European Central Bank - eurosystem
Otsingu valikud
Avaleht Meedia Suunaviidad Uuringud & väljaanded Statistika Rahapoliitika Euro Maksed & turud Töövõimalused
Soovitused
Sorteeri

Põhimõisted

Liiga keerulised terminid? Põhimõisted selgelt ja arusaadavalt

Mis on erakorraline varaostukava PEPP?

28. juuli 2021

Pandeemia majandusmõjude ohjeldamise erakorraline varaostukava (PEPP) loodi 2020. aasta märtsis, et võidelda koroonaviiruse levikust tingitud kriisi majandusmõju vastu. See vähendab laenukasutuse kulutusi ja suurendab pangalaenude andmist euroalal, et aidata inimestel ja ettevõtetel kriisiga toime tulla. Kuidas erakorraline varaostukava toimib?

edasi

Mis on suunatud pikemaajalised refinantseerimisoperatsioonid?

30. märts 2021

Suunatud pikemaajalised refinantseerimisoperatsioonid innustavad panku andma taskukohaseid laene üksikisikutele ja ettevõtetele. See omakorda toetab kulutusi ja investeeringuid majandusse. Aga kuidas need operatsioonid täpsemalt toimivad?

edasi

Kellele kuulub EKP?

30. jaanuar 2020

EKP kuulub kõikidele ELi liikmesriikidele. See tähendab, et nad kõik on tasunud teatava osa EKP kapitalist. Kuidas see summa arvutatakse?

edasi

Millised on euro praktilised hüved?

14. november 2018

Eurost on saanud igapäevaelu lahutamatu osa, mis muudab lihtsamaks nii kaubandustegevuse kui ka reisimise, hõlbustades ühtlasi elu, õppimist ja töötamist välisriikides. Kuid lisaks mugavatele makseviisidele pakub euro veel teisigi hüvesid.

edasi

Mis on laenamise püsivõimaluse intressimäär?

13. september 2018

EKP pakutava laenamise püsivõimaluse raames saavad pangad võtta üleöölaene. Nende laenude intressimäär on üks kolmest baasintressimäärast, mille EKP määrab kindlaks iga kuue nädala järel.

edasi

Mis on põhiliste refinantseerimisoperatsioonide intressimäär?

13. september 2018

See on intress, mida pangad tasuvad EKP-lt saadavatelt ühenädalase tähtajaga laenudelt. Põhiliste refinantseerimisoperatsioonide intressimäär on üks kolmest baasintressimäärast, mille EKP määrab kindlaks iga kuue nädala järel.

edasi

Miks on kübervastupidamisvõime oluline?

10. aprill 2018

Küberrünnakud ei ohusta mitte ainult eraisikuid või ettevõtteid, vaid neil võivad olla ka ulatuslikumad tagajärjed. Kuidas edendab EKP kübervastupidamisvõimet ja miks tuleb olla valvas?

edasi

Mis on bitcoin?

13. veebruar 2018

Bitcoin'i on sageli nimetatud virtuaalvääringuks, kuid tegelikult ei ole see korrektne mitmel põhjusel. Mida bitcoin siis endast kujutab ja miks peaks selle ostmist hoolikalt kaaluma?

edasi

Mida kujutab endast eelkommunikatsioon?

15. detsember 2017

Kui EKP avaldab eelkommunikatsiooni sõnumi, annab ta selle kaudu teavet rahapoliitika edasiste suundumuste kohta. Miks seda tehakse ja kuidas mõjutab see majandust tervikuna?

edasi

Mis on struktuurireformid?

18. oktoober 2017

Finantskriisi järel on poliitikud ja poliitikakujundajad sageli üles kutsunud läbi viima struktuurireforme, mis aitaksid kiirendada majanduse kasvu. Mis aga on struktuurireformid? Ja miks on need olulised EKP jaoks, kui tema eesmärk on tagada hinnastabiilsus?

edasi

Mis on emissioonitulu?

7. aprill 2017

Uus 50-eurone pangatäht on nüüdseks ringlusse lastud ja kättesaadav sularahaautomaatides. Kuidas aga teenivad pangatähti emiteerivad pangad selle tegevusega seoses tulu? Lähemalt saab lugeda euroalal saadavat emissioonitulu selgitavast artiklist.

edasi

Mis on tagatis?

2. november 2016

Mis on tagatis ja miks keskpangad seda küsivad?

edasi

Mis on viivislaenud?

12. september 2016

Laen liigitatakse viivislaenuks, kui laenusaajalt saadavad lepingujärgsed tagasimaksed hilinevad rohkem kui 90 päeva. Miks on viivislaenud pankade jaoks probleemsed ja kuidas mõjutavad need rahapoliitikat?

edasi

Mis on kohustusliku reservi nõue?

11. august 2016

Pangad peavad hoidma oma riigi keskpanga arvelduskontodel teatud hulka rahalisi vahendeid. Miks selline nõue kehtib ja kuidas see toimib?

edasi

Mis on TARGET2?

29. juuni 2016

TARGET2 on maksesüsteem, mida valdab ja hoiab käigus eurosüsteem. Miks on TARGET2 oluline ja kuidas see toimib?

edasi

Nominaalne ja reaalne intressimäär

25. mai 2016

Mille poolest erinevad nominaalne ja reaalne intressimäär? Miks see on oluline?

edasi

Vaikimisperiood

14. aprill 2016

EKP nõukogu rahapoliitikaistungitele eelneb nõukogu liikmete vaikimisperiood. Mida see tähendab?

edasi

Mis on hoiustamise püsivõimaluse intressimäär?

10. märts 2016

Hoiustamise püsivõimaluse intressimäär on üks kolmest intressimäärast, mille EKP otsustab iga kuue nädala järel oma rahapoliitika raames.

edasi

Mida kujutab endast keskpank?

10. juuli 2015

Kas keskpank on samasugune pank nagu kõik teisedki? Mis on keskpankade roll majanduses ja mille poolest nad teistest pankadest erinevad?

edasi

EKP aruandekohustus

10. juuli 2015

Mida hõlmab EKP aruandekohustus? Kuidas selgitab EKP oma tegevust üldsusele?

edasi

Mis on rahapoliitika?

10. juuli 2015

Miks on rahapoliitika oluline? Sest see mõjutab vahetult intressimäärasid ning kaudselt ka inflatsiooni, majandust ja tööhõivet.

edasi

Kõik selle jaotise teemad