EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007AB0020

Stanovisko Evropské centrální banky ze dne 5. července 2007 na žádost Rady Evropské unie k zahájení mezivládní konference s cílem vypracovat smlouvu, kterou se mění stávající Smlouvy (CON/2007/20)

OJ C 160, 13.7.2007, p. 2–4 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

13.7.2007   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 160/2


STANOVISKO EVROPSKÉ CENTRÁLNÍ BANKY

ze dne 5. července 2007

na žádost Rady Evropské unie k zahájení mezivládní konference s cílem vypracovat smlouvu, kterou se mění stávající Smlouvy

(CON/2007/20)

(2007/C 160/02)

1.

Dne 27. června 2007 obdržela Evropská centrální banka (ECB) od Rady Evropské unie žádost o stanovisko k zahájení konference zástupců vlád členských států (dále jen „mezivládní konference“) s cílem vypracovat smlouvu, kterou se mění stávající Smlouvy (dále jen „reformní smlouva“).

2.

Pravomoc ECB zaujmout stanovisko je založena na článku 48 Smlouvy o Evropské unii. V souladu s čl. 17.5 první větou jednacího řádu ECB přijala toto stanovisko Rada guvernérů ECB.

3.

Mandát pro mezivládní konferenci byl odsouhlasen Evropskou radou v Bruselu na zasedání ve dnech 21. až 23. června 2007 a je připojen jako příloha k závěrům předsednictví (dále jen „mandát pro mezivládní konferenci“). Mandát pro mezivládní konferenci uvádí, že tvoří výhradní základ a rámec pro mezivládní konferenci (1). Mezivládní konference má mandát k vypracování reformní smlouvy, která včlení nové prvky vyplývající z mezivládní konference z roku 2004 do Smlouvy o Evropské unii (dále jen „Smlouva o EU“) a do Smlouvy o založení Evropského společenství (dále jen „Smlouva o ES“), jež bude přejmenována na Smlouvu o fungování Unie (2).

4.

ECB zahájení mezivládní konference vítá. ECB vychází z toho, že text Smlouvy o EU zůstane nezměněn, s výjimkou případů, které jsou v mandátu pro mezivládní konferenci uvedeny (3). ECB vítá zejména potvrzení, které je uvedeno v mandátu pro mezivládní konferenci, že cenová stabilita je jedním z cílů Unie (4), a dále skutečnost, že měnová politika je výslovně uvedena jako jedna z výlučných pravomocí Unie. ECB vítá též revizi článku o cílech Unie s cílem zahrnout do nich zavedení hospodářské měnové unie, jejíž měnou je euro (5).

5.

Mandát pro mezivládní konferenci výslovně zmiňuje zlepšení správy eura, přičemž uvádí, že nové prvky dohodnuté mezivládní konferencí z roku 2004 budou do Smlouvy o fungování Unie vloženy „obvyklým postupem formou konkrétních změn“ (6). ECB je výslovně zmíněna a mezivládní konference má mandát (7) k vložení ustanovení o ECB do oddílu 4a páté části Smlouvy o fungování Unie. Mezivládní konference má rovněž mandát, aby připojila protokol k reformní smlouvě, který pozmění stávající protokoly v souladu se změnami dohodnutými mezivládní konferencí z roku 2004 (8). To zahrne mimo jiné změny Protokolu o statutu Evropského systému centrálních bank a Evropské centrální banky.

6.

ECB vychází z toho, že pokud jde o postavení, mandát, úkoly a právní režim ECB, Eurosystému a Evropského systému centrálních bank, budou změny stávajících Smluv, jež má mezivládní konference zavést, zahrnovat všechny nové prvky dohodnuté mezivládní konferencí z roku 2004 a omezí se na tyto nové prvky (9).

7.

Pokud jde o nové prvky, které byly dohodnuty mezivládní konferencí z roku 2004 a které se týkají správy eura, zmiňuje příloha tohoto stanoviska některé z těch, jež mají pro ECB zásadní význam a případně uvádí, jakým způsobem by podle ECB mohly být tyto prvky začleněny do Smlouvy o fungování Unie, aniž by byl překročen mandát pro mezivládní konferenci.

8.

ECB je připravena podílet se na práci mezivládní konference kdykoli v jejím průběhu a po vypracování textu poskytnout stanovisko k otázkám, které spadají do oblastí působnosti ECB.

Ve Frankfurtu nad Mohanem dne 5. července 2007.

Prezident ECB

Jean-Claude TRICHET


(1)  Preambule mandátu pro mezivládní konferenci.

(2)  Bod 4 mandátu pro mezivládní konferenci. V bodě 17 mandátu pro mezivládní konferenci se tato smlouva označuje jako „Smlouva o fungování Evropské unie“.

(3)  Bod 5 mandátu pro mezivládní konferenci.

(4)  Příloha 1 bod 3 mandátu pro mezivládní konferenci.

(5)  Příloha 1 bod 3 mandátu pro mezivládní konferenci.

(6)  Bod 18 mandátu pro mezivládní konferenci.

(7)  Příloha 2 (část B) bod 16 mandátu pro mezivládní konferenci.

(8)  Bod 22 mandátu pro mezivládní konferenci.

(9)  V souvislosti s mezivládní konferencí z roku 2004 vydala ECB stanovisko CON/2003/20 ze dne 19. září 2003 na žádost Rady Evropské unie k návrhu Smlouvy o Ústavě pro Evropu (Úř. věst. C 229, 25.9.2003, s. 7).


PŘÍLOHA

A.   Ustanovení o ECB

1.

Mezivládní konference má mandát (1) k tomu, aby vložila nové prvky, které byly dohodnuty mezivládní konferencí z roku 2004 a které se týkají ECB, do Smlouvy o fungování Unie spolu s články o Účetním dvoru a poradních orgánech Unie. Text ustanovení o ECB ve Smlouvě o fungování Unie bude stejný jako text dohodnutý mezivládní konferencí z roku 2004, s výjimkou nezbytných změn v odkazech. To mimo jiné znamená, že nový prvek vyplývající z mezivládní konference z roku 2004, který spočívá ve vymezení postavení ECB jako (dalšího) orgánu, bude včleněn do Smluv spolu se zavedením výrazu „Eurosystém“ a výslovným potvrzením finanční nezávislosti ECB.

2.

Ačkoli bude článek o ECB začleněn do Smlouvy o fungování Unie (2), podle mandátu pro mezivládní konferenci mají Smlouva o EU a Smlouva o fungování Unie stejnou právní hodnotu (3). To znamená, že nový článek 1 Smlouvy o fungování Unie, který by měl upravit vztah mezi Smlouvou o fungování Unie a Smlouvou o EU (4), nevytvoří hierarchii mezi těmito dvěma Smlouvami ani nezavede rozdíly v postupech pro provádění změn základních ustanovení, která se týkají ECB/ESCB a těch, která se týkají orgánů EU. Vzhledem k výše uvedenému má ECB za to, že i když bude článek o ECB začleněn do Smlouvy o fungování Unie, bude mít ECB stejné právní postavení jako orgány EU, které jsou uvedeny ve Smlouvě o EU.

B.   Aktualizace terminologie použité ve Smlouvách, pokud jde o jednotnou měnu

3.

Podle mandátu pro mezivládní konferenci (5) nahradí reformní smlouva výraz „Společenství“ výrazem „Unie“ a výraz „ECU“ výrazem „euro“ v celém textu Smluv a zavede řadu změn, které se týkají zastaralých odkazů na „etapy“ hospodářské a měnové unie. Nezbytné změny budou provedeny v protokolech o Dánsku a Spojeném království.

4.

Po dosažení dohody o reformní smlouvě bude název jednotné měny upraven v primárním právu Unie. ECB má za to, že z důvodu právní jistoty a jasnosti by se měl jednotný způsob psaní výrazu „euro“ dodržovat ve všech jazykových a abecedních verzích reformní smlouvy, a tedy ve Smlouvě o EU a Smlouvě o fungování unie, což vyžaduje, že se bude psát euro v latince, ευρώ v řecké abecedě a еуро v cyrilici.

C.   Zrušení Protokolu o EMI

5.

Text dohodnutý mezivládní konferencí z roku 2004 zrušil Protokol o statutu Evropského měnového institutu (dále jen „Protokol o EMI“), a Protokol o EMI bude tudíž vypuštěn. Ačkoli ECB toto vypuštění vítá, některé z funkcí, které jsou podle jeho ustanovení vykonávány, mají stále význam pro členské státy, na které se vztahuje výjimka. Podle článků 44 a 47.1 statutu ESCB plní tyto funkce v současné době Generální rada ECB. ECB vychází z toho, že spolu s vypuštěním Protokolu o EMI bude provedena změna čl. 117 odst. 2 Smlouvy o ES (6) tak, aby tyto funkce i nadále plnila ECB.


(1)  Příloha 2 (část B) bod 16 mandátu pro mezivládní konferenci.

(2)  Bod 12 mandátu pro mezivládní konferenci.

(3)  Bod 19 písm. a) mandátu pro mezivládní konferenci.

(4)  Bod 19 písm. a) mandátu pro mezivládní konferenci.

(5)  Bod 18 mandátu pro mezivládní konferenci.

(6)  Tj. ve smyslu úpravy dohodnuté mezivládní konferencí z roku 2004.


Top