PRESSMEDDELANDE

EUROPEISKA CENTRALBANKENS NYE ORDFÖRANDE

1 november 2003

Idag har Jean-Claude Trichet, tidigare chef för Banque de France, tillträtt tjänsten som ordförande för Europeiska centralbanken (ECB).

Han utsågs den 16 oktober 2003 genom en överenskommelse mellan regeringarna på stats- eller regeringschefsnivå i de länder som infört euron. Mandattiden är åtta år.

Jean-Claude Trichet efterträder Willem F. Duisenberg, ECBs ordförande från den 1 juni 1998 till den 31 oktober 2003.

Kontakt för media