EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32012D0006(01)

2012/235/EU: Az Európai Központi Bank határozata ( 2012. március 29. ) a TARGET2-Securities Tanács (TARGET2-Securities Board) létrehozásáról és az EKB/2009/6 határozat hatályon kívül helyezéséről (EKB/2012/6)

OJ L 117, 1.5.2012, p. 13–29 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
Special edition in Croatian: Chapter 01 Volume 014 P. 138 - 154

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 06/02/2019; hatályon kívül helyezte: 32019D0003(01)

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2012/235(1)/oj

1.5.2012   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 117/13


AZ EURÓPAI KÖZPONTI BANK HATÁROZATA

(2012. március 29.)

a TARGET2-Securities Tanács (TARGET2-Securities Board) létrehozásáról és az EKB/2009/6 határozat hatályon kívül helyezéséről

(EKB/2012/6)

(2012/235/EU)

AZ EURÓPAI KÖZPONTI BANK KORMÁNYZÓTANÁCSA,

tekintettel a Központi Bankok Európai Rendszere és az Európai Központi Bank Alapokmányára és különösen annak 3.1., 12.1. és 12.3. cikkére, valamint 17. 18. és 22. cikkére,

tekintettel a TARGET2-Securities-ről szóló, 2010. április 21-i EKB/2010/2 iránymutatásra (1),

tekintettel a TARGET2-Securities Programtanács (TARGET2-Securities Programme Board) létrehozásáról szóló, 2009. március 19-i EKB/2009/6 határozatra (2),

mivel:

(1)

A Kormányzótanács a 2006. július 6-i ülésén úgy határozott, hogy a központi értéktárakkal és egyéb piaci szereplőkkel együttműködve megvizsgálja az értékpapír-tranzakciók kiegyenlítésére szolgáló, TARGET2-Securities („T2S”) elnevezésű, új európai szolgáltatás létrehozásának lehetőségét. A Központi Bankok Európai Rendszere és az Európai Központi Bank Alapokmányának (a továbbiakban: a KBER Alapokmánya) 17., 18. és 22. cikke szerinti feladatai részeként az eurorendszer létre fogja hozni a T2S-t egységes platformon alapuló olyan szolgáltatásként, amely lehetővé teszi a páneurópai készpénz- és értékpapír-tranzakciók központi, semleges és határok nélküli kiegyenlítését, amelyet a CSD-knek annak lehetővé tétele érdekében fognak kínálni, hogy azok ügyfeleik számára központi banki pénzben, egy integrált műszaki környezetben harmonizált és nagy tételben „szállítás fizetés ellenében” (delivery-versus-payment) elven működő kiegyenlítési szolgáltatásokat nyújthassanak.

(2)

2008. július 17-én a Kormányzótanács úgy döntött, hogy elindítja a T2S-t, és annak megvalósításáig biztosítja a szükséges erőforrásokat. A Deutsche Bundesbank, a Banco de España, a Banque de France és a Banca d’Italia (a továbbiakban: a 4KB) által benyújtott ajánlatok alapján a Kormányzótanács arról is határozott, hogy a T2S-t e négy nemzeti központi bank („NKB”) fejleszti és üzemelteti.

(3)

A T2S Programtanácsot olyan racionalizált irányítótestületként hozták létre, amely a Kormányzótanács számára a kulcsfontosságú stratégiai kérdések tekintetében ajánlásokat dolgoz ki, és elvégzi a tisztán technikai jellegű feladatokat, valamint biztosítja az egyszerre belső és a külső érdekeltek részvételével működő T2S eredményes és hatékony szervezését.

(4)

A KBER Alapokmánya 12.1. cikkében meghatározott decentralizációs alapelvnek megfelelően a lehetségesnek és megfelelőnek ítélt mértékben az NKB-k végzik el az eurorendszer feladatkörébe tartozó műveleteket. Az eurorendszer-beli központi bankok ezért egyes végrehajtási feladatokat a T2S Tanácsra bíznak, hogy az teljes mértékben működőképes lehessen, és eljárhasson a teljes eurorendszer nevében.

(5)

A T2S irányítási keretnek megfelelően a T2S Tanács fog a T2S Programtanács helyébe lépni.

(6)

Ezért az EKB/2009/6 határozatot hatályon kívül kell helyezni,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

Meghatározások

E határozatban használt kifejezések ugyanazzal a jelentéssel bírnak, mint az EKB/2010/2 iránymutatásban és a Kormányzótanács által 2011. november 17-én jóváhagyott T2S-keretmegállapodásban.

2. cikk

A T2S Tanács

(1)   A T2S Tanács az eurorendszer egyszerűsített irányítótestületeként jön létre azzal a feladattal, hogy egyrészt a Kormányzótanács számára a kulcsfontosságú stratégiai kérdésekre vonatkozó ajánlásokat dolgoz ki, másrészt elvégi a Kormányzótanács által rábízott végrehajtási feladatokat.

(2)   A T2S Tanács feladatmeghatározását – beleértve célkitűzéseit, felelősségeit, feladatait, összetételét, munkaeljárásait és költségvetését – e határozat I. számú melléklete tartalmazza.

(3)   A T2S Tanács Eljárási Szabályzatát e határozat II. melléklete határozza meg.

(4)   A T2S Tanács Eljárási Szabályzatát e határozat III. melléklete határozza meg.

(5)   A T2S Tanács nem központi banki tagjainak kiválasztására, kinevezésére és helyettesítésére vonatkozó eljárásokat és követelményeket e határozat IV. számú melléklete határozza meg.

(6)   A T2S Tanács 2012 júliusában kezdi meg munkáját.

3. cikk

Hatályon kívül helyezés

Az EKB/2009/6 határozat hatályát veszti.

4. cikk

Átmeneti rendelkezések

A T2S-Programtanács tagjai mindaddig viselik felelősségüket és ellátják feladataikat, ameddig a T2S Tanács összes szavazati joggal rendelkező tagját ki nem nevezik.

5. cikk

Záró rendelkezés

Ez a határozat 2012. március 29-én lép hatályba.

Kelt Frankfurt am Mainban, 2012. március 29-én.

az EKB elnöke

Mario DRAGHI


(1)  HL L 118., 2010.5.12., 65. o.

(2)  HL L 102., 2009.4.22., 12. o.


I. MELLÉKLET

A T2S TANÁCS

FELADATMEGMEGHATÁROZÁSA

BEVEZETÉS

Az Európai Unió működéséről szóló szerződéssel és a Központi Bankok Európai Rendszere és az Európai Központi Bank alapokmányával összhangban, az eurorendszer a T2S-szolgáltatásokat az európai központi értéktáraknak (CSD-knek) fogja kínálni. A T2S elsődleges célja a kereskedés utáni infrastruktúra integrációjának elősegítése azáltal, hogy felkínálja a páneurópai pénz- és értékpapír-tranzakciók alapvető, semleges és határok nélküli, központi banki pénzben történő kiegyenlítését annak érdekében, hogy a CSD-k ügyfeleik számára harmonizált és nagy tételben történő kiegyenlítési szolgáltatásokat nyújthassanak, egy határokon átnyúlóan működni képes, integrált műszaki környezetben.

A T2S TANÁCS FELADATAI

Az Európai Központi Bank („EKB”) Kormányzótanácsa végső döntés meghozatalára vonatkozó hatáskörének sérelme nélkül a Kormányzótanács a T2S Tanácsot azzal a feladattal bízta meg, hogy végezzen el a T2S Programhoz és a T2S-szolgáltatások nyújtásához kapcsolódó, egyértelműen meghatározott feladatokat. Amennyiben és amikor a T2S-re vonatkozóan új kérdéskör merül fel, a Kormányzótanács a T2S Tanácsra további olyan, egyértelműen meghatározott feladatokat ruházhat rá, melyek egyébként a Kormányzótanács feladatkörébe tartoznak. A Kormányzótanács T2S-sel kapcsolatos kérdésekre vonatkozó hatáskörére figyelemmel a T2S Tanácsra ruházott, illetve általa ellátott feladatokat a Kormányzótanács továbbra is elláthatja. A T2S-Programtanácsnak alapját képezi az eurorendszer-beli központi bankok által aláírt T2S-jegyzőkönyv is.

A T2S Tanács a T2S jogszabályi keretének (különösen a keretmegállapodás, a Fizetőeszköz-részvételi megállapodások, a 2. és 3. szint közötti, 2011. április 20-án elfogadott megállapodások és az EKB/2010/2 iránymutatás) hatálya alatt működik.

A T2S Tanács biztosítja, hogy a T2S Program az alábbiaknak megfelelően valósuljon meg:

a)

a Felhasználói követelmények dokumentációjában (URD) szereplő piaci elvárásokkal összhangban;

b)

a T2S pénzügyi rendszerén belül;

c)

a Kormányzótanács által megállapított határidőn belül.

A T2S Tanács a tervek szerint 2012 júliusától veszi át a T2S Programtanács felelősségeit és feladatait. Ez a feladatmeghatározás a T2S-re való áttérési időszak végéig érvényes, melynek lejártát követően felülvizsgálatra kerül.

A T2S Program végrehajtását követően a T2S Tanács biztosítja a T2S-rendszer zavartalan működését a megfelelő technikai és jogi dokumentumokkal összhangban. Ez egyben hozzájárul a T2S-szolgáltatások jövőbeli piaci szükségletekhez való folyamatos hozzáigazításához is.

FELADATOK

A Kormányzótanács a következő feladatokkal bízza meg a T2S Tanácsot:

1.

Javaslatok kidolgozása a Kormányzótanács általi döntéshozatalra az alábbiak tekintetében:

a)

A T2S átfogó stratégiája;

b)

a T2S irányítása;

c)

a T2S pénzügyei, beleértve az alábbiakat:

i.

a T2S pénzügyi rendszerének fő jellemzői (különösen a költségvetés, az összeg, a lefedett időtartam, finanszírozás);

ii.

azon pénzügyi kockázatok rendszeres elemzése, melyeknek az eurorendszer ki van téve;

iii.

az EKB könyveiben az eurorendszer számára vezetett és a T2S Tanács által kezelt T2S-projektszámlára vonatkozó gazdálkodási szabályok;

iv.

a T2S költségmódszertana;

v.

a T2S díjpolitikája;

d)

átfogó T2S-programterv;

e)

az URD-hez kapcsolódó módosítási kérelmek engedélyezése és rangsorolása;

f)

az eurorendszer és a külső érdekeltek között aláírandó minden szerződés;

g)

a T2S kockázatkezelési keretrendszer;

h)

a CSD-kel, a nemzeti központi bankokkal (NKB-k) és a 4KB-val kötendő szolgáltatási szintről szóló megállapodások;

i)

a T2S tesztelési és áttérési stratégiái;

j)

a csatlakoztatási szolgáltatásokra vonatkozó stratégia;

k)

a válságkezelési stratégia,

l)

a T2S-szolgáltatás leírása;

m)

kötelezettségek és egyéb követelések;

n)

a CSD jogosultsági kritériumok CSD-k általi betartása.

2.

A T2S irányítása/kormányzása és a 4KB-val való kapcsolata

A T2S Tanács:

a)

elvégzi a T2S Program és a T2S-szolgáltatások átfogó irányítását;

b)

a Kormányzótanács által elfogadott átfogó T2S programterv alapján részletes tervet határoz meg,

c)

lefolytatja a tárgyalásokat a 2. és 3. szint közötti megállapodás módosításáról, és benyújtja azokat jóváhagyásra a Kormányzótanácshoz;

d)

rendszeres kapcsolatokat épít ki a 4KB-val feladatainak a 2. és 3. szint közötti megállapodásnak megfelelő ellátásához szükséges összes információ beszerzése érdekében;

e)

előzetesen egyeztetett minőségi előírásoknak megfelelően megvitatja és jóváhagyja a 4KB-tól elvárt eredményeket (pl. az Általános funkcionális előírások és a felhasználóknak szóló részletes funkcionális előírások, valamint a felhasználói kézikönyvek, dokumentációk), és biztosítja azoknak az URD-vel való összhangját;

f)

validálja a 4KB javaslatait, különösen a szigorúan a T2S-hez kapcsolódó IT-stratégia, hálózatbiztosítás és kapacitástervezés tekintetében;

g)

koordinálja a T2S hatályát meghatározó dokumentumcsomaghoz kapcsolódó megfelelő változáskezelési eljárást és az új T2S-kiadásokhoz kapcsolódó engedélyezett módosítások rangsorolását;

h)

tesztforgatókönyveket alakít ki az eurorendszer-beli elfogadási tesztekhez, és koordinálja az érdekeltek különböző típusainak részvételével zajló teszteket;

i)

létrehozza a felhasználói tesztelésért felelős alcsoportot a keretmegállapodásban és a fizetőeszköz-részvételi megállapodásban szereplő felhasználó tesztelési ütemtervnek megfelelően;

j)

végrehajtja a T2S kockázatkezelési keretrendszerét a Kormányzótanács által meghatározott paramétereken belül;

k)

végrehajtja a T2S migrációs stratégiáját a Kormányzótanács által meghatározott paramétereken belül;

l)

végrehajtja a T2S működési keretrendszert, beleértve a váratlan T2S-események és a válsághelyzet kezelésére szolgáló stratégiát, a Kormányzótanács által meghatározott paramétereken belül;

m)

biztosítja a T2S-szolgáltatások megfelelő működését és minőségét;

n)

biztosítja a T2S-szolgáltatások szabályozási és felügyeleti követelményeknek való megfelelőségét.

3.

Kapcsolat a külső érdekeltekkel

A T2S Tanács:

a)

biztosítja, hogy a T2S-szolgáltatások megfeleljenek a piaci szükségleteknek;

b)

együttműködik a CSD-kkel és a központi bankokkal a T2S-re való migrációjuk megkönnyítése érdekében;

c)

tárgyalásokat folytat a CSD-kel és a keretmegállapodást és a fizetőeszköz-részvételi megállapodást aláíró nem euroövezeti központi bankokkal e megállapodások minden módosításáról; a tárgyalásokat az euroövezeti központi bankokkal együttesen folytatja;

d)

koordinál a többi T2S irányítási struktúrával, különösen a CSD-kkel foglalkozó irányítócsoporttal, az eurótól eltérő fizetőeszközökkel foglalkozó irányítócsoporttal és a T2S tanácsadó csoporttal;

e)

együttműködik a csatlakoztatási szolgáltatásokat nyújtó szolgáltatókkal;

f)

kijelöli a technikai csoportok elnökét – a CSD-kkel foglalkozó irányítócsoporttal és az eurótól eltérő fizetőeszközökkel foglalkozó irányítócsoporttal való konzultációt követően – és fogadja a technikai csoportok jelentéseit;

g)

megvitatja és koordinálja a részt vevő CSD-k és központi bankok között a T2S-sel kapcsolatban felmerülő jogvitákat, és törekszik azokra megoldást találni a keretmegállapodásban és a fizetőeszköz-részvételi megállapodásban előírt vitarendezési és eszkalációs eljárás keretében és feladatmeghatározásának keretei között;

h)

megadja a megfelelő tájékoztatást az illetékes szabályozó és felügyeleti hatóságoknak;

i)

az EKB T2S programirodája és a központi banki szakértői hálózat segítségével központi szerepet tölt be a T2S piaci szereplők és hatóságok irányába folyó kommunikációjában;

j)

előmozdítja a T2S-szel kapcsolatos harmonizációs munkát, és részt vesz abban;

k)

szorosan együttműködik valamennyi hatósággal vagy magánjogi szervezettel (pl. az Európai Bizottsággal, az Európai Parlamenttel, az értékpapír-szabályozókkal) az értékpapír-elszámolás és -kiegyenlítés területére tartozó, vonatkozó kezdeményezések tekintetében;

l)

biztosítja az átláthatóságot a vonatkozó dokumentáció időszerű és konzisztens közzétételén keresztül.

4.

A T2S pénzügyi rendszere

A T2S Tanács irányítja a T2S EKB/2010/2 iránymutatásban meghatározott pénzügyi rendszerét.

A T2S Tanács a működési szakasz kezdetétől a szerződő CSD-knek és a szerződő nem euroövezeti NKB-knak rendszeres, a T2S-szel kapcsolatos üzleti és pénzügyi viszonyokat, a műveletek eredményeit és a költségmegtérülés állását tisztességesen tükröző pénzügyi kimutatásokat nyújt.

A CSD-kkel foglalkozó irányítócsoporttal, a nem euroövezeti fizetőeszközökkel foglalkozó irányítócsoporttal, a T2S tanácsadó csoporttal és a Központi Bankok Európai Rendszerének illetékes bizottságaival konzultáció folyik, mielőtt a Kormányzótanácsnak a T2S pénzügyi rendszerének a T2S-díjazás változását eredményező módosításra tesznek javaslatot.

Az EKB megadja a szükséges mértékű támogatást a T2S Tanács részére. A támogatással kapcsolatos valamennyi költséget az EKB viseli.

Ezen túlmenően a T2S Tanács:

a)

kezeli a T2S költségvetését a T2S-projektszámla révén;

b)

jóváhagyja – a 4KB-tól elvárt eredmények T2S Tanács általi elfogadását követően – a 4KB részére a Kormányzótanács által jóváhagyott, egyeztetett ütemtervnek megfelelően teljesítendő részletfizetéseket;

c)

jóváhagyja a 4KB részéről az eurorendszer-beli központi bankok számára a 2. és 3. szint közötti megállapodásnak megfelelően nyújtott pótlólagos támogatással kapcsolatos költségeket;

d)

jóváhagyja az EKB-nak történő részletfizetéseket, az EKB T2S-szel kapcsolatos költségei alapján;

e)

jóváhagyja és kezdeményezi a díjbeszedést a T2S-ügyfelektől, illetve az eurorendszer-beli központi bankoknak szóló visszatérítést.

ÖSSZETÉTEL

A T2S Tanács valamennyi tagját a Kormányzótanács nevezi ki. A tagok – amennyiben a T2S Tanács tagjaként járnak el – testületileg számolnak be, és kizárólag az EKB döntéshozó szerveinek, és betartják a T2S Tanács III. mellékletben meghatározott magatartási kódexében előírt elveket. Az eurorendszer-beli központi bankokból és a nem eurorendszer-beli központi bankokból érkező tagok e minőségükben kikérhetik a származási intézmény más alkalmazottainak tanácsát. Semmilyen körülmények között nem fogadhatnak el utasításokat a származási intézménytől, illetve nem vállalhatnak kötelezettséget a T2S Tanácsban folyó tanácskozások és szavazás során egy adott álláspont képviseletére.

A T2S Tanács az alábbiakból áll:

a)

az elnök, aki az EKB felső vezetője;

b)

más eurorendszer-beli NKB-kból kilenc tag, beleértve egy-egy tagot az alábbi NKB-kból: a Deutsche Bundesbank, a Banco de España, a Banque de France és a Banca d’Italia;

c)

egy tag olyan nem euroövezeti központi bankból, amely aláírta a fizetőeszköz-részvételi megállapodást (vagy pedig két ilyen tag, ha az eurótól eltérő pénznemben történő kiegyenlítés nagysága legalább az euroövezeti mennyiség 20%-a;

d)

két olyan nem központi banki tag (szavazati jog nélkül), akik az értékpapír-kiegyenlítési üzletágban felső vezetőként megalapozott szakmai háttérrel, és lehetőleg projektirányítási tapasztalattal rendelkeznek, és részvételük nem eredményez összeférhetetlenséget.

Az elnököt a Kormányzótanács által kinevezett alelnök támogatja. Az alelnök olyan tag, aki készen áll az elnök távolléte esetére történő helyettesítésére. Ha a T2S-en belül az eurótól eltérő pénznemben kiegyenlített szállítás fizetés ellenében forgalom az euróban kiegyenlített szállítás fizetés ellenében forgalom legalább 40 %-át képviseli, a részt vevő nem euroövezeti központi bankok tehetnek javaslatot az alelnök személyére.

A T2S Tanács tagjainak megbízása 24 hónapra szól, és megújítható.

A Kormányzótanács az EKB Igazgatóságának javaslata alapján határoz a T2S Tanács összetételéről. Az a)–c) kategória esetében a jelentkezéseket az adott központi bank elnöke terjeszti be. Az Igazgatóság előnyben részesíti azokat a jelölteket, akik a központi bankon belül közvetlenül a legfelső irányító szervnek számolnak be. Az Igazgatóság javaslatában biztosítja, hogy megfelelő egyensúly legyen a számítástechnikai tapasztalattal, projektirányítási tapasztalattal és az értékpapír-kiegyenlítési ágazatban (szolgáltatóként vagy szolgáltatások igénybevevőjeként) tapasztalattal rendelkező tagok között.

MUNKAFOLYAMATOK

1.   Döntéshozatal

A T2S Tanács lehetőleg konszenzussal határoz. Amennyiben azonban konszenzus ésszerű időn belül érhető el, az elnök dönthet úgy, hogy egyszerű szótöbbséggel történő szavazást tart.

A következő szabályok irányadóak:

a)

elviekben a T2S Tanács érvényes határozata érdekében a határozatképességhez legalább hét tag szükséges:

b)

szavazati joga kizárólag a fenti a)–c) kategóriába tartozó tagoknak van;

c)

a szavazati joggal rendelkező tag távolléte esetére szavazati jogát egy másik tagra ruházhatja; egyik tag sem adhat le kettőnél több szavazatot, egyetlen kérdésben sem;

d)

szavazategyenlőség esetén az elnök szavazata dönt;

e)

a T2S Tanács tagjai összeférhetetlenség esetén nem vesznek részt a döntéshozatalban és nem szavaznak;

f)

a tagok betartják a T2S Tanács magatartási kódexét.

2.   Munkateher és támogatás

A felelősségteljes irányítás EKB/2010/2 iránymutatás 8. cikkében megállapított elveinek sérelme nélkül:

a)

az elnök teljes munkaidőben a T2S-szel kapcsolatos témakörökben dolgozik; a többi taggal szemben elvárás a munkaidő 30 %-ának megfelelő munkavégzés;

b)

a T2S Tanácsot az EKB-n belül a T2S Programiroda támogatja;

c)

a T2S Tanács a programellenőrtől kap információkat;

d)

a T2S Tanácsot a Technikai Bizottság támogatja, amely technikai kérdésekben konszenzus elérésére törekszik; ha konszenzus nem érhető el, a kérdéskört a T2S Tanács elé kell utalni;

e)

a T2S Tanács további bizottságokat hozhat létre.

3.   Beszámolás és képviselet

A T2S Tanács közvetlenül – rendszeres és strukturált alapon – az EKB döntéshozó szerveinek számol be. E tekintetben szükség szerint készít jelentéseket az EKB döntéshozó szervei számára. E jelentéseket megküldik az Eurorendszer Számítástechnikai Irányító Bizottságának (EISC) is, amely tanácsot adhat az EKB döntéshozó szerveinek. A Fizetési és Elszámolási Rendszerek Bizottsága (PSSC) tájékoztatásul kapja meg a jelentéseket.

Az elnök tölti be a T2S tanácsadó csoport elnöki tisztét, és ellátja a T2S Tanács külső képviseletét, kivéve, ha a T2S Tanács eltérően határoz.

4.   Eljárási szabályzat

A munkafolyamatok részleteit a T2S Tanács II. mellékletben lefektetett eljárási szabályzatában kell szabályozni.


II. MELLÉKLET

A T2S TANÁCS

ELJÁRÁSI SZABÁLYZAT

I.   FEJEZET

A T2S TANÁCS

1. cikk

A Tanács tagjai

(1)   A T2S Tanács tagjai (a továbbiakban: a tagok) személyesen és a T2S Program érdekeinek szem előtt tartásával járnak el, a T2S általános elveinek megfelelően. A tagok a T2S Tanács ülésein saját, teljes egészében független álláspontjukat képviselik.

(2)   A központi banki tagoknak megfelelő időt kell biztosítani a központi bankok részéről, a nem központi banki tagoknak biztosítaniuk kell, hogy elegendő idejük legyen a T2S Tanács munkájában való tevőleges részvételre (elviekben – az elnök kivételével – valamennyi tag esetében a munkaidő 30 %-a).

(3)   A tagok nem vehetnek részt közvetlenül a T2S vagy azon központi értéktárak felügyeletében, melyek kiegyenlítési műveleteiket a T2S-hez kiszervezik. A tagok nem vehetnek részt az eurorendszer/KBER olyan bizottságában, mely a fenti felügyeleti hatáskörök bármelyikével rendelkezik. A tagok nem vehetnek részt az eurorendszer Számítástechnikai Irányító Bizottságában (EISC) vagy a Belső Könyvvizsgálói Bizottságban (IAC) sem. Nem vehetnek részt a mindennapos 3. szintű tevékenységekben sem.

(4)   A tagoknak be kell tartaniuk a T2S Tanács III. mellékletben meghatározott magatartási kódexét (a továbbiakban: a kódex).

2. cikk

Az elnök és az alelnök

(1)   Az elnök a T2S Tanács főállású tagja.

(2)   Az elnök a többi taggal együtt biztosítja a T2S Tanács működését, feladatmeghatározásának teljesítését, az eljárási szabályzat betartását és a hatékony döntéshozatalt. Az elnök feladatai különösen:

a)

javaslattétel a T2S Tanács üléseinek napirendjére és az ülésen az elnöki teendők ellátása;

b)

javaslattétel az ülések éves ütemtervére;

c)

a T2S Programirodára vonatkozó összes adminisztratív döntés elintézése.

(3)   Az elnököt alelnök támogatja, aki távollétében helyettesíti az elnököt. Az elnök távolmaradását a lehető legkorábban bejelenti az alelnöknek.

3. cikk

Titkárság

(1)   Az elnök az Európai Központi Bank (EKB) személyzetének egy nagy gyakorlattal rendelkező tagját nevezi ki a T2S Tanács titkárának. Az elnök helyettes titkárt is kinevezhet.

(2)   A titkár segíti az elnököt, és munkáját az elnök útmutatása szerint végzi. A titkár időszerűen intézi az információk áramlását: a) a tagok között; és b) a T2S Tanács és más érdekeltek között, ideértve különösen az eurorendszer vagy a Központi Bankok Európai Rendszerének más bizottságait.

II.   FEJEZET

A T2S TANÁCS ÜLÉSEI

4. cikk

A T2S Tanács üléseinek dátuma és helye

(1)   A T2S Tanács az elnök javaslata alapján dönt üléseinek dátumáról. A T2S Tanácsnak rendszeresen, az év kezdete előtt megfelelő idővel meghatározott menetrend alapján kell üléseket tartania. Az ülések gyakoriságát a T2S programterv szükségletei határozzák meg.

(2)   Az elnök bármikor összehívhatja a T2S Tanács rendkívüli ülését, amikor azt szükségesnek tartják. Az elnök rendkívüli ülést hív össze, ha legalább három tag erre irányuló kérést nyújt be.

(3)   A T2S Tanács üléseit rendszerint az EKB helyiségeiben tartja.

(4)   Az ülések megtarthatóak telekonferencia útján is, kivéve, ha ez ellen legalább három tag tiltakozik.

5. cikk

Részvétel a T2S Tanács ülésein

(1)   A felelősségteljes irányítás elveivel összhangban a tagok rendszeresen részt vesznek a T2S Tanács ülésein. A részvétel szigorúan személyesen történik, a tagok helyettesítésének nincs helye.

(2)   A T2S Tanács ülésein a tagok és az elnök által meghívott más személyek vehetnek részt.

6. cikk

A T2S Tanács üléseinek lebonyolítása

(1)   A T2S Tanács munkanyelve az angol.

(2)   A T2S Tanács minden egyes ülés tekintetében elfogadja a napirendet. Főszabályként a titkár előzetes napirendet készít, és azt legalább öt munkanappal az ülés előtt megküldi a tagoknak. A T2S Tanács az elnök vagy bármely tag javaslatára dönthet az ideiglenes napirendről tételek elhagyása vagy arra új pontok felvétele mellett. A naprendi pontot legalább három tag kérésére törlik a napirendből, ha a tagok nem nyújtották be időben az ahhoz kapcsolódó dokumentációt.

(3)   Főszabályként a titkár az ülés előtt öt munkanappal megküldi a dokumentumokat a tagoknak megvitatásra. Mindazonáltal rövid dokumentumokat az ülés előtt egy munkanappal is meg lehet küldeni. A két munkanapon belül megküldött dokumentumok olyan beterjesztett dokumentumnak minősülnek, melyek alapján a T2S Tanács csak az összes tag egyetértésével hozhat határozatot.

(4)   A T2S Tanács egyes ülései után a titkár elkészíti a jegyzőkönyv tervezetét, amelyben rögzíti a megvitatott témákat és a vita eredményét. A jegyzőkönyv tervezete kérésre tartalmazza az egyes tagok által az ülésen kifejezésre juttatott álláspontot. A jegyzőkönyv tervezetét az üléstől számított öt munkanapon belül köröztetik a tagok között.

(5)   Egyben a titkár a T2S Tanács minden ülése után elkészíti az intézkedési lista tervezetét, mely tartalmazza az ülésen meghatározott intézkedéseket és azok határidejét, és a listát az üléstől számított öt munkanapon belül megküldi a tagoknak.

(6)   A tagok a jegyzőkönyv és az intézkedéslista tervezetére vonatkozó észrevételeiket a kézhezvételtől számított öt munkanapon belül megküldik a titkárnak. A jegyzőkönyv és az intézkedési lista tervezete a következő ülésen (szükség szerint pedig korábban, írásbeli eljárással) kerül benyújtásra a T2S Tanácshoz jóváhagyásra, és azt az elnök írja alá.

7. cikk

Döntéshozatal a T2S Tanácsban

(1)   A T2S Tanács döntéseit lehetőség szerint konszenzussal hozza.

(2)   AT2S Tanács határozatképességéhez legalább hét tag jelenléte szükséges. Határozatképtelenség esetén az elnök rendkívüli ülést hívhat össze, amelyen határozatképességre való tekintet nélkül lehet határozatot hozni.

(3)   A T2S Tanács szükség esetén az elnök kérésére szavaz. Az elnök bármely szavazati joggal rendelkező tag kérésére is megkezdi a szavazási eljárást. A kódexnek megfelelően a tag nem szavazhat, ha vele szemben a kódexben ismertetett összeférhetetlenség áll fenn. A szavazati joggal rendelkező tag távolléte esetére szavazati jogát egy másik, szavazati joggal rendelkező tagra ruházhatja; egyik tag sem adhat le kettőnél több szavazatot, egyetlen kérdésben sem.

(4)   Az elnök titkos szavazást kezdeményezhet, ha erre legalább három tag felkéri.

(5)   A határozathozatal írásbeli eljárással is történhet, kivéve, ha ez ellen legalább három tag tiltakozik. Írásbeli eljárás esetén szükséges, hogy: i. minden tagnak legalább két nap álljon rendelkezésre a megfontolásra; és ii. az ilyen határozatot fel kell venni a T2S Tanács következő ülésének jegyzőkönyvébe.

(6)   Az egyszerű szótöbbséggel megszavazott javaslat elfogadottnak minősül. Szavazategyenlőség esetén az elnök szavazata dönt. Az elnök távollétében az alelnöknek döntő szavazata nincs.

III.   FEJEZET

KOMMUNIKÁCIÓ ÉS ÁTLÁTHATÓSÁG

8. cikk

Külső kommunikáció

(1)   Az elnök rendszeresen tájékoztatja az érintett érdekelteket a T2S Program végrehajtásában elért előrehaladásról. Az elnök a titkár segítségével biztosítja az átláthatóságot a vonatkozó dokumentumoknak a T2S weboldalán történő, időszerű és következetes közzétételével, a kódexben szereplő titoktartási szabályoknak megfelelően.

(2)   A tagoknak tájékoztatniuk kell az elnököt előzetesen a T2S Tanács felelőségeivel és feladataival kapcsolatos minden releváns és jelentős külső nyilatkozat elvállalásáról, úgy mint konferenciákon vagy a T2S-érdekeltekkel való találkozókon a T2S-ről szóló előadás tartásáról, és erről az eseményt követő öt munkanapon belül írásbeli összefoglalót kell a T2S Tanácsnak adni. Minden jelentős külső kommunikációnak az eurorendszer és a T2S program érdekét kell szolgálnia, és tiszteletben kell tartania a Kormányzótanács és a T2S Tanács határozatait.

(3)   A T2S Tanács kijelöli az(oka)t a tago(ka)t, illetve EKB/központi banki (NKB) munkavállalót, aki támogatja a T2S-t az értékpapír-elszámolással és -kiegyenlítéssel kapcsolatos állami és magánkezdeményezésekben történő részvételben, és a T2S vonatkozó bizottságokban és munkacsoportokban történő esetleges képviseletében. Az EKB vagy NKB munkavállalót csak akkor lehet ilyen módon kijelölni, ha bebizonyosodott, hogy képesek a legalább a kódexxel egyenértékű titoktartási és összeférhetetlenségi szabályok betartására.

9. cikk

Belső kommunikáció

(1)   A T2S Tanács nem eurorendszer-beli tagjai a titoktartás feltételével kapják meg a Kormányzótanács ülését követően a T2S-ről a Kormányzótanácsnak benyújtott valamennyi dokumentációt, illetve a Kormányzótanács T2S-ről szóló jegyzőkönyvének határozati pontjait.

(2)   Az eurorendszer-beli NKB-k, amelyeknek nincs személyzete a T2S Tanácsban, automatikus hozzáférést kapnak a T2S Tanács összes dokumentumához. Egyben kérelmet nyújthatnak be az elnökhöz a T2S Tanács bizottságában való részvétel iránt, ha egy témakör különösen érdekli őket. Egy tag felelőssége lesz az ilyen eurorendszer-beli NKB-k tájékoztatása, ha úgy tekintik, hogy egy adott téma különösen érdekelheti őket. Ez a tag az ilyen eurorendszer-beli NKB által felvetett bármely témát a T2S Tanács elé terjeszthet.

IV.   FEJEZET

PÉNZÜGYI RENDSZER

10. cikk

A T2S projektszámla működése

(1)   A T2S Tanács az eurorendszer nevében T2S projektszámlát tart, melyet az EKB könyveiben vezetnek, és amely átvezetési számla jogállással rendelkezik. A T2S projektszámlát a következőkre használják: Az eurorendszer-beli központi bankok közötti, a T2S költségvetéséből eredő pénzügyi folyamatok kezelése (különösen pénzbeszedés és részletek kifizetése); és b) a T2S szolgáltatási díjakhoz kapcsolódó pénzügyi folyamatok kezelése. A T2S Tanács biztosítja, hogy a projektszámla egyenlege mindenkor zérus vagy pozitív.

(2)   Az elnök időben felkéri az eurorendszer-beli NKB-kat, hogy készítsék el költségrészesedésük költségvetését (a T2S költségallokációs kulcsnak megfelelően), és hogy a Kormányzótanács által jóváhagyott fizetési ütemtervnek megfelelően fizessék be költségrészesedésüket a T2S projektszámlára.

(3)   Az elnök ad megbízást a T2S projektszámláról részletek kifizetésére, a T2S Tanács előzetes jóváhagyása mellett. A 4KB-nak történő részletfizetés a T2S Tanács által hivatalosan jóváhagyottnak tekintendő, amint az validálta és elfogadta a 4KB-tól elvárt eredményeket, és a validálás/elfogadás a T2S Tanács ülésének jegyzőkönyvében hivatalos jóváhagyást nyer. Az EKB-nak történő részletfizetésre minden év elején kerül sor, a pénzügyi keretben meghatározott megállapodásoknak megfelelően.

V.   FEJEZET

ELLENŐRZÉS

11. cikk

Ellenőrzés

A T2S Tanács tevékenységeit a Belső Könyvvizsgáló Bizottság (IAC) ellenőrzi.


III. MELLÉKLET

A T2S TANÁCS

MAGATARTÁSI KÓDEXE

Bevezetés

A T2S Tanács a Kormányzótanács által kijelölt tagokból áll. A tagoknak kizárólag a T2S Program érdekeinek szem előtt tartásával kell eljárniuk, a T2S általános elveinek megfelelően, és megfelelő időt kell fordítaniuk a T2S Programhoz kapcsolódó munkához.

A T2S Tanács segíti az Európai Központi Bank (EKB) döntéshozó szerveit a T2S Program sikeres és időre történő befejezésének biztosításában, és a Kormányzótanácsnak számol be. A Kormányzótanács tájékozott és független döntéshozatalához elengedhetetlen, hogy a T2S Tanács munkáját ne befolyásolják olyan körülmények, amelyek bármely tag esetében összeférhetetlenséget eredményeznek.

Egyben az eurorendszer/Központi Bankok Európai Rendszere (KBER) jó hírnevéhez és hitelességéhez és a T2S Program jogi szilárdságához elengedhetetlen, hogy a tagokat az eurorendszer általános érdeke, és a T2S Program különös érdeke vezérelje. A tagoknak emiatt: a) kerülniük kell minden olyan helyzetet, amelyben tényleges vagy látszólagos összeférhetetlenség áll fenn; b) a hatóságokkal, központi bankokkal, az ágazat képviselőivel és a T2S kialakításában kifejlesztésében és üzemeltetésében részt vevő más külső érdekeltekkel kizárólag az eurorendszer és a T2S képviselőjeként kell eljárniuk; és c) biztosítaniuk kell a T2S Programban érdekelt potenciális szállítók közötti tárgyilagos, semleges és tisztességes versenyt.

A Központi Bankok Európai Rendszere és az Európai Központi Bank Alapokmányának (a továbbiakban: a KBER Alapokmánya) 37.1. cikkében szereplő szakmai titoktartási kötelezettség egyaránt vonatkozik az EKB személyzetére és a nemzeti központi bankok (NKB-k) KBER-feladatokat ellátó személyzetére, és kiterjed az üzleti titokra és kereskedelmi értékkel bíró információkra vonatkozó bizalmas információkra. Egyenértékű kötelezettség vonatkozik a T2S Tanács nem központi banki tagjaira is. A Tanács nem központi banki tagjainak be kell tartaniuk a kinevezési okmányukban és az EKB-val kötött munkaszerződésükben szereplő további magatartási szabályokat is.

Helyénvaló és a jó igazgatási gyakorlatnak megfelelő etikai előírások meghatározása a szakmai integritás, a tisztességes verseny elve, az összeférhetetlenség megelőzése és az eurorendszer által előállított vagy harmadik személy által rendelkezésre bocsátott információk védelme tekintetében, egyben megőrizve az eurorendszer/KBER számára a T2S Tanácson belül a T2S Program vonatkozó területein felhalmozott szakismereteket és tapasztalatokat. Ezen túlmenően helyénvaló és a jó igazgatási gyakorlatnak megfelelő az, hogy az EKB személyzetének tagjaira vonatkozó alkalmazási feltételek, és az NKB-alkalmazott tagokra vonatkozó egyenértékű rendelkezések jogorvoslatot tartalmazzanak e magatartási kódex (a továbbiakban: kódex) megszegésére. Egyenértékű rendelkezés vonatkozik a T2S Tanács nem központi banki tagjaira is.

Ez a kódex nem érinti a T2S Tanács tagjaira az EKB vagy valamely NKB alkalmazottjaként betöltött funkciója miatt vonatkozó más etikai rendelkezésekből eredő követelményeket.

1.   Fogalommeghatározások

E kódex alkalmazásában:

a)   „elnök”: a Kormányzótanács által a T2S Tanács elnökeként kijelölt személy;

b)   „alelnök”: a Kormányzótanács által az elnök távollétében helyettesítésre kijelölt személy;

c)   „bizalmas információ”: a KBER Alapokmányának 37.1. cikkében szereplő szakmai titoktartási kötelezettség vagy a Tanács minden egyes tagjára megadott EKB titoktartási rendnek megfelelően minősített dokumentumok sérelme nélkül: i. az eurorendszer vagy harmadik személyek kereskedelmi titkai és harmadik személyek nem a T2S Tanács munkájához kapcsolódó, kereskedelmi értékkel bíró információi; ii. minden olyan „információ, amelynek engedély nélküli közzététele káros lehet az eurorendszer alapvető érdekeire; és iii. minden olyan információ, melyet egy ésszerűen eljáró személy titkosnak tekintene; a „bizalmas információk” körébe nem tartozik bele az olyan információ: i. közismert vagy a kódex megszegése nélkül azzá válik; vagy ii. a bizalmas információhoz hozzáféréssel nem rendelkező harmadik személy függetlenül fejlesztette ki; vagy iii. a 3. szakasz esetében annak felfedésére törvény kötelez;

d)   „nem központi banki tag”: a T2S Tanács olyan tagja, aki nem az EKB vagy valamelyik NKB alkalmazottja;

e)   „feladatmeghatározás”: az I. mellékletben szereplő feladatmeghatározás;

f)   „tag”: a T2S Tanács tagja, beleértve az elnököt;

g)   „potenciális beszállító”: a valamely euroövezeti vagy saját fizetőeszközének a T2S-en keresztül történő elszámolására kötelezettséget vállalt nem euroövezeti központi bank részére T2S-vonatkozású áruk, illetve szolgáltatások nyújtásában érdekelt kereskedelmi jogalanyok.

2.   Az összeférhetetlenség megelőzése

2.1.

Összeférhetetlenség lép fel a T2S Tanács feladatmeghatározása tekintetében jelentőséggel bíró áruk és/vagy szolgáltatások nyújtása tekintetében, amennyiben a tag tulajdonviszony, ellenőrzés, befektetés révén vagy egyéb, a tagi feladatainak pártatlan és objektív ellátását ténylegesen vagy potenciálisan befolyásoló módon kereskedelmi vagy szakmai érdekeltséggel vagy részesedéssel rendelkezik egy potenciális szállítóban.

2.2.

A tagok általánosságban az eurorendszer és a T2S Program érdekében járnak el. Kerülik az olyan helyzeteket, amelyek valószínűleg összeférhetetlenséget eredményeznek.

2.3.

Ha a T2S Tanács feladataival kapcsolatos összeférhetetlenség lép fel, vagy annak fellépése valószínű, az érintett tag központi bankjának megfelelési hatósága (vagy a Tanács nem központi banki tagja az EKB etikai tisztviselője) tudomására hozza a tényleges vagy potenciális összeférhetetlenséget a 2. függelékben szereplő formanyomtatvány használatával, és egyidejűleg arról az elnököt is értesíti. Ha a megfelelési hatóság (vagy a Tanács nem központi banki tagja az EKB etikai tisztviselője) az összeférhetetlenség fennállását állapítja meg, az érintett központi bank elnöke (vagy a Tanács nem központi banki tagja az EKB elnöke) számára ajánlást ad az összeférhetetlenség megfelelő kezeléséről, és a központi bank elnöke erről késedelem nélkül tájékoztatja az elnököt. A központi bank elnöke megadja a szükséges adatokat ahhoz, hogy az elnök tájékozott álláspontot alakíthasson ki az összeférhetetlenség kezelésének módjáról.

2.4.

Ha a T2S Tanács ülése közben a tag okkal feltételezheti, hogy egy másik tagnak a T2S Tanácsban folyó vitában, szavazásban vagy írásbeli eljárásban való részvétele összeférhetetlenséget eredményezne, erről haladéktalanul tájékoztatja az elnököt.

2.5.

Az elnök felkéri a 2.3. szakasz szerinti tényleges vagy potenciális összeférhetetlenséget azonosító tagot, illetve azt a tagot, akivel kapcsolatban a 2.4. szakasz szerinti összeférhetetlenség felvetődött, hogy nyilatkozzon a tényleges vagy potenciális összeférhetetlenség fennállásáról. Ha az elnök nem elégedett a tag nyilatkozatával, a vonatkozó napirendi pontokat törli. Az elnök késedelem nélkül tájékoztatja minden ilyen esetről az érintett központi bank megfelelési hatóságát (vagy a Tanács nem központi banki tagja esetében az EKB etikai tisztviselőjét) és szükség esetén a Kormányzótanácsot.

2.6.

Ha az elnököt érinti a 2.3., 2.4. vagy 2.5. szakasz, az elnök értesíti az alelnököt.

2.7.

A tag nem szavazhat olyan kérdésben, melynek vonatkozásában összeférhetetlenség áll fenn. Ez irányadó a 4KB alkalmazásában álló tagra is, ha a T2S Tanács a 4KB-tól elvárt eredmények validálásáról dönt.

3.   A bizalmas információk megfelelő felhasználása

3.1.

A tagok a bizalmas információkat kizárólag az eurorendszer és a T2S Program céljaira és érdekében, valamint a T2S Tanács mandátumával összhangban használják fel.

3.2.

A tagok nem fedhetnek fel bizalmas információt harmadik személyek előtt, és az EKB vagy az NKB alkalmazottai esetében bizalmas információkat saját központi bankja vagy más központi bank alkalmazottai előtt csak az egy adott kérdésben való véleményformáláshoz szükséges tanácsadás érdekében fedhet fel. A „csak tagoknak” jelzetű bizalmas információkat a tag elviekben a T2S Tanács hozzájárulása hiányában nem fedheti fel saját központi bankjának személyzete vagy más központi bankok előtt.

3.3.

A tagok megtesznek minden szükséges intézkedést a bizalmas információk véletlenszerű felfedésének vagy az azokhoz való jogosulatlan hozzáférés megelőzésére.

3.4.

A tagok a bizalmas információkhoz való hozzáférésüket nem használhatják fel az eurorendszeren kívüli jogalany javára vagy megfelelő indok nélkül a saját központi bankjuk javára.

3.5.

Amennyiben a tagot bíróság vagy szabályozó, felügyeleti vagy a tag felett joghatósággal rendelkező más hatóság arra kötelezi, hogy hozzon nyilvánosságra vagy tegyen elérhetővé bizalmas információt, a következőt kell tenniük:

a)

ha jogszabály megengedi, az ilyen rendelvényről a lehető legtöbb részlet megadásával azonnal írásban értesíteni kell az elnököt és a központi bank megfelelési hatóságát (vagy a Tanács nem központi banki tagjának esetében az EKB etikai tisztviselőjét);

b)

ki kell kérnie jogi szakértő tanácsát a rendelvény jogszerűsége és végrehajthatósága vonatkozásában, ha ezt az elnök szükségesnek tekinti;

c)

együttműködik az összes érintett központi bankkal, és megadja az elnöknek az ahhoz esetlegesen szükséges segítséget, hogy a T2S Tanács vagy az érintett tag központi bankja jogi jogorvoslatot kérhessen a bizalmas információ védelmére;

d)

értesíti az érintett bíróságot vagy hatóságot az információ bizalmas jellegéről, és kárheti, hogy a bíróság vagy hatóság a jogszabályban megengedett mértékig tartsa fenn az információk bizalmas jellegét.

Ha ez a szakasz az elnököt érinti, az alelnököt kell értesíteni.

4.   Átláthatóság és nyíltság

4.1.

A tagok – a bizalmas információkra vonatkozó követelmények mellett – a potenciális beszállítókkal vagy a potenciális beszállítókat képviselő kereskedelmi szervezetekkel való kapcsolataik során törekednek a tisztességes verseny megőrzésére, és az összes ilyen beszállítónak és képviselőnek tárgyilagos és aktuális tájékoztatás összehangolt és megkülönböztetésmentes formában történő nyújtására. A megadandó tájékoztatástól függően ez a cél elérhető azzal, hogy konstruktív párbeszédbe vonják be őket, és velük a tanácsadó csoportokon belül osztják meg a dokumentációt.

4.2.

A tag kellően megfontolja a potenciális szállítótól vagy potenciális szállítókat képviselő kereskedelmi szervezettől hozzá intézett írásbeli kommunikációt. A tagok az ilyen kommunikációt bizalmasan kezelik, kivéve, ha a potenciális beszállító vagy képviselő kifejezetten az ellenkezőjét kérte.

4.3.

A 4.1. és 4.2. szakasz nem értelmezhető úgy, hogy az gátolja a T2S Tanács és a potenciális szállítók vagy potenciális szállítókat képviselő kereskedelmi szervezetek közötti kapcsolatokat. Mindazonáltal a tagok rendszeres információcserét tartanak fenn az eurorendszeren belül az ilyen potenciális beszállítókkal vagy képviselőkkel fenntartott kapcsolataikról.

5.   Tanácsadás etikai kérdésekben

Ha a tagnak kérdése van a kódex alkalmazásával kapcsolatban, ki kell kérnie az EKB etikai tisztviselőjének tanácsát.

6.   Szankciók és záró rendelkezések

6.1.

A foglalkoztatási feltételeikben szereplő, fegyelmi eljárásra vonatkozó szabályok sérelme, vagy a vonatkozó büntetőjogi, fegyelmi, közigazgatási bírság vagy szerződéses kötbér sérelme nélkül a kódexbe ütköző tagot azonnali hatállyal felmentik a T2S Tanácsból, és helyére az I. mellékletben meghatározott eljárásnak megfelelően új tagot jelölnek.

6.2.

A 3. szakasz a tagot feladatai befejezését követően is köti.

6.3.

A volt tag nem használhatja fel a bizalmas információkat annak érdekében, hogy alkalmazzák a potenciális beszállítónál, illetve a potenciális beszállító alkalmazottjaként nem tárhatja vagy használhatja fel a T2S Tanácsban való részvételénél fogva tudomására jutott bizalmas információkat.

6.4.

A feladataik befejezését követő egy év során a tagok továbbra is kerülik az új szakmai tevékenységükből vagy kinevezésükből eredő esetleges összeférhetetlenséget. Írásban tájékoztatniuk kell különösen a T2S Tanácsot, ha szakmai tevékenységet kívánnak végezni vagy kinevezést kívánnak elfogadni, és ki kell kérniük a T2S Tanács véleményét, mielőtt elköteleznék magukat.

6.5.

Ha egy korábbi tag nem tartja tiszteletben a 6.3. és 6.4. szakaszban foglaltakat, a T2S Tanács tájékoztathatja a munkaadót az új állás és a korábbi állás közötti összeférhetetlenség fennállásáról.

7.   Címzettek és terjesztés

E kódex címzettjei a T2S Tanács tagjai. A kódex egy példányát kézhez kapja az összes hivatalban lévő tag, az új tagok pedig kinevezésükkor. A tagoknak a T2S Tanács ülésein való részvétel előtt alá kell írniuk az 1. és 2. függeléket.

1. függelék

NYILATKOZAT A MAGATARTÁSI KÓDEX BETARTÁSÁRÓL

E nyilatkozattal elfogadom a csatolt kódexet, és tudomásul veszem az abból eredő kötelezettségeimet a) a tudomásomra jutott bizalmas információk titokban tartása és b) a T2S Tanács tagjaként a T2S Programmal kapcsolatos feladataim ellátásával összeférhetetlen helyzetek kerülése és bejelentése tekintetében.

(Aláírás és keltezés)

(Teljes név)

(Cím)

2. függelék

ÉRDEKELTSÉGI NYILATKOZAT  (1)

(Teljes név)

(Cím)

(Foglalkozás)

A T2S Programot közvetlenül vagy közvetve (pl. családtag vonatkozásában) a következő pénzbeli és/vagy nem pénzbeli érdekeltségek érintik, melyek a kódex értelmében vett összeférhetetlenséget eredményezhetnek (2):

Befektetés (pl. kereskedelmi jogalanyba történő közvetlen vagy közvetett befektetés, ideértve a leányvállalatokat vagy azonos vállalati csoporthoz tartozó más olyan jogalanyokat, amelyeknek potenciális beszállítóként a T2S Programhoz érdekeltségük fűződik, a befektetési vagy nyugdíjalapokon keresztül tartott befektetések kivételével):

Állás (pl. aktuális vagy korábbi, fizetett vagy fizetés nélküli, olyan kereskedelmi jogalanynál, amelynek potenciális beszállítóként a T2S Programhoz érdekeltsége fűződik):

Jövedelem vagy ajándék (pl. aktuális, korábbi vagy várható díjazás – beleértve a halasztott kifizetéseket, a később gyakorolható opciókat és a nyugdíjjogosultságok átruházását – vagy ajándékok olyan kereskedelmi jogalanytól, amelynek potenciális beszállítóként a T2S Programhoz érdekeltsége fűződik):

Egyéb:

Ezennel becsületszavamra kijelentem, hogy az általam közölt információk valósak, és legjobb tudomásom szerint teljes körűek.

(Aláírás és keltezés)

(Teljes név)


(1)  Ha a tag jelentőséggel bíró érdekeltséggel nem rendelkezik, ezt a vonatkozó mező(k)ben a „nincsen” szóval kell jelölni.

(2)  Az érdekeltséggel rendelkező tagnak valamennyi jelentős tényt és körülményt ismertetnie kell, szükség esetén további lapok igénybevételével.


IV. MELLÉKLET

ELJÁRÁSOK ÉS KÖVETELMÉNYEK A T2S TANÁCS NEM KÖZPONTI BANKI TAGJAINAK KIVÁLASZTÁSÁRA, KINEVEZÉSÉRE ÉS HELYETTESÍTÉSÉRE

1.   Pályázati felhívás

1.1.

Az Európai Központi Bank pályázati felhívást tesz közzé a T2S Tanács nem központi banki tagjaivá kinevezendő szakértők és egy tartaléklista létrehozása érdekében. A pályázati felhívást a beszerzési szabályok meghatározásáról szóló, 2007. július 3-i EKB/2007/5 határozatnak (1), illetve az EKB üzleti gyakorlatok kézikönyvének az azt részletesen végrehajtó 8. fejezetének megfelelően kell lebonyolítani. Ez azonban bizonyos mértékig eltér különösen az EKB/2007/5 határozat 16a. cikktől és betartja legalább a közbeszerzés elveit, és biztosítja a megfelelő és átlátható versenyt.

1.2.

A pályázati felhívás tartalma többek között: a) a T2S Tanács szerepe; b) a T2S Tanácson belül a nem központi banki tagok szerepe; c) a kiválasztási kritériumok; d) a megbízás közgazdasági vonatkozásai; és e) a jelentkezési eljárás, beleértve a jelentkezési határidőt.

1.3.

A pályázati felhívás az Európai Unió Hivatalos Lapjában és az EKB weboldalán egyidejűleg jelenik meg. Az EKB adott esetben további eszközöket vehet igénybe a pályázat nyilvánosságra hozatalára. Eltérés esetén az Európai Unió Hivatalos Lapjában megjelent változat élvez elsőbbséget a többi változattal szemben.

1.4.

A jelöltek pályázata benyújtási határidejének az Európai Unió Hivatalos Lapjában történő megjelenést követő legalább 21 napnak kell lennie.

2.   Kiválasztási eljárás

2.1.

A Kormányzótanács az Igazgatóság javaslata alapján dönt a T2S Tanács összetételéről, és kinevezi a T2S Tanács valamennyi tagját.

2.2.

A T2S Tanács nem központi banki tagjai vonatkozásában a Kormányzótanács a 3. szakasz kiválasztási kritériumai szerint értékeli a jelölteket.

2.3.

A T2S Tanács elnöke, az eurorendszer nemzeti központi bankjainak képviselői és az EKB személyzete segítheti az Igazgatóságot a jelöltértékelési formanyomtatványok kitöltésében, melyeknek része a a kiválasztási kritériumokhoz képest az előnyök és hiányosságok összegzése, és a jelölt alkalmasságát illetően a kinevezésre történő ajánlattétel.

2.4.

Az EKB/2007/5 határozat 16. cikke a) pontjának (6) bekezdésével ellentétben két jelöltet neveznek ki azonnal, és a potenciális jelöltek tartaléklistára kerülnek a jövőbeni üresedések betöltésére.

3.   Kiválasztási kritériumok

A kiválasztás kritériumai:

a)

szakértelem az értékpapír-kiegyenlítési üzletágban, a területen szolgáltatóként vagy szolgáltatások igénybe vevőjeként, illetőleg szakértelem a tágabb uniós pénzügyi szektorban;

b)

legalább 10 éves gyakorlat az uniós pénzügyi piacok fő piaci szereplőivel;

c)

lehetőleg projektirányítási gyakorlat;

d)

a T2S Tanács munkanyelve az angol; ezért a nem központi banki tagoknak képesnek kell lenniük eredményes angol nyelvű kommunikációra.

4.   Tartaléklista

4.1.

Az EKB tartaléklistát vezet a potenciális jelöltekről.

4.2.

A T2S tanácson belüli üresedés esetén az Igazgatóság a tartaléklistáról választhat jelöltet a rangsor alapján, és javasolhatja a Kormányzótanácsnak egyszer megújítható, kétéves időtartamra történő kinevezésüket.

4.3.

A tartaléklista a Kormányzótanács általi jóváhagyástól számított két évig érvényes. A tartaléklista érvényessége szükség szerint további két évvel meghosszabbítható.

4.4.

Az EKB/2007/5 határozat 16. cikke a) pontjának (7) bekezdése ellenére a tartaléklistára új jelöltek nem vehetőek fel.

4.5.

Az EKB/2007/5 határozat 16. cikke a) pontjának (8) bekezdésétől eltérve a jelöltek hozzáférhetnek adataikhoz, frissíthetik vagy javíthatják azokat, azonban a pályázat záró határidejét követően nem frissíthetik és javíthatják az alkalmassági kritériumaikat és kiválasztási kritériumaikat.

5.   Kinevezés

5.1.

A T2S Tanács nem központi banki tagjait személyes minőségükben nevezik ki. Feladataikkal másik tagot vagy harmadik személyeket nem bízhatnak meg.

5.2.

Valamennyi kinevezésnek feltétele, hogy a kinevezett aláírja a kinevezési szerződést a T2S Tanács elnökével, a költségek megtérítéséről szóló szerződést az EKB-val, és a 6.1 szakaszban említett nyilatkozatokat.

5.3.

A Kormányzótanács a T2S Tanács nem központi banki tagjait egyszer megújítható kétéves időtartamra nevezi ki a T2S Tanács szavazati joggal nem rendelkező tagjaként.

6.   Nyilatkozatok

6.1.

A T2S Tanács nem központi banki tagjai vállalják a T2S Tanács magatartási kódexének betartását. Ennek megfelelően ki kell tölteniük és alá kell írniuk a III. melléklet 1. függelékében szereplő „Nyilatkozat a magatartási kódex betartásáról” című, és a III. melléklet 2. függelékében az „Érdekeltségek bejelentése” című nyilatkozatokat.

6.2.

A T2S Tanács nem központi banki tagjainak egyben alá kell írniuk a pályázati felhívásban szereplő nyilatkozatokat.

7.   Megszűnés és helyettesítés

7.1.

A Kormányzótanács megszüntetheti a T2S Tanács nem központi banki tagjainak megbízatását összeférhetetlenség, kötelezettségszegés, a feladatok ellátására való képtelenség, a magatartási kódex megszegése vagy súlyos kötelezettségszegés esetén.

7.2.

A megbízatás megszüntetettnek tekintendő, ha a nem központi banki tag lemond vagy megbízatása megújítás nélkül lejár.

7.3.

Ha a megbízatást a kétéves időszak lejárata előtt megszüntetik, a 4.2. és 4.3. szakaszt kell alkalmazni.


(1)  HL L 184., 2007.7.14., 34. o.


Top