EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008O0031

Obecné zásady Evropské centrální banky ze dne 19. prosince 2008 , kterými se mění obecné zásady ECB/2007/9 o měnové statistice a statistice finančních institucí a trhů (přepracované znění) (ECB/2008/31)

OJ L 53, 26.2.2009, p. 76–91 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
Special edition in Croatian: Chapter 10 Volume 005 P. 130 - 140

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2014; Implicitně zrušeno 32014O0015

ELI: http://data.europa.eu/eli/guideline/2009/160/oj

26.2.2009   

CS

Úřední věstník Evropské unie

L 53/76


OBECNÉ ZÁSADY EVROPSKÉ CENTRÁLNÍ BANKY

ze dne 19. prosince 2008,

kterými se mění obecné zásady ECB/2007/9 o měnové statistice a statistice finančních institucí a trhů (přepracované znění)

(ECB/2008/31)

(2009/160/ES)

RADA GUVERNÉRŮ EVROPSKÉ CENTRÁLNÍ BANKY,

s ohledem na statut Evropského systému centrálních bank a Evropské centrální banky, a zejména na články 5.1, 12.1 a 14.3 tohoto statutu,

s ohledem na nařízení Evropské centrální banky (ES) č. 25/2009 ze dne 19. prosince 2008 o rozvaze sektoru měnových finančních institucí (přepracované znění) (ECB/2008/32) (1),

s ohledem na nařízení Rady (ES) č. 2533/98 ze dne 23. listopadu 1998 o shromažďování statistických informací Evropskou centrální bankou (2),

s ohledem na směrnici Rady 86/635/EHS ze dne 8. prosince 1986 o ročních účetních závěrkách a konsolidovaných účetních závěrkách bank a ostatních finančních institucí (3),

s ohledem na obecné zásady ECB/2006/16 ze dne 10. listopadu 2006 o právním rámci pro účetnictví a finanční vykazování v Evropském systému centrálních bank (4),

s ohledem na přílohu A nařízení Rady (ES) č. 2223/96 ze dne 25. června 1996 o Evropském systému národních a regionálních účtů ve Společenství (5),

s ohledem na nařízení Evropské centrální banky (ES) č. 24/2009 ze dne 19. prosince 2008 o statistice aktiv a pasiv účelových finančních společností zapojených do sekuritizačních transakcí (ECB/2008/30) (6),

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Nařízení (ES) č. 24/2009 (ECB/2008/30) o statistice aktiv a pasiv účelových finančních společností zapojených do sekuritizačních transakcí (dále jen „účelové finanční společnosti pro sekuritizaci“ nebo „FVC“) stanoví, že za určitých podmínek lze účelové finanční společnosti pro sekuritizaci zcela či zčásti zprostit zpravodajské povinnosti uvedené v nařízení (ES) č. 24/2009 (ECB/2008/30) a že národní centrální banky mohou namísto toho odvodit požadované údaje z jiných statistických, veřejných nebo dohledových zdrojů údajů.

(2)

Údaje o cenných papírech vydaných účelovými finančními společnostmi pro sekuritizaci nebo o cenných papírech v jejich držení lze odvodit z centralizované databáze cenných papírů; fungující centralizovaná databáze cenných papírů se proto považuje za zásadní předpoklad pro to, aby údaje o cenných papírech vydaných účelovými finančními společnostmi pro sekuritizaci nebo o cenných papírech v jejich držení bylo možné odvodit,

PŘIJALA TYTO OBECNÉ ZÁSADY:

Článek 1

Obecné zásady ECB/2007/9 (7) se mění takto:

1)

Vkládá se nový článek 18a, který zní:

„Článek 18a

Statistika aktiv a pasiv účelových finančních společností pro sekuritizaci

Národní centrální banky sestavují a vykazují samostatné agregované statistické informace o aktivech a pasivech účelových finančních společností pro sekuritizaci podle části 15 přílohy III těchto obecných zásad. Údaje se poskytují za následující tři dílčí kategorie: i) účelové finanční společnosti pro sekuritizaci zapojené do tradiční sekuritizace, ii) účelové finanční společnosti pro sekuritizaci zapojené do syntetické sekuritizace a iii) jiné účelové finanční společnosti pro sekuritizaci.

Pro účely statistiky účelových finančních společností pro sekuritizaci se tradiční sekuritizací rozumí sekuritizace, při níž k přenesení rizika dochází ekonomickým převodem aktiv, která jsou předmětem sekuritizace, na účelovou finanční společnost pro sekuritizaci. K tomu dochází převodem vlastnictví sekuritizovaných aktiv od původce nebo přistoupením k pohledávce.

Syntetickou sekuritizací se rozumí sekuritizace, při níž k přenesení rizika dochází použitím úvěrových derivátů, záruk nebo podobného mechanismu.

Tyto požadavky zahrnují údaje o zůstatcích ke konci čtvrtletí, finančních transakcích a odpisech/snížení hodnoty, které se poskytují čtvrtletně.

Požadované údaje o odpisech/snížení hodnoty mohou národní centrální banky poskytnout ECB při vynaložení nejvyššího úsilí.

Národní centrální banky vykazují ECB údaje o zůstatcích, finančních transakcích a odpisech/snížení hodnoty účelových finančních společností pro sekuritizaci čtvrtletně do konce pracovní doby 28. pracovního dne po skončení čtvrtletí, ke kterému se údaje vztahují.

Pro revize čtvrtletních údajů platí tato obecná pravidla:

a)

během řádných období zpracování statistiky, tj. od 28. pracovního dne po skončení referenčního čtvrtletí do dne předcházejícího dni, kdy jsou údaje zasílány zpět národním centrálním bankám, mohou národní centrální banky revidovat údaje, které se týkají předchozího referenčního čtvrtletí;

b)

mimo řádná období zpracování statistiky mohou národní centrální banky též revidovat údaje, které se týkají referenčních období předcházejících předchozímu referenčnímu čtvrtletí, a to mimo jiné v případě chyb, překlasifikací nebo zlepšení zpravodajských postupů;

c)

revize údajů vykázaných podle nařízení Evropské centrální banky (ES) č. 25/2009 (ECB/2008/32) (8) ohledně úvěrů, které jako původci poskytly a které spravují měnové finanční instituce eurozóny, se zahrnují do statistiky účelových finančních společností pro sekuritizaci podle odstavců a) a b), je-li to relevantní.

S cílem splnit statistickou zpravodajskou povinnost, od níž jsou účelové finanční společnosti pro sekuritizaci osvobozeny v souladu s čl. 5 odst. 1 písm. c) nařízení Evropské centrální banky (ES) č. 24/2009 (ECB/2008/30) (9), rozhodnou národní centrální banky po konzultaci s ECB o nejvhodnější metodě sestavování údajů o aktivech a pasivech účelových finančních společností pro sekuritizaci, a to podle organizace relevantních trhů a dostupnosti jiných relevantních statistických, veřejných či dohledových informací v daném členském státě.

Pokud národní centrální banky odvozují údaje o cenných papírech vydaných účelovými finančními společnostmi pro sekuritizaci nebo o cenných papírech v jejich držení z centralizované databáze cenných papírů či jiné databáze cenných papírů, nebo odvozují-li údaje o aktivech a pasivech účelových finančních společností pro sekuritizaci z jiných statistických zdrojů údajů, veřejných zdrojů jako předprodejní zprávy či zprávy pro investory, nebo z dohledových zdrojů údajů, uplatňují se níže uvedené standardy kvality údajů:

Jak je uvedeno v části 15 přílohy III těchto obecných zásad, rozlišuje se mezi ‚referenčními řadami‘, pro které platí standardy vysoké kvality srovnatelné se standardy platnými v případě údajů vykazovaných účelovými finančními společnostmi pro sekuritizaci přímo podle přílohy III nařízení (ES) č. 24/2009 (ECB/2008/30) a které jsou následně ověřitelné ve smyslu odstavce 9, a ‚nereferenčními řadami‘, které mohou být odhadnuty podle méně přísných standardů kvality. (10)

Pokud národní centrální banky odvozují údaje o aktivech a pasivech účelových finančních společností pro sekuritizaci z dohledových zdrojů údajů, jsou povinny zajistit, aby tyto zdroje byly v dostatečném souladu se statistickými koncepty a definicemi zpravodajských požadavků pro účelové finanční společnosti pro sekuritizaci. Totéž platí v případě údajů, které se odvozují z jiných statistických zdrojů údajů.

Nejsou-li údaje vykazovány přímo účelovými finančními společnostmi pro sekuritizaci podle čl. 5 odst. 1 písm. c) nařízení (ES) č. 24/2009 (ECB/2008/30), sledují národní centrální banky kvalitu údajů na základě informací dostupných z roční účetní závěrky, jak je uvedeno v odstavci 9. Pokud vzájemné porovnání údajů, které se odvozují čtvrtletně, s roční účetní závěrkou ukazuje, že nejsou splněny standardy vysoké kvality, přijmou národní centrální banky nezbytná opatření k tomu, aby tyto údaje splňovaly požadované standardy kvality, včetně možnosti přímého shromažďování údajů podle nařízení (ES) č. 24/2009 (ECB/2008/30).

Pokud jsou údaje o zůstatcích a nových emisích dluhových cenných papírů účelových finančních společností pro sekuritizaci nebo o zůstatcích a nových emisích cenných papírů v jejich držení sestavovány z centralizované databáze cenných papírů či jiné databáze cenných papírů, národní centrální banky zajistí široké pokrytí dluhových cenných papírů vydaných účelovými finančními společnostmi pro sekuritizaci nebo cenných papírů v jejich držení a pravidelně tyto údaje sledují, jak je uvedeno v odstavci 10. Pokud ukazatele pokrytí a kvality příslušného souboru cenných papírů v centralizované databázi cenných papírů či jiné databázi cenných papírů ukazují, že standardy vysoké kvality nejsou splněny, přijmou národní centrální banky nezbytná opatření ke splnění požadovaných standardů kvality, včetně možnosti přímého shromažďování údajů podle nařízení (ES) č. 24/2009 (ECB/2008/30).

V souladu s článkem 5 nařízení (ES) č. 25/2009 (ECB/2008/32) shromažďují národní centrální banky údaje o úvěrech, které nakoupily účelové finanční společnosti pro sekuritizaci a které jako původci poskytly a které spravují měnové finanční instituce eurozóny, a to v členění podle splatnosti, sektoru a rezidentské příslušnosti dlužníka, jak je uvedeno v části 15 přílohy III těchto obecných zásad.

Pokud jsou původci sekuritizovaných úvěrů měnové finanční instituce, které jsou rezidenty ve stejné zemi jako účelová finanční společnost pro sekuritizaci, a tyto tuzemské měnové finanční instituce i nadále spravují sekuritizovaná aktiva, může národní centrální banka sestavovat tuto část údajů o úvěrovém portfoliu účelových finančních společností pro sekuritizaci, pokud jde o zůstatky a finanční transakce, z údajů shromážděných od tuzemských měnových finančních institucí, jak je stanoveno v článku 5 nařízení (ES) č. 25/2009 (ECB/2008/32), namísto přímého shromažďování těchto údajů od účelových finančních společností pro sekuritizaci.

Pokud jsou původci sekuritizovaných úvěrů měnové finanční instituce, které jsou rezidenty v jiném členském státě eurozóny, a tyto měnové finanční instituce i nadále spravují sekuritizovaná aktiva, národní centrální banky si vymění informace, které byly od těchto měnových finančních institucí shromážděny v souladu s článkem 5 nařízení (ES) č. 25/2009 (ECB/2008/32). Každá národní centrální banka shromažďuje informace podle článku 5 nařízení (ES) č. 25/2009 (ECB/2008/32) o úvěrech, které jako původci poskytly a které spravují tuzemské měnové finanční instituce a které byly sekuritizovány účelovou finanční společností pro sekuritizaci, jež je rezidentem v jiném členském státě eurozóny.

Pro účely přeshraniční výměny informací každá národní centrální banka v souladu s částí 15 přílohy III těchto obecných zásad předává ECB informace o úvěrech, které jako původci poskytly a které spravují tuzemské měnové finanční instituce, podle článku 5 nařízení (ES) č. 25/2009 (ECB/2008/32).

Národní centrální banky vykazují tyto údaje ECB do 23. pracovního dne následujícího po skončení čtvrtletí, ke kterému se údaje vztahují.

V souladu s platnými právními předpisy na ochranu důvěrných údajů poskytuje ECB technické prostředky pro tuto přeshraniční výměnu informací. ECB přerozděluje údaje dotčeným národním centrálním bankám 24. pracovní den následující po skončení čtvrtletí, ke kterému se údaje vztahují.

Národní centrální banky, které jsou zapojeny do výměny údajů o stávajících sekuritizacích, si mezi sebou vyjasní jakékoli případné dotazy a koordinační záležitosti a v případě potřeby si vymění příslušné informace. V případě nových sekuritizací mohou dotyčné národní centrální banky požádat ECB, aby jednala jako koordinátor.

Pokud národní centrální banky sestavují údaje o aktivech a pasivech účelových finančních společností pro sekuritizaci přímo od těchto společností, popřípadě na základě údajů vykazovaných měnovými finančními institucemi podle nařízení (ES) č. 25/2009 (ECB/2008/32), a pokud udělí účelovým finančním společnostem pro sekuritizaci výjimky podle čl. 5 odst. 1 písm. b) nařízení (ES) č. 24/2009 (ECB/2008/30), národní centrální banky navýší při sestavování čtvrtletních údajů o aktivech a pasivech účelových finančních společností pro sekuritizaci, jež vykazují ECB, pokud jde o zůstatky, finanční transakce a odpisy/snížení hodnoty, skutečné pokrytí na pokrytí ve výši 100 % pro všechny účelové finanční společnosti pro sekuritizaci.

Jestliže národní centrální banky sestavují údaje o aktivech a pasivech účelových finančních společností pro sekuritizaci z jiných statistických, veřejných nebo dohledových zdrojů, mohou vycházet ze vzorku účelových finančních společností pro sekuritizaci, pokud tyto účelové finanční společnosti pro sekuritizaci představují alespoň 95 % celkové zůstatkové hodnoty aktiv referenčního souboru zpravodajských jednotek účelových finančních společností pro sekuritizaci v příslušném členském státě, tak jak je uveden v seznamu účelových finančních společností pro sekuritizaci. Národní centrální banky navýší při sestavování čtvrtletních údajů o aktivech a pasivech účelových finančních společností pro sekuritizaci, které vykazují ECB, pokud jde zůstatky, finanční transakce a odpisy/snížení hodnoty, skutečné pokrytí na pokrytí ve výši 100 %.

Národní centrální banky předkládají ECB vysvětlivky, ve kterých uvedou důvody významných revizí, jakož i revizí provedených podle čl. 18a odst. 3 písm. b) těchto obecných zásad.

Národní centrální banky kontrolují kvalitu čtvrtletních údajů, které nejsou přímo vykazovány účelovými finančními společnostmi pro sekuritizaci nebo měnovými finančními institucemi podle čl. 5 odst. 3 nařízení (ES) č. 24/2009 (ECB/2008/30), na základě informací dostupných z ročních účetních závěrek.

Výsledek kontrol kvality se předává ECB do konce září každého roku nebo co nejdříve poté v souladu s vnitrostátní právní praxí platnou v členském státě, v němž je účelová finanční společnost pro sekuritizaci rezidentem.

Pokud je jako zdroj údajů pro účely statistiky účelových finančních společností pro sekuritizaci využívána centralizovaná databáze cenných papírů nebo jiná databáze cenných papírů podle odstavce 5, poskytují národní centrální banky ECB každoročně ukazatele týkající se pokrytí a kvality příslušného souboru cenných papírů v centralizované databázi cenných papírů nebo jiné databázi cenných papírů podle metodiky, která se národním centrálním bankám oznamuje zvlášť.

Výše uvedené informace se ECB předávají do konce února každého roku, přičemž referenčními údaji jsou údaje ke konci prosince předchozího roku.

2)

Vkládá se nový článek 20a, který zní:

„Článek 20a

Seznam účelových finančních společností pro sekuritizaci pro statistické účely

Proměnné, které se shromažďují za účelem vytvoření a vedení seznamu účelových finančních společností pro sekuritizaci pro statistické účely ve smyslu článku 3 nařízení (ES) č. 24/2009 (ECB/2008/30), jsou stanoveny v příloze VIII těchto obecných zásad.

Národní centrální banky vykazují aktualizace proměnných stanovených v části 1 přílohy VIII těchto obecných zásad, dojde-li ke změnám v sektoru účelových finančních společností pro sekuritizaci (tj. instituce vstoupí do sektoru účelových finančních společností pro sekuritizaci nebo účelová finanční společnost pro sekuritizaci z tohoto sektoru vystoupí) nebo ke změnám v atributech některé účelové finanční společností pro sekuritizaci.

Národní centrální banky odvozují aktualizace tak, že porovnají příslušné vnitrostátní seznamy účelových finančních společností pro sekuritizaci na konci dvou po sobě jdoucích čtvrtletí, tj. nepřihlíží k pohybům v rámci čtvrtletí.

Při vykazování nové instituce nebo instituce, u které se má provést změna, vyplňují národní centrální banky všechny povinné proměnné.

Při vykazování instituce, která vystupuje ze sektoru účelových finančních společností pro sekuritizaci, vykazují národní centrální banky alespoň tyto údaje: druh žádosti, tj. zrušení, a identifikační kód účelové finanční společnost pro sekuritizaci, tj. proměnnou ‚fvc_id‘.

Kde je to možné, národní centrální banky nepřiřadí identifikační kódy zrušených účelových finančních společností pro sekuritizaci novým nebo změněným účelovým finančním společnostem pro sekuritizaci.

Při vykazování aktualizací mohou národní centrální banky použít soubor národních znaků za předpokladu, že používají latinku. Při přijímání informací od ECB prostřednictvím Systému výměny dat RIAD národní centrální banky používají Unicode, aby se správně zobrazily všechny soubory zvláštních znaků.

Před přenosem aktualizací do ECB národní centrální banky provedou kontroly platnosti stanovené v části 2 přílohy VIII těchto obecných zásad.

Národní centrální banky předávají ECB aktualizace proměnných, které jsou stanoveny v části 1 přílohy VIII těchto obecných zásad, nejméně se čtvrtletní periodicitou ve lhůtě 14 dnů po referenčním datu.

Národní centrální banky předávají aktualizace ve formátu XML. ECB poté údaje zpracuje prostřednictvím Systému výměny dat RIAD. V případě selhání EXDI nebo Systému výměny dat RIAD se aktualizace zasílají ve formátu XML prostřednictvím účtu N13 Cebamail. V případě, že systém Cebamail není pro přenos souborů s aktualizacemi nebo opravami účelových finančních společností pro sekuritizaci použitelný, zašlou národní centrální banky tyto soubory elektronickou poštou ve formátu XML na tuto adresu: birs@ecb.europa.eu

Používají-li postupy ručního vkládání dat, musí mít národní centrální banky k dispozici odpovídající soubor kontrol, aby minimalizovaly provozní chyby a aby zajistily přesnost a soulad aktualizací účelových finančních společností pro sekuritizaci, které jsou vykazovány prostřednictvím Systému výměny dat RIAD.

Po obdržení aktualizací, tj. posledních dostupných informací, provede ECB ihned kontroly platnosti stanovené v části 2 přílohy VIII těchto obecných zásad.

ECB zašle národním centrálním bankám bezodkladně: i) potvrzení o přijetí, které obsahuje souhrnné údaje o aktualizacích účelových finančních společností pro sekuritizaci, jež byly zpracovány a úspěšně provedeny v souboru údajů o účelových finančních společnostech pro sekuritizaci ECB, a/nebo ii) potvrzení chyby, které obsahuje podrobné údaje o aktualizacích účelových finančních společností pro sekuritizaci a kontrolách platnosti, jež byly neúspěšné. Neúplné, nesprávné nebo chybějící žádosti o aktualizace (proměnná ‚object_request‘) ECB v souladu s částí 1 přílohy VIII těchto obecných zásad v plném rozsahu nebo částečně zpracuje nebo tyto žádosti odmítne.

Po obdržení potvrzení chyby učiní národní centrální banky okamžitá opatření k přenosu správných údajů. Není-li okamžité opatření možné, mají národní centrální banky maximálně dva pracovní dny, tj. do 17:59 hodin středoevropského času (SEČ) druhého pracovního dne, po lhůtě pro předání údajů stanovené v odstavci 2 na to, aby vykázaly správné údaje.

ECB pořídí kopii souboru údajů o účelových finančních společnostech pro sekuritizaci, vyjma hodnot, které jsou označeny jako důvěrné, v 18:00 hodin SEČ druhého pracovního dne po lhůtě pro předání údajů uvedené v odstavci 2. Aktualizované údaje se zpřístupní následující den do 12:00 hodin SEČ.

Hodnoty, které jsou označeny jako důvěrné, ECB nezveřejní.

Současně s uveřejním seznamu účelových finančních společností pro sekuritizaci na svých internetových stránkách jej ECB zašle národním centrálním bankám prostřednictvím Systému výměny dat RIAD.“

3)

Příloha III se mění a příloha VIII se doplňuje v souladu s přílohou těchto obecných zásad.

4)

Ve slovníku pojmů se definice finančních společností zřízených pro držbu sekuritizovaných aktiv mění takto:

Účelové finanční společnosti zapojené do sekuritizačních transakcí (financial vehicle corporations engaged in securitisation transactions) jsou definovány v čl. 1 odst. 1 nařízení (ES) č. 24/2009 (ECB/2008/30).“

Článek 2

Vstup v platnost

Tyto obecné zásady vstupují v platnost dvacátým dnem po zveřejnění v Úředním věstníku Evropské unie.

Článek 3

Určení

Tyto obecné zásady jsou určeny všem centrálním bankám Eurosystému.

Ve Frankfurtu nad Mohanem dne 19. prosince 2008.

Za Radu guvernérů ECB

Prezident ECB

Jean-Claude TRICHET


(1)  Úř. věst. L 15, 20.1.2009, s. 14.

(2)  Úř. věst. L 318, 27.11.1998, s. 8.

(3)  Úř. věst. L 372, 31.12.1986, s. 1.

(4)  Úř. věst. L 348, 11.12.2006, s. 1.

(5)  Úř. věst. L 310, 30.11.1996, s. 1.

(6)  Úř. věst. L 15, 20.1.2009, s. 1.

(7)  Úř. věst. L 341, 27.12.2007, s. 1.

(8)  Úř. věst. L 15, 20.1.2009, s. 14.

(9)  Úř. věst. L 15, 20.1.2009, s. 1.

(10)  Například odhady, např. interpolace a extrapolace, mohou být nezbytné, pokud jsou údaje shromažďovány z veřejných nebo dohledových zdrojů s nižší než čtvrtletní periodicitou a se lhůtou delší než je 28. pracovní den po skončení referenčního období.“


PŘÍLOHA

1.

V příloze III se doplňuje část 15, která zní:

„ČÁST 15

Vykazovací tabulka FVC

Tabulka 1

Zůstatky a finanční transakce

Údaje požadované čtvrtletně

 

A.

Tuzemsko

B.

Ostatní zúčastněné členské státy

C.

Zbytek světa

D.

Celkem

Celkem

MFI

Instituce jiné než MFI – Celkem

Celkem

MFI

Instituce jiné než MFI – Celkem

 

Vládní instituce

Ostatní rezidenti

 

Vládní instituce

Ostatní rezidenti

Celkem

Ostatní finanční zprostředkovatelé + pomocné finanční instituce (S.123 + S.124)

Pojišťovny a penzijní fondy (S.125)

Nefinanční podniky (S.11)

Domácnosti + neziskové instituce sloužící domácnostem (S.14 + S.15)

Celkem

Ostatní finanční zprostředkovatelé + pomocné finanční instituce (S.123 + S.124)

Pojišťovny a penzijní fondy (S.125)

Nefinanční podniky (S.11)

Domácnosti + neziskové instituce sloužící domácnostem (S.14 + S.15)

 

z toho FVC

 

z toho FVC

AKTIVA

1.

Pohledávky z vkladů a úvěrů

 

ANC

 

 

 

 

ANC

 

 

 

 

ANC

 

 

 

 

ANC

 

 

 

 

ANC

2.

Sekuritizované úvěry

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ANC

2a

MFI eurozóny jako původce (celková splatnost)

 

 

 

ANC/MFI

 

ANC/MFI

 

ANC/MFI

 

ANC/MFI

 

 

 

ANC/MFI

 

ANC/MFI

 

ANC/MFI

 

ANC/MFI

 

ANC/MFI

do 1 roku

 

 

 

 

 

 

 

 

ANC/MFI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ANC/MFI

 

 

 

nad 1 rok a do 5 let

 

 

 

 

 

 

 

 

ANC/MFI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ANC/MFI

 

 

 

nad 5 let

 

 

 

 

 

 

 

 

ANC/MFI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ANC/MFI

 

 

 

2b

Vládní instituce eurozóny jako původce

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ANC

2c

Ostatní finanční zprostředkovatelé a pomocné finanční instituce eurozóny jako původci

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ANC

2d

Nefinanční podnik eurozóny jako původce

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ANC

2e

Původce mimo euorozónu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ANC

3.

Cenné papíry jiné než akcie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ANC

do 1 roku

 

NON-ANC

NON-ANC

 

 

 

NON-ANC

 

 

 

 

NON-ANC

NON-ANC

 

 

 

NON-ANC

 

 

 

NON-ANC

 

nad 1 rok a do 2 let

 

NON-ANC

NON-ANC

 

 

 

NON-ANC

 

 

 

 

NON-ANC

NON-ANC

 

 

 

NON-ANC

 

 

 

NON-ANC

 

nad 2 roky

 

NON-ANC

NON-ANC

 

 

 

NON-ANC

 

 

 

 

NON-ANC

NON-ANC

 

 

 

NON-ANC

 

 

 

NON-ANC

 

4.

Ostatní sekuritizovaná aktiva

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ANC

4a

z toho vládní instituce eurozóny jako původce

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ANC

4b

z toho nefinanční podnik eurozóny jako původce

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ANC

5.

Akcie a ostatní majetkové účasti

 

 

 

 

 

 

NON-ANC

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NON-ANC

 

 

 

 

NON-ANC

6.

Finanční deriváty

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ANC

7.

Stálá aktiva

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NON-ANC

8.

Zbývající aktiva

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NON-ANC

PASIVA

9.

Přijaté úvěry a vklady

 

 

 

 

 

 

ANC

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ANC

 

 

 

 

ANC

10.

Emitované dluhové cenné papíry

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

do 1 roku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ANC

nad 1 rok a do 2 let

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ANC

nad 2 roky

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ANC

11.

Kapitál a rezervy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ANC

12.

Finanční deriváty

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ANC

13.

Zbývající pasiva

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NON-ANC

ANC: referenční řady

NON-ANC: nereferenční řady

ANC/MFI: referenční řady, které jsou zčásti odvozeny z údajů shromažďovaných přímo od měnových finančních institucí podle nařízení (ES) č. 24/2009 (ECB/2008/30) v případě, že jsou měnové finanční instituce eurozóny původci a správci úvěrů


Tabulka 2

Odpisy/snížení hodnoty

Údaje požadované čtvrtletně

 

D.

Celkem

AKTIVA

2

Sekuritizované úvěry

 


Tabulka 3

Zůstatky vyměňované mezi národními centrálními bankami

Rozvahové položky

Celkem (1)

A.

Tuzemsko

B.

Ostatní zúčastněné členské státy

 

Vládní instituce (S. 13)

Ostatní rezidenti

 

Vládní instituce (S. 13)

Ostatní rezidenti

Celkem

Celkem

OFZ + PFI (S.123 + S.124)

Pojišťovny a penzijní fondy (S.125)

Nefinanční podniky (S.11)

Domácnosti (S.14 + S.15)

Celkem

Celkem

OFZ + PFI (S.123 + S.124)

Pojišťovny a penzijní fondy (S.125)

Nefinanční podniky (S.11)

Domácnosti (S.14 + S.15)

AKTIVA

Sekuritizované úvěry

FVC nacházející se v zemi eurozóny A

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FVC nacházející se v zemi eurozóny B

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FVC nacházející se v zemi eurozóny C

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

atd.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

do 1 roku

FVC nacházející se v zemi eurozóny A

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FVC nacházející se v zemi eurozóny B

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FVC nacházející se v zemi eurozóny C

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

atd.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

nad 1 rok a do 5 let

FVC nacházející se v zemi eurozóny A

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FVC nacházející se v zemi eurozóny B

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FVC nacházející se v zemi eurozóny C

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

atd.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

nad 5 let

FVC nacházející se v zemi eurozóny A

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FVC nacházející se v zemi eurozóny B

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FVC nacházející se v zemi eurozóny C

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

atd.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Doplňuje se tato příloha VIII, která zní:

„PŘÍLOHA VIII

SEZNAM ÚČELOVÝCH FINANČNÍCH SPOLEČNOSTÍ PRO SEKURITIZACI PRO STATISTICKÉ ÚČELY

ČÁST 1

Proměnné pro vykazování seznamu účelových finančních společností pro sekuritizaci (FVC) pro statistické účely

Název proměnné

Popis proměnné

Status

object_request

Tato proměnná upřesňuje druh zaslané aktualizace FVC a může nabývat jedné ze šesti předem definovaných hodnot

 

‚fvc_req_new‘: žádost o doplnění nové FVC

 

‚fvc_req_mod‘: žádost o změny FVC

 

‚fvc_req_del‘: žádost o zrušení FVC

 

‚fvc_req_realloc‘: žádost o přiřazení identifikačního kódu zrušené FVC nové FVC

 

‚fvc_req_mod_id_realloc‘: žádost o přiřazení identifikačního kódu zrušené FVC jiné FVC

 

‚fvc_req_mod_id‘: žádost o změnu identifikační kódu (‚fvc_id‘) FVC na jiný identifikační kód

Povinná

fvc_confidentiality_flag

Tato proměnná označuje status důvěrnosti celého záznamu. Je třeba vybrat jednu ze tří předem definovaných hodnot: ‚F‘ (bez omezení, nedůvěrné), ‚N‘ (důvěrné; lze zpřístupnit pouze pro potřeby Evropského systému centrálních bank (ESCB); nelze zpřístupnit externě) nebo ‚C‘ (důvěrné; nelze zpřístupnit ESCB ani veřejnosti)

Vyžaduje-li se částečná důvěrnost kterékoli konkrétní proměnné, použije se hodnota ‚F‘

Povinná

fvc_id

Primárním klíčem pro soubor údajů o FVC je jedinečný identifikační kód každé FVC

Skládá se ze dvou částí: ‚host‘ a ‚id‘

Hodnoty obou částí spolu zajišťují jedinečnost proměnné ‚fvc_id‘ pro danou FVC

Povinná

host

Dvoumístný ISO kód země, ve které je FVC registrována, jedna ze dvou částí proměnné ‚fvc_id‘ (viz nahoře)

Povinná, je-li součástí identifikačního kódu

id

Identifikační kód FVC, jedna ze dvou částí proměnné ‚fvc_id‘ (viz nahoře)

Povinná, je-li součástí identifikačního kódu

name

Úplný název FVC, pod kterým je registrována, včetně označení právní formy společnosti, tj. Plc, Ltd, SpA atd.

Povinná

address

Údaje o tom, kde se FVC nebo případně její správcovská společnost nachází; tato proměnná se skládá ze čtyř částí: ‚postal_address‘, ‚postal_box‘, ‚postal_code‘ a ‚city‘

Povinná pro žádosti ‚new‘ a ‚mod‘

postal_address

Název ulice a číslo budovy

Povinná pro žádosti ‚new‘ a ‚mod‘

postal_box

Číslo poštovní přihrádky podle národních zvyklostí pro poštovní přihrádky

Povinná pro žádosti ‚new‘ a ‚mod‘

postal_code

Poštovní směrovací číslo podle zvyklostí národních poštovních systémů

Povinná pro žádosti ‚new‘ a ‚mod‘

city

Město, ve kterém se FVC nachází

Povinná pro žádosti ‚new‘ a ‚mod‘

management company name

Úplný registrovaný název správcovské společnosti FVC

Pokud tato informace chybí, musí se vykázat hodnota ‚not available‘ (není k dispozici) (pokud FVC správcovskou společnost má) nebo ‚not applicable‘ (neuplatňuje se) (pokud FVC správcovskou společnost nemá)

Povinná

management company name_confidentiality_flag

Tato proměnná označuje status důvěrnosti informace o názvu správcovské společnosti

Je třeba vybrat jednu ze tří předem definovaných hodnot: ‚F‘ (bez omezení, nedůvěrné), ‚N‘ (důvěrné; lze zpřístupnit pouze pro potřeby ESCB; nelze zpřístupnit externě) nebo ‚C‘ (důvěrné; nelze zpřístupnit ESCB ani veřejnosti)

Povinná

nature of securitisation

Tato proměnná upřesňuje druh sekuritizace, kterou FVC provedla

Je třeba vybrat jednu ze čtyř předem definovaných hodnot: ‚traditional‘ (tradiční), ‚synthetic‘ (syntetická), ‚other‘ (ostatní) nebo ‚not available‘ (není k dispozici)

Povinná

nature of securitisation_confidentiality_flag

Tato proměnná označuje status důvěrnosti informace o povaze sekuritizace

Je třeba vybrat jednu ze tří předem definovaných hodnot: ‚F‘ (bez omezení, nedůvěrné), ‚N‘ (důvěrné; lze zpřístupnit pouze pro potřeby ESCB; nelze zpřístupnit externě) nebo ‚C‘ (důvěrné; nelze zpřístupnit ESCB ani veřejnosti)

Povinná

ISIN codes

Tato proměnná specifikuje kódy ISIN (2) pro každou třídu cenných papírů vydaných FVC v rámci jednotlivé sekuritizace

Tato proměnná se skládá z několika částí včetně odkazu na: ‚ISIN_1‘, ‚ISIN_2‘, ‚ISIN_3‘, ‚ISIN_4‘ a ‚ISIN_n‘

Jako minimální požadavek se musí vykázat alespoň jeden kód ISIN (ISIN_1)

Je-li vykazována FVC, u které se kódy ISIN neuplatňují nebo nejsou k dispozici, musí být v rámci ‚ISIN_1‘ vykázán dvanáctimístný znak ‚XXXXXXXXXXXX‘

Povinná

free_text

Vysvětlující informace o FVC

 

ČÁST 2

Kontroly platnosti

1.   Obecné kontroly

Kontroluje se, zda:

jsou vyplněny všechny povinné proměnné,

hodnota proměnné ‚object_request‘ je jednou ze šesti předem definovaných typů vymezených v části 1 této přílohy ‚fvc_req_new‘, ‚fvc_req_mod‘, ‚fvc_req_del‘, ‚fvc_req_realloc‘, ‚fvc_req_mod_id_realloc‘, ‚fvc_req_mod_id‘) podle povahy zasílané informace a

národní centrální banky při vykazování aktualizací do Evropské centrální banky (ECB) používají latinku.

2.   Kontroly identifikačního kódu

Kontroluje se, zda:

se proměnná ‚fvc_id‘ skládá ze dvou samostatných částí, proměnné ‚host‘ a proměnné ‚id‘, a hodnoty obou částí spolu zajišťují, že proměnná ‚fvc_id‘ je pro danou FVC jedinečná,

hodnota proměnné ‚host‘ pro FVC je dvoumístný ISO kód země,

dříve užívaný identifikační kód není přidělen nové FVC. Pokud je takový postup nevyhnutelný, jsou národní centrální banky povinny zaslat ECB žádost ‚fvc_req_realloc‘,

při vykazování změny identifikačního kódu u existující FVC je použita zvláštní žádost ‚fvc_req_mod_id‘ a

při vykazování změny identifikačního kódu na identifikační kód, který byl dříve zrušen, je použita zvláštní žádost ‚fvc_req_mod_id_realloc‘.

Pokud byl identifikační kód již používán (buď pro existující nebo dříve zrušenou FVC) a nebyla-li podána žádost typu ‚fvc_req_mod_id_realloc‘, nebo nový identifikační kód FVC je ve stávajícím seznamu, ECB žádost odmítne.

Je-li proměnná ‚fvc_id‘ neúplná, nesprávná nebo chybí, ECB celou žádost odmítne.

3.   Název

Kontroluje se, zda:

tato proměnná uvádí název FVC,

název FVC včetně jejího označení je vykazován konzistentně u všech názvů, u kterých je to relevantní,

se pro vyjádření diakritických znamének používají malá písmena a

se malá písmena používají, kde je to možné.

Pokud proměnná ‚name‘ chybí, ECB celou žádost odmítne.

4.   Adresa

Kontroluje se, zda:

je vyplněna alespoň jedna z proměnných adresy ‚postal_address‘, ‚postal_box‘ nebo ‚postal_code‘,

proměnná ‚postal address‘ uvádí název ulice a číslo budovy FVC (nebo případně její správcovské společnosti),

proměnná ‚postal_box‘ používá národní zvyklosti pro poštovní přihrádky a že před čísly ‚postal_box‘ není uveden žádný textový odkaz na poštovní přihrádku a

proměnná ‚postal_code‘ používá zvyklosti národních poštovních systémů a specifikuje příslušné poštovní směrovací číslo.

Chybí-li nejméně jedna z proměnných ‚address‘, ECB celou žádost odmítne.

5.   Město

Kontroluje se, zda proměnná ‚city‘ specifikuje město, ve kterém se FVC nachází.

Pokud proměnná ‚city‘ chybí, ECB celou žádost odmítne.

6.   Název správcovské společnosti a přiřazený příznak důvěrnosti

Správcovská společnost je instituce, která poskytuje FVC správcovské nebo administrativní služby.

Kontroluje se, zda:

je u proměnné ‚management company name‘ vyplněn název společnosti nebo uvedeno ‚not available‘ nebo ‚not applicable‘,

v případě, že je u proměnné ‚management company name‘ uvedeno ‚not available‘, je v poli ‚free_text‘ poskytnuto zdůvodnění; jinak ECB zašle upozornění,

proměnné ‚management company name_confidentiality_flag‘ je vyplněna hodnota ‚F‘, ‚N‘ nebo ‚C‘.

Pokud proměnná ‚management company name‘ chybí, ECB celou žádost odmítne.

7.   Povaha sekuritizace a přiřazený příznak důvěrnosti

Kontroluje se, zda:

je u proměnné ‚nature of securitisation‘ vyplněna jedna ze čtyř předem definovaných hodnot: ‚traditional‘, ‚synthetic‘, ‚other‘ nebo ‚not available‘,

v případě, že je u proměnné ‚nature of securitisation‘ uvedeno ‚not available‘, je v poli ‚free_text‘ poskytnuto zdůvodnění; jinak ECB zašle upozornění,

u proměnné ‚nature of securitisation_confidentiality_flag‘ je vyplněna hodnota ‚F‘, ‚N‘ nebo ‚C‘.

Pokud proměnná ‚nature of securitisation‘ chybí, ECB celou žádost odmítne.

8.   Kódy ISIN

Kontroluje se, zda:

je u proměnné ‚ISIN codes‘ vyplněna za každou FVC alespoň proměnná ‚ISIN_1‘ a zda hodnotou ‚ISIN_1‘ je skutečný kód nebo dvanáctimístný znak ‚XXXXXXXXXXXX‘,

se kódy ISIN za jednotlivou FVC neopakují,

se kódy ISIN mezi jednotlivými FVC neopakují.

Pokud proměnné ‚ISIN codes‘ a ‚ISIN_1‘ chybí, tj. není uveden ani skutečný kód, ani znak ‚XXXXXXXXXXXX‘, ECB celou žádost odmítne.

9.   Kontroly důvěrnosti

Při vykazování aktualizace FVC do ECB mohou národní centrální banky označit určité hodnoty nebo celý záznam za důvěrné tak, že použijí zvláštní proměnné příznaku důvěrnosti.

V těchto případech by měla být v poli ‚free_text‘ poskytnuta informace o důvodu důvěrnosti.

ECB tyto hodnoty nezveřejňuje na svých internetových stránkách, ani je nešíří zpět národním centrálním bankám. Příznaky důvěrnosti jsou podrobně popsány níže:

‚F‘

Bez omezení: tato hodnota není důvěrná a může být zveřejněna

‚N‘

Důvěrná statistická informace: tato hodnota může být šířena v rámci ESCB, nikoli však zveřejněna

‚C‘

Důvěrná statistická informace: tato hodnota nemůže být šířena v rámci ESCB ani zveřejněna; zůstává v prostředí zpracování statistických informací ECB

Kontroluje se, zda:

proměnné ‚fvc_confidentiality_flag‘, ‚management company name_confidentiality_flag‘ a ‚nature of securitisation_confidentiality_flag‘ jsou vyplněny jednou z předem definovaných hodnot: ‚F‘, ‚N‘ or ‚C‘,

v případě, že proměnná ‚management company name_confidentiality_flag‘ a/nebo ‚nature of securitisation_confidentiality_flag‘ je označena ‚N‘ nebo ‚C‘, měla by být proměnná ‚fvc_confidentiality_flag‘ označena ‚F‘.“


(1)  Zahrnuje tuzemsko, ostatní zúčastněné členské státy eurozóny a zbytek světa.“

(2)  Mezinárodní identifikační číslo cenných papírů (International Securities Identification Numer): kód, který jednoznačně určuje emisi cenných papírů a který se skládá ze 12 alfanumerických znaků.


Top