European Central Bank - eurosystem
Meklēšanas opcijas
Sākums Medijiem Noderīga informācija Pētījumi un publikācijas Statistika Monetārā politika Euro Maksājumi un tirgi Karjera
Ierosinājumi
Šķirošanas kritērijs

Izlasiet!

Sarežģīta terminoloģija? Šeit atradīsiet vienkāršus pamatjēdzienu skaidrojumus.

Kas ir PAĀIP?

28.07.2021.

Pandēmijas ārkārtas aktīvu iegādes pagaidu programma (PĀAIP) tika uzsākta 2020. gada martā, lai novērstu koronavīrusa krīzes ekonomisko ietekmi. Tā samazina aizņemšanās izmaksas un stimulē banku aizdevumus euro zonā, lai palīdzētu iedzīvotājiem un uzņēmumiem pārvarēt krīzi. Taču kā tā darbojas?

Vairāk

Kas ir ITRMO?

30.03.2021.

Ilgāka termiņa refinansēšanas mērķoperācijas mudina bankas turpināt izsniegt izdevīgus kredītus iedzīvotājiem un uzņēmumiem. Tas savukārt stimulē izdevumus un ieguldījumus tautsaimniecībā. Taču kā šīs operācijas darbojas?

Vairāk

Kam pieder ECB?

30.01.2020.

ECB pieder visām ES valstīm kopā. Tas nozīmē, ka katra valsts veic noteiktu iemaksu ECB kapitālā. Bet kā aprēķina šīs iemaksas apjomu?

Vairāk

Kādu labumu jums sniedz euro?

14.11.2018.

Euro – mūsu valūta – tagad ir mūsu ikdienas dzīves neatņemama sastāvdaļa un atvieglo tirdzniecību, ceļošanu, mācības, dzīvi un darbu ārzemēs. Bet tas nav tikai ērts maksāšanas veids.

Vairāk

Kas ir aizdevumu iespējas uz nakti procentu likme?

13.09.2018.

ECB aizdevumu iespēja dod bankām iespēju aizņemties naudas līdzekļus uz nakti. Procentu likme, ko bankas maksā par šiem aizņēmumiem, ir viena no trim procentu likmēm, kuru ECB nosaka reizi sešās nedēļās.

Vairāk

Kas ir galveno refinansēšanas operāciju procentu likme?

13.09.2018.

Galveno refinansēšanas operāciju procentu likmi bankas maksā, aizņemoties no ECB naudas līdzekļus uz nedēļu. Tā ir viena no trim procentu likmēm, kuru ECB nosaka reizi sešās nedēļās.

Vairāk

Kāpēc kiberdrošība ir būtiska?

10.04. 2018.

Kiberuzbrukumi apdraud ne vien personas vai organizācijas, bet var arī izraisīt plašākas sekas. Uzziniet, ko ECB dara, lai uzlabotu kiberdrošību, un kāpēc mums visiem vajadzētu saglabāt modrību.

Vairāk

Kas ir Bitcoin?

13.02.2018.

Bitcoin bieži dēvē par virtuālu valūtu, bet ir vairāki iemesli, kāpēc faktiski to nevar uzskatīt par valūtu. Kādi tie ir? Un kāpēc vajadzētu labi padomāt, pirms to iegādāties?

Vairāk

Kas ir perspektīvas norāde?

15.12.2017.

Ja ECB publisko perspektīvas norādi, tas nozīmē, ka tā sniedz informāciju par saviem turpmākajiem nodomiem monetārās politikas jomā. Kāpēc ECB tā rīkojas un kā tas ietekmē tautsaimniecību kopumā?

Vairāk

Kas ir strukturālās reformas

18.10.2017.

Pēc finanšu krīzes politiķi un politikas veidotāji bieži aicinājuši īstenot strukturālās reformas, lai veicinātu tautsaimniecības izaugsmi. Bet kas īsti ir strukturālās reformas? Un kāpēc tās svarīgas ECB, kuras uzdevums ir nodrošināt cenu stabilitāti?

Vairāk

Kas ir ienākumi no naudas emisijas?

07.04.2017.

Apgrozībā nonākusi jaunā 50 euro banknote, kas pieejama bankomātos. Bet vai zināt, kā centrālās bankas, kas emitē banknotes, gūst ienākumus no šīs darbības? Uzziniet vairāk par ienākumiem no naudas emisijas euro zonā.

Vairāk

Kas ir nodrošinājums?

02.11.2016.

Kas ir nodrošinājums un kāpēc centrālajām bankām tas nepieciešams?

Vairāk

Kas ir ienākumus nenesošie kredīti (INK)?

12.09.2016.

Uzskata, ka kredīts nenes ienākumus, ja pagājušas vairāk nekā 90 dienas, kopš kredītņēmējs nav veicis nepieciešamos maksājumus. Kāpēc ienākumus nenesoši kredīti rada problēmas bankām un kā tie ietekmē monetāro politiku?

Vairāk

Kas ir obligāto rezervju prasības?

11.08.2016.

Bankām jātur noteikts līdzekļu apjoms pieprasījuma noguldījumu kontos centrālajā bankā. Kāpēc tas nepieciešams un kā tas darbojas?

Vairāk

Kas ir TARGET2?

29.06.2016.

TARGET2 ir maksājumu sistēma, kuras īpašnieks un operators ir Eurosistēma. Bet kāpēc tā ir svarīga un kā darbojas?

Vairāk

Kāda ir atšķirība starp nominālo un reālo procentu likmi?

25.05.2016.

Ir nominālā procentu likme un reālā procentu likme – bet kā tās atšķiras? Un kāpēc šī atšķirība ir svarīga?

Vairāk

Kas ir klusēšanas periods?

14.04.2016.

Padomes locekļi pirms monetārās politikas sanāksmēm ievēro tā dēvēto klusēšanas periodu. Ko tas nozīmē praksē?

Vairāk

Kas ir noguldījumu iespējas procentu likme?

10.03.2016.

Noguldījumu iespējas procentu likme ir viena no trim procentu likmēm, ko ECB nosaka reizi sešās nedēļās monetārās politikas ietvaros.

Vairāk

Kas ir centrālā banka?

10.07.2015.

Vai centrālā banka ir parasta banka? Kāda ir centrālo banku loma tautsaimniecībā un ar ko tās ir īpašas?

Vairāk

Kā tiek nodrošināta ECB atbildība par tās darbību?

10.07.2015.

Ko ECB nozīmē atbildība? Kā mēs skaidrojam sabiedrībai savu darbību?

Vairāk

Kas ir monetārā politika?

10.07.2015.

Kāpēc monetārā politika ir svarīga? Tāpēc, ka tā tieši ietekmē procentu likmes un netieši – inflāciju, tautsaimniecību un nodarbinātību.

Vairāk

Visas šīs sadaļas lapas