Súťaž pre študentov Generácia €uro

Dievča pred obrazovkou s otvorenou stránkou súťaže pre študentov Generácia Euro

Čo sa v súťaži naučím?

Súťaž pre študentov Generácia €uro ti dáva príležitosť interaktívnym spôsobom sa dozvedieť, ako funguje menová politika v eurozóne a aký má vplyv na ekonomiku ako celok.


Ako sa môžem do súťaže zapojiť?

Súťaž prebieha v jedenástich krajinách eurozóny v školskom roku 2017 – 2018. Spoj sily so svojimi spolužiakmi a učiteľom a skús prejsť všetkými kolami súťaže. Bližšie informácie o termínoch, jednotlivých kolách súťaže, kontaktných osobách a cenách, ktoré možno vyhrať, sú na stránke súťaže Generácia €uro.


A ak v súťaži obstojíme?

Víťazné tímy zo všetkých zúčastnených krajín, ako aj víťazný tím z medzinárodných a európskych škôl, budú pozvané na odovzdávanie cien na európskej úrovni v ECB vo Frankfurte, na ktorom sa zúčastní aj prezident ECB.

Príprava na súťaž

Mario Draghi a Vítor Constâncio na tlačovej konferencii ECB

Pozri si tlačovú konferenciu ECB
Každých šesť týždňov prezident ECB na tlačovej konferencii vysvetľuje rozhodnutie o úrokových sadzbách. Najskôr prednesie úvodné vyhlásenie a potom odpovedá na otázky novinárov.

Obrázok ženy nakupujúcej v supermarkete

Čo je inflácia?
Hlavnou úlohou Európskej centrálnej banky je udržiavať stabilnú hodnotu eura a infláciu na úrovni nižšej, ale blízkej 2 %. Ale čo je to inflácia? Ako sa meria? A ako ju ECB môže ovplyvniť? Viac informácií

Ako sa meria inflácia?
Inflácia sa meria prostredníctvom harmonizovaného indexu spotrebiteľských cien (Harmonised Index of Consumer Prices – HICP). Viac informácií

Hľadáte podrobnejšie informácie?
Základné pojmy vysvetlené jednoduchými slovami a aktuálne informácie o činnosti ECB nájdete tu.