European Central Bank - eurosystem
Paieškos galimybės
Apie mus Žiniasklaidai Paaiškinimai Tyrimai ir publikacijos Statistika Pinigų politika Euro Mokėjimai ir rinkos Darbas ECB
Pasiūlymai
Rūšiuoti pagal

Skaityti

Pasiklydote terminijoje? Pagrindinės sąvokos paprastais žodžiais

Kas yra SPPP?

2021 07 28

Specialiąją pandeminę pirkimo programą (SPPP) pradėta vykdyti 2020 m. kovo mėn., siekiant kompensuoti koronaviruso pandemijos ekonominį poveikį. Vykdant šią programą mažėja skolinimosi kaštai ir euro zonos bankai daugiau skolina, o tai padeda gyventojams ir įmonėms įveikti krizę. Tačiau kaip tai veikia?

daugiau

Kas yra TITRO?

2021 03 30

Tikslinėmis ilgesnės trukmės refinansavimo operacijomis bankai skatinami ir toliau teikti gyventojams ir įmonėms prieinamą kreditavimą. Tai savo ruožtu skatina vartojimą ir investicijas į ekonomiką. Bet kaip iš tiesų vykdomos TITRO?

daugiau

Kam priklauso ECB?

2020 m. sausio 30 d.

ECB priklauso visų ES šalių centriniams bankams. Tai reiškia, kad kiekvienam iš jų įneša tam tikrą ECB kapitalo dalį. Tačiau kaip ši suma apskaičiuojama?

daugiau

Kuo eurai naudingi jums?

2018 m. lapkričio 14 d.

Eurai tapo neatsiejama mūsų kasdienio gyvenimo dalimi. Naudojant euro valiutą yra paprasčiau prekiauti, keliauti, studijuoti, gyventi ir dirbti užsienyje. Tačiau bendra valiuta yra gerokai daugiau negu patogi mokėjimo priemonė.

daugiau

Kas yra palūkanų norma už naudojimąsi ribinio skolinimosi galimybe?

2018 m. rugsėjo 13 d.

Naudodamiesi ECB ribinio skolinimosi galimybe, bankai  gali pasiskolinti vienai nakčiai. Už šias paskolas mokamų palūkanų norma yra viena iš trijų normų, kurias kas šešias savaites nustato ECB.

daugiau

Kas yra pagrindinių refinansavimo operacijų palūkanų norma?

2018 m. rugsėjo 13 d.

Pagrindinių refinansavimo operacijų palūkanų norma yra palūkanų norma, kurią bankai moka skolindamiesi iš ECB vienai savaitei. Tai viena iš trijų palūkanų normų, kurias kas šešias savaites nustato ECB.

daugiau

Kodėl kibernetinis atsparumas yra svarbus?

2018 m. balandžio 10 d.

Kibernetiniai išpuoliai kelia grėsmę ne tik asmenims ar organizacijoms – jų padariniai gali būti daug rimtesni. Kaip kibernetinį atsparumą didina ECB ir kodėl visi turime būti budrūs?

daugiau

Kas yra bitkoinas?

2018 m. vasario 13 d.

Bitkonas dažnai vadinamas virtualia valiuta, tačiau dėl keleto priežasčių jis nėra tikra valiuta. Kokios tai priežastys? Ir kodėl verta gerai pagalvoti prieš nusprendžiant įsigyti bitkoinų?

daugiau

Kas yra ateities gairės?

2017 m. gruodžio 15 d.

Kai ECB pateikia ateities gaires, tai reiškia, kad jis informuoja apie savo ketinimus, susijusius su pinigų politika. Kodėl jis tai daro ir kokio poveikio tai turi visai ekonomikai?

daugiau

Kas yra struktūrinės reformos?

2017 m. spalio 18 d.

Po finansų krizės politikai ir politikos formuotojai yra ne kartą pabrėžę, kad ekonomikos augimui skatinti reikalingos struktūrinės reformos. Bet kas yra struktūrinės reformos? Ir kodėl jos svarbios ECB, jeigu jo pagrindinis uždavinys – palaikyti kainų stabilumą?

daugiau

Kas yra senjoražas?

2017 m. balandžio 7 d.

Naujasis 50 eurų banknotas jau išleistas į apyvartą ir laukia jūsų bankomatuose. Bet ar žinote, kaip banknotus išleidę centriniai bankai gauna už tai pajamų? Skaitykite ir sužinokite, kaip euro zonoje gaunamos senjoražo pajamos.

daugiau

Kas yra įkaitas?

2016 m. lapkričio 2 d.

Kas yra įkaitas ir kodėl centriniai bankai jo reikalauja?

daugiau

Kas yra neveiksnios paskolos?

2016 m. rugsėjo 12 d.

Paskolos yra laikomos neveiksniomis, jeigu paskolos gavėjas neatlieka mokėjimų daugiau nei 90 dienų. Kodėl bankams yra blogai turėti neveiksnių paskolų ir kaip tai veikia pinigų politiką?

daugiau

Kas yra privalomųjų atsargų reikalavimai?

2016 m. rugpjūčio 11 d.

Bankai savo einamosiose sąskaitose centriniame banke privalo laikyti tam tikro dydžio pinigų sumą. Kodėl tai reikia daryti ir kaip tai veikia?

daugiau

Kas yra TARGET2?

2016 m. birželio 29 d.

TARGET2 yra Eurosistemos sukurta ir valdoma mokėjimų sistema. Bet kodėl ji tokia svarbi ir kaip ji veikia?

daugiau

Kuo skiriasi nominalioji palūkanų norma nuo realiosios?

2016 m. gegužės 25 d.

Kuo skiriasi nominalioji palūkanų norma nuo realiosios ir kodėl svarbu tai žinoti?

daugiau

Kas yra tylusis laikotarpis?

2016 m. balandžio 14 d.

Prieš Valdančiosios tarybos posėdžius pinigų politikos klausimais būna vadinamasis tylusis laikotarpis. Kaip tai veikia praktikoje?

daugiau

Kas yra palūkanų norma už naudojimąsi indėlių galimybe?

2016 m. kovo 10 d.

Palūkanų norma už naudojimąsi indėlių galimybe – tai viena iš trijų palūkanų normų, kurias kas šešias savaites nustato ECB, vykdydamas pinigų politiką.

daugiau

Kas yra centrinis bankas?

2015 m. liepos 10 d.

Ar centrinis bankas yra eilinis bankas? Kokį vaidmenį centriniai bankai atlieka ekonomikoje ir kuo jie ypatingi?

daugiau

Kaip ECB atsiskaito už savo sprendimus?

2015 m. liepos 10 d.

Ką atskaitomybė reiškia ECB? Kaip mes paaiškiname savo sprendimus visuomenei?

daugiau

Kas yra pinigų politika?

2015 m. liepos 10 d.

Kodėl pinigų politika apskritai reikalinga? Nes ji daro tiesioginį poveikį palūkanų normoms ir netiesioginį poveikį infliacijai, ekonomikai ir užimtumui.

daugiau

Visi šios dalies puslapiai