EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008D0015

2008/874/EÜ: Euroopa Keskpanga otsus, 14. november 2008 , 23. oktoobri 2008 . aasta määruse EKP/2008/11, mis käsitleb tagatiskõlblikkuse reeglite ajutist muutmist, rakendamise kohta (EKP/2008/15)

OJ L 309, 20.11.2008, p. 8–11 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 30/11/2008

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2008/874/oj

20.11.2008   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 309/8


EUROOPA KESKPANGA OTSUS,

14. november 2008,

23. oktoobri 2008. aasta määruse EKP/2008/11, mis käsitleb tagatiskõlblikkuse reeglite ajutist muutmist, rakendamise kohta

(EKP/2008/15)

(2008/874/EÜ)

EUROOPA KESKPANGA JUHATUS,

võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut, eelkõige artikli 105 lõike 2 esimest taanet ning artiklit 110,

võttes arvesse Euroopa Keskpankade Süsteemi ja Euroopa Keskpanga põhikirja, eelkõige artikli 34.1 teist taanet koosmõjus artikli 3.1 esimese taande ja artikliga 18.2,

võttes arvesse 23. oktoobri 2008. aasta määruse EKP/2008/11, mis käsitleb tagatiskõlblikkuse reeglite ajutist muutmist, artiklit 8,

ning arvestades järgmist:

(1)

Euroopa Keskpanga (EKP) nõukogu otsustas 15. oktoobril 2008 ajutiselt lugeda laenunõudeid, mis tulenevad Inglismaa ja Walesi õigusest juhinduvatest sündikaatlaenudest, kõlblikuks tagatiseks eurosüsteemi rahapoliitika toimingutes. Selle otsuse jõustamiseks võttis EKP nõukogu 23. oktoobril 2008 vastu määruse EKP/2008/11 (1).

(2)

Määruse EKP/2008/11 artikli 3 lõike 2 kohaselt ei tohi Inglismaa ja Wales õigusest juhinduvate sündikaatlaenude kasutuselevõtu (mobilisation) suhtes kehtivate õiguste koguarv ületada kolme. Sellise tagatise vastu likviidsuse andmine eeldab euro kasutuselevõtnud liikmesriikide keskpankadelt (RKPd) õigus- ja riskihinnangute koostamist seoses õigusliku keerukusega, mis kaasneb kuni kolme erineva õiguse alusel sündikaatlaenude kasutuselevõtuga.

(3)

Nende laenude kasutuselevõtuga seotud õigusliku keerukuse tõttu tuleb vastu võtta ka Inglismaa ja Walesi õigusest juhinduvate sündikaatlaenude kõlblikuks tagatiseks võtmisega seotud rakenduskriteeriumid,

ON OTSUSTANUD JÄRGMISELT:

Artikkel 1

Mõisted

Käesolevas otsuses kasutatakse järgmisi mõisteid:

—   ülddokumentatsioon– 31. augusti 2000. aasta suunise EKP/2000/7 (eurosüsteemi rahapoliitika instrumentide ja menetluste kohta) (2) I lisa;

—   sündikaatlaenud– ülddokumentatsiooni punktis 6.2.2 kirjeldatud laenunõuded, mis esinevad sündikaati kuuluva liikme laenuosana ja mille suhtes kehtib Inglismaa ja Walesi õigus.

Artikkel 2

Sündikaatlaenude kasutuselevõtu meetodid

1.   RKP võtab sündikaatlaenuga seotud nõude kasutusele vahetult oma asjaomaselt tehingupoolelt kooskõlas laenunõuete suhtes riigis kehtiva korraldusega. Kasutuselevõtu leping peab juhinduma euroalasse kuuluva liikmesriigi õigusest.

2.   Sündikaatlaenude kasutuselevõtu suhtes ei kohaldata ülddokumentatsiooni punkti 6.6.

Artikkel 3

Laenude üleantavus

Kõlblikkuskriteeriumidele vastavad ainult täielikult üleantavad sündikaatlaenud. Ülddokumentatsiooni 7. lisa neljanda taande tähenduses ei loeta sündikaatlaenusid täielikult üleantavateks ja piiranguteta eurosüsteemi laenutehingute tagatisena kasutusele võetavateks, v.a juhul kui laenuleping lubab tingimusteta järgmist:

i)

laenuandja võib oma RKP ees olevate kohustuste tagamise õiguse jaoks kasutada, loovutada või muul viisil tekitada tagatise; ja

ii)

asjaomane RKP võib talle sellise laenu suhtes antud tagatist kasutada, võttes lepingus osutatud võlgnikult vahetult või kaudselt vastu laenust tulenevaid makseid ning loovutades või andes laenu üle pangale, finantseerimisasutusele, sihtfondile või muule üksusele, mis regulaarselt tegeleb või on asutatud laenude andmiseks, väärtpaberite ostmiseks või muusse finantsvarasse investeerimiseks.

Artikkel 4

Võlgniku teavitamine

1.   Tehingupool peab sündikaatlepingus osutatud võlgnikule teatama sündikaatlaenu tagatisena kasutuselevõtust enne laenu kasutuselevõttu või vahetult pärast seda. Teatamisel tuleb järgida sündikaatlaenu lepingus sätestatud korda.

2.   Lõige 1 ei mõjuta asjaomase RKP õigust võlgnikku teavitada.

Artikkel 5

Registri tõend

Tehingupooled esitavad asjaomasele RKP-le sündikaatlaenu kasutuselevõtu äriregistris (Companies House) registreerimise kohta Inglismaa ja Walesi äriregistrist (Registrar of Companies of England and Wales) saadud tõendi koopia.

Artikkel 6

Sõltumatu õigusnõustaja poolt faktiliste asjaolude kohta koostatud õigusliku arvamuse esitamine tehingupoole poolt

Enne sündikaatlaenude kasutuselevõttu peavad tehingupooled esitama asjaomasele RKP-le sõltumatute õigusnõustajate poolt faktiliste asjaolude kohta koostatud õigusliku arvamuse (diligence letter), mis käsitleb eurosüsteemile sobivas vormis ja viisil teatud aspekte, mida EKP võib vastavalt vajadusele täiendada ja oma kodulehel avaldada.

Artikkel 7

Finantsvahendusettevõte võlgnikuna

1.   Finantsvahendusettevõte (special purpose vehicle, SPV) on sündikaatlaenu nõuetele vastav võlgnik ainult järgmistel juhtudel: i) SPV on garantii saaja, mille on andnud mittefinantsteenuseid pakkuv ettevõte ülddokumentatsiooni punkti 6.2.2 tähenduses; ii) garantii vastab ülddokumentatsiooni punktis 6.3.3 sätestatud nõuetele; ja iii) asjaomasel RKP-l on õigus garantiid kasutada pärast sündikaatlaenu kasutuselevõttu.

2.   Võlgnikeks olevate SPVdega seotud sündikaatlaenudest tulenevad laenunõuded on eurosüsteemi laenutehingute jaoks kõlblik tagatis ainult juhul, kui SPV ja garant on asutatud euroalal.

3.   Ülddokumentatsiooni punktis 6.3.3 sätestatud õigusliku kinnituse nõue kehtib ka juhul, kui SPV on garantii saaja lõike 1 alusel.

Artikkel 8

Vääringustamine

Ülddokumentatsiooni punkti 6.2.2 tähenduses loetakse euro sündikaatlenude vääringuks ainult siis, kui asjaomane laenuleping ei võimalda võlgnikul või tema nimel tegutseval esindajal vääringut, milles sündikaatlaen on vääringustatud või kuulub tagasimaksmisele, muuta mis tahes ajal enne eurosüsteemi vastava laenutehingu tähtaja lõppemist.

Artikkel 9

Vastunõude ja tasaarvestuse keeld

Sündikaatlaenud on eurosüsteemi laenutehingutes kõlblikuks tagatiseks ainult siis, kui sündikaatlaenu lepingus on säte, mille kohaselt ei kohaldata võlgniku poolt tehtavate maksete suhtes mis tahes mahaarvamisi seoses tasaarvestuse või vastunõudega.

Artikkel 10

Tagatise realiseerimise piirangud

1.   Sündikaatlaenud, mille suhtes sätestab leping nõude, et võlgnikuga seotud sündikaadi otsuseid teeb laenuandjate enamus, on eurosüsteemi laenutehingute jaoks kõlblik tagatis.

2.   Sündikaatlaenud, mille suhtes sätestab leping võimaluse sündikaatlepingu teatud tingimusi muuta või nendest loobuda laenuandjate enamuse poolt, on eurosüsteemi laenutehingute jaoks kõlblik tagatis juhul, kui laenuleping ei sätesta enamuse otsustusõigust järgmise osas: i) lepingust tuleneva mis tahes makse tähtaja pikendamine; või ii) põhisumma või intressi mis tahes makse summa või marginaali vähendamine; või iii) igale laenuandjale lepinguliste kohustuste võrdsetes osades täitmise põhimõtte muutmine.

3.   Sündikaatlaenud, mille puhul maksete kogumist ja jaotamist teostab laenukorraldaja (facility agent) on eurosüsteemi laenutehingute jaoks kõlblik tagatis, kui laenukorraldajaks on krediidiasutus pikaajalise reitinguga vähemalt „A-” (Fitch or Standard & Poor), „A3” (Moody) või „AL” (DBRS).

Artikkel 11

Laenuandja asendamise sätted

Sündikaatlaenud, mille suhtes sätestab leping võlgniku õiguse asendada laenuandja, makstes laenujäägi, on eurosüsteemi laenutehingute jaoks kõlblik tagatis juhul, kui enne kasutuselevõttu annab tehingupool asjaomasele RKP-le oma asenduse eest saadava rahalise õiguse suhtes täitmisele pööratava tagatise.

Artikkel 12

Konfidentsiaalse teabe avaldamine

Sündikaatlaen on eurosüsteemi laenutehingute jaoks kõlblik tagatis ainult juhul, kui sündikaatlaenu leping lubab laenuandjal avaldada eurosüsteemi keskpangale konfidentsiaalset teavet, mis on seotud laenuandja poolt oma lepingust tulenevate õiguste, millega tagatakse selle laenuandja kohustusi eurosüsteemi keskpanga ees, suhtes antud tagatise või loovutamisega.

Artikkel 13

Maksustamine ja hüvitis

1.   Sündikaatlaen on eurosüsteemi laenutehingute jaoks kõlblik tagatis ainult juhul, kui tehingupool vastab käesolevas artiklis sätestatud tingimustele.

2.   Tehingupool esitab Ühendkuningriigi maksunõustaja kinnituse järgmise kohta: a) võlgnik ei ole laenu (vara) valduse (beneficial ownership) mis tahes üleandmise korral RKP-le Inglise ega mis tahes muu õiguse alusel kohustatud kinni pidama Ühendkuningriigi tulumaksu (withholding tax); või b) võlgnik on kohustatud sellise valduse üleandmise korral RKP-le kinni pidama Ühendkuningriigi tulumaksu (withholding tax), kuid RKP vastab Ühendkuningriikide ja asjaomase RKP jurisdiktsiooni vahel sõlmitud maksulepingu tingimustele ning maksuameti (Her Majesty’s Revenue & Customs) poolt asjaomase lepingu alusel antud juhise alusel on võlgnikul õigus teha RKP-le intressimakseid ilma Ühendkuningriigi maksu kinni pidamata ja RKP-l on õigus varem kinnipeetud maksu tagastatusele; või c) võlgnik on kohustatud valduse RKP-le üleandmisel Ühendkuningriigi tulumaksu kinni pidama ning RKP ei vasta Ühendkuningriigi ja RKP jurisdiktsiooni vahel sõlmitud maksulepingu tingimustele ning tema suhtes ei kohaldata muud vabastust.

3.   Kui Ühendkuningriigi maksunõustaja kinnitab, et laenu (vara) RKP-le valduse üleandmine vastab eespool lõikes 2 osutatud punktidele b või c, peab tehingupool võtma kohustuse hüvitada RKP-le võlgniku poolt kinni peetud Ühendkuningriigi mis tahes tulumaks (mille suhtes pole tehtud sündikaatlepingust tulenevat juurdearvestust) ning kogu negatiivne rahavoog, mis tuleneb Ühendkuningriigi mis tahes tulumaksust, mis on kinni peetud ja seejärel RKP-le hüvitatud.

4.   Tehingupool on täielikult vastutav võlgniku teavitamise eest laenu (vara) valduse mis tahes üleandmisest RKP-le, mille tulemusena tekib võlgnikul Ühendkuningriigi maksu (või erimääraga Ühendkuningriigi maksu) kinni pidamise kohustus.

5.   Tehingupool kannab kõik kulud seoses Ühendkuningriikide lepingu loovutamise maksuga (stamp duty), samuti sellega seotud mis tahes viivise ja intressiga), mis kuulub tasumisele seoses laenu (vara) valduse üleandmisega Inglise või mis tahes muu õiguse alusel ning mida RKP peab mõistlikkuse põhimõttest lähtuvalt tasumisele kuuluvaks, et RKP saaks laenu (vara) kasutada tõendina Inglise kohtus või kasutada laenu (vara) Ühendkuningriigis mõnel muul eesmärgil. Samuti kannab tehingupool kõik kulud seoses üleandmisest tuleneva Ühendkuningriikide edasilükatud maksuga (stamp duty reserve tax), kui on.

6.   Tehingupool esitab tema poolt kohaseks peetava jurisdiktsiooni suhtes kohase maksunõustaja kinnituse, et võlgnikul ei ole kohustust Inglise ega mis tahes muu õiguse alusel kinni pidada Ühendkuningriigist erineva riigi tulumaksu seoses laenu (vara) valduse üleandmisega RKP-le ning et selline üleandmine ei tekita Ühendkuningriigist erineva riigi mis tahes lepingu üleandmisega seotud maksu kohustust.

7.   Tehingupool hüvitab asjaomasele RKP-le mis tahes maksed, mis tuleb teha laenukorraldajale või maksete teostajale, ja mis tahes muud maksed või kulud, mis on seotud laenu haldusega.

Artikkel 14

Lõppsätted

1.   Käesolev otsus jõustub 17. novembril 2008.

2.   Käesolevat otsust kohaldatakse kuni 30. novembrini 2008.

Frankfurt Maini ääres, 14. november 2008

EKP president

Jean-Claude TRICHET


(1)  ELT L 282, 25.10.2008, lk 17.

(2)  EÜT L 310, 11.12.2000, lk 1.


Top