EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32013D0015(01)

2013/357/EU: Az Európai Központi Bank határozata ( 2013. június 21. ) az Európai Központi Bank felhalmozott tőkéjéhez való hozzájáruláshoz, valamint a nemzeti központi bankoknak az átadott, devizatartalékokat megtestesítő eszközökkel megegyező követelései módosításához szükséges intézkedések megállapításáról (EKB/2013/15)

OJ L 187, 6.7.2013, p. 9–12 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2013; hatályon kívül helyezte: 32013D0026(01)

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2013/357/oj

6.7.2013   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 187/9


AZ EURÓPAI KÖZPONTI BANK HATÁROZATA

(2013. június 21.)

az Európai Központi Bank felhalmozott tőkéjéhez való hozzájáruláshoz, valamint a nemzeti központi bankoknak az átadott, devizatartalékokat megtestesítő eszközökkel megegyező követelései módosításához szükséges intézkedések megállapításáról

(EKB/2013/15)

(2013/357/EU)

AZ EURÓPAI KÖZPONTI BANK KORMÁNYZÓTANÁCSA,

tekintettel a Központi Bankok Európai Rendszere és az Európai Központi Bank Alapokmányára (a továbbiakban: a KBER Alapokmánya) és különösen annak 30. cikkére,

mivel:

(1)

Tekintettel arra, hogy Horvátország csatlakozik az Európai Unióhoz, és nemzeti központi bankja („NKB-ja”), a Hrvatska narodna banka 2013. július 1-jén csatlakozik a Központi Bankok Európai Rendszeréhez („KBER”), a nemzeti központi bankoknak az Európai Központi Bank tőkejegyzési kulcsában való százalékos részesedéséről szóló, 2013. június 21-i EKB/2013/17 határozat (1) a KBER Alapokmányának 29.3. cikkével összhangban előírja az Európai Központi Bank („EKB”) tőkejegyzési kulcsának bővítését (továbbiakban: tőkejegyzési kulcs), illetve 2013. július 1-jei hatállyal megállapítja a kibővített tőkejegyzési kulcsban az egyes nemzeti központi bankokhoz rendelt új súlyokat (a továbbiakban: tőkejegyzésikulcs-súlyok).

(2)

A tőkejegyzésikulcs-súlyok módosítása és az NKB-knak az EKB jegyzett tőkéjében való részesedésének ennek eredményeképpen bekövetkező változásai szükségessé teszik azon követelések módosítását, amelyeket az EKB az Alapokmány 30.3. cikke szerint jóváírt azon tagállamok NKB-ja számára, amelyek pénzneme az euro (a továbbiakban: euroövezeti NKB-k), illetve amelyek megegyeznek az euroövezeti NKB-k által az EKB számára átadott, devizatartalékokat megtestesítő eszközökkel (a továbbiakban: követelések). Azon euroövezeti NKB-k, amelyek követelései 2013. július 1-jén a tőkejegyzési kulcs kibővítése következtében nőnek, kompenzációs átutalást kötelesek végrehajtani az EKB számára, míg az EKB köteles kompenzációs átutalást végrehajtani azon euroövezeti NKB-k számára, amelyek követelései e kibővítés következtében csökkennek.

(3)

2013. július 1-jétől az EKB-nak átadható devizatartalékot megtestesítő eszközök összegére vonatkozó korlát 57 951 042 976,26 euro.

(4)

A méltányos eljárásnak, az egyenlő bánásmódnak és a jogos elvárások védelmének a KBER Alapokmánya alapját képező általános elveivel összhangban azon euroövezeti NKB-k, amelyek relatív részesedése az EKB felhalmozott tőkéjében a fent említett kiigazítások következtében nő, szintén kötelesek kompenzációs átutalást végrehajtani azon euroövezeti NKB-k számára, amelyek relatív részesedése csökken.

(5)

Az egyes euroövezeti NKB-k 2013. június 30-ával bezárólag, illetve 2013. július 1-jétől alkalmazandó tőkejegyzésikulcs-súlyait az EKB teljes, valamennyi euroövezeti NKB által jegyzett tőkéje százalékarányában kell meghatározni annak kiszámítása céljából, hogy milyen mértékben módosult az egyes euroövezeti NKB-k részesedése az EKB felhalmozott tőkéjében.

(6)

Ennek megfelelően szükségessé vált az Európai Központi Bank felhalmozott tőkéjéhez való hozzájáruláshoz, valamint a nemzeti központi bankoknak az átadott, devizatartalékokat megtestesítő eszközökkel megegyező követelései módosításához szükséges intézkedések megállapításáról szóló, 2008. december 12-i EKB/2008/27 határozatot (2) hatályon kívül helyező új EKB határozat elfogadása,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

Fogalommeghatározások

E határozat alkalmazásában:

a)

a „felhalmozott tőke”: az EKB tartalékainak, az átértékelési számláknak és a tartalékok közé tartozó céltartalékoknak az EKB által 2013. június 30-án kiszámított összege, az adott esettől függően hozzáadva ehhez vagy kivonva ebből az EKB-nak a 2013. január 1-jétől2013. június 30-ig tartó időszakra vonatkozóan összevont nettó nyereségét vagy veszteségét. Az EKB tartalékai és tartalék jellegű céltartalékai magukban foglalják – a „felhalmozott tőke” általánosságának korlátozása nélkül – az általános tartalékot, illetve az átváltási árfolyamkockázatokra, a kamatkockázatokra és a hitel- és az aranyárfolyam-kockázatokra képzett céltartalékot;

b)

az „átutalási időpont”2013. július 12-ét jelenti;

c)

Az „EKB-nak az eurobankjegyekből származó jövedelme” ugyanazzal a jelentéssel bír, mint az Európai Központi Bank forgalomban lévő eurobankjegyekből származó jövedelmének és az értékpapír-piaci program keretében vásárolt értékpapírokból származó jövedelmének átmeneti elosztásáról szóló, 2010. november 25-i EKB/2010/24 határozat (3) 1. cikkének c) pontjában meghatározott, „az EKB forgalomban lévő eurobankjegyekből származó jövedelme” kifejezés.

d)

Az „EKB-nak az értékpapír-piaci programból származó jövedelme” ugyanazzal a jelentéssel bír, mint az EKB/2010/24 határozat 1. cikkének d) pontjában meghatározott, „az EKB értékpapír-piaci program alapján vásárolt értékpapírokból származó jövedelme” kifejezés.

2. cikk

Az EKB tartalékaihoz és céltartalékaihoz való hozzájárulás

(1)   Amennyiben egy euroövezeti NKB részesedése a felhalmozott tőkében nő a tőkejegyzésikulcs-súlyának 2013. július 1-jétől való emelkedése miatt, az ilyen euroövezeti NKB az átutalási időpontban átutalja az EKB számára a (3) bekezdés szerint meghatározott összeget.

(2)   Amennyiben egy euroövezeti NKB részesedése a felhalmozott tőkében csökken a tőkejegyzésikulcs-súlyának 2013. július 1-jétől való csökkenése miatt, az EKB az átutalási időpontban átutalja az ilyen euroövezeti NKB számára a (3) bekezdés szerint meghatározott összeget.

(3)   Az EKB 2013. július 12-én kiszámítja az (1) bekezdés alkalmazása esetén az euroövezeti NKB által az EKB számára átutalandó összeget, illetve a (2) bekezdés alkalmazása esetén az EKB által az euroövezeti NKB számára átutalandó összeget, valamint erről valamennyi euroövezeti NKB-t értesíti. A kerekített, átutalandó összeg kiszámításánál a felhalmozott tőkét meg kell szorozni az egyes euroövezeti NKB-k 2013. június 30-án, illetve 2013. július 1-jétől alkalmazandó tőkejegyzésikulcs-súlya közötti abszolút különbséggel, és e szorzat összegét el kell osztani 100-al.

(4)   A (3) bekezdésben meghatározott összegek 2013. július 1-jén euróban esedékesek, mindazonáltal azok átutalására az átutalási időpontban kerül sor.

(5)   Az átutalási időpontban az (1) vagy a (2) bekezdés alapján átutalásra köteles euroövezeti NKB vagy az EKB elkülönített összegként ugyancsak átutalja az euroövezeti NKB vagy az EKB által átutalandó összegek után a 2013. július 1-jétől az átutalási időpontig fizetendő kamat összegét. E kamatösszeg küldői és címzettjei megegyeznek azon összegek küldőivel és címzettjeivel, amelyek után kamatot kell fizetni.

(6)   Amennyiben a felhalmozott tőke nullánál kevesebb, a (3) bekezdés és az (5) bekezdés alapján átutalandó összegeket a (3) bekezdésben és az (5) bekezdésben meghatározottakhoz képest ellentétes irányban kell elszámolni.

3. cikk

Az átadott, devizatartalékokat megtestesítő eszközökkel megegyező követelések módosítása

(1)   Az euroövezeti NKB-k követelései 2013. július 1-jétől módosításra kerülnek azok módosított tőkejegyzésikulcs-súlyaival összhangban. Az euroövezeti NKB-k 2013. július 1-jétől hatályos követeléseinek értékét az e határozat mellékletében található táblázat harmadik oszlopa mutatja.

(2)   Ebből a célból, e rendelkezés alapján és minden egyéb megkövetelhető alakiság és cselekmény nélkül, valamennyi euroövezeti NKB-t úgy kell tekinteni, hogy 2013. július 1-jén átutalta vagy megkapta az ezen határozat mellékletében található táblázat negyedik oszlopában a neve mellett (euróban) feltüntetett követelés abszolút értékét; a táblázatban a „-” jel jelzi az euroövezeti NKB által az EKB-nak átutalandó követelést, míg „+” jel az EKB által az euroövezeti NKB-nak átutalandó követelést.

(3)   Az euroövezeti NKB-k 2013. július 1-jén átutalják vagy megkapják az ezen határozat mellékletében található táblázat negyedik oszlopában a nevük mellett (euróban) feltüntetett összeg abszolút értékét; a táblázatban a „+” jel jelzi az NKB által az EKB-nak átutalandó összeget, míg a „-” jel az EKB által az NKB-nak átutalandó összeget.

4. cikk

Kapcsolódó pénzügyi kérdések

(1)   Az azon tagállamok nemzeti központi bankjai monetáris jövedelmének felosztásáról, amelyeknek pénzneme az euro szóló, 2010. november 25-i EKB/2010/23 határozat (4) 2. cikke (1) bekezdése harmadik albekezdésében foglalt rendelkezésektől eltérve a forgalomban lévő eurobankjegyek eurorendszeren belüli egyenlegét a 2013. július 1-jétől2013. július 30-ig tartó időszakra vonatkozóan a 2013. július 1-jétől alkalmazandó tőkejegyzési kulcsnak a 2013. június 28-án forgalomban lévő összes eurobankjegy egyenlegére történő alkalmazásával kell kiszámítani. A 2013. július 1-jétől2013. december 31-ig tartó időszakra járó kompenzációs összegeket és az azokat kiegyenlítő könyvelési tételeket az EKB/2010/23 határozat 4. cikkének (5) bekezdésében meghatározottak szerint az egyes NKB-k könyveiben kell nyilván tartani 2013. július 1-jei értéknappal.

(2)   A 2013. január 1-jétől2013. június 30-ig tartó időszak vonatkozásában az euroövezeti NKB-k monetáris jövedelmét a 2013. június 30-án alkalmazandó tőkejegyzésikulcs-súlyokkal összhangban kell felosztani.

(3)   Az EKB-nak a 2013. pénzügyi évre vonatkozó (adott esettől függő) nettó nyereségét vagy veszteségét a 2013. július 1-jétől alkalmazandó tőkejegyzésikulcs-súlyoknak megfelelően osztják fel.

(4)   Az EKB-nak a 2013. pénzügyi évre vonatkozó, az EKB eurobankjegyekből és/vagy értékpapír-piaci programból származó jövedelmének átmeneti elosztására a 2013. július 1-jétől alkalmazandó tőkejegyzésikulcs-súlyoknak megfelelően kerül sor.

(5)   Amennyiben az EKB a 2013-as pénzügyi évet veszteséggel zárja, az EKB a veszteséget az alábbi tételekkel szemben írja jóvá:

a)

az EKB általános tartalékalapjából kivett pénzösszegek;

b)

a Kormányzótanácsnak a KBER Alapokmánya 33. cikke szerinti határozatától függően a 2013. július 1-jétől a 2013. december 31-ig tartó időszak alatt keletkező monetáris jövedelme;

c)

a Kormányzótanácsnak a KBER Alapokmánya 33. cikke szerinti határozatától függően a 2013. január 1-jétől a 2013. június 30-ig tartó időszak alatt keletkező monetáris jövedelme.

(6)   Amennyiben az NKB-k 2013. január 1-jétől a 2013. június 30-ig tartó időszakra eső összesített monetáris jövedelmét át kell utalni az EKB számára az éves veszteségei fedezése érdekében, a 2. és a 3. cikkben meghatározott fizetéseken kívül kompenzációs kifizetéseket is teljesíteni kell. Ilyen kifizetést teljesít az EKB számára minden olyan euroövezeti NKB, amely tőkejegyzésikulcs-súlya 2013. július 1-jén nő, illetve ilyen kifizetést teljesít az EKB minden olyan euroövezeti NKB számára, amelynek tőkejegyzésikulcs-súlya 2013. július 1-jén csökken. A kompenzációs kifizetések összegét a következőképpen kell kiszámítani. A 2013. január 1-jétől a 2013. június 30-ig tartó időszak alatt keletkezett, az EKB részére a veszteségei fedezésére átutalt összesített monetáris jövedelmet meg kell szorozni az egyes euroövezeti NKB-k 2013. június 30-án, illetve 2013. július 1-jétől alkalmazandó tőkejegyzésikulcs-súlya közötti abszolút különbséggel, és e szorzat összegét el kell osztani 100-al. Az NKB-k monetáris jövedelmével kapcsolatos kompenzációs kifizetések után kamatot kell fizetni 2014. január 1-jétől az ilyen kifizetések teljesítéséig.

(7)   A (6) bekezdésben meghatározottak szerinti, az NKB-k monetáris jövedelemével kapcsolatos kompenzációs kifizetést, valamint az azzal kapcsolatban felhalmozott kamatot a 2014 februárjában megtartott második Kormányzótanácsi ülést követő második munkanapon kell kifizetni.

5. cikk

Általános rendelkezések

(1)   A 2. cikk (5) bekezdése és a 4. cikk (6) bekezdése szerinti kamatokat napi szinten számítják a 360 napos számítási módszer alapján az eurorendszer legutolsó fő refinanszírozási műveletében alkalmazott marginális kamatlábbal azonos kamatlábon.

(2)   Valamennyi, a 2. cikk (1), (2) és (5) bekezdése, a 3. cikk (3) bekezdése, valamint a 4. cikk (6) és (7) bekezdése alapján teljesített átutalásokra külön, a TARGET2-n keresztül kerül sor.

(3)   Az EKB és a (2) bekezdésben említett átutalásra köteles euroövezeti NKB-k megfelelő időben kiadják az ilyen átutalások időben történő szabályszerű végrehajtásához szükséges utasításokat.

6. cikk

Hatálybalépés és hatályon kívül helyezés

(1)   Ez a határozat 2013. július 1-jén lép hatályba.

(2)   Az EKB/2008/27 határozat 2013. július 1-jétől hatályát veszti.

(3)   Az EKB/2008/27 határozatra való hivatkozásokat az erre a határozatra való hivatkozásként kell értelmezni.

Kelt Frankfurt am Mainban, 2013. június 21-én.

az EKB elnöke

Mario DRAGHI


(1)  Lásd e Hivatalos Lap 15. oldalát.

(2)  HL L 21., 2009.1.24., 77. o.

(3)  HL L 6., 2011.1.11., 35. o.

(4)  HL L 35., 2011.2.9., 17. o.


MELLÉKLET

AZ EKB SZÁMÁRA ÁTADOTT, DEVIZATARTALÉKOKAT MEGTESTESÍTŐ ESZKÖZÖKKEL MEGEGYEZŐ KÖVETELÉSEK

(EUR)

Euroövezeti NKB

Az EKB számára átadott, devizatartalékokat megtestesítő eszközökkel megegyező követelés 2013. június 30-án

Az EKB számára átadott, devizatartalékokat megtestesítő eszközökkel megegyező követelés 2013. július 1-jétől

Átutalás összege

Nationale Bank van België/Banque Nationale de Belgique

1 397 303 846,77

1 401 024 414,99

3 720 568,22

Deutsche Bundesbank

10 909 120 274,33

10 871 789 515,48

–37 330 758,85

Eesti Pank

103 115 678,01

103 152 856,50

37 178,49

Banc Ceannais na hÉireann/Central Bank of Ireland

639 835 662,35

643 894 038,51

4 058 376,16

Bank of Greece

1 131 910 590,58

1 129 060 170,31

–2 850 420,27

Banco de España

4 783 645 755,10

4 782 873 429,96

– 772 325,14

Banque de France

8 192 338 994,75

8 190 916 316,35

–1 422 678,40

Banca d’Italia

7 198 856 881,40

7 218 961 423,55

20 104 542,15

Central Bank of Cyprus

78 863 331,39

77 248 740,29

–1 614 591,10

Banque centrale du Luxembourg

100 638 597,47

100 776 863,74

138 266,27

Bank Ċentrali ta’ Malta/Central Bank of Malta

36 407 323,18

36 798 912,29

391 589,11

De Nederlandsche Bank

2 297 463 391,20

2 298 512 217,57

1 048 826,37

Oesterreichische Nationalbank

1 118 545 877,01

1 122 511 702,45

3 965 825,44

Banco de Portugal

1 008 344 596,55

1 022 024 593,93

13 679 997,38

Banka Slovenije

189 410 251,00

189 499 910,53

89 659,53

Národná banka Slovenska

399 443 637,59

398 761 126,72

– 682 510,87

Suomen Pankki

722 328 204,76

721 838 191,31

– 490 013,45

Összesen (1):

40 307 572 893,44

40 309 644 424,48

2 071 531,04


(1)  A kerekítés miatt előfordulhat, hogy a végösszeg nem egyezik meg pontosan a feltüntetett számok összegével.


Top