Дългосрочни

 

 

 

 

 

 

 

Ниво 1

Ниво 1

 

По валутата на деноминация (Валута 1)

Ниво 1

 

 

Ниво 1

 

 

 

 

 

 

Кредити

Ниво 4

Ниво 2

 

Ниво 4

Ниво 2

 

 

Ниво 2

Ниво 2

 

По сектор на резидента (сектор 2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Краткосрочни

Ниво 3, МВФ

 

 

Ниво 3, МВФ

 

 

 

 

 

 

Дългосрочни

Ниво 3, МВФ

 

 

Ниво 3, МВФ

 

 

 

 

 

 

По сектор на резидента (сектор 2r)

 

 

 

 

 

 

 

Ниво 1

Ниво 1

 

Краткосрочни

 

 

 

 

 

 

 

Ниво 1

Ниво 1

 

Дългосрочни

 

 

 

 

 

 

 

Ниво 1

Ниво 1

 

По валутата на деноминация (Валута 1)

Ниво 1

 

 

Ниво 1

 

 

 

 

 

 

Застрахователни, пенсионни и стандартни гаранционни схеми

Ниво 1

Ниво 2

Ниво 2

Ниво 1

Ниво 2

Ниво 2

 

Ниво 1

Ниво 1

 

По сектор на резидента (сектор 2)

Ниво 3

 

 

Ниво 3

 

 

 

 

 

 

Търговски кредити и аванси

Ниво 4

Ниво 2

 

Ниво 4

Ниво 2

 

 

Ниво 2

Ниво 2

 

По сектор на резидента (сектор 2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Краткосрочни

Ниво 3

 

 

Ниво 3

 

 

 

 

 

 

Дългосрочни

Ниво 3

 

 

Ниво 3

 

 

 

 

 

 

В т.ч.: нефинансови предприятия

 

 

 

 

 

 

 

Ниво 1

Ниво 1

 

По валутата на деноминация (Валута 1)

Ниво 1

 

 

Ниво 1

 

 

 

 

 

 

Други сметки за получаване/плащане

Ниво 1

Ниво 2

 

Ниво 1

Ниво 2

 

 

Ниво 1

Ниво 1

 

По сектор на резидента (сектор 2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Краткосрочни

Ниво 3

 

 

Ниво 3

 

 

 

 

 

 

Дългосрочни

Ниво 3

 

 

Ниво 3

 

 

 

 

 

 

СПТ

 

 

 

Ниво 1

Ниво 1

 

 

 

Ниво 1

 

2.

Поясняващи позиции

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Общо финансова сметка (без резервни активи, финансови деривати и опции върху акции на наетите лица)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

По валутата на деноминация (Валута 1)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Парично-финансови институции (ПФИ)

Ниво 1

 

 

Ниво 1

 

 

 

 

 

 

Сектор „Държавно управление“

Ниво 1

 

 

Ниво 1

 

 

 

 

 

 

Други сектори

Ниво 1

 

 

Ниво 1

 

 

 

 

 

 

Инвестиционни фондове, които не са фондове на паричния пазар

Ниво 1

 

 

Ниво 1

 

 

 

 

 

 

Застрахователни (осигурителни) дружества и пенсионни фондове

Ниво 1

 

 

Ниво 1

 

 

 

 

 

 

Други финансови институции

Ниво 1

 

 

Ниво 1

 

 

 

 

 

 

Сектор „Нефинансови предприятия“

Ниво 1

 

 

Ниво 1

 

 

 

 

 

 

Сектор „Домакинства“ и сектор „Нетърговски организации, обслужващи домакинствата“ (НТООД)

Ниво 1

 

 

Ниво 1

 

 

 

 

 

 

Външен дълг

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Брутен външен дълг

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

По сектор на резидента (сектор 2d)

 

 

 

Ниво 1

 

 

 

 

Ниво 1

 

Нетен външен дълг

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

По сектор на резидента (сектор 2d)

 

 

 

Ниво 1

 

 

 

 

Ниво 1

 

Преки инвестиции (разширен принцип на първоначалната посока на инвестицията)

Ниво 1

 

 

Ниво 1

 

 

 

Ниво 1

Ниво 1

 

г)

Таблица 4А се заличава.

д)

Таблица 7 се заменя със следното:

Таблица 7

Географски разбивки

Ниво 0

Ниво 1

Ниво 2

Ниво 3

Ниво 4

Ниво 4d

Местни + останал свят

Сектор „Останал свят“

Сектор „Останал свят“

Сектор „Останал свят“

Сектор „Останал свят“

Сектор „Останал свят“

Вътрешни за еврозоната

Вътрешни за еврозоната

Вътрешни за еврозоната

Вътрешни за еврозоната

Външни за еврозоната

Външни за еврозоната

Външни за еврозоната

Външни за еврозоната

 

Вътрешни за Съюза

Вътрешни за Съюза

Вътрешни за Съюза

 

Външни за Съюза

Външни за Съюза

Външни за Съюза

 

 

Отделните държави — членки на Съюза, ЕЦБ и Европейският механизъм за стабилност (ЕМС)

Държавите от Г-20 (извън еврозоната)

 

 

Офшорни финансови центрове

в т.ч.: Обединено кралство

 

 

в т.ч.: Хонконг

в т.ч.: Съединени щати“.

 

 

Институции на Съюза (с изключение на ЕЦБ и ЕМС)

 

 

 

в т.ч.: Европейска инвестиционна банка

 

 

 

Международни организации (с изключение на институциите на Съюза)

 

 

 

в т.ч.: МВФ

 

 

 

Държавите от Г-20 (извън еврозоната)

 

 

 

Аржентина

 

 

 

Австралия

 

 

 

Бразилия

 

 

 

Канада

 

 

 

Китай

 

 

 

Индия

 

 

 

Индонезия

 

 

 

Япония

 

 

 

Мексико

 

 

 

Русия

 

 

 

Саудитска Арабия

 

 

 

Южна Африка

 

 

 

Южна Корея

 

 

 

Турция

 

 

 

Обединено кралство

 

 

 

Съединени щати

 

 

 

Норвегия

 

 

 

Швейцария

 

е)

Таблица 8 се заменя със следното:

Таблица 8

Разбивки по сектори

Сектор 1

Сектор 2

Сектор 2d

Сектор 2r

Общо за икономиката

 

Централна банка

 

Други ПФИ

 

Депозитни институции без централната банка

 

Фондове на паричния пазар

 

Сектор „Държавно управление“

 

Други сектори

Общо за икономиката

 

Централна банка

 

Други ПФИ

 

Депозитни институции без централната банка

 

Фондове на паричния пазар

 

Сектор „Държавно управление“

 

Други сектори

 

Инвестиционни фондове, различни от тези на паричния пазар

 

Застрахователни (осигурителни) дружества и пенсионни фондове

 

Други финансови институции

 

Сектор „Нефинансови предприятия“

 

Домакинства и НТООД

Общо за икономиката

 

Централна банка

 

Други ПФИ

 

Сектор „Държавно управление“

 

Други сектори

в т.ч.:

 

Инвестиционни фондове, различни от тези на паричния пазар

 

Застрахователни (осигурителни) дружества и пенсионни фондове

 

Други финансови институции

 

Сектор „Нефинансови предприятия“.

Общо за икономиката

 

Централна банка

 

Други ПФИ

 

Сектор „Държавно управление“

 

Други сектори“

ж)

Добавя се следната таблица 9:

Таблица 9

Разбивка по валутата на деноминация

Валута 1

Евро

Щатски долар

Йена

Други валути“.


(1)  Понятията и определенията за някои статии са посочени в приложение III.

(2)  В таблица 7 е посочена информацията за необходимите географски разбивки.

(3)  В таблица 8 е посочена информацията за необходимите разбивки по институционални сектори.

(4)  В таблица 9 е посочена информацията за необходимите разбивки според валутата на деноминация

(5)  Тази информация също е част от цялостното изискване“.


Top