Member of the ECB's Executive Board

Portrait of Peter Praet, Member of the Executive Board of the European Central Bank

Peter Praet

Date of birth: 20 January 1949

Place of birth: Herchen, Germany

Education

1980
PhD in Economics, Université libre de Bruxelles
1972
MA in Economics, Université libre de Bruxelles
1971
BA in Economics, Université libre de Bruxelles

Professional career

Since June 2011
Member of the Executive Board of the European Central Bank
Nov. 2002-end March 2011
Member of the Board of the Banking, Finance and Insurance Commission
Nov. 2000-end May 2011
Executive Director of the Nationale Bank van België/Banque Nationale de Belgique
1999-2000
Chief of Staff of the Belgian Minister of Finance
1987-1999
Chief Economist, Générale de Banque, subsequently at Fortis Bank
1980-1987
Professor of economics, ULB, teaching:
  • Money and banking
  • Economic and Monetary Union
  • Coordination of macroeconomic policies
1978-1980
Economist, International Monetary Fund, Washington D.C.
1977-1978
Research Assistant, Institute for European Studies, ULB
1976-1977
Military service
1973-1975
Research Assistant in the Department of Applied Economics and Institute for European Studies, Université libre de Bruxelles (ULB)

Other posts

  • Member of the Comité des risques et établissements financiers systémiques (CREFS) (2010-2011)
  • Member of the Academic Advisory Board of the Brussels Finance Institute - BFI (2010-2011)
  • Chairman of the Banking Supervision Committee (BSC) of the European System of Central Banks (2007-2011)
  • Member of the High Council of Finance of the Kingdom of Belgium (2006-2011)
  • Co-chair of the BCBS Research Task Force (March 2005-2011)
  • Member of the Board of the Brussels European and Global Economic Laboratory (BRUEGEL) (2004-2011)
  • Member of the Committee of European Banking Supervisors (CEBS), since January 2011 the European Banking Authority (EBA) (2004-2011)
  • Member of the Basel Committee on Banking Supervision (2003-2011)
  • Alternate member of the Economic Consultative Committee of the BIS (2000-2011)
  • Alternate member of the Global Economy Meeting of the BIS (2000-2011)
  • First Alternate of the Board of Directors of the Bank for International Settlements (BIS) (2000-2011)
  • Member of the Committee on Payment and Settlement Systems (2000-2011)
  • Member of the Committee on the Global Financial System (2000-2011)
  • Member of the High Level Committee on a New Financial Architecture (2008-2009)
  • Member of the International Monetary and Financial Committee (IMFC) (2001-2008)
  • Member of the Board of the European Policy Centre (EPC) (2004-2007)
  • Member of the Working Party No 3 of the OECD (2000-2007)

Academic functions

  • Coordination of macroeconomic policies - Institute for European Studies, Université libre de Bruxelles
  • Money and Banking, Solvay Brussels School of Economics & Management, Université libre de Bruxelles