European Central Bank - eurosystem
Paieškos galimybės
Apie mus Žiniasklaidai Paaiškinimai Tyrimai ir publikacijos Statistika Pinigų politika Euro Mokėjimai ir rinkos Darbas ECB
Pasiūlymai
Rūšiuoti pagal

2 eurų proginės monetos

Teisėta atsiskaitymo priemonė visoje euro zonoje

Kiekviena šalis, kuri eurą naudoja kaip savo oficialią valiutą, gali per metus išleisti po dvi progines monetas. Šių monetų charakteristikos ir bendroji pusė yra tokios pat kaip ir įprastų 2 eurų monetų. Skiriasi tik jų nacionalinės pusės dizainas, skirtas kokiai nors progai paminėti. Kaip proginės gali būti leidžiamos tik 2 eurų nominalo monetos.

2 eurų proginės monetos yra teisėta atsiskaitymo priemonė visoje euro zonoje. Tai reiškia, kad jomis galima atsiskaityti ir jas privaloma priimti kaip ir visas kitas eurų monetas.

Dažniausiai šios monetos išleidžiamos istorinių įvykių sukaktims paminėti arba siekiant atkreipti dėmesį į dabartinius svarbius kultūros įvykius. Pavyzdžiui, pačią pirmąją proginę 2 eurų monetą išleido Graikija 2004 m. Atėnuose vykusioms Olimpinėms žaidynėms paminėti.

ECB tvirtina monetų, kurias euro zonos šalys gali išleisti, skaičių, įskaitant ir progines monetas, tačiau monetų dizainas ir išleidimas tebepriklauso nacionalinei kompetencijai.

Visų euro zonos šalių kartu išleistos monetos

Iš viso buvo išleistos penkios bendros proginės monetos:

  1. 2007 m. kovo mėn. – Romos sutarties 50-mečiui paminėti;
  2. 2009 m. sausio mėn. – ekonominės ir pinigų sąjungos 10-mečio proga;
  3. 2012 m. sausio mėn. – eurų banknotų ir monetų 10 metų sukakčiai paminėti;
  4. 2015 m. rugpjūčio mėn. – ES vėliavos 30 metų sukakčiai paminėti;
  5. 2022 m. liepos mėn. – programos „Erasmus“ 35 metų sukakčiai paminėti.

Paprastai kiekviena euro zonos valstybė gali išleisti tik po dvi 2 eurų progines monetas per metus. Išimtiniais atvejais galima išleisti ir trečią, tačiau tai gali būti tik visų euro zonos šalių bendrai leidžiama moneta, skirta visai Europai svarbiam įvykiui paminėti.

Šių bendrai leidžiamų monetų nacionalinės pusės dizainas yra vienodas, o leidžiančios šalies pavadinimas ir pažymimas įvykis yra nurodomi atitinkama valstybine kalba ar kalbomis.

Informacijos apie 2 eurų progines monetas atnaujinimas internete

Kitaip nei banknotai, eurų monetos priklauso ne ECB, o šalių kompetencijai.

Šalis, ketinanti išleisti 2 eurų proginę monetą, privalo apie tai informuoti Europos Komisiją, tačiau neprivalo pranešti ECB. Komisija atitinkamą aktualią informaciją skelbia ES oficialiajame leidinyje (C serijoje).

Oficialusis leidinys yra autoritetingas daugiakalbis šaltinis, kuriuo ECB remiasi savo svetainėje atnaujindamas informaciją apie eurų monetas. Tačiau dėl reikalavimo informuoti, informacijos vertimo į 23 kalbas ir spausdinimo visas procesas gali užsitęsti. Todėl atkreipiame jūsų dėmesį į tai, kad monetoms skirtuose ECB interneto svetainės puslapiuose paskelbta informacija gali būti dar neatnaujinta.

Visi šios dalies puslapiai