EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32009D0016(01)

2009/522/ЕО: Решение на Европейската централна банка от 2 юли 2009 година относно изпълнението на програмата за закупуване на обезпечени облигации (ЕЦБ/2009/16)

OJ L 175, 4.7.2009, p. 18–19 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 30/06/2010

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2009/522/oj

4.7.2009   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 175/18


РЕШЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА

от 2 юли 2009 година

относно изпълнението на програмата за закупуване на обезпечени облигации

(ЕЦБ/2009/16)

(2009/522/ЕО)

УПРАВИТЕЛНИЯТ СЪВЕТ НА ЕВРОПЕЙСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА,

като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност, и по-специално член 105, параграф 2, първо тире от него,

като взе предвид Устава на Европейската система на централните банки и на Европейската централна банка (наричан по-долу „Уставът на ЕСЦБ“), и по-специално член 12.1, втора алинея във връзка с член 3.1, първо тире и член 18.1 от него,

като има предвид, че:

(1)

Съгласно член 18.1 от Устава на ЕСЦБ националните централни банки на държавите-членки, които са приели еврото (наричани по-долу „НЦБ“) и Европейската централна банка (ЕЦБ) (заедно наричани по-долу „централните банки от Евросистемата“) могат да участват на финансовите пазари, наред с останалите начини, посредством окончателни покупки и продажби на търгуеми инструменти.

(2)

На 7 май 2009 г. и по-късно на 4 юни 2009 г. Управителният съвет реши, че предвид необичайните в момента обстоятелства, господстващи на пазара, следва да се стартира програма (наричана по-долу „програма за закупуване на обезпечени облигации“ или „програмата“), съгласно която НЦБ, и по-изключение ЕЦБ, чрез пряк контакт с контрагентите могат да извършват съобразно разпределения им дял окончателни покупки на допустими обезпечени облигации. Централните банки от Евросистемата възнамеряват да приведат в изпълнение програмата за закупуване на обезпечени облигации постепенно, като взимат предвид условията на пазара и нуждите на паричната политика на Евросистемата. Тези покупки имат за цел да допринесат за: а) подпомагане на продължаващото намаляване на срочните лихви на паричния пазар; б) облекчаване на условията за финансиране за кредитни институции и предприятия; в) насърчаване на кредитните институции да поддържат и разширяват своето кредитиране за клиенти; и г) подобряване на пазарната ликвидност във важни сектори на пазара на частни дългови ценни книжа.

(3)

Като част от единната парична политика, окончателните покупки на допустими обезпечени облигации от централните банки на Евросистемата по програмата следва да се извършват по еднакъв начин в съответствие с условията на настоящото решение,

РЕШИ:

Член 1

Установяване и обхват на окончателната покупка на обезпечени облигации

Евросистемата създаде програма, съгласно която централните банки от Евросистемата закупуват допустими обезпечени облигации с целева номинална стойност от 60 милиарда евро. Съгласно програмата централна банка от Евросистемата може да реши да закупи допустими обезпечени облигации от допустими контрагенти на първичния и вторичния пазар в съответствие с критериите за допустимост, които се съдържат в настоящото решение. Насоки ЕЦБ/2000/7 от 31 август 2000 г. относно инструментите и процедурите на паричната политика на Евросистемата (1) не се прилагат за окончателните покупки на обезпечени облигации от централна банка на Евросистемата по програмата.

Член 2

Критерии за допустимост на обезпечени облигации

Обезпечените облигации, които са: а) допустими за операциите на паричната политика, както е посочено в Насоки ЕЦБ/2000/7; б) деноминирани в евро; в) емитирани от кредитни институции, учредени в еврозоната, или от други организационни единици, учредени в еврозоната и отговарящи на условията, изброени в параграф 4 по-долу; и г) държани в еврозоната и чийто сетълмент се извършва в еврозоната, са допустими за окончателна покупка по програмата, при условие че отговарят на следните допълнителни изисквания:

1.

Те представляват или i) обезпечени облигации, емитирани в съответствие с критериите, изложени в член 22, параграф 4 от Директивата за ПКИПЦК (2) (наричани по-долу „обезпечени облигации, съответстващи на Директивата за ПКИПЦК“), или ii) структурирани обезпечени облигации, за които централна банка от Евросистемата счита по собствена преценка, че предлагат обезпечения, подобни на обезпечените облигации, съответстващи на Директивата за ПКИПЦК.

2.

По правило всяка емисия на обезпечени облигации има минимален емисионен обем от 500 милиона евро. В особени случаи централна банка от Евросистемата може да реши да закупи обезпечени облигации с емисионен обем под 500 милиона евро, при условие че емисионният обем не е под 100 милиона евро, когато тази централна банка от Евросистемата реши по собствена преценка, че специфични обстоятелства на пазара или съображения, свързани с управлението на риска, налагат тази покупка.

3.

По правило емисията на обезпечените облигации има минимален рейтинг „АА“ или друг еквивалентен рейтинг, присъден от поне една от основните агенции за кредитен рейтинг.

4.

Ако емитентът на обезпечената облигация е организационна единица (различна от кредитна институция), учредена в еврозоната, се прилагат следните условия: i) организационната единица емитира единствено обезпечени облигации, и ii) обезпечените облигации са гарантирани по задоволителен за съответната централна банка от Евросистемата начин от кредитна институция, учредена в еврозоната, или алтернативно, имат обезпечение с подобен характер, което отговаря на изискванията на съответната централна банка от Евросистемата.

5.

Обезпечените облигации се емитират съгласно законодателството, което урежда обезпечените облигации и е в сила в държава-членка от еврозоната. В случая на структурирани обезпечени облигации законодателството, уреждащо документацията за обезпечените облигации, е законодателството на държава-членка от еврозоната.

Член 3

Допустими контрагенти

Следните контрагенти са допустими по програмата за закупване на обезпечени облигации: а) местни контрагенти, участващи в операциите на паричната политика на Евросистемата, както е определено в приложение I, раздел 2.1 от Насоки ЕЦБ/2000/7; и б) други контрагенти, установени в еврозоната (посредством учредяване на дружество или клон), които централна банка от Евросистемата използва за инвестиране на своя инвестиционен портфейл, деноминиран в евро.

Член 4

Заключителни разпоредби

1.   Настоящото решение влиза в сила в деня след публикуването му на уебсайта на ЕЦБ.

2.   Настоящото решение се прилага до 30 юни 2010 г.

Съставено в Люксембург на 2 юли 2009 година.

Председател на ЕЦБ

Jean-Claude TRICHET


(1)  ОВ L 310, 11.12.2000 г., стр. 1.

(2)  Директива 85/611/ЕИО на Съвета от 20 декември 1985 г. относно координирането на законовите, подзаконовите и административните разпоредби относно предприятията за колективно инвестиране в прехвърлими ценни книжа (ПКИПЦК) (ОВ L 375, 31.12.1985 г., стр. 3).


Top