Možnosti vyhľadávania
Home Médiá ECB vysvetľuje Výskum a publikácie Štatistika Menová politika €uro Platobný styk a trhy Kariéra
Návrhy
Zoradiť podľa

Čo znamená zverejňovanie informácií súvisiacich s klímou?

21. apríla 2023

V rámci zverejňovania informácií súvisiacich s klímou ide o zverejňovanie dokumentov, v ktorých organizácie, ako sú napríklad podniky, banky a inštitúcie ako ECB, informujú o uhlíkovej stope svojich činností a o svojej vystavenosti klimatickým rizikám. Tieto dokumenty sú zdrojom informácií o tom, do akej miery majú činnosti organizácií vplyv na zmenu klímy, a nakoľko sú ňou samy ovplyvnené.

Zverejňované klimatické informácie môžu napríklad ukázať, koľko oxidu uhličitého vzniká pri výrobnej činnosti podniku, aký je vplyv extrémnych poveternostných podmienok, ako sú záplavy alebo suchá, na jeho podnikanie, alebo do akej miery sú ekologické jeho investície. Môžu tiež naznačiť, aké opatrenia v tejto súvislosti podnik plánuje prijať.

Zverejňované klimatické informácie môžu mať mnoho podôb. Môže ísť o správu, webovú stránku alebo inú formu verejnej komunikácie.

Aký zmysel má zverejňovanie informácií súvisiacich s klímou?

Vďaka zverejňovaným klimatickým informáciám môžeme prijímať lepšie podložené rozhodnutia. Tak ako nám nutričné označenia pomáhajú vyberať si zdravšie potraviny, klimatické informácie nám pri nákupoch alebo investovaní ukazujú ekologickejšie možnosti. Ak sa budeme podľa nich rozhodovať, tak sa viac peňazí presmeruje do činností a technológií, ktoré nášmu hospodárstvu pomôžu stať sa ekologickejším.

Vďaka klimatickým informáciám majú ľudia zároveň lepší prehľad o rizikách podnikania s určitými spoločnosťami alebo bankami. Podnik s vysokými emisiami skleníkových plynov by sa napríklad mohol dostať do ťažkostí, ak by v dôsledku nových klimatických politík musel zmeniť svoje obchodné postupy.

Mohol by byť nútený obmedziť alebo dokonca ukončiť svoju činnosť, najmä ak nemá spoľahlivú stratégiu na zníženie uhlíkových emisií alebo na prispôsobenie sa vplyvu meniacej sa klímy. Každý, kto vlastní jeho akcie alebo mu poskytol úver, by mohol prísť o veľa peňazí. Niektorí investori a banky môžu takéto straty absorbovať, no nie všetci. Klimatické riziká tak môžu viesť k problémom a nestabilite v širšom hospodárstve. 

Prečo ECB záleží na zverejňovaní informácií súvisiacich s klímou?

Úlohou ECB ako centrálnej banky je monitorovanie rizík. Musíme mať prehľad o zdrojoch klimatických rizík, o ich potenciálnom vplyve a o opatreniach na ich riešenie. Vďaka zverejňovaným klimatickým informáciám môžu byť naše analýzy presnejšie a spoľahlivejšie. Na ich základe potom môžeme prijímať správne rozhodnutia s cieľom pomôcť udržať stabilitu našej meny a finančného systému.

Ako orgán bankového dohľadu od bánk vyžadujeme, aby si udržiavali prehľad o klimatických rizikách. Trváme na tom, aby nás o svojej vystavenosti týmto rizikám otvorene informovali, najmä pokiaľ ide o odvetvia s vysokými uhlíkovými emisiami (ako je stavebníctvo alebo textilný priemysel) a oblasti vystavené klimatickým katastrofám.

Banky by napríklad mali zhromažďovať a zverejňovať informácie o emisiách podnikov, ktorým poskytujú úvery. Mali by zároveň byť transparentné, pokiaľ ide o ich opatrenia na ekologizáciu podnikania, t. j. na uľahčenie prechodu na udržateľnejšie hospodárstvo.

Všetky tieto nové informácie poukážu na skryté náklady na klimatické riziká.

Informácie súvisiace s klímou, ktoré zverejňuje ECB

Informácie o svojej uhlíkovej stope a o jej plánovanej redukcii zverejňuje aj ECB a centrálne banky krajín eurozóny (spoločne známe ako Eurosystém). ECB každoročne zverejňuje environmentálne vyhlásenie, v ktorom približuje svoje snahy o ekologizáciu svojich činností. Znižujeme napríklad spotrebu elektrickej energie a redukujeme emisie spojené so služobnými cestami.

V marci 2023 sme po prvýkrát zverejnili klimatické informácie o niektorých našich aktívach – vrátane podnikových dlhopisov nakúpených v rámci našej menovej politiky. Jednotlivé centrálne banky Eurosystému tiež zverejňujú informácie o uhlíkovej stope ich ďalších investícií, napríklad dôchodkových fondov.

Porovnateľnosť zverejňovaných klimatických informácií

Spôsob, akým meriame a zverejňujeme klimatické riziká, by sa mal riadiť spoločným súborom pravidiel.

Na získanie jasného prehľadu musíme byť schopní porovnávať zverejňované klimatické informácie medzi rôznymi typmi organizácií, v ideálnom prípade aj medzi jednotlivými krajinami. Zároveň je dôležité, aby sme mohli dôverovať zmysluplnosti a spoľahlivosti informácií. Až vtedy sa stanú užitočnými a umožnia nám prijímať rozhodnutia, ktoré pomáhajú lepšie riadiť klimatické riziká a budovať ekologické hospodárstvo.

Zverejňovanie klimatických informácií by preto malo byť pre všetky banky a podniky právne záväzné. Niektoré z týchto jednotných noriem už existujú a budú čoskoro záväzné, napríklad smernica EÚ o vykazovaní informácií o udržateľnosti podnikov.

Na medzinárodnej úrovni Rada pre medzinárodné štandardy udržateľnosti pracuje na štandardoch, ktoré by sa uplatňovali za hranicami Európy a ktoré by uľahčili porovnávanie zverejňovaných informácií medzi krajinami.