Izlasiet!
Sarežģīta terminoloģija? Šeit atradīsiet vienkāršus pamatjēdzienu skaidrojumus.
Kas ir PAĀIP?
28.07.2021.
Pandēmijas ārkārtas aktīvu iegādes pagaidu programma (PĀAIP) tika uzsākta 2020. gada martā, lai novērstu koronavīrusa krīzes ekonomisko ietekmi. Tā samazina aizņemšanās izmaksas un stimulē banku aizdevumus euro zonā, lai palīdzētu iedzīvotājiem un uzņēmumiem pārvarēt krīzi. Taču kā tā darbojas?
VairākKas ir ITRMO?
30.03.2021.
Ilgāka termiņa refinansēšanas mērķoperācijas mudina bankas turpināt izsniegt izdevīgus kredītus iedzīvotājiem un uzņēmumiem. Tas savukārt stimulē izdevumus un ieguldījumus tautsaimniecībā. Taču kā šīs operācijas darbojas?
VairākKam pieder ECB?
30.01.2020.
ECB pieder visām ES valstīm kopā. Tas nozīmē, ka katra valsts veic noteiktu iemaksu ECB kapitālā. Bet kā aprēķina šīs iemaksas apjomu?
VairākKādu labumu jums sniedz euro?
14.11.2018.
Euro – mūsu valūta – tagad ir mūsu ikdienas dzīves neatņemama sastāvdaļa un atvieglo tirdzniecību, ceļošanu, mācības, dzīvi un darbu ārzemēs. Bet tas nav tikai ērts maksāšanas veids.
VairākKas ir aizdevumu iespējas uz nakti procentu likme?
13.09.2018.
ECB aizdevumu iespēja dod bankām iespēju aizņemties naudas līdzekļus uz nakti. Procentu likme, ko bankas maksā par šiem aizņēmumiem, ir viena no trim procentu likmēm, kuru ECB nosaka reizi sešās nedēļās.
VairākKas ir galveno refinansēšanas operāciju procentu likme?
13.09.2018.
Galveno refinansēšanas operāciju procentu likmi bankas maksā, aizņemoties no ECB naudas līdzekļus uz nedēļu. Tā ir viena no trim procentu likmēm, kuru ECB nosaka reizi sešās nedēļās.
VairākKāpēc kiberdrošība ir būtiska?
10.04. 2018.
Kiberuzbrukumi apdraud ne vien personas vai organizācijas, bet var arī izraisīt plašākas sekas. Uzziniet, ko ECB dara, lai uzlabotu kiberdrošību, un kāpēc mums visiem vajadzētu saglabāt modrību.
VairākKas ir Bitcoin?
13.02.2018.
Bitcoin bieži dēvē par virtuālu valūtu, bet ir vairāki iemesli, kāpēc faktiski to nevar uzskatīt par valūtu. Kādi tie ir? Un kāpēc vajadzētu labi padomāt, pirms to iegādāties?
VairākKas ir perspektīvas norāde?
15.12.2017.
Ja ECB publisko perspektīvas norādi, tas nozīmē, ka tā sniedz informāciju par saviem turpmākajiem nodomiem monetārās politikas jomā. Kāpēc ECB tā rīkojas un kā tas ietekmē tautsaimniecību kopumā?
VairākKas ir strukturālās reformas
18.10.2017.
Pēc finanšu krīzes politiķi un politikas veidotāji bieži aicinājuši īstenot strukturālās reformas, lai veicinātu tautsaimniecības izaugsmi. Bet kas īsti ir strukturālās reformas? Un kāpēc tās svarīgas ECB, kuras uzdevums ir nodrošināt cenu stabilitāti?
VairākKas ir ienākumi no naudas emisijas?
07.04.2017.
Apgrozībā nonākusi jaunā 50 euro banknote, kas pieejama bankomātos. Bet vai zināt, kā centrālās bankas, kas emitē banknotes, gūst ienākumus no šīs darbības? Uzziniet vairāk par ienākumiem no naudas emisijas euro zonā.
VairākKas ir nodrošinājums?
02.11.2016.
Kas ir nodrošinājums un kāpēc centrālajām bankām tas nepieciešams?
VairākKas ir ienākumus nenesošie kredīti (INK)?
12.09.2016.
Uzskata, ka kredīts nenes ienākumus, ja pagājušas vairāk nekā 90 dienas, kopš kredītņēmējs nav veicis nepieciešamos maksājumus. Kāpēc ienākumus nenesoši kredīti rada problēmas bankām un kā tie ietekmē monetāro politiku?
VairākKas ir obligāto rezervju prasības?
11.08.2016.
Bankām jātur noteikts līdzekļu apjoms pieprasījuma noguldījumu kontos centrālajā bankā. Kāpēc tas nepieciešams un kā tas darbojas?
VairākKas ir TARGET2?
29.06.2016.
TARGET2 ir maksājumu sistēma, kuras īpašnieks un operators ir Eurosistēma. Bet kāpēc tā ir svarīga un kā darbojas?
VairākKāda ir atšķirība starp nominālo un reālo procentu likmi?
25.05.2016.
Ir nominālā procentu likme un reālā procentu likme – bet kā tās atšķiras? Un kāpēc šī atšķirība ir svarīga?
VairākKas ir klusēšanas periods?
14.04.2016.
Padomes locekļi pirms monetārās politikas sanāksmēm ievēro tā dēvēto klusēšanas periodu. Ko tas nozīmē praksē?
VairākKas ir noguldījumu iespējas procentu likme?
10.03.2016.
Noguldījumu iespējas procentu likme ir viena no trim procentu likmēm, ko ECB nosaka reizi sešās nedēļās monetārās politikas ietvaros.
VairākKas ir centrālā banka?
10.07.2015.
Vai centrālā banka ir parasta banka? Kāda ir centrālo banku loma tautsaimniecībā un ar ko tās ir īpašas?
VairākKā tiek nodrošināta ECB atbildība par tās darbību?
10.07.2015.
Ko ECB nozīmē atbildība? Kā mēs skaidrojam sabiedrībai savu darbību?
VairākKas ir monetārā politika?
10.07.2015.
Kāpēc monetārā politika ir svarīga? Tāpēc, ka tā tieši ietekmē procentu likmes un netieši – inflāciju, tautsaimniecību un nodarbinātību.
Vairāk