European Central Bank - eurosystem
Paieškos galimybės
Apie mus Žiniasklaidai Paaiškinimai Tyrimai ir publikacijos Statistika Pinigų politika Euro Mokėjimai ir rinkos Darbas ECB
Pasiūlymai
Rūšiuoti pagal

Ar ECB uždirba pelną?

2017 02 16

Kai galvojate apie Europos Centrinį Banką, ar įsivaizduojate banką, siekiantį uždirbti pelną? Be abejo, mes skelbiame finansines metų ataskaitas, tad informacija apie mūsų gaunamą pelną yra visiems prieinama. Tačiau iš tikrųjų mūsų tikslas yra palaikyti stabilias kainas euro zonoje. Siekdami šio tikslo kartais uždirbame pelną ir tai yra netiesioginis mūsų veiklos rezultatas. O kadangi esame viešoji institucija, mūsų uždirbamas pelnas gali būti naudingas jums.

Kaip viskas vyksta?

ECB, kaip ir kiti centriniai bankai, pajamas gauna iš įvairių šaltinių. Tai ir palūkanų pajamos, susijusios su banknotų leidimu, dar vadinamos senjoražo pajamomis, ir palūkanų pajamos, gautos iš užsienio valiutų atsargų, investicijų ir obligacijų, įsigytų pagal turto pirkimo programą.

Dalį šių pajamų ECB naudoja vykdydamas savo tiesiogines funkcijas – veiklą, kuria siekiama palaikyti stabilias kainas euro zonoje. Tai apima banko pastatų išlaikymą ir atlyginimus darbuotojams. Už darbą, susijusį su ECB vykdoma bankų priežiūra, moka patys komerciniai bankai.

Kas daroma, jei pinigų lieka?

Dalis pinigų gali būti atidedama galimiems būsimiems nuostoliams padengti. O visas likęs ECB uždirbtas pelnas pervedamas euro zonos šalių nacionaliniams centriniams bankams (jie yra ECB dalininkai).

Dalį šių pinigų centriniai bankai gali taupyti arba panaudoti savo darbui, tačiau paprastai pelnas pervedamas šalies vyriausybei, tad juo papildomas šalies biudžetas. O tai naudinga euro zonos mokesčių mokėtojams.

Ar ECB uždirba pelną? Does the ECB make a profit?

O kas nutiktų, jei ECB patirtų nuostolį?

Nors beveik kasmet nuo įsteigimo ECB skelbė, kad gavo grynąjį pelną, vis dėlto centrinis bankas gali patirti ir nuostolį. Jei ECB patirtų nuostolį, jis pirmiausia pasinaudotų ankstesniais metais atidėtais pinigais. Jei šių pinigų nepakaktų, ECB galėtų prašyti euro zonos šalių nacionalinių centrinių bankų padengti likusį nuostolį iš pajamų, gautų jiems vykdant pinigų politikos operacijas. Likusi nuostolio dalis gali būti įrašoma ECB balanse. Ji būtų dengiama būsimomis grynosiomis pajamomis.

Skaityti daugiau
TAIP PAT ŽIŪRĖKITE

Sužinokite daugiau panašiomis temomis