European Central Bank - eurosystem
Možnosti vyhledávání
Home Média ECB vysvětluje Výzkum a publikace Statistika Měnová politika Euro Platební systémy a trhy Kariéra
Návrhy
Třídit podle

Jaké výhody má pro vás euro?

1. ledna 2023 (aktualizováno 13. prosince 2019)

Jste jedním z více než 346 milionů Evropanů, kteří sdílejí jednotnou měnu. Euro je důležitou součástí vašeho každodenního života – máte je v peněžence i na bankovním účtu. Euro je však mnohem více než jen pohodlný platební prostředek. Pomáhá vám naplňovat důležité potřeby a zájmy. Je to bezpečná a stabilní měna, která vám umožňuje peníze s důvěrou ukládat i investovat. Také je díky ní snadnější žít, pracovat nebo studovat v další zemi eurozóny. Euro nás spojuje.

Euro používáme již 20 let a během této doby se osvědčilo jako stabilní a důvěryhodná měna. Společně s centrálními bankami zemí eurozóny se zde v ECB staráme o euro, abyste mohli mít jistotu, že vaše peníze jsou bezpečné a můžete tak výhod eura užívat mnoha způsoby – dnes i zítra.

Stabilita a prosperita

Jako většina lidí i vy si patrně přejete být ekonomicky úspěšný – mít dobré zaměstnání, které vás a vaši rodinu uživí. Jakožto centrální banka přispíváme udržováním stabilních cen k hospodářskému růstu, který vytváří pracovní místa. Udržování cenové stability je naším hlavním úkolem. Vytváří podmínky pro prosperitu a hospodářsky stabilní budoucnost, v níž se dá plánovat. V každodenním životě pak stabilní ceny znamenají, že můžete mít důvěru v budoucí hodnotu svých peněz a že podniky mohou investovat a růst. Můžete si být jisti, že dnešní hodnota jednoho eura je stejná jako ta zítřejší.

Společně silnější

Coby Evropané tvoříme kulturně pestré společenství lidí, kteří sdílejí podobné hodnoty. Společně si přejeme zachovat mír, demokracii a svobodu. Rovněž si přejeme dosáhnout větší hospodářské prosperity a mít silnější hlas na mezinárodní scéně.

Díky tomu, že jsme společně vytvořili největší obchodní uskupení na světě a jednotný trh v Evropě, se k dosažení těchto cílů přibližujeme. Tím, že lidem žijícím v eurozóně euro umožnilo využívat výhod jednotného trhu, posunulo evropskou integraci dále.

Eurobankovky a mince, které máme v peněženkách, jsou hmatatelným symbolem evropské jednoty. Euro nám poskytuje pocit sounáležitosti a každý den nám připomíná, že jsme mnohého dosáhli.

Euro věci zjednodušuje

V 20 evropských zemích stačí mít v peněžence eura a nemusíte tedy měnit peníze ani platit směnárenské poplatky. Cestování do těchto zemí je díky euru pohodlnější a méně nákladné a jednotná měna zjednodušuje další aspekty našich životů, jako je studium či práce a život v zahraničí. Euro umožňuje spotřebitelům v eurozóně přímo srovnávat ceny a platit přes hranice. Dále pomáhá ubrat podnikům starosti se směnnými kurzy.

Věděli jste následující?

Během posledních 20 let od doby, kdy bylo euro zavedeno, jsou ceny v eurozóně stabilní:

Od 1. ledna 1999 činila inflace v průměru 1,7 %. Nedosahovala tedy průměrné míry inflace v jednotlivých zemích v 70., 80. a 90. letech 20. století, kdy ještě euro nepoužívaly.

Spolu jsme bohatší:

Hrubý domácí produkt (HDP) na obyvatele EU by byl pravděpodobně až o pětinu nižší, pokud by po 2. světové válce nedošlo k žádné integraci.

Eurozóna je jednou z největších a nejsilnějších ekonomik na světě:

Pokud jde o HDP na osobu, mezi předními světovými ekonomikami se eurozóna řadí na druhé místo.

Euro je jednou z nejdůležitějších světových měn:

Podíl mezinárodních plateb prováděných v eurech a amerických dolarech je zhruba stejný a euro je druhou nejoblíbenější měnou pro čerpání a poskytování úvěrů na světě.

Podpora eura u veřejnosti je silná:

Tři ze čtyř lidí v eurozóně podporují euro, což je nejvíce od roku 2004. Ukazuje to nejnovější průzkum Eurobarometr.

V EU se více než 70 let po sobě těšíme míru!