EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32015O0044

Az Európai Központi Bank (EU) 2016/450 iránymutatása (2015. december 4.) a monetáris és pénzügyi statisztikákról szóló EKB/2014/15 iránymutatás módosításáról (EKB/2015/44)

OJ L 86, 1.4.2016, p. 42–96 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/01/2022; hatályon kívül helyezte: 32021O0835

ELI: http://data.europa.eu/eli/guideline/2016/450/oj

1.4.2016   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 86/42


AZ EURÓPAI KÖZPONTI BANK (EU) 2016/450 IRÁNYMUTATÁSA

(2015. december 4.)

a monetáris és pénzügyi statisztikákról szóló EKB/2014/15 iránymutatás módosításáról (EKB/2015/44)

AZ EURÓPAI KÖZPONTI BANK KORMÁNYZÓTANÁCSA,

tekintettel a Központi Bankok Európai Rendszere és az Európai Központi Bank Alapokmányára és különösen annak 5.1., 12.1. és 14.3. cikkére,

tekintettel az Európai Központi Bank által végzett statisztikai adatgyűjtésről szóló, 1998. november 23-i 2533/98/EK tanácsi rendeletre (1),

mivel:

(1)

A monetáris és pénzügyi statisztikák összeállítását aktualizálni kell tekintettel arra, hogy az 1374/2014/EU európai központi banki rendelet (EKB/2014/50) (2) alapján a biztosítókra a 2016. első negyedéves referencia-időszaktól kezdődően statisztikai adatszolgáltatási követelmények fognak vonatkozni. Ezért az EKB/2014/15 iránymutatás (3) által meghatározott keretek között meg kell kezdeni a biztosítókra vonatkozó statisztikák összeállítását.

(2)

Ezért az EKB/2014/15 iránymutatást ennek megfelelően módosítani kell,

ELFOGADTA EZT AZ IRÁNYMUTATÁST:

1. cikk

Módosítások

Az EKB/2014/15 iránymutatás a következőképpen módosul:

1.

Az 1. cikk (2) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

Az NKB-k a 3–26a. cikkben említett adatokat a II. mellékletben meghatározott rendszerekkel és a III. mellékletben megállapított elektronikus adatszolgáltatási előírásokkal összhangban szolgáltatják. Az EKB minden év szeptember végéig a következő évre vonatkozó adatszolgáltatási naptár formájában tájékoztatja az NKB-kat a pontos adattovábbítási időpontokról.”

2.

A 25. cikk (1) bekezdése a következő albekezdéssel egészül ki:

„Az 1374/2014/EU európai központi banki rendelet (EKB/2014/50) (*) 3. cikkében említett, a biztosítók statisztikai célú jegyzékének létrehozása és vezetése céljából a RIAD-ban az előírt időközönként gyűjteni kell az V. melléklet 1. és 2. részében meghatározott változókat. Az NKB-k jelentik e változók bármely frissítését, így különösen, ha egy intézmény csatlakozik a biztosítók köréhez vagy elhagyja azt. Az NKB-k az V. melléklet 1. és 2. részében meghatározott teljes körű referenciaadatokat továbbítanak a rezidens, anyavállalatnak minősülő biztosítókra és leányvállalatokra, az anyavállalat helyétől függetlenül valamennyi rezidens fióktelepre, valamint a rezidens, anyavállalatnak minősülő biztosítók és leányvállalatok Unió gazdasági területén kívül rezidens fióktelepeire vonatkozóan. Ezeket az információkat a rezidens, anyavállalatnak minősülő biztosítók és leányvállalatok nem adatszolgáltató, részt nem vevő tagállamokban rezidens fióktelepeire vonatkozó, az V. melléklet 1. és 2. részében meghatározott teljes körű referenciaadatok egészítik ki. Ez az adatszolgáltatás alapulhat a rezidens anyavállalatnak minősülő biztosítók és leányvállalatok – fióktelep rezidens országától függetlenül – minden fióktelepére kiterjedő, szélesebb körű adatgyűjtésen.

(*)  Az Európai Központi Bank 1374/2014/EU rendelete (2014. november 28.) a biztosítókra vonatkozó statisztikai adatszolgáltatási követelményekről (EKB/2014/50) (HL L 366., 2014.12.20., 36. o.).”"

3.

A 25. cikk (2) bekezdése a következő albekezdéssel egészül ki:

„A biztosítók jegyzékének első benyújtása során az NKB-k legkésőbb 2016. március 31-ig az V. melléklet 1. részében meghatározott teljes körű negyedéves referenciaadatokat továbbítanak az EKB-nek a rezidens, anyavállalatnak minősülő biztosítókra és leányvállalatokra vonatkozóan. Az NKB-k számára azonban ajánlott, hogy ezeket az információkat 2015. december 31-ig nyújtsák be. Az NKB-k legkésőbb 2016. július 31-ig az V. melléklet 1. és 2. részében meghatározott teljes körű referenciaadatokat továbbítanak az EBK-nek az anyavállalat helyétől függetlenül valamennyi rezidens fióktelepre, valamint a rezidens, anyavállalatnak minősülő biztosítók és leányvállalatok Unió gazdasági területén kívül, valamint nem adatszolgáltató, részt nem vevő tagállamokban rezidens fióktelepeire vonatkozóan. Az évente jelentendő attribútumokat minden intézmény esetében 2016. július 31-ig kell szolgáltatni.

Az ezt követő adattovábbítások során az NKB-k legalább negyedévente, a referencia-időpontot követő két hónapon belül a biztosítók tekintetében meghatározott negyedéves változók frissítéseit továbbítják. Az éves változókat valamennyi biztosító tekintetében évente kell frissíteni, a december 31-i referencia-időpontot követően legfeljebb hat hónappal.”

4.

A 25. cikk (3) bekezdése a következő albekezdéssel egészül ki:

„A frissítések elküldésére előírt határidőt követő negyedik munkanapon közép-európai idő szerint 18:00-ig az EKB másolatot készít a biztosító-adatállományról, és azt elérhetővé teszi az NKB-k számára. Az EKB ezt követően a honlapján elérhetővé teszi a biztosítók listáját.”

5.

A 26. cikk (2) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

Az adatokat negyedévente kell jelenteni az EKB-nak. Az (1) bekezdés a) pontja szerinti nyugdíjpénztár-statisztikákat legkésőbb a referencia-negyedév végét követő 80. naptári napig kell továbbítani az EKB-nak. A pontos adattovábbítási időpontokat az EKB előzetesen, adatszolgáltatási naptár formájában közli az NKB-kkel minden év szeptemberéig.”

6.

A szöveg a következő 26a. cikkel egészül ki:

„26a. cikk

A biztosítókra vonatkozó statisztikák

Az NKB-k a II. melléklet 23. részével összhangban a biztosítók eszközeire és forrásaira vonatkozó statisztikai adatokat, valamint a biztosítási díjakra, a kárigényekre és a jutalékokra vonatkozó információkat szolgáltatnak. A biztosítók következő típusaira vonatkozóan kell adatot szolgáltatni: életbiztosítás, nem-életbiztosítás, kompozit és viszontbiztosítás. Ezek a követelmények a biztosítók eszközei és forrásai tekintetében a negyedév végi állományokra és a negyedéves folyamatok miatti kiigazításokra terjednek ki, valamint a biztosítási díjakra, a kárigényekre és a jutalékokra vonatkozó éves információkra.

Tájékoztató adatként a II. melléklet 23. részével összhangban országonkénti kiegészítő információkat kell továbbítani azon országok vonatkozásában, ahol ezek az információk rendelkezésre állnak, beleértve a legjobb becslés módszere alapján.

Az NKB-k a IV. melléklettel összhangban és a II. melléklet 23. részében előírt módon külön adatokat szolgáltatnak az EKB-nak az (árváltozásokra és az árfolyamváltozásokra egyaránt kiterjedő) átértékelési kiigazításokról, valamint az átsorolási kiigazításokról.

A pénzügyi tranzakciókat, a kiigazításokat is beleértve, az ESA 2010-zel összhangban kell levezetni.

Az NKB-k a különböző nemzeti gyakorlatok miatt az 1374/2014/EU rendelettel (EBK/2014/50) összhangban eltérhetnek az ESA 2010-től. Amennyiben rendelkezésre állnak eszközönként információk, az átértékelési kiigazítások levezethetők egy közös eurorendszerbeli módszerrel, vagyis a IV. melléklet 6. részében említett forgalomlevezetési módszerrel.

A forrásokkal kapcsolatos pénzügyi tranzakciókra vonatkozó közelítések levezethetők a IV. melléklet 6. részének megfelelően.

Az NKB-k a biztosítókra vonatkozó negyedéves adatokat az 1374/2014/EU rendelet (EKB/2014/50) 8. cikkében a negyedéves adatokra vonatkozóan meghatározott határidő lejártát követő 10. munkanap végéig jelentik az EKB-nak. Egy 2016 első három negyedévére vonatkozó adatszolgáltatásra kiterjedő átmeneti időszakra ez a határidő meghosszabbításra kerül a fent említett határidő lejártát követő 30. munkanapig a 2016. első negyedévi referencia-időszak esetében, az annak lejártát követő 25. munkanapig a 2016. második negyedévi referencia-időszak esetében, és az annak lejártát követő 20. munkanapig a 2016 harmadik negyedévi referencia-időszak esetében.

Az NKB-k a biztosítókra vonatkozó éves adatokat az 1374/2014/EU rendelet (EKB/2014/50) 8. cikkében az éves adatokra vonatkozóan meghatározott határidő lejártát követő 10. munkanap végéig jelentik az EKB-nak.

A pontos adatközlési időpontokat az EKB előzetesen, adatszolgáltatási naptár formájában közli az NKB-kkel minden év szeptemberéig.

A biztosítókra vonatkozó negyedéves adatokra vonatkozó első adatszolgáltatás során az NKB-knek a kinnlévő állományokra vonatkozó adatokat kell benyújtaniuk. A folyamatok miatti kiigazításokat a legnagyobb gondosság elve alapján kell továbbítani.

A negyedéves és éves adatok revíziójára a következő általános szabályok vonatkoznak:

a)

a rendszeres negyedéves jelentéstételi időszakok során, vagyis egy adott referencia-időszak esetében a (2) bekezdésben meghatározott határidőtől addig a napig, amikor az NKB-khoz visszajutnak az adatok, az NKB-k felülvizsgálhatják az előző referencia-negyedévre vonatkozó adatokat;

b)

a rendszeres éves jelentéstételi időszakok során, vagyis egy adott referencia-év esetében a (2) bekezdésben meghatározott határidőtől addig a napig, amikor az NKB-khoz visszajutnak az adatok, az NKB-k felülvizsgálhatják az előző referencia-évre vonatkozó adatokat;

c)

az NKB-k a rendszeres jelentéstételi időszakokon kívül is felülvizsgálhatják a korábbi referencia-időszakokra vonatkozó adatokat.

Az euroövezet biztosítókra vonatkozó statisztikái minőségének biztosítása érdekében, amennyiben az NKB-k az 1374/2014/EU rendelet (EKB/2014/50) 7. cikke (1) bekezdésének a) pontja értelmében eltérést engedélyeznek a legkisebb biztosítóknak, az EKB-nak szolgáltatott, a biztosítókra vonatkozó negyedéves adatokat 100 %-os lefedettségre bruttósítják.

Az NKB-k az 1374/2014/EU rendelet (EKB/2014/50) 7. cikke (1) bekezdése b) és c) pontjának megfelelően gyűjtött adatok alapján megválaszthatják a 100 %-ra történő bruttósításra vonatkozó eljárást, feltéve, hogy a becslések a biztosítók megfelelő típusán (élet, nem-élet, viszontbiztosítás, kompozit) alapulnak.

Az NKB-k biztosítják továbbá, hogy a 2016 referencia-negyedéveire vonatkozóan az EKB-nak jelentett adatok az adatszolgáltatói kör 100 %-ának felelnek meg. Azon NKB-k, amelyek az 1374/2014/EU rendelet (EKB/2014/50) 7. cikke (1) bekezdésének a) pontja alapján eltérést kívánnak engedélyezni a legkisebb biztosítóknak, minden szükséges információt összegyűjtenek annak biztosítása érdekében, hogy az EKB-nek továbbított adatok jó minőségűek legyenek. Azok az NKB-k, amelyek az előírt adatokat a 2009/138/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (**) alapján felügyeleti célokra gyűjtött adatokból vezetik le, ennek érdekében i. kibővíthetik a 2016. január 1-jei referencia-időpontra mint kezdő időpontra vonatkozóan gyűjtött adatokat (lásd az (5) bekezdést); ii. növelhetik az első referencia-negyedév(ek) adatszolgáltatói körének lefedettségét; vagy iii. használhatnak olyan alternatív adatforrásokat, amelyekből ugyanolyan magas minőségű bruttósított adatok vezethetők le.

Az NKB-k a II. melléklet 23. részében meghatározott főbb aggregátumokra vonatkozóan 2015 végi állományadatokat továbbítanak az EKB-nek, amelyek szükség esetén tartalmazhatnak közelítéseket is. Az NKB-k erre a célra a 2016. január 1-jére vonatkozó,a 2009/138/EK irányelv alapján felügyeleti célokra gyűjtött adatokat is felhasználhatják. Ezeket az adatokat a 2016. első negyedévre vonatkozó adatokkal együtt kell továbbítani az EKB-nek.

Az NKB-k a biztosítók egyes típusainak eszközeire és forrásaira vonatkozó aggregált negyedéves adatokat a II. melléklet 23. részének 2a. és 2b. táblázatával összhangban, a következőképpen vezetik le:

a)

Az ISIN-kódokkal rendelkező értékpapírok vonatkozásában az NKB-k megfeleltetik az értékpapíronkénti alapon szolgáltatott információkat a Központi Értékpapír-adatbázisból (CSDB) mint referencia-adatbázisból származó információknak. A megfeleltetett értékpapíronkénti információk alapján állítják össze az eszközök és források értékét euróban, és vezetik le az adott biztosító által tartott vagy kibocsátott minden egyes értékpapírra vonatkozó részletezéseket. Ha az értékpapír-azonosító nem található meg a CSDB-ben, illetve az eszközök és források II. melléklet 23. részének 2a. és 2b. táblázatával összhangban történő összeállításához szükséges információk nem érhetők el a CSDB-ből, az NKB-k becslik a hiányzó adatokat.

b)

Az NKB-k az a) pont szerint levezetett, értékpapírokra vonatkozó adatokat aggregálják, és hozzáadják az ISIN-kódokkal nem rendelkező értékpapírokról szolgáltatott információhoz, hogy aggregált adatokat a nyerjenek a következőkről: i. hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok futamidő (eredeti és hátralevő) és szerződő felek szerinti részletezésben; ii. részvények instrumentum és szerződő felek (szektor és rezidens státus) szerinti részletezésben; és iii. a befektetési alapok befektetési jegyei/egységei a befektetési alap típusa és a szerződő fél rezidens státusa szerinti részletezésben.

Az NKB-k legjobb becsléseket továbbítanak az EKB-nak a biztosítók befektetési jegyei/egységei állományairól a fő befektetési cél szerinti részletezésben (vagyis kötvényalapok, részvényalapok, vegyes alapok, ingatlanalapok, fedezeti alapok és egyéb alapok). Ezek az adatok levezethetők az 1374/2014/EU rendeletnek (EKB/2014/50) megfelelően értékpapíronkénti alapon szolgáltatott információknak a CSDB-ből mint referencia-adatbázisból levezetett információknak való megfeleltetése útján.

Amennyiben a tartott befektetési jegyek/egységek nem találhatók meg a CSDB-ben, az NKB-k becsülik a hiányzó adatokat, vagy alternatív forrásokat használnak az adatok levezetéséhez.

Átmeneti intézkedésként az NKB-k ezeket az adatokat továbbíthatják az EKB-nek először a 2016. második negyedévre vonatkozó, a 2016 első negyedévére is kiterjedő adatok továbbításával együtt.

Az 1374/2014/EU rendelet (EKB/2014/50) 4. cikke (1) bekezdésének c) pontjával összhangban az NKB-k évente gyűjtenek adatot a nem-életbiztosítási technikai tartalékokról üzletág és földrajzi terület szerinti bontásban. Az NKB-k negyedéves adatokat továbbítanak az EKB-nak, amelyek becsülhetők az évente gyűjtött adatok alapján.

Az 1374/2014/EU rendeletben (EKB/2014/50) meghatározott értékelési és/vagy számviteli szabályok is alkalmazandóak, amikor az NKB-k a biztosítókra vonatkozó adatokat szolgáltatnak az EKB-nak.

Az NKB-k a jelentősebb revíziók és a 26a. cikk (3) bekezdése c) pontjával összhangban a rendszeres jelentési időszakokon kívül benyújtott revíziók okait kifejtő magyarázó megjegyzéseket nyújtanak be. Az NKB-k emellett az átsorolási kiigazításokra vonatkozóan is magyarázó megjegyzésekkel szolgálnak az EKB részére.

Az NKB-k az 1374/2014/EU rendelet (EKB/2014/50) 2. cikke (1) bekezdésével összhangban gyűjthetnek adatokat az országban rezidens összes biztosítótól (fogadó ország szerinti megközelítés), vagy levezethetik a KBER céljaira szükséges adatokat a 2009/138/EK irányelv alapján felügyeleti célokra gyűjtött adatokból, az 1374/2014/EU irányelv (EKB/2014/50) 2. cikke (2) bekezdésével összhangban (származási ország szerinti megközelítés).

Főszabály szerint az ezen iránymutatással összhangban az EKB részére továbbított adatoknak a fogadó ország szerinti megközelítést kell követniük. Ugyanakkor azok az NKB-k, amelyek a KBER céljára szükséges adatokat a felügyeleti adatgyűjtésből vezetik le, a származási ország szerinti megközelítést követve továbbíthatják az adatokat, amíg a fogadó ország szerinti megközelítés adatai és a származási ország szerinti megközelítés adatai közötti különbség nem minősül jelentősnek.

Azt, hogy a fogadó ország szerinti és a származási ország szerinti megközelítés közötti különbség jelentős-e, az ezen iránymutatás II. melléklete 23. részének 3. táblázatának megfelelően jelentett biztosítási díjak alapján kell értékelni. Ezen értékelést követően az EKB az NKB-kkel szoros együttműködésben meg fogja határozni a fogadó ország szerinti megközelítés adatainak az EKB részére történő továbbítását illetően követendő megközelítést. E megközelítés meghatározásáig az NKB-k mentesülnek az adataik kiigazítása alól.

Azon NKB-k, amelyek ki kívánják igazítani az adataikat, önkéntes alapon és a legnagyobb gondosság elve alapján levezethetik a fogadó ország szerinti megközelítés adatait a származási ország szerinti megközelítésnek megfelelően gyűjtött adatokból. E célból az érintett NKB-k közötti kétoldalú kapcsolatfelvételre és adatcserére kerülhet sor.

(**)  Az Európai Parlament és a Tanács 2009/138/EK irányelve (2009. november 25.) a biztosítási és viszontbiztosítási üzleti tevékenység megkezdéséről és gyakorlásáról (Szolvencia II) (HL L 335., 2009.12.17., 1. o.).”"

7.

A II., III., IV. és V. melléklet ezen iránymutatás mellékletének megfelelően módosul.

2. cikk

Hatálybalépés és végrehajtás

Ez az iránymutatás azon tagállamok, amelyek pénzneme az euro, NKB-ival történő közlése napján lép hatályba. Azon tagállamok, amelyek pénzneme az euro, NKB-inek 2016. január 1-jétől kell megfelelniük ennek az iránymutatásnak.

3. cikk

Címzettek

Ennek az iránymutatásnak a címzettjei azon tagállamok NKB-i, amelyek pénzneme az euro.

Kelt Frankfurt am Mainban, 2015. december 4-én.

az EKB elnöke

Mario DRAGHI


(1)  HL L 318., 1998.11.27., 8. o.

(2)  Az Európai Központi Bank 1374/2014/EU rendelete (2014. november 28.) a biztosítókra vonatkozó statisztikai adatszolgáltatási követelményekről (EKB/2014/50) (HL L 366., 2014.12.20., 36. o.).

(3)  Az Európai Központi Bank iránymutatása (2014. április 4.) a monetáris és pénzügyi statisztikákról (EKB/2014/15) (HL L 340., 2014.11.26., 1. o.)


MELLÉKLET

A II., III., IV. és V. melléklet a következőképpen módosul:

1.

A II. melléklet 22. részében szereplő, a nyugdíjpénztárakra vonatkozó statisztikákról szóló táblázat helyébe a következő táblázat lép:

Eszközök Nyugdíjpénztárak

 

Összesen

 

Belföld

Összesen

MPI-k (S.121+S.122+ S.123)

 

Nem MPI-k

Összesen

Kormányzat (S.13)

 

Nem MPI-k a kormányzat kivételével

Összesen

Nem pénzpiaci befektetési alapok (S.124)

EPK-k + kiegészítő pénzügyi tevékenységet végző szervezetek + captive finanszírozók és pénzkölcsönzők (S.125+S.126+S.127)

Biztosítók (S.128)

Nyugdíjpénztárak (S.129)

Nem pénzügyi vállalatok (S.11)

Háztartások és háztartásokat segítő nonprofit intézmények (S.14 & S.15)

Készpénz és betétek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Legfeljebb 1 éves

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 és 2 év közötti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 éven túli

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ebből: Átruházható betétek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Legfeljebb 1 éves

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 és 2 év közötti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 éven túli

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Származtatott pénzügyi eszközök

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hitelek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Legfeljebb 1 éves

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 és 5 év közötti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 éven túli

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tulajdoni részesedések

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ebből tőzsdei részvények

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Befektetési jegyek/egységek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PPA befektetési jegyek/egységek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nem PPA befektetési jegyek/egységek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biztosítástechnikai tartalékok és kapcsolódó követelések  (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Egyéb eszközök

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nem pénzügyi eszközök összesen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Belföldön kívüli euroövezeti tagállamok

Külföld

Összesen

MPI-k (S.121+S.122+ S.123)

 

Nem MPI-k

Összesen

Kormányzat (S.13)

 

Nem MPI-k a kormányzat kivételével

Összesen

Nem pénzpiaci befektetési alapok (S.124)

EPK-k + kiegészítő pénzügyi tevékenységet végző szervezetek + captive finanszírozók és pénzkölcsönzők (S.125+S.126+S.127)

Biztosítók (S.128)

Nyugdíjpénztárak (S.129)

Nem pénzügyi vállalatok (S.11)

Háztartások és háztartásokat segítő nonprofit intézmények (S.14 & S.15)

Készpénz és betétek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Legfeljebb 1 éves

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 és 2 év közötti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 éven túli

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ebből: Átruházható betétek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Legfeljebb 1 éves

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 és 2 év közötti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 éven túli

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Származtatott pénzügyi eszközök

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hitelek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Legfeljebb 1 éves

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 és 5 év közötti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 éven túli

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tulajdoni részesedések

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ebből tőzsdei részvények

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Befektetési jegyek/egységek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PPA befektetési jegyek/egységek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nem PPA befektetési jegyek/egységek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biztosítástechnikai tartalékok és kapcsolódó követelések  (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Egyéb eszközök

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nem pénzügyi eszközök összesen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Források Nyugdíjpénztárak

 

Összesen

 

Belföld

Összesen

MPI-k (S.121+S.122+S.123)

 

Nem MPI-k

Összesen

Kormányzat (S.13)

 

Nem MPI-k a kormányzat kivételével

Összesen

Nem pénzpiaci befektetési alapok (S.124)

EPK-k (S.125+S.126+S.127)

Biztosítók (S.128)

Nyugdíjpénztárak (S.129)

Nem pénzügyi vállalatok (S.11)

Háztartások és háztartásokat segítő nonprofit intézmények (S.14 & S.15)

Kibocsátott hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Származtatott pénzügyi eszközök

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hitelek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Legfeljebb 1 éves

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 és 5 év közötti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 éven túli

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tulajdoni részesedések

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ebből tőzsdei részvények

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biztosítástechnikai tartalékok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ebből: Nyugdíjjogosultságok (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Befizetésekkel meghatározott

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szolgáltatással meghatározott

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hibrid rendszerek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fennmaradó források

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Belföldön kívüli euroövezeti tagállamok

Külföld

Összesen

MPI-k (S.121+S.122+S.123)

 

Nem MPI-k

Összesen

Kormányzat (S.13)

 

Nem MPI-k a kormányzat kivételével

Összesen

Nem pénzpiaci befektetési alapok (S.124)

EPK-k (S.125+S.126+S.127)

Biztosítók (S.128)

Nyugdíjpénztárak (S.129)

Nem pénzügyi vállalatok (S.11)

Háztartások és háztartásokat segítő nonprofit intézmények (S.14 & S.15)

Kibocsátott hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Származtatott pénzügyi eszközök

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hitelek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Legfeljebb 1 éves

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 és 5 év közötti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 éven túli

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tulajdoni részesedések

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ebből tőzsdei részvények

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biztosítástechnikai tartalékok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ebből: Nyugdíjjogosultságok (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Befizetésekkel meghatározott

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szolgáltatással meghatározott

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hibrid rendszerek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fennmaradó források

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

A II. melléklet a következő 23. résszel egészül ki:

„23. RÉSZ

A biztosítókra vonatkozó statisztikák

1. táblázat

2015. negyedik negyedév tekintetében szolgáltatandó, eszközökre és forrásokra vonatkozó adatok: állományok  (3)

 

Összesen

ESZKÖZÖK (F)

1.

Készpénz és betétek (ESA 2010: F.21+F.22+F.29) – valós érték

 

1x.

Készpénz és betétek amelyből folyószámlabetétek (F.22)

 

2.

Hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok (ESA 2010: F.3)

 

3.

Hitelek (ESA 2010: F.4) – valós érték

 

3x.

Hitelek amelyből viszontbiztosítási tevékenységgel összefüggő betétgaranciák – valós érték

 

4.

Tulajdoni részesedések (ESA 2010: F.51)

 

4a.

Tulajdoni részesedések amelyből tőzsdei részvények

 

5.

Befektetési jegyek/ egységek (ESA 2010: F.52)

 

6.

Származtatott pénzügyi eszközök (ESA 2010: F.7)

 

7.

Nem-életbiztosítási technikai tartalékok (ESA 2010: F.61)

 

8.

Nem pénzügyi eszközök (ESA 2010: AN)

 

9.

Egyéb eszközök

 

FORRÁSOK (F)

1.

Hitelviszonyt megtestesítő kibocsátott értékpapírok és hitelek (ESA 2010: F.3 + F.4)

 

1.x.

amelyből viszontbiztosítási tevékenységgel összefüggő betétgaranciák

 

2.

Tulajdoni részesedések (ESA 2010: F.51)

 

2a.

Tulajdoni részesedések amelyből tőzsdei részvények

 

2b.

Tulajdoni részesedések amelyből nem tőzsdei részvények

 

2c.

Tulajdoni részesedések amelyből egyéb tulajdoni részesedések

 

3.

Biztosítástechnikai tartalékok (ESA 2010: F.6)

 

3.1.

Életbiztosítási technikai tartalékok

 

ebből befektetési egységhez kötött

 

ebből nem befektetési egységhez kötött

 

3.2.

Nem-életbiztosítási technikai tartalékok

 

4.

Származtatott pénzügyi eszközök (ESA 2010: F.7)

 

5

Egyéb források

 


2a. táblázat

Negyedévente szolgáltatandó, eszközökre vonatkozó adatok: állományok és folyamatok miatti kiigazítások

 

Összesen

Euroövezet

Külföld

Belföld

Belföldön kívüli euroövezeti tagállamok

Belföldön kívüli euroövezeti tagállamok

(országonkénti információk)

Összesen

Nem résztvevő tagállamok

(országonkénti információk)

Európai Unión kívüli főbb szerződő felek (országonkénti adatok Brazília, Kanada, Kína, Hongkong, India, Japán, Oroszország, Svájc, USA esetében)

ESZKÖZÖK (F)

1.

Készpénz és betétek (ESA 2010: F.21+F.22+F.29) – valós érték

 

 

 

 

 

 

 

legfeljebb 1 év (lejáratig)

 

 

 

 

 

 

 

több mint 1 év (lejáratig)

 

 

 

 

 

 

 

1x.

Készpénz és betétek amelyből folyószámlabetétek (F.22)

 

 

 

 

 

 

 

1.

Készpénz és betétek (ESA 2010: F.21+F.22+F.29) – névérték

 

 

 

 

 

 

 

2.

Hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok (ESA 2010: F.3)

 

 

 

 

 

 

 

MPI-k által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

kormányzat által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

EPK-k által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

biztosítók által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

nyugdíjpénztárak által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

NPV-k által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

házt. és HSNPI-k által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

legfeljebb 1 év (eredeti futamidő)

 

 

 

 

 

 

 

MPI-k által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

kormányzat által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

EPK-k által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

biztosítók által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

nyugdíjpénztárak által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

NPV-k által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

házt. és HSNPI-k által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

1 és 2 év között (eredeti futamidő)

 

 

 

 

 

 

 

MPI-k által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

kormányzat által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

EPK-k által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

biztosítók által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

nyugdíjpénztárak által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

NPV-k által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

házt. és HSNPI-k által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

több mint 2 év (eredeti futamidő)

 

 

 

 

 

 

 

MPI-k által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

kormányzat által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

EPK-k által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

biztosítók által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

nyugdíjpénztárak által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

NPV-k által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

házt. és HSNPI-k által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

legfeljebb 1 év (lejáratig)

 

 

 

 

 

 

 

MPI-k által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

kormányzat által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

EPK-k által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

biztosítók által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

nyugdíjpénztárak által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

NPV-k által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

házt. és HSNPI-k által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

1-2 év között (lejáratig)

 

 

 

 

 

 

 

MPI-k által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

kormányzat által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

EPK-k által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

biztosítók által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

nyugdíjpénztárak által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

NPV-k által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

házt. és HSNPI-k által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

2-5 év között (lejáratig)

 

 

 

 

 

 

 

MPI-k által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

kormányzat által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

EPK-k által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

biztosítók által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

nyugdíjpénztárak által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

NPV-k által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

házt. és HSNPI-k által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

több mint 5 év (lejáratig)

 

 

 

 

 

 

 

MPI-k által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

kormányzat által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

EPK-k által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

biztosítók által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

nyugdíjpénztárak által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

NPV-k által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

házt. és HSNPI-k által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

3.

Hitelek (ESA 2010: F.4) – valós érték

 

 

 

 

 

 

 

eredeti futamidő legfeljebb 1 év – valós érték

 

 

 

 

 

 

 

MPI-k részére

 

 

 

 

 

 

 

kormányzat részére

 

 

 

 

 

 

 

befektetési alapok részére

 

 

 

 

 

 

 

EPK-k részére

 

 

 

 

 

 

 

biztosítók részére

 

 

 

 

 

 

 

nyugdíjpénztárak részére

 

 

 

 

 

 

 

NPV-k részére

 

 

 

 

 

 

 

házt. & HSNPI-k részére

 

 

 

 

 

 

 

eredeti futamidő 1-5 év között – valós érték

 

 

 

 

 

 

 

MPI-k részére

 

 

 

 

 

 

 

kormányzat részére

 

 

 

 

 

 

 

befektetési alapok részére

 

 

 

 

 

 

 

EPK-k részére

 

 

 

 

 

 

 

biztosítók részére

 

 

 

 

 

 

 

nyugdíjpénztárak részére

 

 

 

 

 

 

 

NPV-k részére

 

 

 

 

 

 

 

házt. & HSNPI-k részére

 

 

 

 

 

 

 

eredeti futamidő több mint 5 év – valós érték

 

 

 

 

 

 

 

MPI-k részére

 

 

 

 

 

 

 

kormányzat részére

 

 

 

 

 

 

 

befektetési alapok részére

 

 

 

 

 

 

 

EPK-k részére

 

 

 

 

 

 

 

biztosítók részére

 

 

 

 

 

 

 

nyugdíjpénztárak részére

 

 

 

 

 

 

 

NPV-k részére

 

 

 

 

 

 

 

házt. & HSNPI-k részére

 

 

 

 

 

 

 

lejáratig legfeljebb 1 év – valós érték

 

 

 

 

 

 

 

lejáratig legfeljebb 1-2 év – valós érték

 

 

 

 

 

 

 

lejáratig legfeljebb 2-5 év – valós érték

 

 

 

 

 

 

 

lejáratig több, mint 5 év – valós érték

 

 

 

 

 

 

 

3x.

Hitelek amelyből viszontbiztosítási tevékenységgel összefüggő betétgaranciák – valós érték

 

 

 

 

 

 

 

3.

Hitelek (ESA 2010: F.4) – névérték

 

 

 

 

 

 

 

eredeti futamidő legfeljebb 1 év – névérték

 

 

 

 

 

 

 

eredeti futamidő legfeljebb 1-5 év – névérték

 

 

 

 

 

 

 

eredeti futamidő több, mint 5 év – névérték

 

 

 

 

 

 

 

4.

Tulajdoni részesedések (ESA 2010: F.51)

 

 

 

 

 

 

 

4a.

Tulajdoni részesedések amelyből tőzsdei részvények

 

 

 

 

 

 

 

MPI-k által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

kormányzat által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

EPK-k által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

biztosítók által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

nyugdíjpénztárak által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

NPV-k által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

4b.

Tulajdoni részesedések amelyből nem tőzsdei részvények

 

 

 

 

 

 

 

MPI-k által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

kormányzat által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

EPK-k által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

biztosítók által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

nyugdíjpénztárak által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

NPV-k által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

4c.

Tulajdoni részesedések amelyből egyéb tulajdoni részesedések

 

 

 

 

 

 

 

MPI-k által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

kormányzat által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

EPK-k által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

biztosítók által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

nyugdíjpénztárak által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

NPV-k által kibocsátott

 

 

 

 

 

 

 

5.

Befektetési jegyek/ egységek (ESA 2010: F.52)

 

 

 

 

 

 

 

5a.

PPA befektetési jegyek/egységek

 

 

 

 

 

 

 

5b.

Nem pénzpiaci befektetési jegyek/egységek

 

 

 

 

 

 

 

Részvényalapok

 

 

 

 

 

 

 

Kötvényalapok

 

 

 

 

 

 

 

Vegyes alapok

 

 

 

 

 

 

 

Ingatlanalapok

 

 

 

 

 

 

 

Fedezeti alapok

 

 

 

 

 

 

 

Egyéb alapok

 

 

 

 

 

 

 

6.

Származtatott pénzügyi eszközök (ESA 2010: F.7)

 

 

 

 

 

 

 

7.

Biztosítástechnikai tartalékok és kapcsolódó követelések  (4)

 

 

 

 

 

 

 

8.

Nem pénzügyi eszközök (ESA 2010: AN)

 

 

 

 

 

 

 

9.

Egyéb eszközök

 

 

 

 

 

 

 

10.

Eszközök összesen

 

 

 

 

 

 

 

E táblázatban használt rövidítések: MPI=monetáris pénzügyi intézmény; EPK=egyéb pénzügyi közvetítő; NPV=nem pénzügyi vállalat; házt.=háztartás; HSNPI=háztartásokat segítő nonprofit intézmény; PPA=pénzpiaci alap


2b. táblázat

Negyedévente szolgáltatandó, forrásokra vonatkozó adatok: állományok és folyamatok miatti kiigazítások

 

Összesen

Euroövezet

Külföld

Belföld

Belföldön kívüli euroövezeti tagállamok

Belföldön kívüli euroövezeti tagállamok (országonkénti információk)

Összesen

Nem résztvevő tagállamok (országonkénti információk)

Európai Unión kívüli főbb szerződő felek (országonkénti adatok Brazília, Kanada, Kína, Hongkong, India, Japán, Oroszország, Svájc, USA esetében)

FORRÁSOK (F)

1.

Hitelviszonyt megtestesítő kibocsátott értékpapírok (ESA 2010: F.3)

 

 

 

 

 

 

 

2.

Hitelek (ESA 2010: F.4)

 

 

 

 

 

 

 

monetáris pénzügyi intézmények (MPI-k) által kibocsátott (5)

 

 

 

 

 

 

 

nem MPI-k által kibocsátott (5)

 

 

 

 

 

 

 

2.x.

Hitelek amelyből viszontbiztosítási tevékenységgel összefüggő betétgaranciák

 

 

 

 

 

 

 

3.

Tulajdoni részesedések (ESA 2010: F.51)

 

 

 

 

 

 

 

Tőzsdei részvények

 

 

 

 

 

 

 

Nem tőzsdei részvények

 

 

 

 

 

 

 

Egyéb tőke

 

 

 

 

 

 

 

4.

Biztosítástechnikai tartalékok (ESA 2010: F.6)

 

 

 

 

 

 

 

4.1.

Életbiztosítási technikai tartalékok

 

 

 

 

 

 

 

Befektetési egységhez kötött

 

 

 

 

 

 

 

Nem befektetési egységhez kötött (6)

 

 

 

 

 

 

 

4.1.a

Életbiztosítási technikai tartalékok amelyből nyugdíjjogosultságok  (7)

 

 

 

 

 

 

 

Befizetésekkel meghatározott rendszerek

 

 

 

 

 

 

 

Szolgáltatással meghatározott rendszerek

 

 

 

 

 

 

 

Hibrid rendszerek

 

 

 

 

 

 

 

4.1.b

Életbiztosítási technikai tartalékok amelyből aktív viszontbiztosítás

 

 

 

 

 

 

 

4.2.

Nem-életbiztosítási technikai tartalékok  (8)

 

 

 

 

 

 

 

üzletág szerint

 

 

 

 

 

 

 

Egészségügyi kiadásokra vonatkozó biztosítás

 

 

 

 

 

 

 

Jövedelemvédelmi biztosítás

 

 

 

 

 

 

 

Munkavállalóknak nyújtott kártérítésre vonatkozó biztosítás

 

 

 

 

 

 

 

Gépjármű-felelősségbiztosítás

 

 

 

 

 

 

 

Egyéb gépjármű-biztosítás

 

 

 

 

 

 

 

Tengeri, légi és szállítmánybiztosítás

 

 

 

 

 

 

 

Tűzre és egyéb vagyoni károkra vonatkozó biztosítás

 

 

 

 

 

 

 

Általános felelősségbiztosítás

 

 

 

 

 

 

 

Hitel- és kezességbiztosítás

 

 

 

 

 

 

 

Jogvédelmi biztosítás

 

 

 

 

 

 

 

Segítségnyújtás

 

 

 

 

 

 

 

Különböző pénzügyi veszteségek

 

 

 

 

 

 

 

Viszontbiztosítás

 

 

 

 

 

 

 

5.

Származtatott pénzügyi eszközök (ESA 2010: F.7)

 

 

 

 

 

 

 

6

Egyéb források

 

 

 

 

 

 

 


3. táblázat

Évente szolgáltatandó, biztosítási díjakra, kárigényekre és jutalékokra vonatkozó adatok

 

Összesen

 

Belföld

EGT-n belüli fióktelepek (országonként információk)

EGT-n kívüli fióktelepek (összesen)

1.

Biztosítási díjak

 

 

 

 

2.

Kárigények

 

 

 

 

3.

Jutalékok”

 

 

 

 

3.

A III. melléklet 2., 3. és 4. része helyébe a következő szöveg lép:

„2. RÉSZ

Adatszerkezeti meghatározások és adatkészletek

1.   Az adatcserében részt vevő SDMX üzenetekben a statisztikai fogalmak vagy dimenziókként (az idősorokat azonosító »kulcsokat« alkotva) vagy attribútumként (az adatról információt szolgáltatva) szerepelnek. A kódolt dimenziók és attribútumok értéküket előre meghatározott kódlistából veszik. Az adatszerkezeti meghatározások határozzák meg a kicserélt kulcssorozatok szerkezetét a fogalmak és a kapcsolódó kódlisták tekintetében. Ezen kívül meghatározzák azoknak a releváns attribútumokkal való kapcsolatát. Ugyanaz a szerkezet használható több adatszolgáltatásra is, amelyeket az adatkészlet-információk különböztetnek meg.

2.   A monetáris és pénzügyi statisztika összefüggéseiben az EKB 12 adatszerkezeti meghatározást határozott meg, amelyeket jelenleg a KBER-rel és egyéb nemzetközi szervezetekkel folytatott adatcsere során használnak. Ezen adatszerkezeti meghatározások többsége esetében az e szerkezetet használó egy adatkészlet kerül kicserélésre, így az adatszerkezeti meghatározás azonosítója és az SDMX-üzenetekben használt kapcsolódó adatkészlet-azonosító (data set identifier, DSI) megegyezik. Az adatkezeléssel, a határidőkkel és a felelősséggel összefüggő okokból az »ECB_BSI1« adatszerkezeti meghatározás mintájára két különböző adatkészletet határoztak meg és különböztetnek meg az adatkészlet-azonosítók szintjén. Hasonlóképpen, az »ECB_ICPF1« adatszerkezeti meghatározás mintájára két különböző adatkészletet határoztak meg és különböztetnek meg az adatkészlet-azonosítók szintjén. Az alábbi adatáramlás-jellemzők vannak használatban:

mérlegtételek (BSI), DSD-azonosító és DSI: »ECB_BSI1«,

mérlegtételek a kék könyvvel összefüggésben (BSP), DSD-azonosító: »ECB_BSI1« és DSI: »ECB_BSP«,

banki strukturális pénzügyi mutatók (SSI), DSD-azonosító és DSI: »ECB_SSI1«,

banki strukturális pénzügyi mutatók a kék könyvvel összefüggésben (SSP), DSD-azonosító: »ECB_SS1« és DSI: »ECB_SSP«,

MPI-k által alkalmazott kamatlábak (MIR), DSD-azonosító és DSI: »ECB_MIR1«,

egyéb pénzügyi közvetítők (OFI), DSD-azonosító és DSI: »ECB_OFI1«,

értékpapír kibocsátás (SEC), DSD-azonosító és DSI: »ECB_SEC1«,

fizetési és elszámolási rendszerek (PSS), DSD-azonosító és DSI: »ECB_PSS1«,

befektetési alapok (IVF), DSD-azonosító és DSI: »ECB_IVF1«,

pénzügyi közvetítő vállalatok (FVC), DSD-azonosító és DSI: »ECB_FVC1«,

konszolidált banki adatok (CBD), DSD-azonosító és DSI: »ECB_CBD1«,

nemzetközi konszolidált bankstatisztika (CBS), DSD-azonosító és DSI: »BIS_CBS«,

biztosítók eszközei és forrásai (ICB), DSD-azonosító: »ECB_ICPF1« és DSI: »ECB_ICB«,

biztosítók műveletei (biztosítási díjak, kárigények, jutalékok) (ICO), DSD-azonosító és DSI: »ECB_ICO1«,

nyugdíjpénztárak eszközei és forrásai (PFB), DSD-azonosító: »ECB_ICPF1« és DSI: »ECB_PFB«.

2.1.   A DSI »ECB_BSI1«-t az alábbiakkal kapcsolatos adatok kulcssorozatának meghatározására használják:

MPI mérlegstatisztika,

elektronikus pénz,

hitelintézetek mérlegstatisztikája,

PPA mérlegstatisztika,

a központi kormányzatnál elhelyezett betétek, a központi kormányzat készpénz- és értékpapír-állománya,

tájékoztató adatok,

az NKB-k által az Nemzetközi Valutaalap részére az EKB közvetítő szolgáltatásai alkalmazásával jelentendő kiegészítő mérlegtétel-adatok,

értékpapírosított és harmadik felek számára értékesített MPI hitelek,

tartalékalap-statisztikák,

makroarány,

nem pénzügyi vállalatoknak nyújtott hitelek tevékenységi kör szerinti bontásban,

hitelkeretek.

2.2.   A biztosítók és a nyugdíjpénztárak (ICPF) tekintetében a DSI »ECB_BSI1«-t a biztosítók eszközeire és forrásaira, valamint a nyugdíjpénztárak eszközeire és forrásaira vonatkozó adatok kulcssorozatainak meghatározására használják.

3. RÉSZ

Dimenziók

Az alábbi táblázat határozza meg a 2. részben felsorolt monetáris és pénzügyi statisztikák kulcssorozatait alkotó dimenziókat, azok formátumát és a kódlistákat, amelyekből azok értéküket veszik.

Adatszerkezeti meghatározás (DSD)

Fogalom

Fogalom megnevezése

Érték

Kódlista

Kódlista megnevezése

BSI

SSI

MIR

OFI

SEC

PSS

IVF

FVC

CBD

CBS (9)

ICPF

ICO

(azonosító)

 

formátum (10)

 

 

DIMENZIÓSORREND A KULCSBAN

DIMENZIÓK

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

FREQ

Gyakoriság

AN1

CL_FREQ

Gyakoriság kódlista

2

2

2

2

2

2

2

2

2

 

 

 

REF_AREA

Referenciaterület

AN2

CL_AREA_EE

Terület kódlistája

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

2

REF_AREA

Referenciaterület

AN2

CL_AREA (11)

Terület kódlistája

3

 

 

3

 

 

3

3

 

 

 

 

ADJUSTMENT

Kiigazítási mutató

AN1

CL_ADJUSTMENT

Kiigazítási mutató kódlista

4

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BS_REP_SECTOR

Mérleg referenciaszektorok szerinti tagolása

AN..2

CL_BS_REP_SECTOR

Mérleg referenciaszektorok szerinti tagolása kódlista

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

REF_SECTOR

Referenciaszektorok szerinti tagolás

AN4

CL_ESA95_SECTOR

ESA 95 referenciaszektorok szerinti tagolás kódlistája

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

SEC_ISSUING SECTOR

Értékpapír-kibocsátó szektor

AN4

CL_ESA95_SECTOR

ESA 95 referenciaszektorok szerinti tagolás kódlistája

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

PSS_INFO_TYPE

PSS információtípus

AN4

CL_PSS_INFO_TYPE

Fizetési és elszámolási rendszer információtípus kódlista

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

PSS_INSTRUMENT

PSS eszköz

AN4

CL_PSS_INSTRUMENT

Fizetési és elszámolási rendszer eszköz kódlista

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

PSS_SYSTEM

PSS belépési pont

AN4

CL_PSS_SYSTEM

Fizetési és elszámolási rendszer belépési pont kódlista

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

DATA_TYPE_PSS

PSS adattípus

AN2

CL_DATA_TYPE_PSS

Fizetési és elszámolási rendszer adattípus kódlista

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

COMP_APPROACH

Összeállítási módszer mutató

AN1

CL_COMP_APPROACH

Összeállítási módszer mutató kódlista

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

OFI_REP_SECTOR

Egyéb pénzügyi közvetítők adatszolgáltató szektor

AN2

CL_OFI_REP_SECTOR

Egyéb pénzügyi közvetítők referenciaszektor szerinti tagolás kódlista

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

IVF_REP_SECTOR

Befektetési alapok adatszolgáltató szektor

AN2

CL_IVF_REP_SECTOR

Befektetési alap referenciaszektorok szerinti tagolás kódlistája

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

FVC_REP_SECTOR

Pénzügyi közvetítő vállalatok adatszolgáltató szektor

AN1

CL_FVC_REP_SECTOR

Pénzügyi közvetítő vállalatok referenciaszektor szerinti tagolás kódlista

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

3

REPORTING_SECTOR

Adatszolgáltató szektor

AN..6

CL_SECTOR (11)

Gazdasági szektor kódlista

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

CB_REP_SECTOR

CBD referenciaszektorok szerinti tagolás

AN2

CL_CB_REP_SECTOR

Konszolidált banki adatok referenciaszektor szerinti tagolás kódlista

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

CB_SECTOR_SIZE

CBD referenciaszektor mérete

AN1

CL_CB_SECTOR_SIZE

Konszolidált banki adatok referenciaszektor mérete kódlista

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SSI_INDICATOR

Strukturális pénzügyi mutató

AN3

CL_SSI_INDICATOR

Strukturális pénzügyi mutatók kódlistája

5

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BS_ITEM

Mérlegtétel

AN..7

CL_BS_ITEM

Mérlegtétel kódlista

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

OFI_ITEM

Egyéb pénzügyi közvetítők mérlegtétel

AN3

CL_OFI_ITEM

Egyéb pénzügyi közvetítők mérlegtétel kódlista

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

SEC_ITEM

Értékpapírok tétel

AN6

CL_ESA95_ACCOUNT

ESA 95 számlakódlista

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

IF_ITEM

Befektetési alapok eszközei és forrásai

AN3

CL_IF_ITEM

Befektetési alapok mérlegtétel kódlista

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

FVC_ITEM

Pénzügyi közvetítő vállalatok eszközei és forrásai

AN3

CL_FVC_ITEM

Pénzügyi közvetítő vállalatok mérlegtétel kódlista

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

ICPF_ITEM

Biztosítók és nyugdíjpénztárak eszközei és forrásai

AN..4

CL_ICPF_ITEM

Biztosítók és nyugdíjpénztárak eszközei és forrásai kódlista

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

ICO_PAY_ITEM

Biztosítók műveletei tétel

AN1

CL_ICO_PAY

Biztosítók műveletei tétel kódlista

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

CB_ITEM

Konszolidált banki adatok tétel

AN5

CL_CB_ITEM

Konszolidált banki adatok tétel kódlista

6

 

5

6

 

 

6

6

6

 

 

 

MATURITY_ORIG

Eredeti lejárat

AN..3

CL_MATURITY_ORIG

Eredeti lejárat kódlista

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

MATURITY

Lejárat

AN..6

CL_MATURITY (11)

Lejárat kódlista

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

SEC_VALUATION

Értékpapír értékelés

AN1

CL_MUFA_VALUATION

MUFA értékelési kódlista

7

5

 

7

 

 

7

7

7

 

7

 

DATA_TYPE

Adattípus

AN1

CL_DATA_TYPE

Pénzügyi és banki adattípus, folyamat és pozíció kódlista

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DATA_TYPE_MIR

MPI-k által alkalmazott kamatláb adattípus

AN1

CL_DATA_TYPE_MIR

MPI-k által alkalmazott kamatláb adattípus kódlistája

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

DATA_TYPE_SEC

Értékpapír adattípus

AN1

CL_DATA_TYPE_SEC

Értékpapír adattípus kódlista

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

L_MEASURE

Állomány, folyamat

AN1

CL_STOCK_FLOW

Állomány, folyamat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

L_REP_CTY

Referenciaterület kód BIS nemzetközi pénzügyi statisztikák céljára (BIS-IFS)

AN2

CL_BIS_IF_REF_AREA

Referenciaterület kód a BIS-IFS céljára

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

CBS_BANK_TYPE

CBS banktípus

AN2

CL_BIS_IF_REF_AREA

CBS banktípus

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

CBS_BASIS

CBS adatszolgáltatás alapja

AN1

CL_CBS_BASIS

CBS adatszolgáltatás alapja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

L_POSITION

CBS pozíciótípus

AN1

CL_L_POSITION

Pozíciótípus

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

L_INSTR

CBS eszköztípus

AN1

CL_L_INSTR

Eszköztípus

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

 

REM_MATURITY

CBS hátralévő futamidők

AN1

CL_ISSUE_MAT

Kibocsátáskori lejárat kódlista

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

 

 

CURR_TYPE_BOOK

CBS könyvelés helyének devizaneme

AN3

CL_CURRENCY_3POS

Könyvelés helyének devizaneme

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

 

 

L_CP_SECTOR

CBS szerződő fél szektor

AN1

CL_L_SECTOR

CBS szerződő fél szektor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11

 

 

L_CP_COUNTRY

CBS szerződő fél terület

AN2

CL_BIS_IF_REF_AREA

Referenciaterület kód a BIS-IFS céljára

8

6

 

8

 

7

8

8

8

 

 

 

COUNT_AREA

Ügyfélterület

AN2

CL_AREA_EE

Terület kódlistája

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

5

COUNTERPART_AREA

Ügyfélterület

AN2

CL_AREA

Terület kódlistája

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AMOUNT_CAT

Összegkategória

AN1

CL_AMOUNT_CAT

Összegkategória kódlista

9

 

8

9

 

 

9

9

9

 

 

 

BS_COUNT_SECTOR

Mérleg ügyfélszektora

AN..7

CL_BS_COUNT_SECTOR

Mérleg ügyfélszektora kódlista

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

 

COUNTERPART_SECTOR

Ügyfélszektor

AN..6

CL_SECTOR

Gazdasági szektor kódlista

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

 

COUNTERPART_SECTOR

Ügyfélszektor

AN2

CL_PS_COUNT_SECTOR

Fizetési és elszámolási rendszer, fogadó szektor

 

 

 

 

 

 

 

10

 

 

 

 

FVC_ORI_SECTOR

Pénzügyi közvetítő vállalatok kezdeményező szektor

AN2

CL_FVC_ORI_SECTOR

Pénzügyi közvetítő vállalatok kezdeményező szektor kódlista

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

ICO_UNIT

Biztosítók egység

AN1

CL_ICO_UNIT

Biztosítók egység kódlista

10

7

9

10

7

9

10

11

10

 

10

 

CURRENCY_TRANS

Tranzakció devizaneme

AN3

CL_CURRENCY

Devizanem kódlista

 

8

 

11

8

10

11

 

11

 

 

 

SERIES_DENOM

Az adatsor devizaneme vagy különleges számítás

AN1

CL_SERIES_DENOM

Az adatsor devizaneme vagy különleges számítás kódlista

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11

7

CURRENCY_DENOM

Devizanem megjelölése

AN..15

CL_UNIT

Egység kódlista

11

 

 

 

 

 

 

12

 

 

 

 

BS_SUFFIX

Mérleg utótag

AN..3

CL_BS_SUFFIX

Mérleg utótag kódlista

 

 

 

 

9

 

 

 

 

 

 

 

SEC_SUFFIX

Adatsor utótag értékpapíroknál

AN1

CL_SEC_SUFFIX

Értékpapír utótag kódlista

 

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IR_BUS_COV

Kamatlábak üzleti lefedettség

AN1

CL_IR_BUS_COV

Kamatlábak üzleti lefedettség kódlista

Gyakoriság. Ez a dimenzió a szolgáltatott idősorok gyakoriságát jelöli. A konkrét adatcsere-követelmények az alábbiak:

az »ECB_OFI1« adatszerkezeti meghatározás tekintetében: ha a nemzeti adatok csak ritkábban (azaz félévente vagy évente) állnak rendelkezésre, az NKB-k becslést készítenek a negyedéves adatokra. Ha a negyedéves adatok becslése nem lehetséges, az adatokat abban az esetben is negyedéves idősorokként kell szolgáltatni (azaz az éves adatokat yyyyQ4, a féléves adatokat yyyyQ2 és yyyyQ4 formában kell jelenteni, a kimaradó negyedéveket pedig vagy egyáltalán nem, vagy hiányzó adatként, »L« megfigyelési státussal jelentik),

az »ECB_SEC1« adatszerkezeti meghatározás tekintetében: ha az előírt havi adatok nem állnak rendelkezésre és becslést sem lehet készíteni, negyedéves vagy éves adatokat lehet küldeni.

Referenciaterület. Ez a dimenzió azt az országot jelöli, amelyben az adatszolgáltató intézmény rezidens. Az »ECB_SEC1« adatszerkezeti meghatározásban azt az országot jelöli, amelyben a kibocsátó szektor rezidens (*).

Kiigazítási mutató. Ez a dimenzió azt jelöli, hogy sor került-e szezonális kiigazításra és/vagy munkanap hatása miatti kiigazításra.

Mérleg referenciaszektorok szerinti lebontása. Ez a dimenzió az adatszolgáltató szektorra utal a kapcsolódó kódlistában meghatározott lebontás szerint.

Referenciaszektorok szerinti lebontás. Ez a dimenzió jelöli a strukturális pénzügyi mutatók referenciaszektorát (az »ECB_SSI1« adatszerkezeti meghatározásban).

Értékpapír-kibocsátó szektor. Ez a dimenzió az értékpapír-kibocsátók szektorára utal (az »ECB_SEC1« adatszerkezeti meghatározásban).

PSS információtípus. Ez a dimenzió jelöli az »ECB_PSS1« adatszerkezeti meghatározás tekintetében jelentendő információ általános típusát.

PSS eszköz. Ez az »ECB_PSS1« adatszerkezeti meghatározásban alkalmazott dimenzió jelöli a fizetési műveletekhez alkalmazott eszköz típusát (például készpénzfunkcióval rendelkező kártyák vagy átutalások stb.).

PSS belépési pont. Ez a dimenzió ahhoz a terminálhoz vagy rendszerhez kapcsolódik, amelyen keresztül az alapul szolgáló fizetési műveleteket lebonyolították. A fizetési rendszerek levelezését és a PSS belépési pont kódértékeket lásd a II. melléklet 16. részében.

PSS adattípus. A PSS környezetben ez a dimenzió adja meg a megfigyeléshez alkalmazott mértékegységet, vagyis hogy számot vagy értéket kell-e a jelenteni a tétel tekintetében (például a kártyánkénti műveletek száma, kártyánkénti műveletek értéke stb.).

Összeállítási módszer. Ez a dimenzió jelöli, hogy az adatok a fogadó vagy a származási ország szerinti megközelítést követik-e.

Egyéb pénzügyi közvetítők adatszolgáltató szektor. Ez a dimenzió jelzi az adatszolgáltató intézmény szektorát az EPK szektoron belül.

Befektetési alapok adatszolgáltató szektor. Ez a dimenzió jelzi az adatszolgáltató intézmény szektorát a befektetési alapok szektoron belül.

Pénzügyi közvetítő vállalatok adatszolgáltató szektor. Ez a dimenzió jelzi az adatszolgáltató intézmény szektorát a PKV szektoron belül.

Adatszolgáltató szektor. Ez a dimenzió jelöli, hogy az adatszolgáltató intézmény nyugdíjpénztár vagy valamely biztosítótípus-e.

CBD referenciaszektorok szerinti tagolás. Ez a dimenzió jelzi az adatszolgáltató intézmény tekintetében a tulajdonjogot és a típust (belföldi hitelintézetek, illetve külföldi irányítású leányvállalatok vagy fióktelepek).

CBD szektor mérete. Ez a dimenzió az adatszolgáltató intézmény méretét jelzi, teljes eszközeire tekintettel. Csak belföldi hitelintézetekre alkalmazandó.

Strukturális pénzügyi mutató. Ez a dimenzió az »ECB_SSI1« adatszerkezeti meghatározásra jellemző, és a strukturális pénzügyi mutató típusát jelöli.

Mérlegtétel. Ez a dimenzió az MPI mérlegtételt jelöli az 1071/2013/EU rendeletben (EKB/2013/33) meghatározottak szerint.

Egyéb pénzügyi közvetítők mérlegtétel. Ez a dimenzió az EPK mérleg egy tételét jelöli. Az EPK-k az intézmény típusától függően különböző pénzügyi tevékenységekre koncentrálnak, és nem minden mérlegtétel vonatkozik a közvetítők valamennyi típusára. Ezért – bár a mérlegtételek többsége előfordul az egyéb pénzügyi közvetítők valamennyi típusánál – az »egyéb eszközök« és »egyéb kötelezettségek« különböző meghatározással bírhatnak a közvetítők különböző típusainál. Az eszközoldalon két különböző fogalommeghatározást fogadtak el az »egyéb eszközök« tétel tekintetében: a) az értékpapírokkal és derivatívákkal foglalkozó ügynökök esetében ez a tétel magában foglalja a hiteleket; és b) a hitelezéssel foglalkozó pénzügyi vállalatok esetében a tétel magában foglalja a betéteket, a készpénzt, a befektetési jegyeket, az állóeszközöket és a pénzügyi derivatívákat. Az »egyéb kötelezettségek« tétel tekintetében: a) az értékpapírokkal és derivatívákkal foglalkozó ügynökök esetében ez a tétel nem foglalja magában a hitelviszonyt megtestesítő értékpapírokat, a tőkét és tartalékot, valamint a pénzügyi derivatívákat; és b) a hitelezéssel foglalkozó pénzügyi vállalatok esetében ez a tétel tartalmazza a pénzügyi derivatívákat.

Értékpapírok tétel. Ez a dimenzió azon tételekre utal, amelyeket a számlák európai rendszerének fogalmaival összhangban a monetáris unió pénzügyi számláihoz (MUFA) létrehozott tételjegyzékből vettek. Csak az »ECB_SEC1« adatszerkezeti meghatározás esetében használatos.

Befektetési alapok eszközei és forrásai. Ez a dimenzió a befektetési alapok eszközeire és forrásaira utal az 1073/2013/EU rendeletben (EKB/2013/38) meghatározottak szerint.

Pénzügyi közvetítő vállalatok eszközei és forrásai. Ez a dimenzió a pénzügyi közvetítő vállalatok eszközeire és forrásaira utal az 1075/2013/EU rendeletben (EKB/2013/40) meghatározottak szerint.

Biztosítók és nyugdíjpénztárak eszközei és forrásai. Ez a dimenzió a biztosítók és nyugdíjpénztárak eszközeinek és forrásainak egy tételét jelöli. A biztosítók esetében a tételeket az 1374/2014/EU rendelet (EKB/2014/50) határozza meg. A nyugdíjpénztárak esetében a tételeket az ESA 2010 határozza meg.

Biztosítók műveletei tétel. Ez a dimenzió a biztosítók műveleteinek tételeire (vagyis a biztosítási díjakra, kárigényekre és jutalékokra) utal az 1374/2014/EU rendeletben (EKB/2014/50) meghatározottak szerint.

Konszolidált banki adatok tétel. Ez a dimenzió a konszolidált banki adatok adatszolgáltatási sablon jelentendő tételét mutatja (a bankok eredménykimutatásából, mérlegéből és tőkemegfelelési jelentéséből).

Eredeti lejárat. Az »ECB_BSI1«, »ECB_FVC1«, »ECB_IVF1«, »ECB_CBD1« és »ECB_OFI1« adatszerkezeti meghatározások esetében ez a dimenzió a mérlegtétel eredeti lejáratát mutatja. Az »ECB_MIR1« adatszerkezeti meghatározás esetében ez a dimenzió a fennálló állományok tételei esetében a betétek vagy hitelek eredeti lejárat vagy felmondási idő szerinti részletezését jelenti; az új szerződések tételei tekintetében a betétek esetében az eredeti lejárat vagy felmondási idő szerinti részletezést, a hitelek esetében a kamatrögzítés eredeti időtartamát jelenti.

Lejárat. Ez a dimenzió az »ECB_ICPF1« adatszerkezeti meghatározásban az eszköz eredeti lejáratát és hátralévő futamidejét jelzi.

Értékpapír-értékelés. Ez a dimenzió azonosítja az értékpapír-kibocsátási statisztikákhoz alkalmazott értékelési módszert az »ECB_SEC1« adatszerkezeti meghatározásban.

Adattípus. Ez a dimenzió az »ECB_BSI1«, »ECB_SSI1«, »ECB_OFI1«, »ECB_IVF1«, »ECB_FVC1«, »ECB_CBD1«, »ECB_ICPF1« és »ECB_ICO1« adatszerkezeti meghatározás esetében jelentett adattípusokat határozza meg.

MPI-k által alkalmazott kamatláb adattípus. Az »ECB_MIR1« adatszerkezeti meghatározásban ez a dimenzió különbözteti meg az MPI kamatláb-statisztikákat az új szerződések vagy fennálló állományok mennyiségi statisztikáitól.

Értékpapír adattípus. Ez a dimenzió jelöli az »ECB_SEC1« adatszerkezeti meghatározásban az értékpapír-kibocsátási statisztikákban foglalt adattípusokat. Nettó kibocsátásokat csak akkor jelentenek, ha a kibocsátásokat és visszaváltásokat nem lehetséges elkülöníteni.

Állomány, folyamat. Ez a dimenzió, amely a »BIS_CBS«-re jellemző, jelzi, hogy a jelentett adat állomány vagy folyamat adattípusú-e.

Referenciaterület kód a BIS-IFS céljára. Ez a dimenzió, amely a »BIS_CBS«-re jellemző, mutatja a területet, ahol az adatszolgáltató intézmény rezidens.

CBS banktípus. Ez a dimenzió, amely a »BIS_CBS«-re jellemző, a vonatkozó adatszolgáltató szektor csoportjára utal. Az EKB-nak történő továbbításhoz a »4P« kódot kell használni, nevezetesen, adatot csak a belföldi banki irodákra vonatkozóan kell jelenteni a CBD nagy bankcsoportokra való hivatkozással.

CBS adatszolgáltatás alapja. Ez a dimenzió, amely a »BIS_CBS«-re jellemző, mutatja a követelés vagy kitettség nyilvántartásának alapját.

CBS pozíciótípus. Ez a dimenzió, amely a »BIS_CBS«-re jellemző, mutatja az adat által rögzített pénzügyi pozíció típusát.

CBS hátralévő futamidő. Ez a dimenzió, amely a »BIS_CBS«-re jellemző, mutatja a rögzített követelések vagy kitettségek hátralevő futamidejét.

CBS könyvelés helyének devizaneme. Ez a dimenzió, amely a »BIS_CBS«-re jellemző, mutatja a rögzített követelések devizanemét.

CBS szerződő fél szektor. Ez a dimenzió, amely a »BIS_CBS«-re jellemző, a rögzített követelések vagy kitettségek vonatkozásában az ügyfelek szektorok szerinti bontásához kapcsolódik.

CBS szerződő fél terület. Ez a dimenzió, amely a »BIS_CBS«-re jellemző, megadja az országot, ahol az adott tételhez tartozó ügyfél rezidens.

Ügyfélterület. Ez a dimenzió azt a területet jelöli, ahol az adott tételhez tartozó ügyfél rezidens.

Összegkategória. Ez a dimenzió adja meg a nem pénzügyi vállalatoknak nyújtott új hitelek összegének kategóriáját; az új hiteleket nagyságuk szerint is jelentik. Csak az »ECB_MIR1« adatszerkezeti meghatározás esetében releváns.

Mérleg ügyfélszektora. Ez a dimenzió a mérlegtételek ügyfelek szektora szerinti részletezéséhez kapcsolódik. Az »ECB_ICPF1« adatszerkezeti meghatározásban a vonatkozó tétel tekintetében az ügyfél szektorát jelöli.

Ügyfélszektor. Ez az »ECB_PSS1« adatszerkezeti meghatározásban meghatározott dimenzió jelenti a fizetési műveletben részt vevő kedvezményezett (ügyfél) típusának szektor szerinti lebontását.

Pénzügyi közvetítő vállalatok kezdeményező szektor. Ez az »ECB_FVC1« adatszerkezeti meghatározásban meghatározott dimenzió jelenti az eszközöket vagy eszközcsoportot és/vagy az eszköz vagy eszközcsoport hitelkockázatát az értékpapírosító szervezetre átruházó (értékpapírosítást kezdeményező) szektorát.

Biztosítók egység. Ez a dimenzió jelzi a biztosító releváns üzleti egységét.

Tranzakció devizaneme. Ez a dimenzió határozza meg azt a devizanemet, amelyben az értékpapírokat kibocsátották (az »ECB_SEC1« adatszerkezeti meghatározás esetén), vagy amelyben a következőket denominálták: a) az MPI mérlegtételek (az »ECB_BSI1« adatszerkezeti meghatározás tekintetében); b). a strukturális pénzügyi mutatók (az »ECB_SSI1« adatszerkezeti meghatározás tekintetében); c) a betétek és hitelek (az »ECB_MIR1« adatszerkezeti meghatározás tekintetében); d) a befektetési alapok eszközei és forrásai (az »ECB_IVF1« adatszerkezeti meghatározás tekintetében); e) a fizetési műveletek (az »ECB_PSS1« adatszerkezeti meghatározás tekintetében); f) a PKV-k eszközei és forrásai (az »ECB_FVC1« adatszerkezeti meghatározás tekintetében); g) az EPK mérlegtételek (az »ECB_OFI1« adatszerkezeti meghatározás tekintetében); h) a CBD tételek (az »ECB_CBD1« adatszerkezeti meghatározás tekintetében); és i) a biztosítók és nyugdíjpénztárak eszközeinek és forrásainak tranzakciói (az »ECB_ICPF1« adatszerkezeti meghatározás tekintetében).

A devizanem megjelölése. Ez a dimenzió a pénznemet írja le, amelyben a) a biztosítók és nyugdíjpénztárak eszközei és forrásai (az »ECB_ICPF1« adatszerkezeti meghatározás esetében); és b) a biztosítók műveletei (az »ECB_ICO1« adatszerkezeti meghatározás esetében) denominálva vannak.

Az adatsor devizaneme vagy különleges számítás. Ez a dimenzió jelöli azt a devizanemet, amelyben egy idősoron belüli megfigyeléseket kifejezik, vagy meghatározza az alapul szolgáló számítást.

Mérleg utótag. Ez az »ECB_BSI1« adatszerkezeti meghatározásba tartozó dimenzió jelöli azt a devizanemet, amelyben az idősoron belüli megfigyeléseket kifejezik, vagy meghatározza az alapul szolgáló számítást.

Adatsor utótag értékpapíroknál. Ez a dimenzió tartalmazza a származtatott adatsorok tekintetében a kiegészítő adattípusokat. Csak az »ECB_SEC1« adatszerkezeti meghatározás esetében használatos.

Kamatlábak üzleti lefedettség. Ez a dimenzió, amely az »ECB_MIR1« adatszerkezeti meghatározásra jellemző, jelöli, hogy az MPI kamatstatisztikák fennálló állományokra vagy új szerződésekre vonatkoznak-e.

4. RÉSZ

Attribútumok

Az alábbi szakaszok részletesen bemutatják a kicserélt adatokhoz kapcsolódó attribútumokat. Az 1. szakasz adatszerkezeti meghatározásonként meghatározza az attribútumokat, beleértve azok formátumát és hozzárendelési szintjét. A 2. szakasz a KBER adatszolgáltató partnerek felelősségét mutatja be az attribútumok létrehozása és karbantartása, valamint az attribútumok státusa tekintetében. A 3., 4. és 5. szakasz a hozzárendelési szintenként felsorolt attribútumok tartalmára koncentrál, különösen a rokon, idősorok és megfigyelési szinten.

1. szakasz: Az ECB_BSI1, ECB_SSI1, ECB_MIR1, ECB_OFI1, ECB_SEC1, ECB_PSS1, ECB_IVF1, ECB_FVC1, ECB_CBD1, BIS_CBS, ECB_ICPF1 és ECB_ICO1 adatszerkezeti meghatározásban meghatározott kódolt és kódolatlan attribútumok

A kulcssorozatokat meghatározó dimenziókon kívül egy attribútumkészlet is meghatározásra kerül. Az attribútumokat a kicserélt információk különböző szintjein alkalmazzák: rokon, idősorok vagy megfigyelési szinten. Az alábbiakban bemutatottak szerint azok vagy a kódok előre meghatározott listájából veszik értéküket vagy kódolatlanok, és arra használják azokat, hogy szöveges magyarázattal egészítsék ki az adatok lényeges vonatkozásait.

Az attribútumértékeket csak akkor cserélik ki, amikor azokat első alkalommal meghatározzák, illetve minden megváltozásuk esetén, a megfigyelési szinten hozzárendelt azon kötelező attribútumok kivételével, amelyeket minden egyes megfigyeléshez hozzárendelnek és minden adattovábbításkor jelentenek.

Az alábbi táblázat információt szolgáltat a vizsgált adatszerkezeti meghatározások tekintetében meghatározott attribútumokról, a hozzárendelésük szintjéről, formátumukról és azon kódlisták nevéről, amelyekből a kódolt attribútumok értéküket nyerik.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Statisztikai fogalom

Formátum (12)

Kódlista

BSI

SSI

MIR

OFI

SEC

PSS

IVF

FVC

CBD

CBS

ICPF

ICO

ATTRIBÚTUMOK ROKONI SZINTEN

(az FNS-csoport felhasználásával továbbítva)

 

 

 

 

TITLE

Cím

AN..70

kódolatlan

 

UNIT

Egység

AN..12

CL_UNIT

Egység kódlista

UNIT_MULT

Egységszorzó

AN..2

CL_UNIT_MULT

Egységszorzó kódlistája

DECIMALS

Tizedesek

N1

CL_DECIMALS

Tizedesek kódlistája

TITLE_COMPL

Cím kiegészítője

AN..1050

kódolatlan

 

 

 

 

 

 

NAT_TITLE

Cím nemzeti nyelven

AN..350

kódolatlan

 

COMPILATION

Összeállítás

AN..1050

kódolatlan

 

 

 

 

 

 

 

COVERAGE

Lefedettség

AN..350

kódolatlan

 

SOURCE_AGENCY

Adatszolgáltató hivatal

AN3

CL_ORGANISATION

Szervezet kódlista

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

METHOD_REF

Módszertani hivatkozás

AN..1050

kódolatlan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ATTRIBÚTUMOK IDŐSOR SZINTEN

(az FNS-csoport felhasználásával továbbítva)

COLLECTION

Adatgyűjtés indikátora

AN1

CL_COLLECTION

Adatgyűjtés indikátora kódlista

 

DOM_SER_IDS

Belföldi sorok azonosítója

AN..70

kódolatlan

 

 

 

 

 

BREAKS

Törések

AN..350

kódolatlan

 

 

 

 

 

 

UNIT_INDEX_BASE

Egységindex alapja

AN..35

kódolatlan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AVAILABILITY

Elérhetőség

AN1

CL_AVAILABILITY

Elérhetőség kódlista

 

 

 

PUBL_PUBLIC

Forrás közzététele

AN..1050

kódolatlan

 

 

 

PUBL_MU

Forrás közzététele (csak euroövezet)

AN..1050

kódolatlan

 

 

 

 

 

 

 

PUBL_ECB

Forrás közzététele (csak EKB)

AN..1050

kódolatlan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ATTRIBÚTUMOK MEGFIGYELÉSI SZINTEN

(a fő ARR szegmens adataival együtt továbbítva, az OBS_COM kivételével, amely az FNS-csoport felhasználásával kerül továbbításra)

OBS_STATUS

Megfigyelési státus

AN1

CL_OBS_STATUS

Megfigyelési státus kódlistája

OBS_CONF

Megfigyelés titkossága

AN1

CL_OBS_CONF

Megfigyelés titkossága kódlista

OBS_PRE_BREAK

Törés előtti megfigyelési érték

AN..15

kódolatlan

 

OBS_COM

Megfigyelési megjegyzés

AN..1050

kódolatlan

 

2. szakasz: Közös attribútumtulajdonságok az ECB_BSI1, ECB_SSI1, ECB_MIR1, ECB_OFI1, ECB_SEC1, ECB_PSS1, ECB_IVF1, ECB_FVC1, ECB_CBD1, BIS_CBS, ECB_ICPF1 és ECB_ICO1 adatszerkezeti meghatározás számára: Az EKB számára adatot szolgáltató NKB-k  (15)

Minden attribútumot bizonyos technikai tulajdonságok jellemeznek, amelyek felsorolása az alábbi táblázatban található.


 

Jelleg

Az első értéket beállította, tárolta és terjesztette: … (13)

NKB-k által módosítható

TITLE_COMPL

M

EKB

Nem (**)

NAT_TITLE

C

NKB

Igen

COMPILATION

C

NKB

Igen (***)

COVERAGE

C

NKB

Igen (***)

METHOD_REF

M

NKB

Igen

DOM_SER_IDS (14)

C

NKB

Igen

BREAKS

C

NKB

Igen

OBS_STATUS

M

NKB

Igen

OBS_CONF

C

NKB

Igen

OBS_PRE_BREAK

C

NKB

Igen

OBS_COM

C

NKB

Igen

Az adatokkal együtt kicserélendő attribútumkészlet meghatározása lehetővé teszi további információk szolgáltatását a megadandó idősorokról. A vizsgált EKB statisztikai adatkészletek tekintetében az attribútumok által szolgáltatott információk részleteit az alábbiak mutatják be.

3. szakasz: Attribútumok rokoni szinten

Kötelező

TITLE_COMPL (cím kiegészítője). Ez az attribútum nagyobb számú karaktert tesz lehetővé, mint a TITLE attribútum, és ezért a TITLE helyébe lép mint az adatsorok címét tartalmazó kötelező attribútum.

UNIT (egység)

BSI

Euroövezeti tagállamok esetében: EUR

SSI

Euroövezeti tagállamok esetében: EUR

Az abszolút értékekben jelentett adatsorok és az indexek esetében: PURE_NUMB

A százalékban jelentett adatsorok esetében: PCT

OFI

Euroövezeti tagállamok esetében: EUR

MIR

Az üzleti tevékenység volumene esetében: EUR

A kamatlábak esetében: PCPA

SEC

Euroövezeti tagállamok esetében: EUR

PSS

Az eredeti egységekre (II. melléklet 16. részének 5. táblázata), a tranzakciók számára (II. melléklet 16. részének 3., 4., 6. és 7. táblázata) és a koncentrációs rátákra (II. melléklet 16. részének 6. táblázata) vonatkozó adatsorok esetében: PURE_NUMB

A tranzakciók értékére (II. melléklet 16. részének 3., 4., 6. és 7. táblázata) vonatkozó adatsorok esetében: EUR

IVF

Euroövezeti tagállamok esetében: EUR

FVC

Euroövezeti tagállamok esetében: EUR

CBD

Euroövezeti tagállamok esetében: EUR vagy PURE_NUMB (amennyiben a devizanem megjelölése nem releváns)

CBS

A valamennyi ország által USA dollárban jelentett adatok esetében: USD; azon adatok esetében, ahol a devizanem megjelölése nem releváns: PURE_NUMB.

ICPF

Euroövezeti tagállamok esetében: EUR

ICO

Euroövezeti tagállamok esetében: EUR


UNIT_MULT (egységszorzó)

BSI

6

SSI

0

OFI

6

MIR (16)

Az üzleti tevékenység volumene esetében: 6

A kamatlábak esetében: 0

SEC

6

PSS

Az eredeti egységekre vonatkozó adatsorok esetében, a tranzakciókra vonatkozó adatsorok kivételével (II. melléklet 16. részének 5. táblázata): 0

A tranzakciókra vonatkozó adatsorok esetében (II. melléklet 16. részének 3., 4., 6. és 7. táblázata, a koncentrációs ráták kivételével): 6

A koncentrációs rátákra vonatkozó adatsorok esetében (II. melléklet 16. részének 6. táblázata): 0

IVF

6

FVC

6

CBD

3

CBS

6

ICPF

6

ICO

6


DECIMALS (tizedesek)

BSI

0

SSI

Az abszolút értékek esetében: 0

Az index adatsorok és százalékok esetében: 4

OFI

0

MIR

Az üzleti tevékenység volumene esetében: 0

A kamatlábak esetében: 4

SEC

0

PSS

Az eredeti egységekre vonatkozó adatsorok, a tranzakciókra és a koncentrációs rátákra vonatkozó adatsorok kivételével (II. melléklet 16. részének 5. táblázata): 0

A tranzakciókra és a koncentrációs rátákra vonatkozó adatsorok (II. melléklet 16. részének 3., 4., 6. és 7. táblázata): 3

IVF

0

FVC

0

CBD

0

CBS

0

ICPF

0

ICO

0

METHOD_REF (módszertani hivatkozás). Ez az attribútum csak a PSS adatkészlet tekintetében használatos, és azt mutatja, hogy az egyes adatsorok vagy azok része tekintetében a 2005-ös »javított« vagy egy korábbi meghatározást alkalmaztak-e. Két érték került meghatározásra:

Az attribútumnak azt az időszakot is jeleznie kell, amelyre az egyes meghatározások vonatkoznak. Például: »2005-ös meghatározások a teljes adatsorra«, »2005-ös meghatározások a 2003-ra vonatkozó adatoktól kezdődően, korábbi meghatározások a fennmaradók tekintetében« vagy »korábbi meghatározások a 2004-re vonatkozó adatokig«.

Feltételes

TITLE (cím). Az NKB-k a TITLE attribútumot használhatják rövid címek előállítására.

NAT_TITLE (cím nemzeti nyelven). Az NKB-k a NAT_TITLE attribútumot a nemzeti nyelven készített pontos leírásokhoz és egyéb kiegészítő vagy megkülönböztető specifikációkhoz használhatják. Bár a nagy- és kisbetűs írásmód nem okoz problémát, ajánlatos, hogy az NKB-k kizárólag a Latin-1 karakterkészletet használják. Általánosságban az ékezetes karakterek és a kiterjesztett alfanumerikus jelek továbbítását a rendszeres használat előtt tesztelni kell.

COMPILATION (összeállítás). A BSI, IVF, FVC, ICPF, ICO és MIR adatkészletek esetében ez az attribútum a mögöttes adatsorok összeállításához használt összeállítási módszerek, súlyozási rendszerek és statisztikai eljárások további részletes szöveges magyarázatára használható, különösen ha azok eltérnek az EKB szabályaitól és szabványaitól. Általánosságban az előírt nemzeti magyarázó megjegyzések szerkezete a következő:

adatforrások/adatgyűjtési rendszer,

összeállítási eljárások (ideértve az alkalmazott becslések/feltételezések bemutatását),

az EKB adatszolgáltatási utasításaitól való eltérés (földrajzi/szektor szerinti besorolás és/vagy értékelési módszerek),

a nemzeti jogszabályi háttérre vonatkozó információk.

Az SSI adatkészlet esetében a »compilation« attribútum tartalmaz az uniós szabályozási kerethez történő kapcsolódásra vonatkozó információt a nem hitelintézet közvetítők számára.

Az OFI adatkészlet esetében az ezen attribútumhoz szolgáltatandó információk részletes leírását a nemzeti magyarázó megjegyzések 1–5. pontja tartalmazza (lásd a II. melléklet 11. részét).

Hasonlóképpen, a SEC adatkészlet esetében az ezen attribútumhoz szolgáltatandó információk részletes leírását a nemzeti magyarázó megjegyzések 1., 2., 4., 5, 8., 9. és 10. pontja tartalmazza (lásd a II. melléklet 12. részét).

COVERAGE (lefedettség)

Információ a következőről:

Megjegyzések

SSI

a közvetítők különböző kategóriájának lefedettsége

közvetítő típusa a különböző mutatók esetében

alkalmaztak-e becslést részleges lefedettség esetében

bruttósítás feltüntetése (ha arra sor került)

OFI

a teljes eszközök/források adatsorok lefedettsége

a fő kategóriák által lefedett EPK-k típusai

alkalmaztak-e becslést részleges lefedettség esetében

bruttósítás feltüntetése (ha arra sor került)

utalás a II. melléklet 11. részére (lásd nemzeti magyarázó megjegyzések, 6. pont) is

MIR

rétegezési feltételek, kiválasztási eljárás (azonos valószínűség/méretarányos valószínűség/a legnagyobb intézmények kiválasztása) mintavétel esetén

 

SEC

kibocsátások osztályozása

utalás a II. melléklet 12. részére (2. szakasz (4. pont) és 3. szakasz (6. pont)) is

CBD

adatszolgáltatói kör leírása

kizártak-e bizonyos intézményeket az adatgyűjtésből

e kizárás indokai

SOURCE_AGENCY (adatszolgáltató hivatal). Ezt az attribútumot az EKB állítja be az adatszolgáltató NKB nevét képviselő értékre.

4. szakasz: Attribútumok idősor szinten

Kötelező

COLLECTION (adatgyűjtés indikátor). Ez az attribútum az idősor általi mérés időszakára vagy időpontjára ad magyarázatot (például az időszak eleje, közepe vagy vége), vagy azt jelzi, hogy az adatok átlagot jelentenek-e.

Feltételes

DOM_SER_IDS (belföldi tételek azonosítója). Ez az attribútum lehetővé teszi a nemzeti adatbázisokban alkalmazott kódokra való hivatkozást a megfelelő adatsor azonosításához (nemzeti hivatkozási kódokat alkalmazó képletek is megadhatók).

UNIT_INDEX_BASE (egységindex alapja). Ez az attribútum kötelező, amikor egy indexet kifejező kulcssorozathoz van társítva. Az indexek bázisidőpontját és -értékét jelöli, és csak az EKB által levezetett és a KBER körében terjesztett fiktív készletek indexsorai esetében alkalmazható.

BREAKS (törések). Ez az attribútum az adatgyűjtés, adatszolgáltatási lefedettség és az adatsorok összeállítása során bekövetkező töréseket és fontosabb időbeli változásokat ismerteti. Törés esetén lehetőség szerint jelezni kell, hogy a régi és az új adatok milyen mértékben tekinthetők összehasonlíthatónak.

PUBL_PUBLIC, PUBL_MU, PUBL_ECB (forrás közzététele, forrás közzététele (csak euroövezet), forrás közzététele (csak EKB)). Ezeket az attribútumokat az EKB határozza meg, ha az adatokat közzéteszik az EKB (nyilvános vagy bizalmas jellegű) kiadványaiban. Ezek az attribútumok a közzétett adatokra utalnak (kiadványokra, tételekre stb. utalva).

5. szakasz: Attribútumok megfigyelési szinten

Ha valamely NKB felül kíván vizsgálni egy megfigyelési szinthez rendelt attribútumot, a vonatkozó attribútumo(ka)t egyidejűleg újra be kell nyújtani. Ha egy NKB felülvizsgál egy megfigyelést anélkül, hogy szolgáltatná a vonatkozó attribútumértéket is, a létező értékek helyébe az alapértelmezett értékek lépnek.

Kötelező

OBS_STATUS (megfigyelési státus). Az NKB-k minden jelzett megfigyeléshez a megfigyelési státusra vonatkozó értéket jelentenek. Ez az attribútum kötelező és minden egyedi megfigyelés esetén az adatokkal együtt szolgáltatni kell. Amikor az NKB-k felülvizsgálják ezen attribútum értékét, ismételten továbbítani kell mind a megfigyelési értéket (akkor is, ha változatlan), mind az új megfigyelési státus jelzését.

Az alábbi felsorolás meghatározza az attribútum e statisztikák céljaira várható értékeit (a megállapodás szerinti hierarchiának megfelelően):

»A«= szokásos érték (a nem hiányzó megfigyelések alapértelmezése),

»B«= a következő adatkészletek törési értéke: SSI, MIR, CBD és PSS (****),

»M«= hiányzó érték, adatok nem léteznek,

»L«= hiányzó érték, létező, de nem gyűjtött adatok,

»E«= becsült érték (*****),

»P«= ideiglenes érték (ez az érték minden adattovábbításkor az utolsó elérhető megfigyelésre hivatkozással alkalmazható, ha azt ideiglenesnek tekintik).

A számértékeket szokásos körülmények esetén »A« (szokásos érték) megfigyelési státusszal kell jelenteni. Más esetben a fenti felsorolásból az »A«-tól eltérő értéket kell kiválasztani. Ha egy megfigyelést két jellemző is minősít, a fenti hierarchia szerinti lényegesebbet kell jelenteni.

Minden egyes adattovábbításnál a legutóbbi rendelkezésre álló megfigyeléseket lehet ideiglenesként jelenteni és »P« megfigyelésistátusz-jelzéssel ellátni. Ezek a megfigyelések végleges értéket és az »A« megfigyelési státust egy későbbi szakaszban vesznek fel, amikor az új felülvizsgált értékek és megfigyelésistátusz-jelzések felülírják az ideigleneseket.

Hiányzó értékeket (»–«) akkor kell jelenteni, amikor nincs lehetőség számszerű értékek jelentésére (pl. nem létező adatok vagy nem gyűjtött adatok esetében). A hiányzó megfigyelést soha nem szabad »zérusként« jelenteni, ugyanis a zérus szokásos számérték, amely pontos és érvényes összeget jelöl. Ha az NKB-k nem tudják azonosítani egy érték hiányának okát vagy nem használhatják fel a CL_OBS_STATUS kódlistában szereplő értékek teljes körét a hiányzó megfigyelések jelentésére (»L« vagy »M«), az »M« értéket kell alkalmazni.

Ha a helyi statisztikai feltételek következtében egy idősor adatait egyes időpontokban vagy az idősor teljes tartamában nem gyűjtik (az alapul szolgáló jelenség létezik, de statisztikailag nem kísérik figyelemmel), minden időszakban »L« megfigyelési státusszal hiányzó értéket (»–«) kell jelenteni.

Ha a helyi piaci gyakorlat vagy jogi/gazdasági keret következtében egy idősor (vagy annak egy része) nem releváns (az alapul szolgáló jelenség nem létezik), akkor »M« megfigyelési státusszal hiányzó értéket (»–«) kell jelenteni.

Feltételes

OBS_CONF (megfigyelés titkossága). Az NKB-k minden továbbított megfigyeléshez jelentenek megfigyelés titkossága értéket. Bár ez az érték feltételesnek minősül az EKB strukturális definíció állományokban, minden egyes egyedi megfigyelés tekintetében minden adattovábbításkor jelenteni kell, mivel minden titkos megfigyelést megfelelően jelölni kell. Ha az NKB-k felülvizsgálják ezen attribútum értékét, mind a kapcsolódó megfigyelési értéket, mind a megfigyelési státus jelzését (akkor is, ha változatlan) ismételten továbbítani kell.

Az alábbi felsorolás meghatározza az attribútumoknak e statisztikák céljából várható értékeit:

»F«= szabadon nyilvánosságra hozható,

»N«= nyilvánosságra nem hozható, csak belső használatra,

»C«= bizalmas statisztikai információ a 2533/98/EK rendelet 8. cikke értelmében,

»S«= a fogadó fél által meghatározott és kezelt másodlagos titkosság, nyilvánosságra nem hozható,

»D«= a küldő fél által meghatározott, másodlagos titkosság, nyilvánosságra nem hozható. Ezt a kódot azon NKB-k alkalmazhatják, amelyek már különbséget tesznek az elsődleges és a másodlagos titkosság között adatszolgáltatási rendszerükben. Amennyiben nem, az adatszolgáltató NKB a »C« értéket köteles alkalmazni a másodlagos titkosság jelzésére.

OBS_PRE_BREAK (törés előtti megfigyelési érték). Ez az attribútum a törés előtti értéket tartalmazza, amely a megfigyeléshez hasonlóan numerikus mező (******). Általánosságban törés bekövetkezése esetében jelentik; ebben az esetben a megfigyelési státust „B”-re (töréspont) kell állítani.

A BSI, IVF, FVC, OFI, ICPF és ICO adatkészlet céljára erre az attribútumra nincs szükség, mert a vonatkozó információ az átsorolási adatsorokból vagy a pénzügyi tranzakciókat kifejező adatsorokból már rendelkezésre áll. Az attribútum azért került fel az attribútumok listájára, mert beletartozik az összes adatkészlet attribútumainak közös halmazába.

OBS_COM(megfigyelési megjegyzés). Ez az attribútum a megfigyelés szintű szöveges megjegyzések készítésére használható (például egy egyedi megfigyeléshez adatok hiányában készített becslés ismertetése, egy lehetséges szokatlan megfigyelés okának magyarázata vagy a szolgáltatott idősorok változásának részletezése).

(*)  Az NKB-k esetében a kibocsátó szektor abban az országban rezidens, amelyben az NKB rezidens."

(****)  Ha az OBS_STATUS-t »B«-ként jelölik, az OBS_PRE_BREAK attribútum alatt értéket kell jelenteni."

(*****)  Az »E« megfigyelési státust kell használni minden olyan megfigyelés vagy időszak esetében, amely becslések eredménye és nem tekinthető szokásos értéknek."

(******)  A megfigyelési érték és az OBS_STATUS, OBS_CONF és OBS_PRE_BREAK négy tételt egy egységként kell kezelni. Ez azt jelenti, hogy az NKB-k kötelesek a megfigyeléshez minden kiegészítő információt jelenteni. (Ha az attribútumokat nem jelentik, akkor az alapértelmezett értékek felülírják a korábbi értéküket.)”"

4.

A IV. melléklet a következőképpen módosul:

a)

A cím helyébe a következő szöveg lép:

„A TRANZAKCIÓK LEVEZETÉSE A MONETÁRIS PÉNZÜGYI INTÉZMÉNYEK MÉRLEGTÉTELEIRE, A BEFEKTETÉSI ALAPOKRA, A PÉNZÜGYI KÖZVETÍTŐ VÁLLALATOKRA ÉS A BIZTOSÍTÓKRA VONATKOZÓ STATISZTIKÁKKAL ÖSSZEFÜGGÉSBEN”.

b)

Az 1. rész helyébe a következő szöveg lép:

„1. RÉSZ

A tranzakciók levezetésére vonatkozó eljárás általános leírása

1. szakasz: Keret

1.

A monetáris pénzügyi intézmények (MPI-k) mérlegtételeire, a befektetési alapok, a pénzügyi közvetítő vállalatok (PKV-k) és a biztosítók eszközeire és forrásaira vonatkozó statisztikák alkalmazásában a tranzakciók levezetésének kerete a számlák európai rendszerén (a továbbiakban: ESA 2010) alapul. Szükség esetén el lehet térni e nemzetközi előírástól mind az adatok tartalma, mind a statisztikai fogalmak megnevezése tekintetében. Ezt a mellékletet az ESA 2010-zel összhangban kell értelmezni, kivéve, ha az 1071/2013/EU rendelet (EKB/2013/33), az 1073/2013/EU rendelet (EKB/2013/38), az 1075/2013/EU rendelet (EKB/2013/40), az 1374/2014/EU rendelet (EKB/2014/50) vagy ez az iránymutatás kifejezetten vagy hallgatólagosan eltérően rendelkezik.

2.

Az ESA 2010-zel összhangban a pénzügyi tranzakciók a pénzügyi eszközök nettó beszerzésének vagy a kötelezettségek keletkezésének nettó egyenlegét írják le pénzügyi instrumentumtípusonként, azaz az érintett adatszolgáltatási időszak alatt végrehajtott összes pénzügyi tranzakció összegét (*******). Az 1071/2013/EU rendeletben (EKB/2013/33), az 1073/2013/EU rendeletben (EKB/2013/38), az 1075/2013/EU (EKB/2013/40) és az 1374/2014/EU rendeletben (EKB/2014/50) meghatározott tételekre vonatkozó tranzakciókat nettó értékben kell számítani, azaz a pénzügyi tranzakciók vagy forgalom bruttó értékének azonosítására nincs szükség (********). Minden tranzakció értékelésének módszere azon érték megállapítása, amelyen az eszközt megszerezték/értékesítették és/vagy a kötelezettséget létrehozták, megszüntették vagy átruházták. Az ESA 2010-től való eltérések ugyanakkor megengedettek.

3.

Ez a melléklet áttekinti a mérlegtétel-statisztikák, a befektetési alapokra, a PKV-kra és a biztosítókra vonatkozó statisztikák keretében a tranzakciók levezetésének módszertanát. Ez a rész a tranzakciós adatok Európai Központi Banknál (EKB) történő számítására és az alapul szolgáló információk NKB-k általi jelentésére, míg a 2. rész a folyamatok miatti kiigazítások fogalmaira összpontosít. Ezt követően a 3., a 4., az 5. és a 6. rész konkrét információkkal szolgál a mérlegtétel-statisztikák, a befektetési alapokra, a PKV-kre, valamint a biztosítókra vonatkozó statisztikák összeállításának keretéhez kapcsolódóan.

Az e statisztikákra vonatkozó, az EKB honlapján közzétett kézikönyvekben további részletek és számszerű példák találhatók.

2. szakasz: A tranzakciós adatok EKB általi kiszámítása és az NKB-któl az EKB-nak történő adatszolgáltatás

1.   Bevezetés

1.

A mérlegtétel-statisztikák, a befektetési alapokra vonatkozó statisztikák és a biztosítókra vonatkozó statisztikák esetében az EKB olyan módon számítja a tranzakciókat, hogy minden eszköz- és forrássorra megállapítja az időszakvégi adatszolgáltatási napokon érvényes állományok közötti különbséget, majd kiszűri a tranzakcióktól eltérő fejleményekből eredő hatásokat, azaz az »egyéb változásokat«. Az »egyéb változások« két fő csoportba sorolhatók: »átsorolások és egyéb kiigazítások« és »átértékelési kiigazítások«, ahol ez utóbbi kiterjed mind az árak, mind az árfolyamok változásai miatti átértékelésekre (*********). A nemzeti központi bankok (NKB-k) adatokat szolgáltatnak az »átsorolásokról és egyéb kiigazításokról« és az »átértékelési kiigazításokról« az EKB-nak annak érdekében, hogy ezeket a nem tranzakciókból származó hatásokat a folyamatokra vonatkozó statisztikák kiszámításakor ki lehessen szűrni.

A mérlegtétel-statisztikák esetében az NKB-k a II. melléklet 1. részével összhangban szolgáltatnak kiigazító adatokat az EKB-nak. Az NKB-k által jelentett »átértékelési kiigazítások« a hitelek leírásából/leértékeléséből és az árváltozás miatti átértékelési kiigazításokból állnak. Általában az EKB számítja ki az árfolyamváltozásokból eredő átértékelési kiigazításokat, azonban amennyiben az NKB-k olyan helyzetben vannak, hogy pontosabb kiigazításokat tudjanak összeállítani, e kiigazításokat közvetlenül is továbbíthatják az EKB-nak (**********)

A befektetési alapokra vonatkozó statisztikák esetében az NKB-k a II. melléklet 17. részével összhangban szolgáltatnak kiigazító adatokat az EKB-nak. Az NKB-k által jelentett „átértékelési kiigazítások” az ár- és árfolyamváltozások miatti átértékelési kiigazításokból állnak.

A biztosítókra vonatkozó statisztikák esetében az NKB-k a II. melléklet 23. részével összhangban szolgáltatnak kiigazító adatokat az EKB-nak. Az NKB-k által jelentett „átértékelési kiigazítások” az ár- és árfolyamváltozások miatti átértékelési kiigazításokból állnak.

2.

A PKV-statisztikák keretében az NKB közvetlenül a tranzakciókat, és nem a folyamatok miatti kiigazításokat jelentik az EKB-nek. A tranzakciók (akár közvetlenül az adatszolgáltatók, akár az NKB-k általi) kiszámításának összhangban kell állnia az átsorolásokra és egyéb kiigazításokra, valamint átértékelésekre vonatkozó, az e mellékletben rögzített megközelítéssel.

2.   Átsorolások és egyéb kiigazítások

1.

Az NKB-k az ezen iránymutatásban előírt „átsorolási és egyéb kiigazítási” adatokat a felügyeleti tájékoztatás, logikai ellenőrzés, ad hoc kutatások (például kiugró értékekkel kapcsolatban), a nemzeti statisztikai követelmények, az adatszolgáltatói körbe belépőkre és onnan kiesőkre vonatkozó információk és bármely egyéb, rendelkezésükre álló forrás felhasználásával állítják össze. Az EKB-nak nem feladata, hogy utólagos kiigazításokat végezzen, kivéve, ha az NKB-k hirtelen változásokat azonosítanak a végleges adatokban.

2.

Az NKB-k megállapítják az átsorolások következtében létrejövő állományváltozásokat, és a megállapított nettó összeget az „átsorolások és egyéb kiigazítások” sorban mutatják ki. Az átsorolásnak tulajdonítható nettó állománynövekedést pozitív előjellel, a nettó állománycsökkenést negatív előjellel jegyezik fel.

3.

Az NKB-k főszabály szerint eleget tesznek az „átsorolásokra és egyéb kiigazításokra” vonatkozóan az ezen iránymutatásban meghatározott valamennyi követelménynek. Az NKB-k minimumkövetelményként jelentik az összes 50 millió EUR-t meghaladó „átsorolást és egyéb kiigazítást”. E küszöbérték célja, hogy segítsen az NKB-knak eldönteni, indokolt-e a kiigazítás. Amikor azonban az információk nem könnyen elérhetőek vagy rossz minőségűek, az NKB-k dönthetnek úgy, hogy nem tesznek semmit vagy becslést készítenek. Ezért az ilyen küszöbérték működtetése során rugalmasságra van szükség, nem utolsósorban a kiigazítások kiszámítására alkalmazott meglévő eljárások sokfélesége miatt. Ha például a küszöbértéktől függetlenül viszonylag részletes információk gyűltek össze, az ilyen küszöbérték alkalmazásának megkísérlése kedvezőtlen hatást eredményezhet.

3.   Átértékelési kiigazítások

1.

Az „átértékelési kiigazításokra” vonatkozóan az ezen iránymutatásban meghatározott követelmények teljesítése érdekében szükség lehet arra, hogy az NKB-k kiszámítsák a tranzakciókból, az értékpapíronkénti adatokból vagy az adatszolgáltatók által jelentett más adatokból származó kiigazításokat, és/vagy olyan részletezések szerint becsüljenek meg kiigazításokat, amelyeket az adatszolgáltatók nem jelentenek, mivel azok nem tekinthetők „minimumelőírásnak”.

2.

Az NKB-k az „átértékelési kiigazításokat” általában az adatszolgáltatók által közvetlenül szolgáltatott adatok alapján állítják össze. Az NKB-k ugyanakkor ezeknek az adatszolgáltatási követelményeknek közvetett módon (például közvetlenül a tranzakciókra vonatkozó adatok gyűjtésével) is eleget tehetnek, és mindenesetre megengedett számukra, hogy az adatszolgáltatóktól további adatokat gyűjtsenek. Függetlenül attól, hogy nemzeti szinten melyik megközelítést alkalmazzák, az NKB-knak teljes adatsort kell az EKB-nak továbbítaniuk a mérlegtétel-statisztikákkal kapcsolatban a II. melléklet 1. részével, a befektetési alapokra vonatkozó statisztikákkal kapcsolatban a II. melléklet 17. részével, és a biztosítókra vonatkozó statisztikákkal kapcsolatban a II. melléklet 23. részével összhangban.

(*******)  Az ESA 2010-tel és más nemzetközi statisztikai szabványokkal összhangban."

(********)  A befektetési alapokra vonatkozó statisztikák esetében ugyanakkor az 1073/2013/EU rendelet (EKB/2013/38) a befektetési jegyeknek/egységeknek az adatszolgáltatás hónapjában történt új kibocsátásai, illetve visszaváltásai külön jelentését írja elő."

(*********)  Az »egyéb változások« meghatározása és besorolása nagy mértékben összhangban van az ESA 2010-zel. Az »átsorolások és egyéb kiigazítások« nagyjából megegyezik az »eszközök és kötelezettségek egyéb volumenváltozásaival« (K.1–K.6, lásd a 6.03–25 bekezdést), az »átértékelések« pedig megfeleltethető az »névleges eszköztartási nyereség és veszteségnek« (K.7, lásd a 6.26–64 bekezdést). A mérlegtétel-statisztikák vonatkozásában lényeges eltérés, hogy a »hitelleírások« az »átértékelések« (nevezetesen az árváltozások miatt átértékelések) közé sorolandók, ezzel szemben az ESA 2010 ezeket általában »egyéb volumenváltozásoknak« tekinti (6.14 bekezdés) – a hitelek értékesítésekor keletkező veszteségek kivételével; e veszteségeket, amelyek a hitelek tranzakciós ára és a mérlegben nyilvántartott összege közötti különbségnek felelnek meg, átértékelésként kell nyilvántartani (6.58 bekezdés). A »hitelek leírásának« az »átértékelések« közé történő sorolása szintén eltérést jelent a nemzetközi befektetési pozíciós szabályoktól. Az említett szabályok értelmében ezeket »egyéb kiigazításként« és nem »árfolyam- vagy valutaárfolyam-változásként« kell kezelni. A befektetési alapokra vonatkozó statisztikákban nincs szükség a hitelek leírására/leértékelésére."

(**********)  Az EKB saját mérlegének megfelelő kiigazításokat az EKB Igazgatási Főigazgatósága jelenti.”"

c)

A szöveg a következő 6. résszel egészül ki:

„6. RÉSZ

Folyamatok miatti kiigazítások: különleges jellemzők a biztosítókra vonatkozó statisztikákban

1. szakasz: Bevezetés

1.

A biztosítókra vonatkozó statisztikák tekintetében az NKB-k a 26a. cikkben foglaltaknak megfelelően jelentik a biztosítók mérlegének minden sorára vonatkozó átértékelési kiigazításokat, amelyek kiterjednek mind az ár- és árfolyamváltozás miatti, mind az átsorolási kiigazításokra. Ennek során szükség lehet arra, hogy az NKB-k kiszámítsanak és/vagy megbecsüljenek olyan kiigazításokat, amelyeket a biztosítók nem jelentenek. Ez kiterjed azokra az adatokra, amelyek esetében a megfelelő állományadatsorokat tételenként jelentik, az 1374/2014/EU rendelet (EKB/2014/50) III. melléklete 3a. és 3b. táblázatában »minimumkövetelménynek« nem minősülő adatokra, valamint a biztosítástechnikai tartalékokra vonatkozó adatokra.

2. szakasz: Átértékelési kiigazítások

1.

Az 1374/2014/EU rendelet (EKB/2014/50) rugalmasságot enged az eszközök és források átértékelési kiigazításainak kiszámításához szükséges adatfajták, valamint az adatgyűjtés és -összeállítás formájának tekintetében. A módszer kiválasztásáról az NKB-k döntenek.

2.

Az alábbi két lehetőség áll fenn az értékpapíronként gyűjtött értékpapírokra vonatkozó átértékelési kiigazítások levezetését illetően. Az NKB-k hasonló megközelítést követhetnek az értékpapíroktól különböző eszközök esetében a tételes adatok gyűjtése esetén.

A biztosítók értékpapíronkénti információkat szolgáltatnak, amelyek lehetővé teszik az NKB-k számára az átértékelési kiigazítások levezetését: a biztosítók az 1374/2014/EU rendelet (EKB/2014/50) I. melléklete 3. része 2.1. és 2.2. táblázatának 1., 2. és 4. pontjában előírt információkat értékpapíronkénti alapon szolgáltatják az NKB-knak. Ez a tájékoztatás lehetővé teszi az NKB-k számára, hogy pontos információkat kapjanak az EKB-nak benyújtandó »átértékelési kiigazításokról«. Ha ezt a lehetőséget követik, az NKB-k az »átértékelési kiigazításokat« a közös eurorendszerbeli módszerrel, azaz a rendeletet és ezt az iránymutatást kísérő, a biztosítókra vonatkozó kézikönyvben leírt »folyamat-levezetési módszerrel« összhangban vezetik le.

A biztosítók közvetlenül jelentik az értékpapíronkénti tranzakciókat az NKB-knak: a biztosítók értékpapíronkénti alapon jelentik az 1374/2014/EU rendelet (EKB/2014/50) I. melléklete 3. része 2.1. és 2.2. táblázatának 1. és 3. pontjában meghatározott referencia-időszak során történt értékpapír-vásárlások és -eladások összesített mennyiségét. Az NKB-k az »átértékelési kiigazításokat« az időszak végi állományok közötti különbségből a tranzakciók levonása útján számítják ki, és az átértékelési kiigazításokat ezen iránymutatással összhangban nyújtják be az EKB-nak.

3.

A biztosítók által fenntartott biztosítástechnikai tartalékok esetében az átértékelési kiigazításokra vonatkozó közelítések levezetésére a következő két lehetőség létezik:

a biztosítók aggregált kiigazításokat vagy tranzakciókat jelentenek, az NKB-k utasításainak megfelelően. Az e módszert választó NKB-k az EKB-nak történő adatszolgáltatás céljából összesítik a biztosítók által jelentett kiigazításokat,

az NKB-k a biztosítók által szolgáltatott adatok alapján levezetik a kiigazításokat.

4.

A tételenkénti alapon gyűjtött eszközökön és forrásokon, valamint a biztosítók által fenntartott biztosítástechnikai tartalékokon kívüli eszközöket és forrásokat illetően az átértékelési kiigazítások levezetésére a következő három lehetőség adott:

a biztosítók aggregált kiigazításokat jelentenek: a biztosítók jelentik az egyes sorokra alkalmazandó kiigazításokat, amelyek tükrözik az ár- és árfolyam-változások miatti értékelési változásokat. Az e módszert választó NKB-k az EKB-nak történő adatszolgáltatás céljából összesítik a biztosítók által jelentett kiigazításokat,

a biztosítók aggregált tranzakciókat jelentenek: a biztosítók összesítik a tranzakciókat a negyedév folyamán, és jelentik az NKB-nak a vásárlások és eladások értékét. A tranzakciós adatokat kézhez vevő NKB-k az »átértékelési kiigazításokat« az állományok és a tranzakciók közötti különbség maradványaként számítják ki, és az átértékelési kiigazítást ezzel az iránymutatással összhangban nyújtják be az EKB-nak, vagy

az NKB-k a biztosítók által szolgáltatott adatok alapján levezetik a kiigazításokat.”

5.

Az V. melléklet helyébe a következő szöveg lép:

„V. MELLÉKLET

A GAZDASÁGI EGYSÉGEK STATISZTIKAI CÉLÚ JEGYZÉKE

1. RÉSZ

Az intézményi és leányvállalati adatbázis (RIAD) attribútumlistájának a statisztikai céllal kezelt egyes adatkészleteknek történő megfeleltetése

Attribútum neve (1)

Az alábbiak jegyzékével összefüggésben releváns

MPI-k

Befektetési alapok

PKV-k

PSRI-k (2)

Biztosítók

Típus

Frissítési gyakoriság

Típus

Frissítési gyakoriság

Típus

Frissítési gyakoriság

Típus

Frissítési gyakoriság

Típus

Frissítési gyakoriság

»Non-industry« IDs

RIAD code

M

d

M

q

M

q

M

a

M

q

Nationals business register

E

d

E

q

E

q

O

a

E

q

EGR code

E

d

 

 

E

q

 

 

 

 

LEI (amennyiben elérhető)

M

d

M

q

M

q

M

a

M

q

»Industry« IDs

BIC

E

d

 

 

 

 

 

 

 

 

ISINs

E

d

M

q

M

q

 

 

E

q

Name

M

d

M

q

M

q

M

a

M

q

Country of residence

M

d

M

q

M

q

M

a

M

q

Address

M

d

M

q

M

q

M

a

M

q

Area code

M

d

M

q

M

q

M

a

M

q

Legal form

E

d

E

q

E

q

E

a

E

q

Flag Listed

M

d

M

q

M

q

O

a

M

q

Flag Supervised

M

d

M

q

M

q

M

a

M

q

Flag Subject to Directive 2009/138/EC

 

 

 

 

 

 

 

 

M

q

Reporting requirements

E

d

E

q

E

q

E

a

E

q

Type of licence

M

d

M

q

M

q

O

a

E

q

Capital variability

 

 

M

q

 

 

 

 

 

 

UCITS compliance

 

 

M

q

 

 

 

 

 

 

Legal set-up

 

 

M

q

 

 

 

 

 

 

Flag Sub-fund

 

 

M

q

 

 

 

 

 

 

Nature of securitisation

 

 

 

 

M

q

 

 

 

 

Flag E-money issuer – licence

 

 

 

 

 

 

M

a

 

 

Flag E-money issuer – business

 

 

 

 

 

 

M

a

 

 

Flag Payment service provider -licence

 

 

 

 

 

 

M

a

 

 

Flag Payment service provider – business

 

 

 

 

 

 

M

a

 

 

Flag Payment system operator

 

 

 

 

 

 

M

a

 

 

Comment

O

d

O

q

O

q

O

a

O

q

NACE code

M

d

M

q

M

q

E

a

M

q

Total employment

E

a

O

a

E

a

O

a

E

a

Total solo balance sheet (ECB Regulation)

M

a

E

a

E

a

 

 

E

a

Net assets, net asset value

E

a

M

a

 

 

 

 

 

 

Gross premiums written

 

 

 

 

 

 

 

 

M

a

ESA 2010

M

d

M

q

M

q

M

a

M

q

Sub-sector type

M

d

M

q

M

q

M

a

M

q

Birth date

O

d

O

q

O

q

O

a

O

q

Closure date

M

d

M

q

M

q

M

a

M

Q

Flag Activity status

M

d

M

q

M

q

M

a

M

Q

Minimum kért referenciaadatok (1) az alábbiak vonatkozásában:

Originator of FVC

 

 

 

 

M

q

 

 

 

 

Management company

 

 

M

q

M

q

 

 

 

 

Head of branch

M

d

 

 

 

 

 

 

M

Q

M (kötelező), E (javasolt), O (választható), üres (nem alkalmazandó)

Gyakoriság: a (éves), q (negyedéves), m (havi) d (napi/amint a változás bekövetkezik).

Határidők: az éves adatok esetében (amennyiben másutt nem kerül meghatározásra) a referencia-időpontot követő egy hónap.

2. RÉSZ

A gazdasági egységek közötti kapcsolatok típusai

 

Típus

Frissítési gyakoriság

1.   

Szervezeti kapcsolatok egy vállalaton belül

Jogi egység(ek) és egy vállalat közötti kapcsolat.

O

-

2.   

Vállalatcsoporton belüli kapcsolatok

Irányítási viszony

E (c)

Q

Tulajdoni viszony

E (c)

Q

3.   

Egyéb kapcsolatok

A »kezdeményező« és PKV-je közötti kapcsolat

M

Q

A »kezelő társaság« és PKV-je/befektetési alapja közötti kapcsolat

M

Q

A »nem rezidens fióktelep« és rezidens »vállalatközpontja« közötti kapcsolat

M

Q

A »rezidens fióktelep« és nem rezidens »vállalatközpontja« közötti kapcsolat

M

Q

Az »elkülönített alap« és az »átfogó alap« közötti kapcsolat

M

Q

 

Beolvadás/szétválás esetén a jogelődhöz/jogutódhoz fűződő kapcsolat

M

d/q

3. RÉSZ

Fogalommeghatározások és az adatszolgáltatási utasítások pontosítása

RIAD code

Bármely gazdasági egység egyedi azonosító kódja a RIAD-ban, amely két részből áll: »host« és »id«.

A két rész értékének kombinációja biztosítja ezen elsődleges kulcs egyedi voltát:

2-jegyű ország ISO-3166 országkódok,

szabad karakterlánc.

[kötelező elem szervezet létrehozásához a RIAD-ban]

Alias identifiers

Nyílt lista, amely valamely (nem hivatalos) ágazati szabványt követő vagy ilyet nem követő azonosítókból álló azonosító kódok sokaságát tartalmazza. Mivel tisztán »nemzeti« kódokat is tartalmazhat, a teljes lista nem kötelező valamennyi adatszolgáltató intézményre nézve. Ennek példái a nemzeti cégjegyzékek kódjai, a EuroGroups regiszter kód, a jogalany-azonosító (amennyiben rendelkezésre áll), és a BIC-kód.

Ahhoz, hogy a valamely NKB és a RIAD közötti adatcsere során működőképes legyen, az azonosítót a rendszer valamely meghatározott kódlistájában regisztrálni kell.

ISIN

Az ISO 6166-ban meghatározott »nemzetközi értékpapír-azonosító szám«. A RIAD-ban az ISIN-kód kétféleképpen jelenik meg:

befektetési alapok és PKV-k esetében az adatszolgáltatási követelmények között szerepel a pénzügyi vállalat által kibocsátott (valamennyi) fennálló (nem visszaváltott) értékpapír állományának jelentésére vonatkozó kötelezettség,

mivel a valamely vállalat által kibocsátott minden egyes értékpapír ugyanúgy egyedi módon azonosítja a szervezetet, bármely kibocsátott (és esetleg) tőzsdén jegyzett részvény vagy egyéb hitelviszonyt megtestesítő fennálló értékpapír ISIN-kódja magának a gazdasági egységnek az azonosítására is használható.

 

 

Name

Teljes bejegyzett név, beleértve a társasági megjelöléseket is (például Plc, Ltd, SpA, AG stb.).

Country of residence

Jog szerinti létesítés vagy bejegyzés országa.

[kötelező elem szervezet létrehozásához a RIAD-ban]

Address

A szervezeti egység elhelyezkedésének adatai; ez adott esetben négy részből áll:

City

a város, ahol található,

Address

az utca neve és a házszám,

Postal code

az irányítószám, a nemzeti postai rendszer alapján,

Postal box

a postafiókszám, a nemzeti postai rendszer alapján.

Area code

Statisztikai célokra szükséges földrajzi osztályozás.

Legal form

Az alkalmazandó jogi formák területe az egyes nemzeti kódlistákat követi, és azt a RIAD-ban regisztrálni kell, mielőtt az adatszolgáltató NKB-k az adattovábbítás során felhasználhatnák.

Flag Listed (d)

Jelölő, amely azt mutatja, hogy a szervezeti egységet jegyzik-e valamely (belföldi vagy külföldi) tőzsdén; fordított módon valamely szervezet tőzsdei kivezetésének jelölésére is használható.

Flag Supervised (d)

Jelölő, amely azt mutatja, hogy a szervezet valamely nemzeti és/vagy nemzetek feletti hatóság által működtetett felügyeleti rendszer hatálya alatt áll-e.

Flag Subject to Directive 2009/138/EC

Jelölő, amely azt mutatja, hogy a szervezet a 2009/138/EK irányelv vagy valamely más felügyeleti rendszer hatálya alatt áll-e (lehetséges értékek: »2009/138/EK irányelv«/»egyéb«). Csak akkor kell kitölteni, ha a szervezet felügyelet hatálya alatt áll.

Reporting requirements

Nyílt kódlisták, amelyek révén központi adattárban rögzíthető, hogy a szervezetre milyen nemzeti és/vagy nemzetek feletti adatszolgáltatási kötelezettségek vonatkoznak; egy szervezetre több követelmény is vonatkozhat.

Az alkalmazandó egyes nemzeti kódlisták területét a RIAD-ban regisztrálni kell, mielőtt azt az adatszolgáltató NKB-k az adattovábbítás során felhasználhatnák.

Type of licence

Attribútum, amely azt mutatja, hogy a szervezet nemzeti és/vagy nemzetek feletti szervezetek által tanúsított módon rendelkezik-e valamely (konkrét) engedéllyel.

Részletes nemzeti kódlisták regisztrálhatók a RIAD-ban a különböző engedélyezési rendszerek/keretek azonosításának lehetővé tétele érdekében.

 

 

Capital variability

Ez a változó az alap által kibocsátható részvények mennyiségére vonatkozó esetleges korlátozásokat határozza meg, vagyis hogy »nyílt végű« vagy »zárt végű« alapról van-e szó.

UCITS compliance

Valamely alap »ÁÉKBV«-megfelelőségét meghatározó jelölő.

Legal set-up

Ez a változó a befektetési alap által felvehető jogi formát határozza meg.

Sub-fund

Ez a változó meghatározza, hogy a befektetési alap esetében elkülönített alapról van-e szó.

Nature of securitisation

Ez a változó a PKV által végrehajtott értékpapírosítás típusát határozza meg.

Flag E-money issuer – licence (d)

Jelölő, amely azt mutatja, hogy a szervezet rendelkezik-e külön »elektronikuspénz-kibocsátói« engedéllyel (a 2009/110/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 2. cikkének megfelelően) (17).

Flag E-money issuer – business (d)

Jelölő, amely azt mutatja, hogy a szervezet ténylegesen folytatja-e az »elektronikuspénz-kibocsátói« tevékenységet.

Flag Payment service provider – licence (d)

Jelölő, amely azt mutatja, hogy a szervezet rendelkezik-e külön »pénzforgalmi szolgáltatói« engedéllyel (a 2007/64/EK irányelv 4. cikkének megfelelően).

Flag Payment service provider – business (d)

Jelölő, amely azt mutatja, hogy a szervezet ténylegesen folytatja-e a »pénzforgalmi szolgáltatói« tevékenységet.

Flag Payment system operator (d)

Jelölő, amely azt mutatja, hogy a szervezet az 1409/2013/EU rendelet (EKB/2013/43) 1. cikke értelmében »fizetésirendszer-üzemeltető«-e.

Comment

Szabad szöveg.

 

 

NACE

Főtevékenység a NACE Rev.2-vel összhangban (4-jegyű osztály).

Total employment

Munkavállalók száma; lehetőség szerint »teljes munkaidős egyenértékben« mérve.

Total solo balance sheet (ECB Regulation)

Mérleg teljes összege a mérlegtételekről/befektetési alapokról/PKV-kről/biztosítókról szóló megfelelő rendelettel összhangban (EUR-ban denominált).

Net assets, NAV

Befektetési alapok esetében a »jegyek/egységek« értéke (nettó eszközérték); hitelintézetek esetében a »tőke és tartalékok« közelíti (EUR-ban denominált).

Gross premiums written

Biztosítók esetében a pénzügyi év során biztosítási szerződések tekintetében esedékes valamennyi összeget magában foglaló bruttó díjbevétel értéke, függetlenül attól, hogy ezen összegek egészben vagy részben egy későbbi pénzügyi évre vonatkozhatnak.

ESA 2010

ESA 2010 gazdasági szektorok (4-jegyű kód); tartalmazhatja az állami/hazai magántulajdonú/külföldi irányítású besorolást.

Sub-sector type

Az ESA 2010 osztályozás bővítése, amely lehetővé teszi a szabványos nemzeti számlák bontás szerinti alkategóriák azonosítását.

Biztosítók esetében az üzletág szerint jelzi a biztosító típusát. A következő értékeket veheti fel: életbiztosítás, nem-életbiztosítás, kompozit biztosítás, viszontbiztosítás.

 

 

Birth date

Jogi egység jog szerinti létesítésének vagy gazdasági egység bejegyzésének időpontja; amennyiben ez az információ nem vezethető le (ésszerű erőfeszítéssel), közelítést kell megadni.

[kötelező elem szervezet létrehozásához a RIAD-ban; megadható közelítés]

Closure date

A szervezet nyilvántartásból való törlésének időpontja. Minden szervezet a RIAD-ban marad, »lezárásuk időpontját« követően is.

ad existence

A »lezárás időpontjából« levezethetők arra vonatkozó kérdések, hogy valamely szervezeti egység egy meghatározott időpontban »létezik«-e (vagy nem).

Activity status (d)

Jelölő, amely azt mutatja, hogy a szervezet »aktív«, »nem aktív« vagy »felszámolás alatt áll«;

ez az attribútum azt az információt egészíti ki, hogy a szervezet (még) létezik-e.

ad liquidation

A »felszámolás alatt« érvényességének kezdő időpontja (lásd »aktivitás státus«) a felszámolási eljárás kezdetének időpontját mutatja.

ad absorption

A RIAD-ban az olyan vállalati cselekmények, mint az összeolvadások és a szétválások, oly módon kerülnek megfeleltetésre, hogy rögzítik a vonatkozó törléseket, módosításokat és létesítéseket, valamint az ezzel összefüggő jogelőd/jogutód kapcsolatokat.

 

 

Relationship between legal unit(s) and enterprise

Lehetővé teszi egy jogi egység és az általa működtetett vállalat közötti kapcsolat rögzítését, tükrözve azt az elgondolást, hogy egy vállalat megfelelhet egy jogi egységnek vagy jogi egységek együttesének.

Control relationship

Jogi egységek közötti kapcsolat, a »kontroll« 2013/34/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvben (18) meghatározott fogalma alapján (> 50 %-os tulajdon szabály).

Ownership relationship

Jogi egységek közötti kapcsolat, a »tőkerészesedés«, »szavazati jogok« stb. százalékos aránya alapján, amelyet például a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet közvetlen külföldi befektetésre vonatkozó referenciameghatározásában rögzített > 10 %-os szabály képvisel.

Link between a ‘sub-fund’ and an ‘umbrella fund’

Lehetővé teszi a megfelelő kapcsolatok rögzítését abban az esetben, ha egy átfogó alap eszközeit több különböző elkülönített alapba különíti el oly módon, hogy az egyes elkülönített alapokhoz kapcsolódó jegyeket/egységeket függetlenül biztosítják különböző eszközök (lásd az 1073/2013/EU rendeletet (EKB/2013/38)).

 

 

Management company

Valamely alap vagy pénzügyi közvetítő vállalat nyilvántartásba vett kezelő társaságának leírása – név, rezidens státus, gazdasági szektor kód és RIAD-kód (az Unióban rezidens egységek esetében).

Össze kell kapcsolni bármely kapcsolódó befektetési alappal vagy PKV-vel, amelyet a szervezet kezel.

Head

Valamely uniós tagállamban működő fióktelep nyilvántartásba vett vállalatközpontjának leírása – név, rezidens státus, gazdasági szektor kód és RIAD-kód (az Unióban rezidens egységek esetében).

Össze kell kapcsolni az uniós tagállamban létrehozott megfelelő fiókteleppel.

Originator

Azon bejegyzett társaság leírása, amely a PKV-t értékpapírosítás céljából létrehozta és az eszközöket vagy eszközök csoportját és/vagy az eszköz vagy eszközcsoport hitelkockázatát átruházta az értékpapírosító szervezetre – név, rezidens státus, gazdasági szektor kód és RIAD-kód (az Unióban rezidens egységek esetében).

Össze kell kapcsolni a szervezet által létrehozott megfelelő PKV-val (PKV-kkal).

Resident branch

Az adatszolgáltató NKB területén rezidens fióktelep, amelynek vállalatközpontja nem rezidens egység a 2533/98/EK rendelet 1. cikke értelmében.

Non-resident branch

Az adatszolgáltató NKB területén kívül rezidens fióktelep, amelynek vállalatközpontja rezidens egység a 2533/98/EK rendelet 1. cikke értelmében.

4. RÉSZ

Adattovábbítás

Az NKB-k a referenciaadatokat (vagy azok frissítéseit) online vagy kötegben szolgáltathatják a RIAD-on keresztül, az »Exchange Specification for the RIAD Data Exchange System« (Adatcsere-specifikációk a RIAD adatcsere-rendszer céljára) című dokumentumban bemutatott valamely formátummal összhangban. Az új szervezetek RIAD-ba történő felvétele (valamint az adatbázisból történő kivételes törlés) szintén online vagy kötegben végezhető el.

A RIAD a referenciaadatok kezelését illetően takarékos megközelítést követ, ami azt jelenti, hogy az egyes szervezetek referenciaadataiban bekövetkező bármely változás konkrét (egyes) attribútumokra alkalmazható. Az érdemi hiba esetét kivéve a RIAD-ban nyilvántartott egységek nem kerülnek törlésre; az egység élettartamát a létrehozás vagy lezárás időpontjának bevitele határozza meg. Az egyes attribútumok módosítása konkrét értékek (érvényességi tartományának) megváltoztatása útján kerül megvalósításra.”

6.

A Fogalommeghatározások a következő bejegyzésekkel egészül ki:

 

Nem-életbiztosítók (Non-life insurance corporations): olyan biztosítók, amelyek elsődlegesen nem-életbiztosítási kötvényeket nyújtanak.

 

Életbiztosítók (LIFE insurance corporations): olyan biztosítók, amelyek elsődlegesen életbiztosítási kötvényeket nyújtanak.

 

Kompozit biztosítók (Composite insurance corporations: olyan biztosítók, amelyek mind életbiztosítási, mind nem-életbiztosítási kötvényeket nyújtanak, és a kettő közül egyik sem tekinthető túlsúlyban levőnek.

 

Viszontbiztosítók (Reinsurance corporations): olyan biztosítók, amelyek elsődlegesen viszontbiztosítási kötvényeket nyújtanak.

 

Életbiztosítási technikai tartalékok, amelyből aktív viszontbiztosítás (LIFE insurance technical reserves of which accepted reinsurance): azon tőkeösszeg, amelyet a biztosító a viszontbiztosítási kötelezettségeiből eredő jövőbeli kárigények fedezése érdekében tart fenn, a 2015/35/EU bizottsági rendeletben (***********) meghatározottak szerint.

(***********)  A Bizottság (EU) 2015/35 felhatalmazáson alapuló rendelete (2014. október 10.) a biztosítási és viszontbiztosítási üzleti tevékenység megkezdéséről és gyakorlásáról szóló 2009/138/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (Szolvencia II) kiegészítéséről (HL L 12., 2015.1.17., 1. o.).”"


(1)  Ez a tétel magában foglalhatja a nem-életbiztosítási technikai tartalékokat (ESA 2010: F.61), a biztosítók nyugdíjkezelőkkel szembeni követeléseit (ESA 2010: F.64), valamint a szabványosított garanciák lehívására képzett tartalékokat (ESA 2010: F.66).

(2)  Ez az elem, a megfelelő bontást is beleértve, magában foglalhatja a kezelők nyugdíjpénztárakkal szembeni követeléseit (az ESA 2010: F.64-nek megfelelően), valamint a nem nyugdíjjellegű ellátásra való jogosultságokat (ESA 2010: F.65).

(3)  Helyettesítésként a 2016. január 1-i referencia-időpontra vonatkozó adatok használhatók.

(4)  Ez a tétel magában foglalhatja a nem-életbiztosítási technikai tartalékokat (ESA 2010: F.61), a biztosítók nyugdíjkezelőkkel szembeni követeléseit (az ESA 2010: F.64-nek megfelelően), valamint a szabványosított garanciák lehívására képzett tartalékokat (ESA 2010: F.66)

(5)  A nem euroövezeti tagállamok esetében az »MPI-k« és »nem MPI-k« a »bankokra« és »nem bankokra« utalnak.

(6)  Ez a tétel magában foglalhatja a nem nyugdíjjellegű ellátásra való jogosultságokat (ESA 2010: F.65).

(7)  Ezen elem megfelelő »ebből« tétele magában foglalhatja a nyugdíjkezelőknek a nyugdíjfolyósítóként eljáró biztosítókkal szembeni követeléseit (ESA 2010: F.64).

(8)  Ez az elem, a megfelelő üzletágat is beleértve, magában foglalhatja a szabványosított garanciák lehívására képzett tartalékokat (ESA 2010: F.66).

(9)  A nemzetközi konszolidált bankstatisztikák kódstruktúrája és adatszerkezeti meghatározása valamennyi adatszolgáltató országban közös, és annak meg kell egyeznie a megfelelő adatok Nemzetközi Fizetések Bankja részére történő jelentéséhez használtakkal (www.bis.org/statistics/dsd_cbs.pdf).

(10)  Ez a kódlisták egyes elemeihez megengedett betűk/számjegyek számát jelzi (például az AN..7 egy legfeljebb 7 karakterből álló alfanumerikus sorozatot, az AN1 egy alfanumerikus karaktert jelent).

(11)  Új SDMX DSD kódlista.

(12)  Ez az egyes attribútumok továbbítására megengedett betűk/számjegyek számát jelzi (például az AN..1050 egy legfeljebb 1 050 karakter hosszúságú alfanumerikus sorozatot, az AN1 egy alfanumerikus karaktert, az N1 pedig 1 számjegyet jelent).

(**)  Amennyiben valamely NKB módosítást kíván végrehajtani, konzultál az EKB-val, amely azt követően végrehajtja a változtatást.

(***)  A változásokat e-mailben közlik az EKB felelős üzleti területével.

(13)  Az EKB itt az EKB Általános Statisztikai Főigazgatóságát jelenti.

(14)  Az EKB ajánlja, hogy az átláthatóbb tájékoztatás biztosítása érdekében az NKB-k ezeket az értékeket is jelentsék.

(15)  E táblázat nem tartalmazza az EKB által rögzített, az 1. szakaszban található táblázatban meghatározott valamennyi attribútumot.

M

:

kötelező,

C

:

feltételes

(16)  A kamatlábadatokat százalékként szolgáltatják.

(1)  A további leírást és a metaadatokat lásd a 3. részben.

(2)  PSRI-k: pénzforgalmi statisztikák szempontjából releváns intézmények; megjegyzendő, hogy a PSRI-k listája átfedéseket mutathat az MPI-k listájával.

(c)  Csak az euroövezetben található központú »nagy bankcsoportok« számára (lásd a 12. cikket).

(d)  Az egyszerű jelölők esetében első körben adott esetben nem kell konkrét érvényességi tartományt meghatározni.

(17)  Az Európai Parlament és a Tanács 2009/110/EK irányelve (2009. szeptember 16.) az elektronikuspénz-kibocsátó intézmények tevékenységének megkezdéséről, folytatásáról és prudenciális felügyeletéről, a 2005/60/EK és a 2006/48/EK irányelv módosításáról, valamint a 2000/46/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 267., 2009.10.10., 7. o.).

(18)  Az Európai Parlament és a Tanács 2013/34/EU irányelve (2013. június 26.) a meghatározott típusú vállalkozások éves pénzügyi kimutatásairól, összevont (konszolidált) éves pénzügyi kimutatásairól és a kapcsolódó beszámolókról, a 2006/43/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv módosításáról, valamint a 78/660/EGK és a 83/349/EGK tanácsi irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 182., 2013.6.29., 19. o.).


Top